Uncategorized @fa

رژیم لاغری فستینگ چیست + آیا با روزه گرفتن لاغر می شویم؟

باید بدانید که رژیم فستینگ علاوه بر لاغری موجب افزایش طول عمر و کنترل قند خون می شود در این رژیم به مدت 16 ساعت نباید چیزی خورد و 8 ساعت باید از خوردنی ها ی مجاز استفاده کرد .در این رژیم افراد کالری کمی مصرف می کنند و همچنین بعضی از هورمون های مرتبط با کنترل وزن را تنظیم می کند .

می توانید در کنار رژیم های لاغری از روش های غیر تهاجمی هم بهره ببرید مثل کرایولیپولیز زیرا این روش ها باعث می شود زود تر لاغر شوید و پوست بدن شما شل نشود و قسمت هایی از بدن که با رژیم لاغر نمی شود را پوشش دهد.

تاثیر رژیم فستینگ بر هورمون ها

همانطور که می دانید بدن مقدار اضافی انرژی ( کالری ) را به شکل چربی ذخیره می کند در صورت غذا نخوردن یا کاهش کالری مصرفی بدن با ایجاد تغییراتی از این انرژی دخیره شده برای ادامه ی حیات استفاده می کند این امر در پی تغییراتی در فعالیت دستگاه عصبی و برخی هورمون ها اتفاق می افتد با این رژیم تغییرات زیر در هورمون ها ی بدن اتفاق می افتد .

وقتی غذا می خوریم مقدار انسلین در بدن افزایش می یابد چنانچه غذا نخوریم سطح انسولین به طور چشمگیری کاهش می یابد با کاهش سطح انسولین چربی سوزی راحت تر انجام می شود .تا وقنی غذا نخورده ایم سطح هورمون رشد انسانی به طور بارونکردنی افزایش یافته و ممکن است به 5 برابر حالت معمول برسد هورمون رشد انسانی هورمونی است که به کاهش چربی و افزایش حجم عضله کمک می کند .

دستگاه عصبی هورمون نوراپی نفرین را به سلول های چربی می فرستد این امر موجب می شود سلول های چربی شکسته و به اسید های چرب تبدیل بشوند سپس بدن از اسید های چرب برای تامین انرژی استفاده کند .مطالعات نشان داده اند که رژیم فستینگ به مدت 48 ساعت می تواند سوخت و ساز بدن را 6تا 14 درصد افزایش دهد اما زمان های طولانی تر رژیم فستینگ می تواند سوخت و ساز را متوقف کند .

این رژیم به شما کمک می کند که کالری کمی مصرف کنید و وزنتان را کاهش دهید اساسی ترین دلیل تاثیرگذاری این رژیم در کاهش وزن کالری کمی است که مصرف می کنید .انواع روش های رژیم فستینگ بر پایه ی غذانخوردن در بازه های زمانی خاص است تا زمانی که نخواهید در زمان های دیگر بیشتر از حد معمول غذا بخورید رژیم فستینگ موجب کاهش کالری دریافتی تان می شود .

این رژیم علاوه بر کاهش وزن چشمگیر برای سلامت سوخت و ساز بدن پیشگیری از بیماری های مزمن و افزایش طول عمر نیز فواید بسیاری دارد .در طول این رژیم نیازی به شمردن کالری نیست و کاهش خودکار کالری دریافتی موجب کاهش وزن می شود وقتی از رژیم فستینگ استفاده می کنی بر خلاف خیلی از رژیم ها مانع از کاهش عضلات در زمان چربی سوزی می شود وزن را کاهش می دهد بدون کاهش عضله ها یکی از مزایای رژیم فستینگ سادگی آن است .

5 روش مختلف رژیم لاغری فستینگ :

رژیم 1/16 غذا نخوردن به مدت 16 ساعت در روز

برای این روش فرد باید 14 تا 16 ساعت در روز چیزی نخورد و در مدت 8تا 10 ساعت باقی مانده غذا بخورد در زمانی که مجاز به غذاخوردن هستید می توانید 2 یا 3 یا بیشتر وعده ی غذایی مصرف بکیند این روش را مارتین برکان پایه گذاری کرده است .

اجرای آن بسیار ساده است زیرا می توانید با نخوردن چیزی بعد از شام و نخوردن صبجانه به هدف 14 تا 16 ساعت غذانخوردن در روز برسید برای مثال اگر آخرین وعده ی غذایی تان را ساعت 8 شب میل کردید نباید تا ساعت 12 ظهر روز بعد چیری بخورید دنبال کردن این رژیم برای کسانی که عادت به صبحانه خوردن ندارند راحت تر می توانند این رژیم را دنبال کنند البته باید بدانید که شما می توانید در ساعات محدودیت غذاخوردن آب قهوه و سایر نوشیدنی های بدون کالری مصرف کنید و بدین ترتیب سطح گرسنگی تان را کاهش دهید .

در این رژیم باید از غذاهای سالم و مفید استفاده کنید اگر بخواهید به مثدار زیاد هله هوله و غذاهای پرکالری مصرف کنید احتمال شکست خوردن تان افزایش می یابد مصرف غذاهای پروتئینی و با کربوهیدرات کم به شما کمک خواهد کرد تا راحت تر این رژیم را دنبال کنید .

رژیم 2/5 که باید غذای مصرفی تان را 2 روزکاهش دهید

شما می توانید 5 روز هفته را به طور عادی غذا بخورید و سپس در 2 روز باقی مانده کالری مصرفی تان را به 500 تا 600 کالری کاهش دهید این روش را دکتر مایکل موسلی ابداع کرده اند در همه ی روزهای هفته می توانید رژیم غذایی معمول خود را داشته باشید و در دوشنبه ها وپنح شنبه ها تنها 2 وعده ی مختصر میل کنید .

خوردن نخوردن خوردن : باید 1 یا 2 روز در هفته رابه مدت 24 ساعت چیزی نخورید

در این روش باید 1 یا 2 روز هفته به مدت 24 ساعت چیزی نخورید این روش را براد پیلون متخصص تناسب اندام ابداع کرده که اخیرا هم معروف شده است دراین روش در اصل شما از شام تا شام روز بعد به مدت 24 ساعت چیزی نخواهید خورد همچنین می توانید این کار را از صبحانه تا صبحانه یا از ناهار تا ناهار انجام دهید .

رژیم یک روز در میان : در این روش باید یک روز در میان رژیم بگیرید

باید یک روز در میان کمتر غذا بخورید البته این روش خود به شیوه های مختلفی انجام می شود بهتر است تازه کارها در ابتدا این روش را انتخاب نکنند.در طول روز نباید چیزی بخورید و شب ها باید یک وعده ی غذایی مفصل میل کنید این رژیم را اوری هوفمکلر ابداع کرده است فقط باید در طول روز اندکی میوه و سبزیجات مصرف کنید و یک وعده ی غذایی مفصل در شب و باید ازمواد ارگانیگ استفاده شود .

نخوردن وعده های اختیاری غذاها :اگر سیر هستید از خوردن وعده های غذایی صرف نظر کنید

دستوالعمل ثابتی وجود ندارد و وقتی گرسنه نیستید یا اگر مشغول کاری هستید از صرف وعده ی غذایی صرف نظر کنید اگر در یک روز خیلی گرسنه نیستید از خوردن صبحانه چشم پوشی کنید  و تنها یک ناهار یا شام سالم مصرف کنید یا اگر به مسافرت رفته اید و چیز مناسبی برای خوردن پیدا نمی کنید ار خوردن یک یا دو وعده ی غذایی صرف نظر کنید .

برای لاغری و تناسب اندام و دریافت رژیم غذایی مناسب با کلینیک رسپینا تماس بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *