داروها و مكملهای لاغری

مکمل کروم پیکولینات (chromium ) | بهترین مکمل لاغری در جهان

قرص کرومیوم چیست و چگونه به لاغری سریع شکم و پهلو کمک می کند؟ امروزه چاقی که به معنای بالا بودن چربی بدن یا بالا بودن بافت چربی نسبت به توده بدون چربی بدن می باشد به عنوان مهم ترین بیماری التهابی مطرح است و در جامعه فراگیر شده است وبه تبع آن  بیماری ها ی مرتبط به چاقی هم درحال گسترش است .برای داشتن یک زندگی سالم و باید سریعتر وزن اضافه را کم کرده و به تناسب اندام برسیدو یک راه برای رهایی از این چربی های اضافه که محصول زندگی امروزه و ماشینی می باشد استفاده از رژیم های غذایی و استفاده از مکمل ها ی لاغری است اما آیا قرص کروم پیکولینات برای کاهش وزن مفید است ؟ برای آشنایی با این مکمل با مقاله ی کلینیک رسپینا همراه شوید. 

برای اطلاعات از قیمت قرص کرومیوم برای لاغری

اهمیت وجود کروم در بدن

کروم، به عنوان کروم سه ظرفیتی (+3)، یک عنصر کمیاب است که به طور طبیعی در بسیاری از غذاها وجود دارد و به عنوان یک مکمل غذایی در دسترس است. کروم همچنین به عنوان کروم شش ظرفیتی (6+) وجود دارد، یک محصول جانبی سمی از فولاد ضد زنگ و سایر فرآیندهای تولید این برگه اطلاعات کاملاً بر روی کروم سه ظرفیتی تمرکز دارد.

کروم ممکن است با تقویت عملکرد انسولین در متابولیسم کربوهیدرات، لیپید و پروتئین نقش داشته باشد. اگرچه مکانیسم دقیق این فعالیت شناسایی نشده است، دانشمندان پیشنهاد کرده‌اند که کروم به یک الیگوپپتید متصل می‌شود و کرومودولین را تشکیل می‌دهد، ماده‌ای با وزن مولکولی کم و کروم متصل می‌شود که به گیرنده انسولین متصل می‌شود و آن را فعال می‌کند تا عملکرد انسولین را تقویت کند. کروم ممکن است اثرات آنتی اکسیدانی نیز داشته باشد.

منابع دریافت کروم

کروم در بسیاری از غذاها از جمله گوشت ها، محصولات غلات، میوه ها، سبزیجات، آجیل، ادویه جات ترشی جات، مخمر آبجو، آبجو و شراب وجود دارد. با این حال، مقادیر کروم در این غذاها بسته به شرایط آب و خاک محلی و همچنین فرآیندهای کشاورزی و تولیدی که برای تولید آنها استفاده می شود، بسیار متفاوت است. به عنوان مثال، مقدار کروم می تواند 50 برابر در نمونه های بلغور جو دوسر به دلیل تفاوت در رشد و فرآوری متفاوت باشد. مقداری کروم همچنین می‌تواند از تجهیزات فولاد ضد زنگ در طول پردازش مواد غذایی و از قابلمه‌ها و تابه‌ها در طول پخت به غذاها منتقل شود.بیشتر محصولات لبنی و غذاهای حاوی قند بالا (مانند ساکارز و فروکتوز) کروم کمی دارند.

شیر انسان حاوی حدود 0.25 میکروگرم در لیتر کروم  است، اما مقادیر گزارش شده بسیار متفاوت است. مطالعات کوچک در اروپا غلظت کروم را از 0.14 تا 10.8 میکروگرم در لیتر نشان داد.جذب کروم در رژیم غذایی کم است و از حدود 0.4 تا 2.5٪ متغیر است.اسید اسکوربیک و مهارکننده های پروستاگلاندین، مانند آسپرین، جذب کروم را افزایش می دهند، در حالی که اگزالات و آنتی اسیدها آن را مهار می کنند .

کروم پیکولینات چیست؟

کروم پیکولینات رایج ترین ترکیب کروم مورد استفاده در مکمل ها است. ترکیبات دیگری مانند کلرید کروم وجود دارند اما سرعت جذب کمتری دارند. از سال 2001، کروم به عنوان یک ماده معدنی ضروری تعیین شده است، اما از آنجایی که انسان نمی تواند آن را در بدن تولید کند، باید آن را از منابع بیرونی مانند رژیم غذایی خود دریافت کنیم.هنگام تحقیق در مورد کروم، مهم است که بین دو نوع اصلی تمایز قائل شوید. کروم سه ظرفیتی شکلی است که در غذاها و مکمل ها ظاهر می شود، در حالی که کروم شش ظرفیتی کاملاً متفاوت است – محصول جانبی فرآیندهای صنعتی و چیزی نیست که در هیچ مکملی در بازار پیدا کنید.

Chromium picolinate  یک ترکیب شیمیایی است که گاها به عنوان درمان جایگزین یا مکمل غذایی استفاده می شود . تحقیقات پزشکی نشان می دهند که مصرف مکمل کروم پیکولینات برای کاهش وزن بسیار موثر است .

برخی از این مکمل برای درمان کمبود کروم و کنترل قند خون و بهبود افسردگی استفاده می کنند . یا کسانی که سندرم تخمدان پلی کیستیک دارند یا برای کاهش کلسترول و یا برای کاهش وزن از ان استفاده می شود . این مکمل بدون تجویز پزشک در دسترس است و البته در بسیار ی از مکمل های مولتی ویتامین هم این مکمل یافت می شود.

باید بدانید که عنصر کروم به صورت مکمل ساخته شده و بهترین نوع آن پیکولینات است که بیشترین میزان جذب را دارد . این محصول عاری از هر گونه ماده ی نگه دارنده است و برخی برای افزایش حجم عضله هم از آن استفاده می کنند ولی امروزه به خصوص در امریکا و اروپا برای کاهش وزن از این مکمل استفاده می شود . موثر ترین کارایی کروم جلوگیری از ترشح کورتیزول است و می دانیدکه ترشح کورتیزول که هنگام استرس ترشح می شود موجب تخریب عضلات خواهد شد و این مکمل در دنیای پر استرس امروز از تاثیر آن بر بدن جلوگیری می کند . 

می دانیدکه کروم یک ماده معدنی بسیار ضروری است و برای سلامت انسان واجب است . برخی غذاها حاوی مقدار کمی کروم هستند ول باید بدانید که گوشت و برخی میوه ها و غلات و سبزیجات از بهترین منابع کروم هستند . کروم پیکولینات از اسید پیکولینیک تشکیل می شود و همراه با انسولین در بدن برای متابولیسم کربوهیدارت ها عمل می کند . اسید به بدن کمک می کند که کروم را جذب کند .

مزایای کروم پیکولینات (chromium ) در کاهش وزن و تناسب اندام :

از آنجایی که کروم ممکن است عملکرد انسولین را تقویت کند، برخی از دانشمندان پیشنهاد کرده اند که مکمل کروم می تواند میزان گلوکز تبدیل شده به چربی را کاهش دهد و سنتز پروتئین و در نتیجه توده عضلانی را افزایش دهد. برخی تحقیقات اولیه همچنین نشان می‌دهد که مکمل‌های کروم ممکن است مصرف غذا، سطح گرسنگی و میل به چربی را کاهش دهند . 
بنابراین، مکمل کروم برای افزایش کاهش وزن و بهبود ترکیب بدن با کاهش چربی بدن و افزایش توده بدون چربی پیشنهاد شده است. اثرات آن بر این پیامدها در چندین کارآزمایی بالینی ارزیابی شده است.
تحقیقات نشان داده اندکه این مکمل با یک برنامه ی ورزشی با وزنه میتواند به شما در کاهش وزن کمک و در ضمن حجم عضلانی را هم زیادتر می کند . البته یک سری تحقیقات نشان داده اندکه این مکمل در کاهش وزن بسیار موثر است . کروم می تواند حتی در روزهایی که هیچ گونه تحرکی ندارید به سوزاندن چربی ها کمک کند و افرادی که به دلایل مختلف نمی توانند ورزش کنند یا تحرک کافی داشته باشند می توانند از این مکمل برای سوزاندن چربی های اضافه ی بدن خود کمک بگیرند . 
 • کروم ضمن سوزاندن چربی ها ی اضافه اشتهای شما را هم کنترل می کند و موجب کاهش وزن و لاغری و رسیدن به تناسب اندام می شود . 
 • باید بدانید که این ماده ی معدنی موجب حمل پروتئین مصرفی به بافت های مورد نیاز خواهد شد . 
 • این عنصر بسیار کمیاب است و خوب است بدانید که در سلامت قلب و عروق نیز بسیار موثر است . 
 • تحقیقات نشان داده که این قرص در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 هم بسیار مفید است . 

بهترین زمان مصرف قرص کرومیوم

بهترین زمان مصرف قرص کرومیوم برای شروع مصرف این مکمل برای کاهش وزن باید ابتدا با پزشک مشورت کنید و باید دوز مصرفی این مکمل را پزشک تان مشخص کند. وقتی این مکمل را مصرف می کنید ذخایر قندی در بدن کاهش می یابند و برای رفع میل به مواد قندی که ممکن است در شما اینجاد شود می توانید از مواد غذایی مفیدی مثل انجیر خشک و یا مویز و یا خرمای خشک استفاده کنید . البته این مواد هم باید به مقدار کم و حساب شده مصرف شوند . بهترین و موثرترین زمان مصرف این مکمل روزانه دوز مشخص شده همراه با غذا می باشد مصرف آن و هضم آن هم بسیار راحت می باشد . 

مصرف مکمل کرومیوم پیکولینات و دیابت نوع 2

یک مطالعه کوچک نشان می دهد که کروم پیکولینات ممکن است خطر مقاومت به انسولین را کاهش دهد و بنابراین احتمالاً ممکن است خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش دهد. با این حال، FDA نتیجه می گیرد که وجود چنین رابطه ای بین پیکولینات کروم و مقاومت به انسولین یا دیابت نوع 2 بسیار نامشخص است.

در حین استفاده از این مکمل هم باید در صورت مصرف موارد زیر به پزشک خود اطلاع دهید :

 • روی 
 • ویتامین سی 
 • آهن 

گیاهان و مکمل ها ی حاوی کروم 

 • داروهای ضد التهابی مانند : advil motrin   ناپروکسن aleveNaprosyn  پیروکسی کام feldene آسپرین و دیگر داروها …
 • لووتیروکسین synthroid  
 • انسولین

درمان بیماری سندروم متابولیک

به طور مشابه، در یک کارآزمایی بالینی در سال 2018 روی 70 بزرگسال (متوسط سن 58 سال) مبتلا به سندرم متابولیک و اختلال تحمل گلوکز، مکمل روزانه با 300 میکروگرم کروم (200 میکروگرم با صبحانه و 100 میکروگرم با شام، به عنوان مخمر کروم) برای 24 هفته انجام نشد. سطح گلوکز ناشتا، HbA1c، دور کمر، فشار خون یا سطح چربی را تحت تأثیر قرار می دهد

عوارض قرص کرومیوم

نباید به انتخاب خود ان را جایگزینی برای داروها یی که پزشک تان تجویز کرده استفاده کنید . مطالعات انجام شده در سال 2011 نشان داد که استفاده از کروم پیکولینات هیچ تاثیری بر غلظت گلوکز یا انسولین و یا حساسیت به انسولین و یا میزان کلسترول درافراد مبتلا به دیابت نوع 2 ندارد . باید قبل از مصرف این مکمل حتما با پزشک خود مشورت کنید.

بیماری هایی که مکمل کروم پیکولینات در ان ها به شما آسیب خواهد زد :

 • اختلال تیروئید
 • بیماری روانی
 • آلرژی به چرم
 • بیماری کبدی
 • بیماری کلیوی

اگر از داروهای استروئیدی مانند پردنیزون استفاده می کنید قادر به استفاده از کروم پیکولینات نیستید. برخی از مکمل های کروم پیکولینات حاوی فلزات سمی یا سایز مواد مخدر هستند .

برخی گزارشات حاکی از این است که  مکمل کروم پیکولینات می تواند آکنه را درمان کند . کروم باعث تنظیم سطح قند خون می شود که این می تواند به درمان اکنه کمک کند .

مکمل کروم پیکولینات و خانم های باردار 

اگر باردار هستید و می خواهید از مکمل کروم پیکولینات استفاده کنید باید حتما با پزشک مشورت کنید . این مکمل به شیر مادر منتقل شده و  به کودک حتما آسیب خواهد رساند . ممکن است این مکمل برای نوزاد خطرات زیادی داشته باشد به همین علت همه ی موارد را با پزشک خود چک کنید .

عوارض مکمل کروم پیکولینات چیست ؟  

 • سردرد
 • تحریک پذیری
 • تغییر خلق و خو
 • بیخوابی
 • مشکل در هماهنگی و عدم تعادل
 • مشکل تمرکز در فکر کردن

اطلاعاتی که باید به پزشک خود بدهید 

اگر قرار است از این مکمل استفاده کنید باید در مورد تمام داروهایی که مصرف می کنید یا مواد غذایی که مصرف می کنید به پزشک خود اطلاعات بدهید . در حین استفاده از این مکمل هم باید در صورت مصرف موارد زیر به پزشک خود اطلاع دهید :

 • روی
 • ویتامین سی
 • آهن

گیاهان و مکمل ها ی حاوی کروم

داروهای ضد التهابی مانند :

 • advil motrin 
 •  ناپروکسن aleve Naprosyn 
 • پیروکسی کام feldene  آسپرین و دیگر داروها …
 • لووتیروکسین synthroid 
 • انسولین

توجه  داشته باشید که هنگام مصرف این مکمل باید رژیم غذایی بدون قند داشته باشید زیرا شکر بیش از حد بر تاثیر این مکمل اثر می گذارد . برای جلوگیری از کمبود کروم به بزرگسالان و نوجوانان توصیه می شود روزانه بین 50 میکروگرم تا 200 میکروگرم کروم مصرف کنند. البته مقدار ان با افزایش سن افزایش می یابد .

اگر بیش از دوز تجویز شد ه مصرف کنید مسموم می شوید و باید حتما به پزشک مراجعه کنید . اگر دوز مصرفی خود را فراموش می کنید به محض انکه به یاد اورید ان را مصرف کنید . برای کاهش وزن باید دروز مصرفی خود را طبق دستور پزشک مصرف کنید . توجه داشته باشید که در هر قدم مصرف این مکمل باید از راهنمایی و مشورت پزشک خود استفاده کنیدو سلامتتان چک شود .

 

دیدگاهی در مورد “مکمل کروم پیکولینات (chromium ) | بهترین مکمل لاغری در جهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *