Uncategorized @fa

گیاه مورینگا چیست؟ + بررسی این گیاه شگفت انگیز

گیاه مورینگا چیست

از بین گیاهانی که برای کاهش سایز توصیه می شوند گیاه مورینگا یکی از موثر ترین است . بدانید که مورینگا یا گز روغنی، گیاهی است که به‌خاطر فوایدش برای سلامتی، از هزاران سال پیش مورد توجه انسان بوده است. مورینگا سرشار از آنتی اکسیدان های سالم و ترکیب‌های گیاهی زیست‌فعال است . این گیاه دارای خواص بسیاری است که دراین مقاله از کلینیک رسپینا برای تان بیشتر راجع به آن خواهیم گفت .

این خواصی که از ان ها صحبت خواهیم کرد بر اساس بررسی ها و تحقیقات زیاد صورت گرفته است گیاه مورینگا بسیار مفید و مغذی است مورینگا درخت نسبتا بزرگی است که بومیِ شمال هند محسوب می‌شود، ولی در بقیهی نقاط آسیا، آفریقا و آمریکای جنوبی هم رشد می‌کند. این گیاه اسم‌های مختلفی دارد، و در ایران هم به‌نام گز روغنی شناخته شده است . تقریبا همهی قسمت‌های این درخت خوردنی هستند و در طب گیاهی سنتی استفاده می‌شوند. به‌ویژه برگ‌ها و غلاف این گیاه، که در بخش‌هایی از هند و آفریقا به‌عنوان خوراکی استفاده می‌شوند. برگ‌های مورینگا منبع فوق‌العاده‌ای از ویتامین و موادمعدنی هستند. همواره به شما توصیه کرده ایم که باید برای مصرف گیاهان دارویی با پزشک مشورت کرده بعد شروع به مصرف آن ها کنید .

مواد مغذی گیاه مورینگا عبارتند از

پروتئین و ویتامین ب 6 و ویتامین سی و آهن و ویتامین ب2 و ویتامین آ  منیزیم و ویتامین های ب1 و ب 3 و کلسیم و پتاسیم و فسفر و روی و چربی بسیار کم و خوب است بدانید که کلسترول مضر هم ندارد می بینید که این گیاه بسیار غنی و سرشار از مواد غذایی و ویتامین های مفید برای بدن تان است . در کشورهای غربی، برگ خشک‌شدهی این گیاه، به‌صورت پودر یا در قالب کپسول، به‌عنوان مکمل رژیم غذایی فروخته می‌شود. در مقایسه با برگ‌ها، غلاف‌ها ویتامین و مواد معدنی کمتری دارند. اما فوق‌العاده سرشار از ویتامین سی هستند. یک پیمانه غلاف تازه، حاوی ۱۵۷ درصد از مقدار موردنیاز روزانه است .

می دانید که رژیم مردم کشورهای در حال توسعه، معمولا کمبود ویتامین، موادمعدنی و پروتئین دارد. در این کشورها، مورینگا  می‌تواند منبع بسیار خوبی از مواد مغذی ضروری برای بدن محسوب شود. اما یک مشکل وجود دارد: برگ‌های مورینگا حاوی سطوح بالایی از ضدمغذی‌ها هستند، که همین می‌تواند باعث کاهش جذب مواد معدنی و پرتئین در بدن شود نکتهی دیگری که باید به آن توجه داشت، این است که مکمل‌های مورینگا  در قالب کپسول، مواد مغذی زیادی ندارند. تعداد مواد مغذی موجود در این کپسول‌ها، در مقایسه با مصرف رژیم غذایی متعادل برپایهی غذاهای کامل، بسیار جزئی است.

کاهش وزن و چربی سوزی با موزینگا 

باید توجه داشته باشدی که بررسی ها نشان می دهد که که عصارهی مورینگا می‌تواند برای کاهش و کنترل وزن در موش‌ها مفید باشد. مقادیر فراوان ویتامنی ب در این گیاه، هضم غذا را راحت‌تر و بهتر کرده و می‌تواند در تبدیل غذا به انرژی، به‌جای ذخیرهی آن به‌عنوان چربی، بدن را یاری کند. تحقیقات نشان داده که کنترل چندانی روی میزان خلوص و کیفیت مورینگا هم مانند سایر گیاهان دارویی انجام نمی‌شود؛ پس باید از تولیدکنندگان معتبری تهیه شود که بتوان به ادعاهای آن‌ها، میزان ایمن بودن عصاره، و عوارض جانبی احتمالی آن اعتماد کرد بهتر است این گیاه را از جای معتبر یا داروخانه ها به صورت کپسول تهیه کنید .

در مصرف ان زیاده روی نکنید مشورت با پزشک را فراموش نکنید.  مورینگا سرشار از انتی اکسیدان است که در مقاله های قبل مفصل به تاثیر آنتی اکسیدان ها در لاغری اشاره کرده ایم میدانید که  آنتی‌اکسیدان‌ها ترکیب‌هایی هستند که با رادیکال‌های آزاد در بدن مقابله می‌کنند. سطح بالای رادیکال های آزاد ممکن است باعث استرس اکسیداتیو شود، که آن هم با بیماری‌های مزمنی مانند بیماری قلبی و دیابت نوع دو در ارتباط است در برگ‌های مورینگا اولیفیرا، چندین ترکیب گیاهی آنتی‌اکسیدانی یافت شده‌اند.

این ترکیب‌ها علاوه بر ویتامین سی و بتاکاروتن، عبارت‌اند کوئراستین این آنتی‌اکسیدان قوی برای کاهش فشارخون مفید است؛ اسید کلروژنیک این ترکیب هم که در قهوه فراوان است، می‌تواند برای متعادل کردن سطح قند خون پس از وعده‌های غذایی مفید باشد مطالعه‌ای روی زنان حاکی از آن است که مصرف روزانه ۱٫۵ قاشق چای‌خوری پودر برگ این گیاه به‌مدت سه ماه، سطح آنتی‌اکسیدان خون را به‌شدت افزایش می‌دهد . عصارهی برگ مورینگا به‌عنوان نگهدارندهی غذا هم استفاده می‌شود. این عصاره، با کاهش اکسیداسیون گوشت، مدت ماندگاری آن را افزایش می‌دهد.

کاهش و کنترل کلسترول با مصرف مورینگا

 

کلسترول بالا باعث افزایش ریسک بیماری قلبی می‌شود. خوشبختانه خوراکی‌های گیاهی زیادی، مانند دانه‌های روغنی، جو و بادام، می‌توانند کلسترول را کاهش بدهند . هم مطالعه روی حیوانات و هم روی انسان، حاکی از آن هستند که مورینگا اولیفیرا تأثیرات مشابهی در کاهش کلسترول دارد . همچنین می دانید که در بسیاری از نقاط جهان، آلودگی غذا و آب به آرسینیک وجود دارد. در معرض مقدار فراوان آرسنیک قرار گرفتن به‌مدت طولانی، منجر به مشکلات عدیده‌ای برای سلامتی انسان می‌شود. برای مثال، مطالعات در معرض آرسنیک قرار گرفتن به‌مدت طولانی را با افزایش ریسک سرطان و بیماری قلبی مرتبط دانسته‌اند جالب اینکه چندین مطالعه روی موش‌ها نشان داده‌اند که برگ و دانهی  مورینگا اولیفیرا می‌تواند از بدن آن‌ها در مقابل برخی اثرات مسمومیت با آرسنیک، محافظت نماید. هنوز روی انسان مشغول بررسی هستند

سلامت کبد خود را با مصرف مورینگا تضمین کنید :

خوب است بدانید که مورینگا از کبد در مقابل آسیب‌های ناشی از داروهای ضدسل‌ریوی محافظت کرده و می‌تواند فرایند بهبود آن را تسریع کند کسانی که ناراحتی کبد دارند با مشورت پزشک شان می تواننداز این گیاه مفید استفاده کنند .

مبازره با التهاب های بدن با مورینگا :

می دانید که التهاب، واکنش طبیعی بدن به عفونت یا جراحت است. التهاب مکانیسم محافظتی مهمی است، اما اگر طول بکشد، ممکن است خودش به مشکل بزرگی برای سلامتی تبدیل بشود. در واقع التهاب پایدار، با بسیاری از بیماری‌ها، مانند بیماری قلبی و سرطان، ارتباط دارد بیشتر میوه‌ها، سبزی‌ها، گیاه‌های دارویی و ادویه‌ها، خواص ضدالتهابی دارند. اما مقدار فایده‌شان، به نوع آن‌ها و مقدار ترکیب‌های ضدالتهابی بستگی دارد که در آن‌ها وجود دارد دانشمندان می گویند  که ایزوتیوسیانات‌ها، اصلی‌ترین ترکیب‌های ضدالتهابی هستند که در برگ‌ها، غلاف و دانهی مورینگا یافت می‌شوند. اما تا به امروز، تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده، محدود به تحقیقات آزمایشگاهی و آزمایش روی حیوانات بوده‌اند. هنوز دقیقا مشخص نیست که آیا مورینگا اولیفیرا همین خواص ضدالتهابی را روی انسان هم دارد یا تاثیری ندارد

داشتن پوست سالم و شاداب با مصرف گیاه مورینگا :

می دانید که سلامت پوست ومو برای همه ی ما مهم است و سالانه برای سلامت پوست و موها ی مان کلی هزینه می کنیم خوب است بدانید که روغن دانهی مورینگا برای محافظت از مو در مقابل رادیکال‌های آزاد مفید است و مو را تمیز و سالم حفظ می‌کند. این گیاه حاوی پروتئین است، یعنی برای محافظت از سلول‌های پوست در مقابل آسیب مفید است. عناصر آب‌رسان و سم‌زُدا هم دارد که پوست و مو را تقویت می‌کنند. برای درمان عفونت‌ها و جراحت‌های پوستی هم مفید است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *