Uncategorized @fa

آیا باید نمک را از رژیم های لاغری حذف کرد

نمک یکی از ان مواد غذایی است که بسیار بحث برانگیز است  گفته شده است کسانی که نمک زیاد میخورند شاید چاق تر هم هستند و از مضررات نمک برای سلامتی هم که همه ی ما شنیده ایم و معمولا پزشکان توصیه می کنند همواره باید نمک وشکرو چربی را از سبد روزانه حذف کنید تا لاغر شوید اما چقدر این موضوع از لحاظ پزشکی و علمی صحت دارد . ایا نمک موجب اضافه وزن و چاقی هم می شود ؟ پژوهشگران تلاش کرده‌اند تا نقش نمک در افزایش وزن و گرسنگی را بیشتر کشف کنند. بسیاری از تحقیقات اخیر به این موضوع پرداخته که آیا نمک باعث افزایش میزان خوردن می‌شود یا خیر؟

نمک –  چاقی – رژیم های لاغری:

خوب است بدانید که در مطالعه‌ای که در شبیه‌سازی سفر فضایی صورت گرفت، دقیقا مشخص نشد که علت اینکه فضانوردان آب کمتری می‌نوشند، با مصرف بیشتر نمک و افزایش اشتهای آن‌ها چه ارتباطی دارد. پس پژوهشگران به سراغ موش‌ها رفتند. موش‌ها با مصرف بالای میزان نمک، از طریق کبد ماده‌ای به‌نام اوره تولید می‌کنند.

این ماده باعث حفظ تعادل آب موجود در بدن می‌شود. اما تولید اوره، انرژی زیادی می‌خواهد. به عبارت دیگر برای تولید آن، به مواد غذایی به‌ویژه پروتئین نیاز است. این موضوع می‌تواند افزایش اشتهای فضانوردان را توجیه کند . اینکه، فضانوردان میلی به نوشیدن آب نداشتند اما اشتهایشان افزایش پیدا کرده بود، بسیار جالب است. پس مشخص می‌شود هنوز مسائل بسیاری وجود دارد که ما از آن بی‌خبریم.

اوه اوه !! پیشنهاد میشه این مطلبو بخونی >>> امبدینگ شکم خطر دارد؟

بنابراین باید ابعاد مختلف این رابطه‌ بررسی بشود. درواقع باید به شیوه‌ی کنترل اشتها و تشنگی در بدن بیشتر پرداخته شود. به‌گفته‌ی دانشمندان، کنترل اشتها به‌شدت پیچیده است و باید تحقیقات دیگری به این موارد بپردازد. محققان و پژوهشگران معتقدند که گرسنگی دائمی در زمان تلاش برای کاهش وزن می‌تواند نشانه‌ی مصرف‌نکردن صحیح نمک باشد. بنابراین لازم است تا در خوردن نمک دقت بیشتری شود. کاهش میزان مصرف نمک می‌تواند تأثیرگذار باشد.

توجه کنید که گروهی از محققان در مطالعه‌ای ، برای پی‌بردن به نقش مصرفِ زیاد نمک در تشنگی تلاش زیادی کردند، اما متوجه شدند، افرادی که به‌میزان زیادی نمک مصرف می‌کنند، به‌نسبت سایرین کمتر آب می‌نوشند. همین میل بیشتر به غذا، در بلندمدت باعث پرخوری و اضافه‌وزن خواهد شد محققان در ادامه تحقیقات‌شان به گروهی ویژه رسیدند فضانوردان. این فضانوردان درحالِ آمادگی برای تطبیق با سختی‌های سفر خود به مریخ، مدتی طولانی، شرایط فضا را در وضعیتی ثابت شبیه‌سازی کرده بودند.

بنابراین امکان مطالعه‌ی تأثیر مصرف نمک روی آن‌ها مقدور بود. در طول پژوهش، رژیم غذایی فضانوردان تغییری نداشت؛ به‌جز اینکه میزان نمک مصرفی آن‌ها تغییر می‌کرد. رژیم غذایی آن‌ها با مصرف دوازده گرم نمک در هر روز آغاز شد. این مقدار از مصرف نمک دو برابر میزان مصوب  بعد از گذشت چندین هفته، میزان مصرف نمک به نه گرم در روز کاهش پیدا کرد و در سومین قسمت از این تحقیق، مصرف نمک روزانه‌ی فضانوردان به شش گرم رسید. نتایج بررسی‌های محققان نشان می‌داد که هر چقدر میزان نمک مصرفی کاهش پیدا می‌کند، فضانوردان بیشتر آب می‌نوشند.

ابتدا این نتیجه کمی عجیب و باورناپذیر به‌نظر می‌رسید. نکته غافل‌گیرکننده دیگر این بود که فضانوردان هنگام استفاده‌ی بیشتر از نمک در رژيم خود، مدام از گرسنگی شکایت داشتند. این در حالی بود که مقدار غذای آن‌ها تغییری نداشت و فقط بر مصرف میزان نمک افزوده شده بود. محققان معتقدند که که مصرف زیاد نمک در کودکان و بزرگسالانی که نمک بیشتری مصرف می‌کنند، باعث افزایش چربی می‌شود. به‌عبارت‌دیگر، مصرف بیشتر نمک در کودکان بیست و هشت درصد و در بزرگ‌سالان تا بیست و شش درصد بیشتر باعث افزایش چاقی می‌شود.

علت این موضوع برای دانشمندان محرز نشده، اما آن‌ها دریافته‌اند که مصرف بیش‌ازحد نمک باعث تغییر شیوه‌ی سوختن چربی در بدن می‌شود.به طور کل نمک باعث افزایش اشتها می‌شود. البته تمام این نظرات مبتنی بر شواهد است و نمی‌توان گفت که نمک قطعا باعث چنین نتیجه‌ای در بدن می‌شود. بنابراین برای اینکه نمک را از نظر علمی علتی برای چاقی بدانیم باید، تحقیقات سازمان‌یافته و دقیقی صورت بگیرد.

نمک – لاغری و کاهش وزن – سلامتی :

می دانید که سدیم، ماده‌ی سازنده‌ی نمک طعام نقش بسیار مهمی در رژيم غذایی دارد. نمک فقط باعث طعم‌دهی به غذا نمی‌شود، بلکه باعث عملکرد صحیح ماهیچه‌ها و اعصاب می‌شود و به‌نگه‌داشتن تعادل مایعات در بدن کمک می‌کند، اما وقتی میزان مصرف نمک بالا برود، فشار خون نیز مسیری مشابه را طی می‌کند و افزایش می‌یابد.

در طول زمان، فشار خون بالا می‌تواند موجب عواقب جدی و تهدیدکننده برای بدن و سلامت باشد. سکته‌ی مغزی، حملات قلبی، بیماری‌های کلیوی و سایر مشکلات سلامت ازجمله عوارض مصرف نمک هستند به‌گفته‌ی متخصصان، برای تنظیم فشار خون بدن، مصرف کمتر از ۲۳۰۰ میلی‌گرم نمک در روز توصیه می‌شود. یعنی مقدار نمکی که در روز مصرف می‌کنیم، باید به‌اندازه‌ی تقریبا یک قاشق چای‌خوری باشد. برای بیشتر بزرگسالان نیز مصرف نمک نباید از ۱۵۰۰ میلی‌گرم در روز تجاوز کند. البته بیشتر افراد بزرگ‌سال خیلی بیشتر از این میزان، نمک مصرف می‌کنند.

چگونه می توانیم نمک را کمتر مصرف کنیم و یا حذف کنیم :

به نفع ماست که بکوشیم نمک را از غذاهای روزانه ی خود حذف کنیم زیرا تضمینی برای سلامتی اینده ی ما خواهد بود ضمن اینکه با حذف ان چاق هم نمی شوید .بسیاری از ما عادت کرده ایم که غذاهای خود را با وجود اینکه نمک دارد باز نمک بزنیم و بخوریم و این عادت می تواند برای سلامت و حتی تناسب اندام ما خطرناک باشد به توصیه های زیر توجه کنید :

برای اینکه خود راعادت بدهید که کمتر نمک مصر فکنید باید میزان مصرف نمک را به‌تدریج کاهش بدهید. مثلا اگر به یک‌باره شروع به حذف نمک از غذای خود کنید، غذا بی‌مزه می‌شود و از این کار روی‌گردان خواهید شد

بسیار موثر و مفید است که از سبزیجات و گیاهان خشک و تازه مانند سیر، فلفل سیاه  استفاده کنید. هر چقدر ادویه بیشتری استفاده کنید، احتیاج به مصرف نمک کمتر می‌شود.

نباید هنوز غذا را نخورده نمک دان را برداشته و نمک بزیند. اول کمی از غذای خود بچشید، سپس نمک اضافه کنید. شاید اصلا نیازی به نمک اضافه نباشد.

برای اینکه مصرف نمک را کمتر کنید بهتر است که غذاهای  فراوری‌نشده‌ی گیاهی مصرف کنید. غذاهای خانگی درست کنید و یادتان باشد، رستوران‌ها از غذاهای فراوری‌شده و پرنمک استفاده می‌کنند.

باید از مصرف چاشنیع‌ها و سُس‌هایی که سرشار از نمک هستند نیز پرهیز کنید. سس گوجه‌فرنگی، مخصوصا سس سویا نمونه‌ای از این مواد هستند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *