لاغری موضعی

دستگاه کویتیشن چیست؟ + کاربرد کویتیشن

آخرین تکنولوژی که اخیرا به بازار ارائه شده و نقش بسیار قابل ملاحظه ای در درمان سلولیت دارد سیستم های کویتیشن هستند.البته راه هایی دیگری هم برای از بین بردن سلولیت وجود دارد مثل کرایولیپولیز و مزوتراپی ولی در این مقاله از کلینیک رسپینا به بررسی دستگاه لاغری موضعی کویتیشن می پردازیم.

کویتیشن یعنی حفره زایی

کویتیشن اصطلاحی است که به پدیده تشکیل حباب در سیالات تحت شرایط خاص گفته می شود بدین ترتیب که بر اساس قانون برتولی درمحل هایی نظیر پشت پروانه ی کشتی ها و محل تنگ و گشاد شدگی لوله ها و شیرآلات که سیالات به طور ناگهانی و سریع دچار حرکت متلاطم و مغشوش با سرعت بالا می شوند فشار در نقاطی از سیال به صورت لحظه ای کاهش میابد و موجب تبخیر سیال در آن نقاط می شود .

بخار حاصل از تبخیر موجب شکل گیری حباب های کوچک در داخل سیال می شود (پدیده کویتیشن یا پرتوزایی )حباب حاوی بخار (گاز ) است بنابراین در لحظه ی بعدی که حالت کم فشار از بین می رود بر اساس قوانین فیزیکی گازها بخار داخل حباب تحت فشار بالای اطراف خود متراکم شده و دمای آن نیز به شدت افزایش می یابند و در نهایت تحت فشار بالا مانند یک بمب صوتی – حرارتی بسیار کوچک منفجر می شود .

پدیده ی کویتیشن اولین بار در اواخر قرن 19 میلادی توسط لرد ریلی در حالیکه او از بین رفتن یک حباب در یک سیال را مشاهده می کرد مورد توجه و مطالعه قرار گرفت .این پدیده ابتدا به عنوان یک عامل آسیب زا به پروانه ی کشتی ها و پمپ ها شناسایی شد ولی در دهه های بعد کاربردهای فراوانی در صنایع مختلف از جمله صنایع پزشکی پیدا کرد و اخیرا با پایه ای علمی و اثری قابل ملاحظه در حوزه  پوست و زیبایی برای درمان سلولیت ارائه شد.

چگونه کوتیشن در درمان سلولیت بکار گرفته شده است؟

دانستیم که هر عاملی که موجب حرکت های سریع و ناگهانی در یک سیال شود می تواند موجب ایجاد نقاط کم فشار و بروز کویتیشن در آن شود .از طرفی می دانیم که موج صوتی مجموعه ای از تکان های سریع و متوالی است که بوسیله ی تکان های مکانیکی تولید می شود و باعث تکان های مکانیکی در اجسام اطراف خود می شود و بوسیله ی تکان های مکانیکی منتقل می شود و تا عمق 3 الی 5 سانتی متر در بافت بدن نفوذ  می کند .

و می دانیم که بخش زیادی از بافت های بدن را آب (یک سیال ) تشکیل میدهد .

پس نتیجه می گیریم که

اگر موج صوتی با شدت بالا از بافت های بدن عبور کند تکان های سریع موج صوتی باعث  حرکت های سریع و ناگهانی در اب بافت های بدن شده و موجب ایجاد نقاط کم فشار و پر فشار و بروز پدیده کویتیشن در آن ها خواهد شد .

بررسی دستگاه کویتیشن

در واقع این دستگاه یک تولیدکننده ی امواج مافوق صوت با فرکانس (تعداد تکان های ) 40 الی 60 هزار در ثانیه با شدت بالاست که نفوذ امواج تولیدی آن در بافت سلولیت موجب بروز پدیده کویتیشن در مایعات درون بافت های سلولیت می شود .انفجار حباب های حاصل از پدیده کویتیشن دارای قدرت تخریبی فوق العاده ای است و می تواند به پروانه کشتی ها و پنپ ها آسیب جدی بزند .

حباب های حاصل از پدیده ی کویتیشن در بافت سلولیت نیز مانند بمب های صوتی- حرارتی میکروسکوپی عمل می کنند که در درون بافت سفت و متورم و انباشته از چربی سلولیت منفجر شده و موجب جدا شدن رسوبات درهم شکستن بافت های چربی و تکه تکه شدن چربی ها و حتی پاره شدن غشاء سلول های چربی و آزاد سازی آن ها در داخل مایعات درون بافتی و لنف و نیز افزایش نفوذپذیری سلول های چربی و انتشار تری گلیسریدها و اسیدهای چرب از آن ها می شوند .

بدین ترتیب چربی ها تری گلیسریدها و اسیدهای چرب آزاد شده و طی فرایند متابولیکی طبیعی بدن از موضوع درمان تخلیه و مصرف خواهند شد .این اثرات تحت آزمایشات کلینیکی و مطالعات علمی به اثبات رسیده و تایید شده اند بطوری که حتی بعد از یک جلسه درمان همراه با دستگاه رولروکیوم کاهش قابل توجهی در اندازه ی دور کمر ثبت شده است .

دستگاه های کویتیشن بدلیل قدرت منحصر بفردی که در درهم شکستن توده های چربی دارند هم اکنون در بسیاری از مراکز درمانی و زیبایی کشور به منظور درمان چاقی و سلولیت و کاهش چربی های انباشته شده در نقاط مختلف بدن از جمله : دور کمر، شکم،  باسن و داخل و بیرون ران ها بطور موفقیت آمیزی استفاده می شود .لیکن همگام با این دستگاه ها نیز باید از سیستم های رولروکیوم استفاده شود تا با تخلیه ی بهینه رسوبات و چربی های آزاد شده از بافت موضع درمان و برقراری مجدد جریان خون و لنف در بافت نتایج درمانی مورد نظر تحقق یابند .

نکته : دستگاه های اولتراسوند تراپی و کویتیشن هر دو تولید کننده امواج مافوق صوت هستند لیکن فرکانس و شدت آن ها متفاوت است .

سیستم های اولتراسوند تراپی دارای فرکانس 1 الی 3 میلیون با شدت پایین و دستگاه های کویتیشن دارای فرکانس 40 الی 60 هزار با شدت بالا هستند امواج مافوق صوت در فرکانس بالا و شدت پایین موجب تولید حباب هایی می شوند که رشد کرده متراکم شده و منفجر می شوند  .

در چه هنگام استفاده از کویتیشن پیشنهاد نمی شود :

  • اگر باردار هستید یا فکر می کنید ممکن است باردار باشید .
  • اگر تحت درمان با داروهای ناباروری هستید.
  • اگر تازه زایمان کرده اید یا در دوران شیردهی قرار دارید .
  • در صورت ابتلا به هرگونه بیماری قلبی عروقی و وجود پیس میکری (ضربان ساز ) در بدن یا هر وسیله ی الکترونیکی در داخل بدن .
  • اگر از بیماری های پوستی مانند: کهیر، اگزما، عفونت پوستی و… رنج می برید .
  • اگر دارای تاتو در بدن، بافت کلوئیدی یا لکه های پوستی هستید .
  • اگر مبتلا به سطح کلسترول بالا تری گلیسرید بالا یا فشار خون هستید .
  • اگر مبتلا به بیماری های کبدی کلیوی یا دیابت هستید .
  • در صورتی که در داخل بدنتان فلزی وجود دارد مانند وجود ایمپلنت و پروتزهای فلزی یا ای یو دی و…
  • اگرمبتلا به کبد چرب سنگ کیسه صفرا و سندروم روده تحریک پذیر هستید .

برای انتخاب بهترین روش لاغری موضعی و قیمت کویتیشن با متخصصان کلینیک رسپینا تماس بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *