تغذيه و رژيم درمانی

با چای مراکشی وزن کم کنید و لاغر شوید

در همه ی جای جهان چای مصرف میشود و طرفداران خود را دارد . و چای انواع  مختلفی دارد که هر کدام خواص خاص خود را دارند . کی  از این انواع چای ، چای مراکشی است نزد مراکشی ها بسیار محبوب است .  زیرا چای مراکشی هم خوش‌طعم است، هم خستگی را از تن خارج می‌کند و هم خواص زیادی دارد. به همین دلیل است که پیر و جوان این چای را دوست دارند و در سراسر مراکش و حتی دنیا هم به شهرت رسیده است و طرف‌دارانی برای خود دارد.

برای لاغری در یک جلسه؛مشاوره رایگان و اطلاع از قیمت کلیک کنید.

چای مراکشی نماد و نشانه‌ای از مهمان‌پذیری و فرهنگ این کشور است و درست مانند چای ایرانی میان ایرانی‌ها، جایگاه مهمی در میان مردم مراکش دارد؛ اما خواص چای مراکشی چیست و چطور آماده می‌شود؟  و ایا می تواند در تناسب اندام و لاغری و سلامت بدن ما مفید باشد یا خیر دراین مقاله از کلینیک رسپینا بیشتر شرح خواهیم داد.

خوب است با طرز تهیه ی صحیح چای مراکشی هم بیشتر آشنا شوید .برای تهیه ی این چای خوب است بدانید که مراکشی‌ها با ایرانی‌ها هم‌سلیقه هستند؛ یعنی ابزارهای لازم برای نوشیدن این چای، یک دست استکان همراه با قوری سنتی زیبایی است که معمولا هم مستقیم روی آتش گذاشته می‌شود. برای تهیه چای مراکشی، بهتر است به‌سراغ چای سبز باروتی چینی بروید.

چای مراکشی و ترکیبات آن :

باید بدانید که هرقدر برگ‌های چای سبز خشک کوچک‌تر و فشرده‌تر باشند، کیفیت چای هم بهتر می‌شود. این برگ‌ها همراه با مقدار زیادی نعنا، ترکیب لازم برای چای مراکشی را می‌سازند. در مراکش، انواع مختلف و محدودی از نعنا وجود دارد. همچنین بنا به زمان و مکان، امکان دسترسی به انواع مختلف نعنا وجود دارد.گفته می‌شود که نعنای تازه عطری دل‌انگیز به چای می‌دهد اما نعنای خشک هم می‌تواند رایحه‌ای خوش برای چای مراکشی فراهم کند، حتی بیشتر از نعنای تازه برای عطرآگین‌کردن چای مراکشی، به نعنا متکی نباشید. گیاهان خوش‌بوی دیگری مانند خاراگوش، به لیمو، مریم گلی، آویشن ودارچین هم گزینه‌های دیگری هستند که می‌توانید در درست‌کردن چای مراکشی در نظر داشته باشید . برای اضافه‌کردن شکرمی دانید که چای مراکشی باید شیرین باشد؛ پس در تهیه آن به شکر نیاز دارید.

البته اگر به‌دلیل سلیقه یا رعایت سلامتی دور شکر را خط کشیده‌اید، اضافه‌کردن شکر را کنار بگذارید. مقدار شکری که برای تهیه چای استفاده می‌کنید، کاملا وابسته به سلیقه ی شما است .  برای اماده کردن این چای ابتدا آب را در قوری جوش بیاورید. برای یک قوری با اندازه معمولی، می‌توانید دو قاشق غذاخوری چای سبز در نظر بگیرید.چای‌ را درون قوری بریزید و یک لیوان متوسط از آب جوش به آن اضافه کنید. یک دقیقه به چای و آب زمان بدهید. سپس محتویات قوری را داخل لیوانی متوسط بریزید. یادتان باشد که برگ‌های چای در این حالت متورم می‌شوند و بخشی از آب جوش را به خود جذب می‌کنند؛ پس طبیعی است که اندکی از حجم آب اولیه بعد از اضافه‌شدن به چای کم می‌شود ترکیب آب جوش و برگ‌های چای، رنگی کهربایی به وجود می‌آورد که هویت چای به آن وابسته است. این آب را در لیوانی جداگانه بریزید و کنار بگذارید تا بعدا به سراغش بیایید. به این آب کهربایی، روح چای مراکشی می‌گویند.

مراحل دم کردن چای مراکشی

سپس یک لیوان آب جوش دیگر به قوری اضافه کنید و یک دقیقه به آن زمان بدهید. پس از یک دقیقه، آبی را که به برگ‌ها اضافه کرده‌اید، در قوری بچرخانید تا برگ‌ها کاملا شسته شوند. آب تیره را کنار بگذارید و نگه دارید. حالا نوبت نعناها می‌رسد. نعناها را در ظرفی پر از آب، خیس و بعد آب‌کش کنید. دو شاخه نعنا بردارید و داخل آب جوش بگذارید و سریع بیرون بیاورید. این کار باعث می‌شود که تلخی نعنا از بین برود حالا باید دوسوم قوری را با آب جوش پر کنید و آن را روی حرارت متوسط بگذارید.

اگر یادتان باشد، در مراحل اول کار، آبی را کنار گذاشته بودید؛ حالا آن را هم به آب قوری اضافه کنید. هروقت دیدید که روی سطح چای درون قوری، حباب‌هایی در حال شکل‌گیری است، نعنا را اضافه کنید. نعناها را به‌آرامی داخل قوری فرو ببرید تا زیر آب قرار بگیرند. سپس نوبت به شکر می‌رسد. اگر دوست داشته باشید، می‌توانید در این مرحله، کمی زعفران هم به چای اضافه کنید وخود را از خواص بی نظیر زعفران هم بی نصیب نگذارید . در این مرحله از کار، قوری احتمالا پر شده است؛ اما اگر هنوز دو سانتی‌متر یا بیشتر از لبه قوری خالی مانده است، کمی آب جوش به آن اضافه کنید. البته کمی هم جا برای جوشیدن آب بگذارید و قوری را لبریز از آب نکنید برای دم کردن ان باید بگذارید که آب روی حرارت جوش بیاید.

در ابتدا، نعنای موجود در قوری به سطح آب می‌آید اما در آخر، این برگ‌های چای هستند که روی سطح شناور می‌شوند و در ترکیبی از کف و حباب به حرکت درمی‌آیند. در این مرحله، می‌توانید چای را نوش‌جان کنید توجه کنید که لازم نیست چای، نعنا را هم بزنید. به‌جای هم‌زدن، باید چای را از قوری به داخل استکان بریزید و دومرتبه آن را از استکان به قوری بازگردانید. این کار را پنج  بار تکرار کنید قوری‌های مراکشی هم مانند قوری‌های ایرانی طوری طراحی می‌شوند که برگ‌های چای به آنها می‌چسبند و از قوری به داخل استکان منتقل نمی‌شود. اگر قوری مراکشی ندارید یا فکر می‌کنید ممکن است تفاله چای از فوری وارد استکان سود، از یک صافی کمک بگیرید

قوری‌های مراکشی امکان ریختن چای از فاصله‌ای زیاد به استکان و فنجان را هم برایتان فراهم می‌کنند. به همین دلیل، ریختن چنین چایی، هم جالب و مفرح است و هم با این روش نوعی کف خوشایند روی سطح چای درون استکان و فنجان به‌ وجود می‌آید چای مراکشی را چگونه سرو کنیم : برای سرو کردن این چای باید دوسوم یا سه‌چهارم از فنجان یا استکان را با چای پر کنید.

اگر دوست داشته باشید، امکان اضافه‌کردن یک برگ نعنای تازه به چای هم وجود دارد. این چای خوشمزه و پرطرف‌دار را با قند، میوه خشک، شکلات تلخ، نبات یا حتی به‌تنهایی می‌توانید نوش‌جان کنید و لذت ببرید اگر تاکنون چای مراکشی را امتحان نکرده‌اید، آن را در منزل تهیه کنید زیر حیف است که از خواص بی نظیر خود را محروم کنید به جای خوردن مولتی ویتامین بهتر است از این چای مفید استفاده کنید و هم از طعم ان لذت ببرید و هم اگر چاق هستید با این چای لاغر شوید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *