رژیم کم کالری | جایگاه کلسترول در رژیم کم کالریReviewed by Mehdi kh on Nov 30Rating: 5.0

امروز می دانیم که ذرات کلسترول ال دی ال که به کلسترول بد معروف هستند، برای بدن بسیار مفید و حتی بدن به آنها نیاز دارد تا بتواند بسیاری از هورمون ها را تولید کند. ولی اگر اندازه این ذرات تغییر کند، حال با اکسید کردن آنها، و یا با کوچک و فشرده کردن آن ها، خطرناک و باعث وقوع بیماری های قلبی می شود.»

برای مشاوره در زمینه لاغری و رژیم غذایی با متخصصان کلینیک رسپینا تماس بگیرید.

کن سیکاریس

امروز پزشکان از تمرکز بر روی کلسترول تغییر جهت داده و به تری گلیسیرید اهمیت میدهند، چراکه این تری گلیسیرید است که باعث تغییر سایز ذرات کلسترول ال دی ال می شود و آنها را واقعا بد می کند!» نکته بعدی که در مورد میوه در رژیم کیتوجنیک باید به آن توجه کرد این است که فروکتوز نیز همانند گلوکز باعث ترشح انسولین می شود و مقدار انسولینی که ایجاد می کند برای بیرون انداختن فرد از مرحله کیتوسیز کافی است.

 بازگشت به کیتوسیز

بازگشت به کیتوسیز نیز تا یک هفته، بسته به تحمل بدن نسبت به کربوهیدرات ها، زمان نیاز دارد. تا زمانی که انسولین، حتی مقدار کمی از آن، در خون وجود دارد، بدن ترجیح می دهد به سراغ گرفتن انرژی از چربی های ذخیره شده نرود.

 پس میوه جات حاوی مقادیر زیادی فروکتوز هستند که چنان که قبلا به آن اشاره شد، بدن سوزاندن آنها را به تعویق می اندازد، چرا که اگر با خوردن نان و برنج و سیب زمینی گلوکز کافی در بدن باشد، قند میوه بلافاصله تبدیل به چربی و در کبد ذخیره می شود و گاه هرگز بدن فرصت نمی کند چربی ذخیره شده در کبد را بسوزاند، به خصوص که معمولا وعده بعدی غذا از راه می رسد و گلوکز بیشتری وارد جریان خون می شود. میوه سرشار از ویتامین هاست، ولی واقعیت تلخ آن است که بدانید این یکی از افسانه های قدیم و ردشده تغذیه است.

 البته که میوه خاصیت دارد، ولی معمولا خواص آن قبل از آنکه وارد بدن شود، از بین رفته است و یا آن قدر کم است که لازم است،

 به عنوان مثال:

 برای تأمین کافی ویتامین ث به بدن، چند کیلو پرتقال و یا توت فرنگی مصرف کرد. عوارض جانبی میوه هایی که با استفاده از سموم رشد کرده اند، گاه بیش از خواص آنهاست. همه می دانیم که در بیشتر کشورها بدون کنترل و اندازه گیری صحيح، سم های مختلف به میوه ها و محصولات دیگر کشاورزی می زنند تا میوه ها کرم نزده و ماه ها در انبارها دوام بیاورند.

 در حالی که با خوردن سبزی های محلی و تازه، با برگ سبز تیره، که حاوی بیشتر ویتامین ها و مواد معدنی و فیبر کافی هستند، این نیاز به خوبی برطرف می شود، بدون آنکه باعث ترشح انسولین و ذخیره چربی شوند. دکتر باربارا اونیل توصیه می کند: «هزینه خرید غذاهایی که برای شما مضر است را صرف خرید یک شیشه روغن زیتون یا روغن نارگیل خوب، سبزی های طبیعی و تازه، یا تخم مرغ و کره محلی کنید مطمئن باشید هنوز هزینه هایتان کمتر از زملنی است که رژیم سابق را داشتید.

چرا نباید نگران عوارض مصرف چربی در درازمدت بود؟

با آنکه رژیم کم کربوهیدرات به کم شدن حجم چربی در بدن به شکل چشم گیری کمک می کند، ولی بسیاری از افراد هنوز از چربی می ترسند و نگران عوارض مصرف آن در طولانی مدت هستند.

 پزشک خانواده شان نیز همیشه سفارش می کند که مصرف بالای چربی ممکن است به سلامتی افراد آسیب بزند و باید از آن دوری کرد، حتی آن عده از متخصصین که می دانند رژیم کم کربوهیدرات و خوردن چربی لاغر می کند، باز از عواقب آن به بیماران خود هشدار می دهند.

حقیقت این است که وقتی بدن کیتو – سازگار شد، چربی سوخت مورد علاقه اش می شود. فرد لاغر می شود، چون تمام آن چربی خوراکی و حتی چربی های ذخیره را به سرعت می سوزاند. با توجه به چنین دلیل و منطق روشنی چطور ممکن است چربی ای که می سوزد، زیان برساند؟ اگر مصرف چربی نیز همراه کربوهیدرات کم شود، تنها چیزی که در بشقاب می ماند، پروتئین است و مصرف افراطی پروتئین است که باید در مصرف آن احتیاط کرد، چرا که بیشتر از ۲۰٪ مصرف روزانه آن باعث از بین رفتن کیتون تغذیه ای در بدن می شود.

 دکتر جف ولک می گوید

 «وقتی فرد به وزن دلخواه رسید، برای حفظ آن، مصرف چربی ضروری تر می شود. در این مرحله میزان مصرف چربی خوراکی در رژیم کیوجنیک بسیار اهمیت دارد. این زمانی است که انرژی روزانه ای که از غذا گرفته می شود، باید برابر با مقدار انرژی ای که مصرف می شود، باشد. بنابراین لازم است با چربی آشتی کرد و از آن نترسید.»

در این رژیم چربی زیاد مصرف می شود؟

حقیقت این است که نسبت و درصد مصرف چربی در مقایسه با نسبت و درصد مصرف کربوهیدرات بالاست، ولی میزان مصرف چربی بالا نیست. به عبارتی ممکن است فقط کمی بیشتر از میزان چربی که در رژیم عادی مصرف می شود، به برنامه غذایی افزوده شود که همه آنها جزئی از چربی های مفید برای بدن هستند.

 درست است که در این رژیم کالری شمرده نمی شود، ولی همیشه باید در نظر داشت که زیاد خوردن هر چیزی، حتی مفیدترین غذاها، به معنای وارد شدن انرژی اضافی به بدن است. انرژی اضافی همیشه فرصت سوزاندن چربی های ذخیره را می گیرد و چربی جدیدی را در جاهای مختلف بدن انباشته می کند.

این اشتباه است که فکر کنیم رژیم کم کربوهیدرات یعنی مصرف بی رویه چربی و پروتئین. با نگاهی سریع به روش اصلاح شده و جدید دکتر اتکینز، که معروف به رژیم پروتئین بالاست، نیز می توان متوجه شد مقدار مصرف سبزی های برگ سبز را بیشتر کرده، میزان مصرف پروتئین را کم کرده و به فرمول اصلاح شده جدیدی رسیده است که بسیار شبیه رژیم کیتوجنیک است.

افرادی که هنوز ترس از چربی دارند، ممکن است بگویند شاید مصرف چربی های خوب برای بدن لازم باشد، ولی قطعا باید از مصرف چربی های اشباع شده خودداری کرد. اگر ثابت شده است که رژیم دارای چربی اشباع شده باعث مرگ می شود، در این صورت نگرانی این دسته از افراد درست است، ولی چنین چیزی تابه حال ثابت نشده است و در بحث مربوط به آنسل کیز آمده که نظریه او مبنی بر مشاهده بود و پایه علمی نداشت.

 با این حال لازم است که توضیحات در مورد سالم بودن چربی های اشباع شده یک به یک بررسی شود. در ده سال گذشته جف ولک، استفن فینی و تیم آنها، آزمایش های زیادی روی انسان و حیوانات انجام داده اند که خطرناک نبودن چربی اشباع شده را تأیید می کند. آنها نمونه خون و بافت دو گروه را مقایسه کردند، گروهی که رژیم کم چرب با کربوهیدرات بالا داشتند با گروهی که رژیم کی توجنیک داشتند. باوجودی که در هر دو رژیم چربی های اشباع شده مصرف شده است، هیچ کدام از آزمایش ها بالا رفتن چربی اشباع شده خون را نشان نداده است . نه در خون و نه در بافت ها.

جالب این است که در مقایسه بین این دو گروه، در میان کسانی که سندروم متابولیک داشتند، مصرف بالای چربی های اشباع شده در خون کم شده است و در گروهی که رژیم کم چرب داشتند نیز چربی خونشان پایین تر نیامده است. برخلاف تصوری که در ذهن مردم ایجاد شده است، نتایج این آزمایش ها و آزمایش های بسیاری در نقاط دیگر جهان نشان میدهد که مصرف بالای چربی های اشباع شده باعث کم شدن چربی خون می شود، چرا که کسانی که کیتو – سازگار شده اند، در اصل چربی های اشباع شده بدنشان را برای تولید کیتون می سوزانند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 5 =