Uncategorized @fa

زالزالک و تناسب اندام + خواص زالزالک برای لاغری و تناسب اندام

زالزالک و تناسب اندام

در این مقاله می خواهیم راجع به زالزالک و خواص آن در سلامت و تناسب اندام صحبت کنیم . همانطور که می دانید زالزالک میوه‌ای کوچک در طیف رنگی زرد تا قرمز و حتی سیاه است که مزه‌ای ترش و تند با شیرینی ملایم دارد. زالزالک قرن‌هاست که دارویی گیاهی برای درمان مشکلات گوارشی، نارسایی قلبی و فشار خون بالا به شمار می‌رود و در طب سنتی چینی جایگاه مهمی دارد.

برای لاغری و کاهش سایز سزیع شما می توانید از روش کرایولیپوبیز بهره ببرید که هم باعث لاغری شما می شود و هم شلی پوست شما در نواحی شکم و پهلو و حتی بازو را رفع می کند. 

زالزالک و تناسب اندام

زالزالک – انتی اکسیدان – کاهش وزن :

باید بدانید که این میوه به دلیل اینکه غنی از انتی اکسیدان است به کاهش وزن و چربی سوزی کمک می کند زالزالک منبعی سرشار از پلی فنول است. پلی‌فنول‌ها ترکیبات آنتی‌اکسیدانی قوی هستند که در گیاهان یافت می‌شوند. آنتی اکسیدان ها در خنثی‌کردن مولکول‌های ناپایداری به‌نام رادیکال آزاد نقش دارند. سطح بالای رادیکال‌های آزاد به بدن آسیب می‌رساند. رژیم غذایی نامناسب و انواع سموم محیطی مانند آلودگی هوا و دود سیگار موجب واردشدن این مولکول‌ها به بدن می‌شود. پلی‌فنول‌ها آنتی‌اکسیدان‌های مفیدی هستند که مزیت‌های فراوانی برای سلامت بدن دارند از به وجود امدن دیابت نوع دو و اسم و بعضی عفونت ها جلوگیری می کند و برای کسانی که مشکلات قلبی دارند مفید است و حتی برای پیگیری از برخی از سرطان ها بسیار مفید است

زالزالک- ضد التهابات :

خوب است بدانید که این فرضیه مطرح است که زالزالک خواص ضدالتهابی دارد و سلامت ما را بهبود می‌دهد. التهاب مزمن با بیماری‌های فراوانی مانند دیابت نوع دو، آسم و بعضی از سرطان ها مرتبط است. در مطالعه‌ای که روی موش‌های مبتلا به بیماری های کبدی انجام شد، استفاده از عصاره زالزالک سطح ترکیبات التهابی را به‌طور قابل‌توجهی کاهش داد.

به‌علاوه، پژوهش روی موش‌های مبتلا به آسم نشان داده است که مصرف مکمل عصارهٔ زالزالک موجب کاهش التهاب و کاهش قابل‌توجه می‌شود در مطالعات انجام‌شده روی حیوانات و بررسی‌های آزمایشگاهی، عصاره زالزالک خواص ضدالتهابی داشته است؛ ولی برای تأیید این نتایج باید مطالعات و بررسی‌های بیشتری روی انسان‌ها انجام شود.

زالزالک – سلامت پوست ومو :

خوب است بدانید که زالزالک از ریزش مو نیز جلوگیری می‌کند. این میوه یکی از مواد تشکیل‌دهندهٔ رایج در محصولات رشد و تقویت مو است . مطالعه‌ای روی موش‌ها نشان داد که مصرف عصاره زالزالک کوهی موجب تحریک رشد موها می‌شود و تعداد و اندازهٔ فولیکول‌های مو را افزایش می‌دهد؛ در نتیجه، موجب می‌شود که موش‌ها موهای سالم‌تری داشته باشند.

دانشمندان عقیده دارند که پلی‌فنول موجود در زالزاک عامل این اثرات مفید است. البته در این زمینه پژوهش‌های اندکی انجام شده است. برای تأیید این یافته‌ها باید پژوهش‌هایی نیز روی انسان‌ها انجام شود . می دانید که زالزالک یکی از مواد تشکیل‌دهندهٔ بعضی از محصولات رشد و تقویت مو است. ممکن است که پلی‌فنول موجود در زالزالک دلیل رشد موهای سالم باشد؛ ولی برای روشن‌شدن این مسئله به پژوهش‌های بیشتری نیاز دارید .

زالزالک-  کنترل فشار خون :

خوب است بدانید که در طب سنتی ، زالزالک یکی از مواد غذاییِ  توصیه‌شده برای کاهش فشار خون است. چند مطالعه روی حیوانات نشان داده است که زالزالک می‌تواند گشادکننده عروق باشد؛ یعنی رگ‌های خونی‌ای را که منقبض و تنگ شده‌اند، شل و گشاد کند و در نتیجه، فشار خون را کاهش دهد شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد زالزالک با گشادکردن رگ‌های خونی، فشارخون را کاهش می‌دهد؛ ولی تمام مطالعات این نتیجه را تأیید نمی‌کنند.

زالزالک- کاهش چربی خون :

به این نکته توجه کنید که بعضی از مطالعات نشان می‌دهد که عصاره زالزالک می‌تواند سطح چربی خون را کاهش دهد. کلسترول و تری‌گلیسیریدها دو نوع چربی هستند که همیشه در خون ما وجود دارند. این چربی‌ها در سطح نرمال و طبیعی کاملا سالم و بی‌خطر هستند و در تولید هورمون‌ها و انتقال مواد مغذی در سراسر بدن نقش مهمی ایفا می‌کنند.

برهم‌خوردن تعادل سطوح چربی خون، به‌ویژه بالا رفتن تری‌گلیسیرید و پایین آمدن سطح کلسترول خوب در بروز تصلب شرایین یا آترواسکلروزیس یا تشکیل پلاک در رگ های خونی نقش دارد . به همین ترتیب، در مطالعه روی موش‌هایی که رژیم غذایی با کلسترول بالایی داشتند، عصارهٔ زالزالک و داروی کاهندهٔ کلسترولِ سیمواستاتین کلسترول تام و تری‌گلیسیریدها را تقریبا به میزان برابری کاهش داد، ولی عصارهٔ زالزالک علاوه‌بر این کاهش، سطح کلسترول بد را نیز پایین می اورد .

گرچه نتایج این بررسی، امیدوارکننده است، ولی برای ارزیابی اثر عصارهٔ زالزالک روی چربی‌های خون به مطالعات انسانی بیشتری نیاز داریم. در نهایت نتیجه اینکه در مطالعات انجام‌شده روی حیوانات مشخص شده است که عصاره زالزاک سطح کلسترول و تری‌گلیسیرید را پایین می‌آورد؛ ولی برای مشخص‌شدن این مسئله که آیا عصاره زالزالک در انسان نیز اثرات مشابهی دارد، باید مطالعات بیشتری انجام شود.

زالزالک – کمک به گوارش و هضم بهتر و اسان تر :

خوب است بدانید که قرن‌ها از زالزالک و عصارهٔ آن برای درمان مشکلات گوارشی، به‌ویژه سوءهاضمه و معده درد استفاده شده است. میوه‌های خانوادۀ بری دارای فیبر هستند. اثبات شده است که فیبرها موجب کاهش ابتلا به یبوست می‌شوند و در بدن، نقشی مانند پری بیوتیک ها دارند. پری‌بیوتیک‌ها فیبرهای غیرقابل‌هضم و نشاسته‌های پایداری هستند که باکتری‌های مفید روده را تغذیه می‌کنند و برای حفظ سلامت گوارش و هضم غذا ضروری‌اند.

در بررسی هایی که روی افرادی با هضم کُند غذا مشخص شد که هر یک گرم فیبر غذایی اضافی مصرف‌شده، زمان میان دفعات اجابت مزاج را تقریبا ۳۰ دقیقه کاهش می‌دهد. به‌علاوه، در مطالعه‌ای روی موش‌ها مشاهده شد که عصاره زالزالک زمان حرکت غذا در دستگاه گوارش را به‌طور چشمگیری کاهش می‌دهد؛ یعنی غذا با سرعت بیشتری در طول دستگاه گوارش حرکت می‌کند که موجب برطرف‌شدن سوءهاضمه می‌شود.ودر مطالعه‌ای دیگر روی موش‌های مبتلا به زخم معده نیز عصاره زالزالک اثرات محافظتی مشابه داروهای ضدزخم را روی معده موش‌ها نشان داد.

قرن‌ها از زالزالک برای کمک به دستگاه گوارشی استفاده شده است؛ زیرا زالزالک زمان حرکت غذا در دستگاه گوارشی را کاهش می‌دهد و فیبر موجود در آن نیز پری‌بیوتیک است و در درمان یبوست مؤثر است. این میوه مخصوص یک فصل خاص است و مثل سایر میوه ها همیشه در درسترس نیست در فصل مخصوص این میوه ان را تهیه کرده و مصرف کنید و از خواص بی نظیر ان بهره مند شوید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *