Uncategorized @fa

مصرف ماهی سالمون در رژیم غذایی | سلامتی و تناسب اندام با ماهی سلمون

ماهی سلمون یکی از ان مواد غذایی است که برای لاغری یا کاهش کلسترول یا بسیاری مشکلات دیگر در بدن بسیار کمک کننده است و پزشکان همواره توصیه به مصرف این ماهی مغذی داند . مخصوصا کسانی که قصد لاغر کردن دارند باید بیشتر از این ماهی استفاده کنند . این ماهی چرب ، سرشار از مواد مغذی، ویتامین‌ها و مواد معدنی است و می‌تواند عوامل خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و علائم افسردگی را کاهش دهد. گوشت ماهی سالمون بسیار لذیذ است و می‌توان آن را به روش‌های متفاوتی طبخ کرددر این مقاله شما را با این ماهی وخواص ان بیشتر اشنا خواهیم کرد.

سلمون و کاهش وزن و لاغری

مصرف ماهی سالمون با کاهش اشتها، افزایش سرعت سوخت‌وساز، افزایش حساسیت به انسولین و کاهش چربی شکمی به کنترل وزن شما کمک می‌کند با مصرف این ماهی می توانید هم وزن کم کنید و هم وزن کم شده را به صورت ثابت و غیر قابل بازگشت نگه دارید . ماهی سالمون نیز مانند سایر مواد غذایی پروتئینی، به تنظیم ترشح هورمون‌های کنترل‌کننده‌ی اشتها و ایجاد‌کننده‌ی احساس سیری، کمک می‌کند.

به‌علاوه، پس از مصرف مواد غذایی سرشار از پروتئین مانند ماهی سالمون، سرعت سوخت‌وساز بدن بیش از زمانی که مواد غذایی دیگری را مصرف می‌کنید، افزایش می‌یابدپژوهش‌ها نشان می‌دهند که چربی‌های امگا تری موجود در ماهی سالمون و سایر ماهی‌های چرب موجب کاهش وزن می‌شوند و چربی شکمی را در افراد دارای اضافه‌ وزن کاهش می‌دهند.

مطالعه‌ای که روی کودکان مبتلا به بیماری کبد چرب غیرالکلی انجام شد، نشان داد که مصرف مکمل امگا تری اصلی موجود در سالمون در مقایسه با پلاسیبو منجر به کاهش بسیار بیشتر چربی کبد و چربی شکم می‌شود. به‌علاوه ماهی سالمون کالری نسبتا پایینی دارد. یک وعده‌ی صد گرمی از ماهی سالمون پرورشی فقط ۲۰۶ کالری و ماهی سالمون دریایی نیز تنها ۱۸۲ کالری دارد.

ماهی سلمون و امگا تری فراوان :

باید بدانید که ماهی سالمون یکی از بهترین منابع اسیدهای چرب امگا تری با زنجیره‌ی بلند است. صد گرم گوشت ماهی سالمون پرورشی دارای ۲/۳ گرم اسید چرب امگا تری با زنجیره‌ی بلند است و این در حالی‌ است که همین مقدار از گوشت سالمون دریایی، حاوی ۲/۶ گرم از این اسیدهای چرب است.

چربی‌های امگا تری  برخلاف بیشتر چربی‌های دیگر، برای بدن ضروری هستند و باید آنها را از رژیم‌ غذایی دریافت کنیم، چون بدن ما نمی‌تواند این چربی‌ها را تولید کند. از خواص این ماهی می توان به  کاهش التهاب، پایین آوردن فشارخون، کاهش خطر ابتلا به سرطان و بهبود عملکرد سلول‌هایی که شریان‌های بدن را می‌پوشانند.

بررسی ها  نشان داد که مصرف روزانه‌ی اسید چرب امگا تری  بهبود قابل‌توجهی در عملکرد شریانی ایجاد می‌کند. علاوه‌بر آن، مطالعات دیگر نشان داده‌اند که دریافت مستقیم اسیدهای چرب امگا۳ از ماهی، به‌اندازه‌ی مصرف کپسول‌های حاوی روغن ماهی موجب افزایش این اسیدهای چرب در بدن می‌شود. درمورد مقدار مصرف ماهی سالمون باید بگوییم که مصرف دست‌کم دو وعده‌ ماهی سالمون در هفته می‌تواند نیاز شما را به اسیدهای چرب امگا تری برآورده کند.

سلمون و ویتامین های مفید گروه ب :

ماهی سلمون منبع خوب ویتامین های گروه ب است از جمله ب 1 ب 2 ب 3 ب 5 ب6 ب9 تیامین و ریبوفلاوین نیاسین اسید پانتونیک و اسید فولیک همچنین ب 12 این ویتامین‌ها در چندین فرایند مهم بدن نقش دارند؛ ازجمله تبدیل غذای مصرف‌شده به انرژی، ساخت و ترمیم و کاهش التهابی که می‌تواند منجر به بیماری قلبی شود. مطالعات نشان داده‌اند که تمام انواع ویتامین  در کنار هم، موجب حفظ علمکرد بهینه‌ی مغز و سیستم عصبی می‌شوند. متاسفانه حتی در کشورهای توسعه‌یافته نیز مردم دچار کمبود یک یا چند مورد از این ویتامین‌ها هستند.

سلمون غنی از پروتئین :

خوب است همواره این نکته را توجه داشتهه باشید که ماهی سالمون سرشار از پروتئین باکیفیت است. پروتئین نیز مانند چربی‌های امگا تری  ماده‌ای مغذی و ضروری است که باید از رژیم‌ غذایی دریافت شود. پروتئین کارکردهای مهمی در بدن دارد، مثلا پس از هر آسیب‌دیدگی به بهبود بدن کمک می‌کند، از استخوان‌ها محافظت می‌کند و توده‌ی عضلانی را درطول کاهش وزن ولاغری فرایند پیری حفظ می‌کند. می دانید که بدن شما برای بهبود آسیب‌ها، حفاظت از سلامت استخوان‌ها و جلوگیری از تحلیل بافت عضلانی به پروتئین نیاز دارد. صد گرم ماهی سالمون ۲۲ تا ۲۵ گرم از پروتئین موردنیاز بدن را تامین می‌کند پس از ان غافل نشوید

سلمون و پتاسیم :

این ماهی غنی از پتاسیم است . این مسئله به‌ویژه درمورد ماهی سالمون دریایی است . درواقع ماهی سالمون، پتاسیم بیشتری نسبت به موز دارد و ۱۰۰ گرم موز تنها ده درصد از  مقدار پتاسیم توصیه‌شده‌ی روزانه را تامین می‌کند. پتاسیم به کنترل فشارخون کمک می‌کند و خطر سکته‌ی مغزی را نیز کاهش می‌دهد.

بررسی ها نشان می دهد که مصرف مکمل پتاسیم، به‌طور قابل‌توجهی موجب کاهش فشار خون می‌شود، به‌ویژه هنگامی که به رژیم‌ غذایی دارای سدیم بالا اضافه شود. یکی از راه‌های پایین آوردن فشار خون توسط پتاسیم، جلوگیری از احتباس آب اضافی است. مطالعه‌ای نشان داده است که کاهش مصرف پتاسیم موجب افزایش فشار خون و احتباس آب در افراد سالم دارای فشار خون طبیعی می‌شود .

سلمون و آنتی‌اکسیدان آستاگزانتين :

خوب است بدانید که آستاگزانتين ترکیبی است که اثرات سلامتی قدرتمندی دارد. آستاگزانتين که یکی از اعضای خانواده‌ی آنتی‌اکسیدان‌های کاروتنوئیدی است، عامل اصلی ایجاد رنگدانه‌های قرمز در ماهی سالمون است. آستاگزانتين کلسترول خوب موجب کاهش خطر بیماری‌های قلبی می‌شود آستاگزانتين همراه با اسیدهای چرب امگا۳ موجود در سالمون، از مغز و سیستم عصبی دربرابر التهاب محافظت می‌کنند. علاوه‌برآن، آستاگزانتين حتی می‌تواند در جلوگیری از آسیب به پوست نیز موثر باشد و موجب شود که جوان‌تر به‌ نظر برسید. پس آستاگزانتين، آنتی‌اکسیدانی است که در ماهی سالمون یافت می‌شود و برای سلامت قلب، مغز، سیستم عصبی و پوست مفید است.

سلمون و سلامت قلب :

یکی از مواد غذایی که برای سلامت قلب بسیار مفید است ماهی سلمون است مصرف منظم ماهی سالمون به جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های قلبی کمک می‌کند. این مسئله تا حد زیادی به‌دلیل توانایی گوشت سالمون در افزایش اسیدهای چرب امگا۳ در خون است. بسیاری از افراد، اسیدهای چرب امگا۶ بالایی در خون خود دارند و درمقابل مقدار اسیدهای چرب امگا۳ در خون‌شان پایین است.

پژوهش‌ها نشان می‌دهند که وقتی تعادل میان این اسیدهای چرب برهم می‌خورد، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی افزایش می یابد بررسی ها نشان داده است که مصرف ۲ وعده ماهی سالمون پرورشی در هفته، موجب افزایش ۸ تا ۹ درصدی میزان امگا تری  و کاهش سطح امگا شش در خون می‌شود. همچنین مشخص شد که مصرف ماهی سالمون و سایر ماهی‌های چرب، بیش از مصرف مکمل‌های روغن ماهی، موجب کاهش تری‌گلیسیریدها و افزایش میزان چربی‌های امگا تری  می‌شود.

پس مصرف ماهی سالمون به‌دلیل افزایش سطح چربی‌های امگا تری ، کاهش سطح چربی‌های امگا شش و پایین آوردن سطح تری‌گلیسیریدها به حفاظت از بدن دربرابر بیماری‌های قلبی کمک می‌کند. پس کلام آخر اینکه مصرف این ماهی مفید و سرشار از مواد مغذی را در سبد غذایی خود قرار دهید و به جای غذاهای چاق کننده و پر کالری با مصرف این ماهی خود را به سبک زندگی سالم و تغذیه ی سالم عادت دهید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *