تغذيه و رژيم درمانی

رژیم لاغری کم کربوهیدرات

بسیاری از ما برای لاغری اقدامات زیادی انجام می دهیم بعضی روزانه ورزش می کنیم بعضی رژیم لاغری خاصی را انتخاب کرده و رعایت می کنیم و البته رژیم غذایی و داشتن تحرک و ورزش کردن به کم شدن وزن و داشتن زندگی سالم کمک می کند اما گاهی با وجود رعایت همه ی موارد و کم کردن وزن باز در قسمت هایی از بدن دچار چاقی موضعی هستیم که تغییری نمی کند برای خلاصی از این چربی های موضعی باید از روش های لاغری مانند کرایولیپولیز استفاده کنیم تا به تناسب اندام برسیم . رژیم های پر پروتئین و کم کربوهیدرات به طور گسترده ای به عنوان برنامه های کاهش وزن موثر هستند مانند رژیم غذایی اتکینز این برنامه ها توصیه می کنند که افراد در رژیم غذایی خود 30 تا 50 دصد کل کالری شان را از پروتئین دریافت کنند .

در رژیم لاغری کم کربوهیدرات نیاز بدن برای نمک تغییر می کند. کربوهیدرات زیاد باعث می شود که کلیه ها نمک را نگه دارند، درحالی که در رژیم کم کربوهیدرات کلیه ها نمک را به راحتی دفع می کنند.

از دست دادن این مقدار نمک و آب نشانه خوبی است که به ما می گوید بدن به مرحله کیتوسیز نزدیک شده است. حال اگر نمک و آب جایگزین مقدار آب و نمکی که از دست رفته است، نشود سیستم بدن به هم می ریزد؛ درنتیجه سرگیجه و سردرد و احساس بی حالی به فرد دست میدهد.

آیا بدن برای تولید انرژی احتیاج به کربوهیدرات دارد؟

این غیرقابل انکار است که کربوهیدرات ها یکی از منابع تولید انرژی برای عضلات و مغز هستند، اما خبر خوب این است که هردوی این ارگانها به راحتی از چربی ها هم انرژی می گیرند و حتی بهتر عمل می کنند. نکته کلید آن است که مصرف کربوهیدرات بالا کاملا مانع سوزاندن چربی برای تأمین سوخت مغز و حتی برای عضلات می شود. در اصل هدف از تعریف رژیم کیتوجنیک آن است که نشان دهد کربوهیدرات ها برای تولید انرژی ضروری نیستند و قطعا تنها راه رساندن انرژی برای نیاز سوختی بدن نمی باشند. این حقیقت علمی برای ورزشکاران حرفه ای اهمیت بیشتری دارد. واقعيت علمی این است که کم کردن مصرف کربوهیدرات توانایی بدن برای ورزش را کم نمی کند. امروزه ورزشکاران حرفه ای مانند دونده ها، دوچرخه سوارها، تنیس بازها، و بسکتبالیست ها از رژیم کم کربوهیدرات استفاده می کنند و بسیاری از آن ها رکوردهای قبلی را شکسته اند. به عنوان مثال تیموتی اولسن، فرادونده دوی کوهستانی و قهرمان دوی ۱۰۰ مایل در سال ۲۰۱۲، رژیم کم کربوهیدرات دارد. او در سی و نهمین مسابقات دوی مقاومتی ایالات غربی» ، با رکورد ۱۴ ساعت و ۴۶ دقیقه و ۴۴ ثانیه برنده شد و رکورد قبلی را که ۱۵ ساعت و ۷ دقیقه و ۴ ثانیه بود را با اختلاف ۲۰ دقیقه زد. سال بعد در مسابقات «دوی کوه مونبلان»  فرانسه نیز با ۲۱ ساعت و ۳۸ دقیقه و ۲۳ ثانیه نفر چهارم شد. به عبارتی تیموتی ۲۱ ساعت روی شیب کوه مونبلان دوید، بدون استفاده از نوشیدنی های ورزشی و کربوهیدرات. در سال ۲۰۱۲ تیموتی اولسن در شبکه های اجتماعی اعلام می کند که رژیم کیتوجنیک دارد و به غیر از مقدار کمی غذا، که شامل گوشت نمک سود با چربی و آب است، هنگام دویدن چیزی نمی خورد. این در حالی است که قبل از رعایت رژیم کم کربوهیدرات، در سال ۲۰۰۹ و در دوی ۵۰ کیلومتر، نفر ششم شده بود که خود می گوید تمام معده ام پر از نوشابه های ویتامینه شده و پر از شکر و ژل هایی که مملو از کربوهیدرات شیرین و نشاسته ای هستند، بود.

رژیم های کم کربوهیدرات برای چه کسانی مناسب است ؟

اگر قصد دارید یک رژیم غذایی با پروتئین بالا بگیرید حتما با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید آیا برای شما مناسب است یا خیر آن ها می توانند به شما کمک کنند تا برنامه ای فراهم کنید که مطمئن شوید میوه ها و سبزیجات و غذاهای پروتئینی را به اندازه ی کافی مصرف می کنید . به یاد داشته باشید که کاهش وزن امری زمان بر است و معمولا بر اساس تغییراتی است که می توانید در مدت زمان طولانی و نه یک رژیم غذایی موقت به دست آورید . این رژیم به این صورت است که عمدتا مصرف غذاهای شیرین ماکارونی و نان محدود می شود در عوض غذاهای واقعی شامل پروتئین چربی های طبیعی و سبزیجات را مصرف می کنید . مطالعات نشان می دهد که رژیم های کم کربوهیدرات منجر به کاهش وزن و بهبود شاخص های سلامتی می شوند این رژیم های غذایی برای چندین دهه است که مورد استفاده قرار می گیرند و توسط بسیاری از پزشکان توصیه می شوند اما هنوز نکته ای وجود دارد و اینکه شما باید غذاهای واقعی بخورید .

رژیم های کربوهیدرات کدامند و اصول اولیه ی ان ها چیست ؟

این رژیم به این معنا است که  شما کربوهیدرات کمتر و نسبت بالای چربی را مصرف می کنید برای چند دهه گفته شده است که چربی برای سلامتی ما مضر است در عین حال رژیم غذایی کم چرب که اغلب پر از شکر است زندگی ما را فرا گرفته است این یک اشتباه بزرگ است که با شیوع بیماری همه گیر چاقی همراه شده است . هنگامی که از شکرو نشاسته جلوگیری می کنید قند خون شما تمایل به تثبیت و کاهش میزان انسولین هورمون ذخیره سازی چربی را دارد این باعث افزایش سوزاندن چربی می شود و موجب احساس سیری بیشتر و کاهش مصرف غذا و کاهش وزن می شود .

اصول اولیه :

 • خوردن گوشت ماهی تخم مرغ سبزیجات و چربی های طبیعی
 • اجتناب از غذاهای دارای شکر و نشاسته مانند نان ماکارونی برنج لوبیا سیب زمینی
 • شما نیازی به ارزیابی کالری مصرفی ندارید و فقط باید محصولات کم چربی صنعتی را فراموش کنید
 • اکثر مردم می توانند از این رژیم استفاده کنند اما در سه موقعیت ممکن است شما نیاز به مشورت با پزشک را داشته باشید :
 • اگر برای دیابت خود دارو مصرف می کنید مثل انسولین
 • اگر در حال شیردهی هستید
 • اگر دارای فشار خون بالا هستید و دارو مصرف می کنید

دررژیم کم کربوهیدرات چه غذاهایی می توان مصرف کرد ؟

چربی های سالم اکثر چربی های سالم میزان کربوهیدرات خالص شان صفر است به خصوص انواع ذکر شده در زیر که دارای مزایای دیگری هم هستند چربی های سالم شامل چربی های اشباع شده چربی های و انواع خاصی از چربی های غیر اشباع (PUFA) به ویژه اسیدهای چرب امگا 3 هستند بهتر است همه انواع را در رژیم خود قرار دهید . روغن کنجد روغن نارگیل سرد روغن نخل روغن زیتون دانه کتان روغن آووکادو کره گوشت گاو و گوسفندو مرغ یا اردک همه گزینه های خوبی هستند . پروتئین های حیوانی دارای کربوهیدرات بسیارکمی هستند که می توانید آن ها را در مقادیر متوسط و مورد نیاز برای کنترل گرسنگی مصرف کنید . تمام سبزیجات دارای برگ سبز از جمله ریشه جغندر کولارد خردل کاسنی اسفناج رازیانه کلم و … را می توانید مصرف کنید و همچنین سبزیجات کریستالی مانند کلم بروکلی کاهو کلم بروکسل و گل کلم و همچنین کرفس و خیار و کدو سبز و تره فرنگی و پیازچه و … در این رژیم می توانید از لبنیات پرچرب استفاده کنید به دلیل داشتن قندهای طبیعی محصولات لبنی باید فقط محدود مصرف شوند لبنیات چرب و پنیرهای سخت دارای کمترین مقدار کربوهیدرات هستند در حالی که پنیر کم چرب و پنیر نرم خیلی بیشتر دارای کربوهیدرات هستند . برای میان وعده از سوپ خانگی با استخوان یا پروتئین گوشت گاو یا بوقلمون می توانید استفاده کنید یا از تخم مرغ پخته و سبزیجات . مزایای رژیم کم کربوهیدرات :
 • کاهش اشتها
 • کاهش تری گلیسیرید
 • افزایش سطح کلسترول خوب HDL
 • کاهش فشار خون
 • موثر علیه سندرم متابولیک
 • کمک به مبارزه با سرطان
 • هضم بهتر
 • اگر شما علاوه بر کاهش وزن علاقه مند به افزایش سلامت خود هستید گرفتن این رژیم می تواند ارزشش را داشته باشد.

خطرات رژیم غذایی کم کربوهیدرات :

برخی از کارشناسان تغذیه نگران این نوع رژیم گرفتن هستند زیرا ممکن است باعث برخی از مشکلات زیر شود :
 • کلسترول بالا
 • اینگونه رژیم ها ممکن است کلسترول بالا را به دنبال داشته باشند بعضی از منابع پروتئینی محصولات لبنی فراوان و سایر غذاهایی با چربی بالا می توانند کلسترول را افزایش دهند و احتمال ابتلا به بیماری قلبی را بالا ببرند با این حال مطالعات نشان می دهد افرادی که رژیم اتکنیز را تا 2 سال رعایت می کردند در واقع سطح کلسترول بد را کاهش داده بودند .
 • مشکلات کلیوی
 • اگر دچار مشکلات کلیوی هستید خوردن بیش از حد پروتئین سبب اضافه شدن فشار روی کلیه ها می شود و این می تواند عملکرد کلیه را بدترکند.
 • سنگ کلیه و پوکی استخوان
 • هنگامی که شما در رژیم غذایی با پروتئین بالا هستید ممکن است کلسیم بیشتری از حد نرمال داشته باشید البته گزارشات متناقضی وجود دارد اما بعضی از کارشناسان معتقدند که این امر احتمالا باعث پوکی استخوان و سنگ کلیه می شود .
برای شروع یک رژیم غذایی مناسب بدن خود با ما تماس بگیرید .  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *