Uncategorized @fa

کافئین و کاهش وزن | با مصرف خوراکی های کافئین دار سریع تر لاغر شوید

کافئین یک آلکانوئید گزانتین بلورین است که به عنوان یک داروی روانگردان عمل می کند کافئین تقویت کننده سوخت وساز بدن است افزایش سوخت وساز بدن تجزیه چربی ها را افزایش می دهد که این امر سبب کاهش وزن می شود. روزانه حدود 80 درصد جهان کافئین مصرف می کنند اما تعداد کمی از فواید لاغری آن با خبرند اگر می خواهید با مصرف مواد کافئن دار  لاغر شوید با این مقاله از کلینیک رسپینا همراه باشید همراه شوید .شما در کنار مصرف مود غذایی کافئین می توانید برای لاغری و کاهش سایز سریع از روش فریز کردن چربی شکم استفاده کنید.

مصرف کافئین در مقادیر اندک باعث می شود کالری بسوزانید اما اگر بیشتر از مقداری که باید مصرف کنیم باعث افزایش سطح استرس و بی خوابی می شود که خود از عوامل چاقی هستند  نباید بیشتر از 400 میلی گرم در روز مصرف کرد  نوشابه و نوشیدنی های انرژی زا دارای کالری و قند پنهان بالایی بوده و برای کاهش وزن مضر هستند .

به محدودیت روزانه مصرف کافئین خود پایبند باشید و اگر قرار است کافئین مصرف کنید صبح و موقع ناهار هنگام عصر و شام خود مصرف کنید و طوری تنظیم کنید که بیشترین بازدهی را داشته باشد.مصرف کافئین مانند قهوه  اشتها را کاهش می دهد و اگر هوس غذا کردید یا داشتید به سمت یک خوراکی می رفتید کمی قهوه بنوشید این کار هوس شما را کم کرده و احتمالا تا زمان مقرر وعده بعدی از اشتهایتان می کاهد .

کافئین موجب کم آبی بدن نمی گردد نوشیدن مصرف ان  در طول روز باعث می شود تا در مدت زمان بیشتری سیر بمانید و میل به خوردن غذا در شما کاهش یابد نوشیدن آب همچنین باعث می شود تا در مصرف قهوه  زیاده روی نکرده و دچار بد خوابی نگردید .

غذاهای کافئین دار تا حدی چربی ها را از بین می برد کافئین موجب چربی سوزی می شود در واقع کافئین بدن را تحریک می کند تا کالری بسوزاند که در نهایت موجب از بین رفتن چربی ها می شود البته نباید زیاد از حد هم مصرف شود چون باعث بیماری قلبی و عروقی می شود و فشار خون را بالا می برد . باید بدانید که مصرف کافئین  به تنهایی موجب کاهش وزن  نمی شود.

اما در کنار رژیم غذایی و ورزش به لاغری کمک می کند مصرف کافئن قبل از ورزش موجب می شود فعالیت ورزشی شما بهتر نتیجه دهد و  توصیه می شود قبل از ورزش مصرف شود مصرف کردن آن قبل از ورزش موجب افزایش عملکرد ورزشی می شود به عنوان مثال نوشابه ها ی انرژی زا به دلیل اینکه حاوی کافئین هستند روی عملکرد ورزشی تاثیر دارند کافئین به عنوان کمکی قدرتمند نیروزا شناخته می شود این امر به کاهش وزن کمک می کند و این قدرت را می دهد تا مدت زمان بیشتری ورزش کنیم .

نکته خیلی خیلی مهم

برای لاغری و کاهش سایز راه های زیادی وجود دارد مثل روش های تهاجمی و غیر تهاجمی یکی از خدمات کلینیک رسپینا کاهش سایز سریع با روش های غیر جراحی نظیر کرایولیپولیز می باشد که می تواند در یک الی دو جلسه چربی های موضعی شما را فریز کند و از بین ببرد.

چه مقدار کافئین مصرف کنیم ؟

 • مقدار مصرف کافئین  بسیار مهم است مثلا : قهوه ی تلخ بدون شیر غنی از اکسیدان است که به خلق و خوی بهتر شماهم کمک می کند . با نوشیدن این نوشیدنی مفید هوشیاری جسمی و ذهنی شما بالا می رود و تمرکزتان هم بالا می رود .
 • خطر بیماری کشنده کبدی را تا 40 درصد کاهش دهد و بیشترین تاثیر رابر افرادی که کبدشان مشکل دار شده است .
 • احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 با مصرف کافئین کاهش می یابد .
 • براساس مطالعات انجام گرفته کسانیکه به طور منظم کافئین مصرف می کنند  تا 60 درصد در میانسالی کمتر به بیماری آلزایمر مبتلا می شوند .
 • بامصرف کافئین  از ابتلا به سرطان روده ی بزرگ که در جهان بسیار شایع است جلوگیری می کنید .

خوراکی ها ی کافئین دار و میزان کافئین آن ها :

 • انواع قهوه بین 65 تا 85 میلی گرم
 • انواع چای بین 20 تا 30 میلی گرم
 • هات چاکلت 4 میلی گرم
 • نوشابه ها 20 میلی گرم
 • نوشدنی های انرژی زا 40 میلی گرم
 • شیر کاکائو 6 میلی گرم
 • شکلات تلخ 60 میلی گرم
 • شکلات تخته ای 20 میلی گرم

مصرف قهوه ی تلخ :

آقایان بهتر است که حدودا روزی 3 لیتر و خانم ها روزی 2/2 لیتر آب بنوشند نوشیدن آب برای بدن ضروری است به قهوه ی خود خامه یا شکر اضافه نکنید خامه حاوی قهوه تقریبا حاوی 52 کالری به ازای هر قاشق غذاخوری بوده و چربی بالایی دارد شکر نیز به ازای هر قاشق غذاخوری 49 کالری دارد اضافه کردن فقط 1 قاشق خامه و شکر به قهوه باعث می شود تقریبا 100 کالری تهی به آن افزوده شود پس قهوه را تلخ و ساده بنوشید و از این چربی سوز استفاده کنید .

در قهوه ترکیبات خاصی مثل کلروجنیک اسید نقش مهی در کاهش وزن ایجاد می کند وقتی پس از یک وعده ی غذایی قهوه مصرف می کنید کلروجنیک موجود در آن تولید گلوکز را در بدن کاهش می دهد در همین زمان تولید سلول  های چربی جدید نیز کاهش می یابد . نوشیدن قهوه پیش از ورزش بهترین راه برای سوزاندن کالری است .

این پروسه تنها زمانی رخ می دهد که یک فرد قهوه تلخی می نوشد که سرشار از کافئین و کلروجنیک اسید است .افزودن شیر یا خامه به قهوه اگرچه طعم آن را بهتر می کند اما کمکی به کاهش وزن نمی کند .کافئین موجود در قهوه فعالیت متا بولیک را تحریک کرده و سطح انرژی را بالا می برد این کار به کاهش اشتها کمک می کند یک فنجان قهوه ی تلخ حاوی 5 کالی است و جز نوشیدنی های کالری آزاد است .

 • از آنجا که مصرف کافئین  سوخت و ساز و متابولیسم بدن را افزایش می دهد و کالری سوزی را نیز بیشتر می شود در تنیجه با مصرف روزانه ی کافئین  می توانید کالری بیشتری بسوزانید .
 • برخی به دلیل وجود محتوی چربی یا آب اضافی در بدن دچار افزایش وزن هستند .
 • کافئین به دلیل تکرر ادرار محتوی آب بدن را کاهش می دهد دلیل آن نیز وجود کافئین فراوان در آن می باشد .
 • کاهش وزن دائمی تنها زمانی رخ می دهد که محتوای چربی در بدن کاهش می یابد کافئین  با سوزاندن کالری بیشتر به صورت تدریجی به کاهش وزن دائم کمک می کند .

مطالعات نشان می دهد که افراد بعد از مصرف کافئین  احساس گرسنگی نمی کنند و معمولا غذای کمتری مصرف می نمایند مکانیسم این اثر احتمالا ناشی از اثر کافئین  بر مرکز سیری مغز است در واقع وجود کافئین و دیگر ترکیبات موجود به عنوان یک مهار کننده ی اشتها عمل می کند و باعث می شود کمتر سراغ خوراکی بروید.

1 نظر در “کافئین و کاهش وزن | با مصرف خوراکی های کافئین دار سریع تر لاغر شوید

 1. محمد علي گفت:

  ممنونم از كلينيك رسپينا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *