تغذيه و رژيم درمانی

رژیم لاغری دکتر اتکینز چیست؟

رژیم دکتر اتکینز و اینکه باعث لاغری ما می شود یا نه؟مباحثی است که در این مقاله از کلینیک رسپینا مورد بررسی قرار گرفته در واقع هر غذایی هرچه طبیعی تر باشد بهتر است انسان های اولیه در شرایطی بودند که اطلاعی از کشاورزی نداشته اند پس فقط از غذاهایی مثل ماهی و گوشت و میوه ها و سبزیجات جنگلی استفاده می کردند و میلیون‌ها سال قوی و سالم در دنیا زندگی کردند.انها بدون پزشک و کارشناس تغذیه بدون خانه های بزرگ و بدون تهویه مطبوع زندگی کردند حال آنکه ما قادر به یک روز زندگی به این شکل نیستیم.

رژیم غذایی دکتر اتکینز

این رژیم از تغذیه طبیعی الگو گرفته و در آن افراد مجاز به خوردند انواع گوشت و مواد پروتئینی،انواع سبزیجات،خشکبار وحتی کره می باشند و تا اندازه ای هم که مشکلی در سوخت و ساز بدنشان ایجاد نشود مجاز به مصرف میوه ها غلات و نشاسته ها هستند.

در ضمن برای آشنایی با روش های لاغری موضعی مثل کرایولیپولیز کلیک کنید.

شاید تعجب کنید که مصرف چربی در  رژیم غذایی اتکینز آزاد است اما واقعیت این است که چربی اشتها را کم می کند و در بین مواد غذایی تنها چربی است که می تواند قند خون را ثابت نگه دارد و میل به مصرف کربوهیدرات را از بین ببرد پس فرد باهوش از این نکات استفاده می کند. سلامتی و نشاط نتیجه طبیعی و حتمی رژیم هایی است که در آن مصرف شکر و آرد سفید مجاز نیست و رژیم دکتر اتکینز یکی از بهترین آن ها است.

مهم این است که رژیم دکتر اتکینز باعث سلامتی افراد می شود در واقع وزن و سایز کم کردن یکی از فوائد جانبی رژیم دکتر اتکینز است.پس ای نکته حائز اهمیت است که هدف اصلی بهترین رژیم ها اول سلامتی است و وزن کم کردن در اولویت بعدی پیش می آید که افراد با یکسری رژیم های غیر اصولی شروع به وزن کم کردن می کنند که در واقع نا آگاه به سلامتی خود صدمه می زنند. بسیاری از رژیم های لاغری به طور موقت باعث کاهش وزن می شوند، ولی اگر دنبال کاهش وزن از راه اصولی و همراه با سلامتی هستید باید یک قدم جلوتر بروید و با دقت و صداقت به این سوالات جواب دهید دکتر اتکینز در این کتاب تجربیات کلینیکی ده ساله خود در مصرف کم کربوهیدرات ها و چربی بالا را به چاپ رساند؛

تجربیاتی که هیچ یک از استادان محقق در دانشگاه ها نداشتند. او در این کتاب اثبات می کند که با رژیم کم کربوهیدرات نه تنها افراد بدون احساس گرسنگی وزن کم می کنند، بلکه با وجود مصرف مستقیم چربی، تری گلیسرید خون آنها نیز بالا نمی رود.

درحالی که رژیم با کربوهیدرات بالا باعث می شود بدن، به خصوص در میان افراد با چاقی مفرط، مقدار بیشتری چربی ذخیره کند که بیشتر باعث بالا رفتن چربی در خون می شود. تجربیات کلینیکی دکتراتکینز نشان میداد افرادی که چاقی مفرط دارند، توانایی هضم کامل کربوهیدرات های موجود در مواد غذایی نشاسته ای و قندی را ندارند.

تجربه های دکتر اتکینز نشان داده بود که اگر این افراد به جای مواد نشاسته ای و قندها از جمله میوه ها، از چربی و پروتئین کافی استفاده کنند، مقدار زیادی از وزن خود را از دست میدهند؛ بدون آنکه احساس گرسنگی داشته باشند و درنتیجه چربی خونشان تنظیم می شود. بیش از نیم میلیون از کتاب دکتراتکینز در همان شش ماه اول فروش رفت.

سوالات متداول برای انتخاب رژیم غذایی مناسب

 • چطور می توان جلوی اشتهای کاذب را گرفت؟
 • چگونه می توانید با سوزاندن چربی های ذخیره شده به وزن دلخواه خود برسید؟
 • چطور متوجه شویم آنچه از وزنمان کم می شود از چربی های ذخیره شده است یا از بافت غضلانی؟
 • چطور می توانیم در چارچوب اصلی رژیم به غذا ها تنوع بدین و همه عمر سر وزن دلخواه باقی بمانیم؟
 • چطور از درجه مقاومت سوخت و ساز بدنتان آگاه می شوید و با توجه به آن رژیم غذایی مناسب خود را پیدا می کنید؟
 • چطور از ویتامین ها و مواد مکمل برای رفع مقاومت سوخت و ساز بدن استفاده می کنید؟
 • چطور با افزایش انسولین در خون مقابله کنید؟
 • چطور می توانیم برنامه ورزشی راحت تر و در عین حال مفید تری داشته باشیم؟
 • چه کار هایی انجام دهیم که انرژی زیادی داشته باشیم؟
 • چگونه با استفاده از غذا های طبیعی میل به استفاده از شیرینی در ما کم می شود؟
 • چطور با بقیه افراد غذا صرف کنید و در زاهدان مصمم باشید؟
 • و در نهایت چطور می شود که تا آخر عمر ادامه دهیم و لذت ببربم؟

شما می توانید مثل شاهزاده ها غذا بخورید و در عین حال سالم و سر حال باشید.در رژیم دکتر اتکینز به می توانید غذا های طبیعی و انواع سبزیجات را مصرف کنید که قرن ها پیش هم از آن ها استفاده می شد و باعث سلامتی و نشاط مردم بوده است.

چگونه یک رژیم غذایی لاغری می تواند سلامتی شما را افزایش دهد؟

پاسخ به این دو سوال همان رژیم غذایی لاغری است که لازم دارید، رژیم غذایی لاغری که باعث شادابی و سلامتی همراه با کاهش وزن شود و همیشگی هم باشد. اتکینز به عنوان متخصص در زمینه رژیم های غذایی لاغری، تحقیقات بسیاری انجام داده است و در کاهش وزن افراد و رهایی از چاقی بسیار کمکشان کرده است. مرکز لاغری اتکینز در منهتن آمریکا است که حداقل ده هزار مراجعه دارد و این بیماران از هر گروهی هستند، بیماران مبتلا به دیابت، بیماران قلبی، فشار خون بالا و … و افرادی که برای کاهش وزن و لاغری سریع به مرکز اتکینز مراجعه می کنند. چاقی و عدم شادابی، بد خلقی و خستگی مفرط، خواب آلودگی روزها و کم خوابی شب ها، همه قصدهایی آشنا برای هر پزشکی است. چاقی و اضافه وزن و سوتغذیه بیماری های متداولی در آمریکای امروزی است. چاقی فقط تجمع چربی های اضافی نیست بلکه اختلال در سوخت و ساز بدن است که باعث به هم خوردن تعادل و سلامتی انسان می شود. هدف اصلی رژیم لاغری سریع با رژیم پروتئین اتکینز این است که مردم راحت و بدون زحمت وزن کم کنند.

در مورد رژیم لاغری سریع با رژیم پروتئین اتکینز چه باید بدانید؟

کلمه “رژیم” به مفهوم روشی برای زندگی و یا در حقیقت رژیمی برای تمام عمر است، هرگز به معنای روشی برای 2 یا 3 ماه نیست. غذاهای اصلی را 3 گروه عمده کربوهیدرات ها، چربی ها و پروتئین ها تشکیل می دهند. پروتئین ها بیشتر در غذاهایی نظیر گوشتت قرمز، ماهی، مرغ، تخم مرغ، پنیر و … یافت می شوند، البته در انواع سبزی و موادی مثل غلات و خشکبار نیز وجود دارند. حبوباتی مثل لوبیا هم سرشار از پروتئین هستند. چربی ها در بسیاری از مواد غذایی وجود دارند اما در منابع حیوانی بیشتر یافت می شوند. کربوهیدرات ها در انواع سبزی و میوه، نشاسته ها و بسیاری از غلات وجود دارد و به صورت خالص هم به عنوان شکر مصرف می شود.

دلایل موفقیت رژیم لاغری سریع با رژیم پروتئین اتکینز:

1.به شما انگیزه می دهد ادامه دهید چون از کم کردن وزن لذت می برید. 2.کاهش وزن شما دائمی است و همواره شما را به طرف وزن دلخواه می برد. 3.به شما یاد می دهد که چقدر غذا بخورید تا بتوانید وزن خود را کنترل کنید و آن را تقریبا ثابت نگه دارید. 4.رژیمی نگه دارنده است که پیروی از آن برای تمام عمر امکان پذیر است. 5.پیروی از این رژیم نه تنها سخت نیست بلکه شما از آن لذت هم می برید و یک رژیم پر نشاط است. این رژیم پروتئین اتکینز راه حل مناسبی برای مشکلاتی از قبیل افسردگی، سر درد، گیجی، خستگی مفرط، درد مفاصل، سوزش قلب، دردهای قبل از عادت ماهیانه خانم ها و حتی اعتیاد به دخانیات است. رژیم لاغری سریع با رژیم پروتئین اتکینز راه حل مناسبی برای علل چاقی و درد های شما است و یک دلیل مهم برای ثابت ماندن وزن این است که افراد بعد از تجربه لذت بخش کاهش وزن و بدست آوردن سلامتی، حاضر نیستند به درد و رنج سابق بازگردند. 6.این رژیم بسیار سالم است و کلیه حل مشکلات بیمارانی به شمار می رود که از بیماری های مهمی مثل حساسیت، پایین بودن قند خون یا فشار خون بالا و بیماری های قلبی و عروق رنج می برند. 7.این رژیم ریشه در واقعیت های علمی دارد و کاملا کارساز است. هرچه تحقیقات و مطالعات دقیق تر می شود، بیشتر نتیجه می گیرند عواملی که باعث کاهش وزن می شود بیماری های حادی را هم که در بالا اشاره شد، مهار می کند. عامل اصلی چاقی، افزایش سطح انسولین در خون است که همین مسئله باعث ابتلا به دیابت و افزایش فشار خون می شود.

افزایش انسولین در خون:

بین انواع غذا و میزان انسولین در خون، رابطه ای وجود دارد. غذاهای حاوی کربوهیدرات، به خصوص کربوهیدرات های ساده مثل شکر، عسل، شیر و میوه که از گلوکز تشکیل شده اند و کربوهیدرات های مرکب مثل آرد سفید، برنج، نشاسته، سیب زمینی، به راحتی از راه روده جذب و به سرعت به گلوکز تبدیل می شوند. این مواد به مقادیر بالایی انسولین برای تنظیم گلوکز احتیاج دارند. اما غذاهای دیگری مثل مواد حاوی چربی و پروتئین تقریبا تغییر زیادی در سطح انسولین خون پدید نمی آورند. (پروتئین به مقداری انسولین نیاز دارد ولی چربی نه!) آنچه باعث می شود افراد چاق شوند، مشکل توزیع انسولین است. مطالعات بسیاری نشان داده اند در افراد چاق و مبتلایان به دیابت، پاسخ به عملکرد انسولین وجود ندارد. (یعنی بدن در برابر کارکرد انسولین مقاوم است). کربوهیدرات ها باعث آزاد سازی مقادیر زیادی انسولین می شوند ولی بدن نمی تواند از آن استفاده کند، پس تقریبا میزان بالای انسولین در خون و وزن زیاد با هم مترادفند!

تاثیر منفی داروها بر کاهش وزن:

فهرست داروهایی که مانع کاهش وزن می شوند، طولانی است. اگر شما یک یا چند تا از آنها را مصرف کنید، نمی توانید از رژیم نتایج مطلوب بگیرید. ولی مصرف بعضی از داروها همراه با رژیم خطرناک است و باعث مسمومیت دارویی می شود ، به عنوان مثال داروهای مدر چون خود رژیم مدراست و داروهای ضد دیابت (انسولین) چون نیاز به انسولین با تغییر رژیم غذایی متغیر می شود.

مراحل قبل از شروع لاغری سریع با رژیم پروتئین اتکینز:

1.تمام داروهای غیر ضروری را قطع کنید. 2.قبل از شروع رژیم، معاینه پزشکی شوید تا از سلامت و وضعیت عمومیتان، میزان کلسترول، تری گلیسرید، قند خون، انسولین و اسید اوریک خود مطلع شوید، این آزمایش خون لازم است. تکینز که سال ها در تلاش برای یافتن راه حلی برای اضافه وزن خود بود، این رژیم را به دیگران هم پیشنهاد و مشاهده کرد که همه در از دست دادن وزن بدنشان، در مدتی کوتاه و بدون احساس گرسنگی، بسیار موفق بودند. احتمال این می رود که دکتراتکینز ایده اولیه اش را از دکتر شارلوت یانگ که در همان دانشگاه او تحصیل کرده بود، گرفته باشد.

همچنین از جان بودکین، پزشک و متخصص تغذیه و پرفسور کویین الیزابت کالج در لندن،که همزمان با دکتراتکینز بر روی رژیم کم کربوهیدرات تحقیقات جامعی انجام داده بود. تحقیقات جان یودکین نیز ثابت می کرد رژیم کم کربوهیدرات باعث پایین آمدن سریع وزن بدون احساس گرسنگی می شود و عوارض جانبی آن مثبت و در جهت بهتر شدن سلامت کسانی است که فرمول صحيح آن را رعایت می کنند.

مخالفت با رژیم دکتر ادکینز

با این حال فردریک استر برای مخالفت با دکتراتکینز نوشت هر کتابی که اجازه بدهد افراد به شکل نامحدودې کره، گوشت و تخم مرغ مصرف کنند، کتاب خطرناکی است و نویسنده این کتاب به عدم صلاحیت در معالجه مردم محکوم است. دکترتد ونيتلای نیز کتاب دکتر اتکینز را پر از اطلاعات مشمئزکننده و نادرست خواند. دکتراتکینز در جواب آنها، در مقابل کمیته انتخابی سناتور مک گاورن، گفت: باور کردنی نیست که در قرن بیستم و در آمریکا تجربه و اعتباریک پزشک زحمتکش زیر سؤال می رود، چون باعث درمان بیماران اوبیس می شود و به آنها کمک می کند تا با کم کردن مصرف شکر و مواد نشاسته ای از داشتن این بیماری آزاد شوند.»

این جنگ و این سؤال وجواب ها سه دهه ادامه داشت تا زمانی که دکتر اتکینز در سال ۲۰۰۴ به علت ضربه مغزی بر اثر افتادن جان خود را از دست داد. تا سال ۲۰۱۶ بیش از ده میلیون جلد از کتاب دکتر اتکینز فروش رفته است، در حالی که در تمام سال های دهه ۱۹۷۰، پزشکان دیگر هنوز ادعا می کردند رژیم با چربی کم و کربوهیدرات بالا مفیدتر از رژیم اتکینز است.

در این میان دانشمندانی که قصد تحقیق در مورد رژیم کم کربوهیدرات را داشتند، موفق به گرفتن کمک مالی از مؤسسه ملی سلامتی و آژانس های دیگر نمی شدند. درنتیجه تحقیقات محدودی در مورد درست بودن رژیم کم کربوهیدرات انجام شده است و تنها یک دهه است که این تحقیقات پشتیبانی مالی دریافت می کند و نتایج آنها در مجلات معتبر چاپ می شود.

دکتر رابرت اتکینز تنها پزشکی نبوده که در این مورد تحقیق کرده است. درباره محدود کردن مصرف کربوهیدرات کتاب های بسیاری، با تیترهای مختلف، چاپ شده است. در میان کتاب های خوبی که در این مورد نوشته شده است می توان از کتاب «قدرت پروتئین» نام برد که دکتر میشل و مری دن ایدس آن را نوشته اند. همچنین کار دکتر ریچارد کی. برنستاین که با کمک مصرف محدود کربوهیدرات ها به درمان بیماری دیابت نوع اول پرداخته است.

پیش زمینه های اولین راهنمای تغذیه دولت آمریکا

همان طور که جف ولک نیز در کتاب خود اشاره می کند، ریشه آغازین صحبت از رژیم کم چربی با کربوهیدرات بالا در اصل از کمیته مجلس سنای راهنمای تغذیه سناتور مک گاورن شروع شد. از همان ابتدای کار این کمیته مشخص بود که از طرح کم کردن چربی و خطر کلسترول حمایت خواهد کرد، بدون آنکه به پایه علمی و تحقیقات دیگر اهمیتی بدهد.

علت دیگر این کم توجهی به تحقيقات معتبر دیگر و رعایت افراطی تشریفات اداری بود، چرا که بعد از تعیین کردن خطوط اولیه و اهدافشان، نتایج آزمایش های ال سی آر، (کلینیک تحقیقاتی بافت چربی)، وام آراف آیتی، تحقیقات آزمایشی جلوگیری از خطرات چندجانبه)، را کاملا نادیده گرفتند که در نتیجه آن رژیم کم چرب و کم کلسترول توسط ملت پذیرفته، اجرا و باقی ماند.

کمیته مک گاورن تحقیقات دکتراتکینز را در سال ۱۹۸۰ غیرعلمی خواند و به علت های سیاسی و مالی کسی نیز از دکتراتکینز دفاع نکرد. تحقیقات إل سی آر را نیز به همین صورت نفی کردند و چون در هردوی این آزمایش ها فقط مردها شرکت کرده بودند، طرفداران رژیم کم چربی برای نشان دادن مزایای آن و تأیید خطوط تعیین شده قبلی، تحقیق بزرگی به نام پیشگامان سلامت زنان را در سال ۱۹۹۱ آغاز کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *