تغذيه و رژيم درمانی

تاثیر ویتامین ها در بدن انسان چیست؟

یکی دیگر از اجزاء تشکیل دهنده ی غذا ویتامین ها هستند ویتامین ها گروهی از مواد مغذی ضروری شناخته شده و مورد نیاز بدن هستند بدن انسان قادر به ساختن ویتامین ها نیست می دانیم که ویتامین ها در بدن انرژی تولید نمی کنند ولی برای انجام واکنش های انرژی زا لازمند .ویتامین ها برای متابولیسم مواد غذایی و اعمال حیاتی بدن و رشد و نمو و تندرستی ضرورت دارند تغذیه ی ناقص و رژیم غذایی نامناسب باعث کمبود یا فقدان یک یا چند ویتامین می شود و سبب بروز بیماری ها ی مختلف در انسان شود .

اگرماده ای دارای 4 ویژگی بود به آن ویتامین می گویند :

  1. ویتامین ها مواد عالی هستند که در دو دسته چربی و کربوهیدرات ها جای نمی گیرند
  2. در بدن به اندازه ی کافی سنتز تولید نمی شوند در بدن تنها ویتامین ب 12 و ویتامین کا به مقدار کمی در روده بزرگ توسط باکتری سنتز می شوند
  3. برای تولید مثل و رشد و تکامل مورد نیاز هستند
  4. اگر ویتامین ها به مقدار کافی در بدن نباشند بیماری مخصوص به خود را ایجاد می کنند مثل اسکوروی در اثر کمبود ویتامین سی
  5. معمولا میوه ها و سبزیجات منابع ویتامین ها هستند

تقسیم بندی ویتامین ها :

ویتامین ها را به دو دسته تقسیم کرده اند : ویتامین محلول در آب و محلول در چربی یعنی بعضی از ویتامین ها در آب می توانند حل شوند اما دسته دیگر ویتامین ها در آب قابل حل نیستند اما در روغن می شود آن ها را حل کرد .وقتی می گوییم ویتامین های گروه ب محلول در آب هستند یعنی اگر شب نخود و لوبیا را خیساندیم و صبح آب باقیمانده در ظرف را دور ریختیم خیلی راحت ویتامین های گروه ب را دور ریخته ایم چون اینها در آب حل شده اند یا وقتی می گوییم ویتامین آ محلول در چربی است یعنی اگر کره ی شیر را کاملا جدا کنیم دیگر وینامین آ در آن به مقدار ناچیز باقی خواهد ماند .

ویتامین های محلول در آب در بدن باقی نمی توانند به مقدار قابل ملاحظه ای ذخیره شوند زیادی آن ها خیلی راحت از طریق ادرار از بدن بیرون می رود ولی اگر امروز مقداری ویتامین آ که محلول در چربی است دریافت کرده اید این ویتامین آنقدرش که از احتیاج امروز شما بیشتر است می تواند در بدنتان ذخیره شود به همین جهت ما هر روز باید ویتامین های محلول در آب را در غذای روزانه دریافت کنیم اما ویتامین های محلول در چربی را می شود هر چند وقت یکبار دریافت کرد بی آنکه خطری متوجه ما شود .

پس اگر مقدار نسبتا زیادی ویتامین محلول در آب بخوریم ممکن است بلایی بسرمان نیاید ولی اگر مقدار زیادی وینامین محلول در چربی بخوریم ممکن است مسموم شویم و حتی منجر به مرگ ما شود .

عواملی که موجب کمبود ویتامین می شود :

فقر غذایی

اختلال متابولیکی یعنی آنزیم هایی که در متابولیسم شرکت می کنند وجود نداشته باشد یا از بین برود .

اختلال در جذب مثلا شیره معده ترشح نشود یا خوب ترشح نشود .

مصرف بعضی از داروها یا بعضی از غذاها باهم گاهی هم تاثیر نحوه ی پخت روی ویتامین ها تاثیر میگذارد .

بدن ما نمی تواند ویتامین های مورد نیاز خودش را بسازد غیر از ویتامین د و کا که البته خود بدن ما از تولیدش ناتوان است اما باکتری های مفید روده می توانند آن را برای ما تولید کنند .

تامین ویتامین ها صرفا با غذا خوردن و سیر شدن انجام نمی شود بلکه ترکیب رژیم غذایی هم مهم است .

نگهداری طولانی مدت و جوشاندن میوه ها و سبزیجات در آب فراوان و در دمای بالا مواردی هستند که ویتامین ها با آن سازگار نیست اگر می خواهید از مصرف و سبزیجات لذت ببرید و از مواد مغذی آن بهره مند شوید از آن ها به درستی استفاده کنید .

میوه ها و سبزیجات را کاملا بشویید بعد از خرد کردن آن ها را در گوشه ای رها کنید و تا حد ممکن این مواد را با آب کم و در مدت زمان کوتاه بپزید .

ویتامین ها و وزن بدن :

در صورت دریافت کافی ویتامین ها است که وزن بدن کنترل می شود عملکرد هایی نظیر اشتها گرسنگی سرعت متابولیسم بدن سوخت وساز چربی و قند سوختن کالری و … کنترل می شود .

یکی از بهترین کارها برای داشتن بدنی سالم با وزن منعادل مصرف کافی ویتامین ها می باشد هیچ ویتامینی به تنهایی نباید برای کاهش وزن استفاده شود .

چربی در خودش انرژی ذخیره می کند بنابراین اگر شما دارای اضافه وزن و چربی مازاد هستید مقدار زیادی انرژی ذخیره ای دارید برای کاهش وزن باید از این انرژی های ذخیره شده استفاده کنید بهترین روش برای کاهش وزن سوزاندن مقدار کالری اضافی است که دریافت کرده اید .

مکمل ویتامین ها باید همراه با رژیم غذایی و ورزش مصرف شوند .

بعضی از ویتامین ها ممکن است برای بدن شما مضر باشند و موجب مسمومیت ویتامینی در شما شود برای همین لازم است قبل از مصرف هرگونه مکمل وبتامینی با پزشک مشورت کنید .

برای لاغری موضعی و رهایی همیشگی از بدشکلی های بدن خود که چربی های اضافی آن ها را بوجود آورده اند با پزشک ما در کلینیک رسپینا تماس بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *