تغذيه و رژيم درمانی

رژیم غذایی و کاهش وزن | سوالات متداول

پاسخ سوالات رژیم لاغری :اگر مقاله های قبلی ما را خوانده باشید متوجه می شوید که تیم کلینیک رسپینا به تمام سوالاتی که  شما عزیزان به دست ما می رسانید پاسخ می دهد بالاترین هدف این اقدام این است که در مسیر رژیم غذایی و کاهش وزن باور های درستی به شما ارائه دهیم تا به نتایج دلخواهی که دارید برسید.

سوال اول در ارتباط با رژیم غذایی و کاهش وزن:

آیا نباید از یک رژیم غذایی با کربوهیدرات کم پیروی کنیم تا وزن کم کنیم؟

بسیاری از افراد رژیم با کربوهیدرات بسیار پایین را برای کاهش وزن در نظر می گیرند اما برای شالوده و پایه های قلب بدن یک رژیم با کربوهیدرات بسیار پایین برای مدت طولانی و برای کاهش وزن را توصیه نمی کنیم به عبارت دیگر این نوع رژیم ها نتایج بلند مدت برای سلامتی نامشخص است چرا که آن ها غذا هایی با چربی اشباع شده را وارد بدن می کنند و در برخی موارد از میزان متعادل ویتامین ها و مواد معدنی مفید و مورد نیاز بدن که برای بدن مفید است محروم می مانند.

برای دستیابی به یک وزن ایده آل و سالم بر پایه و شالوده های قلب بدن افزایش فعالیت بدنی،کاهش زمان بی تحرکی و لذت بردن از غذا های سالم و متعادل را پیشنهاد می کنیم.

سوال دوم در ارتباط با رژیم غذایی و کاهش وزن:

آیا شاخص گلیکائمیک  glycaemic (یک رقم نشان دهنده توان نسبی یک غذای کربوهیدرات برای افزایش سطح گلوکز خون است) در کاهش وزن مهم است؟

شاخص گلیکائمیک glycaemic index یا همان GI نماینگر مقایسه تاثیر غذا های مختلف کربوهیدرات دار برای روی میزان سلولز در خون می باشد.غذا هایی با GI کم سطح قند خون را آرام آرام بالا می برند و یک منبع انرژی ثابت را فراهم می آورند اما از طرفی دیگر غذایی با GI بالا سطح قند خون را به سرعت بالا می برد تحقیقات نشان داده است که خوردن غذاهایی با GI پایین می مانند.غلات کامل،میوه ها و سبزیجات و بنشن به ما کمک خواهد کرد برای مدت طولانی احساس سیری کنیم بنابراین کمتر احتمال دارد که شما غذای بیشتری بخورید.

کلید غذا های سالم تر برای کاهش وزن بیشتر این است که شما غذا های کم کالری تر (کیلوژول) را در دستور غذایی خود جای دهید و همواره مراقب میزان خوردن خود باشید.

سوال سوم در ارتباط با رژیم غذایی و کاهش وزن:

آیا هیچگونه مکمل و درمان جایگزین دیگری برای اینکه به ما کمک کند تا وزن کم کنبم وجود دارد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که انواع دارو های مکمل و قرص های لاغری در فروشگاه های سلامتی و داروخانه ها وجود دارد که می توان در کاهش وزن و لاغری کمک کند اما شما باید هوشیار باشید که این دارو ها و قرص ها و مکمل ها خوب به نظر برسند و حتی شما را لاغر کنند ولی به همان میزان ممکن است که برای برخی از افراد اثری نداشته باشد و از آن بدتر که به سلامتی شخص آسیب برساند.

ما به شما توصیه می کنیم که قبل از مصرف این قرص ها و مکمل ها حتما با پزشک مربوطه مشورت کنید و اگر شما هرگونه بیماری خاص دارید قبل از مصرف این قرص های لاغری حتما حتما با پزشک خود در میان بگذارید.

سوال چهام در ارتباط با رژیم لاغری و کاهش وزن:

من چیزهایی در مورد BMI شنیده ام و می خواهم بدانم چیست؟

شاخص توده بدنی یا body mass index عبارت است از میزان و اندازه وزن شما نسبت به قد شما و نهایتا مشخص می کند که آیا شما اضافه وزن،کمبود وزن و یا وزن متناسب دارید.

BMI=وزن kg /قد متر مربع

برای آگاهی از محدوده BMI خود اینجا کلیک کنید.

سوال پنجم در ارتباط با رژیم غذایی و کاهش وزن:

چرا معمولا پزشک های معالج دور کمر را اندازه گیری می کنند؟

اندازه گیری دور کمر افراد waist circumference نشان می دهد که آیا شما میزان چربی اضافی بدنتان را در اطراف قسمت میانی بدن حمل می کنید یا خیر.حال شاید از خود بپرسید که داشتن وزن و چربی اضافی در قسمت میانی بدن چه اهمیتی دارد هرچه میزان چربی اضافی در قسمت میانی بدنتان بیشتر باشد ابتلا به بیماری بالا می رود.

اندازه دور کمر94 سانتی متر و یا بیشتر برای آقایان و 88 سانتی متر و بیشتر برای خانم ها نشانگر این است که احتمال به خطر افتادن سلامتی بالا است و همچنین دور کمر 102 سانتی متر و یا بیشتر برای آقایان و 88 سانتی متر و یا بیشتر برای خانم ها احتمال به خطر افتادن سلامتی به مراتب بیشتر است و شما باید حتما با پزشک مربوطه مشورت کنید تا ببیند که دور کمر شما برای شما خطر آفرین است یا خیر و اقدامات لازم را برای بهبود وزن و سلامتی خود به عمل آورید.

سوال ششم در ارتباط با رژیم لاغری و کاهش وزن:

آیا نوع روغن و چربی هایی که استفاده می کنیم در میزان کالری ورودی به بدن تفاوتی ایجاد می کند و یا خیر نوع آن ارتباطی با اضافه وزن دازد یا خیر؟

تمام چربی ها از جمله کره،چربی خوک،مارگارین و تمام روغن هایی که کالری و انرژی بالایی دارند همگی میزان زیادی انرژی وارد بدن می کنند تنها تفاوت واقعی زمانی به وقوع می پیوندد که محصولات کم چرب مصرف کنیم مثلا لبنیات کم چرب و مارگارین کم چرب که می توان گفت انرژی اینگونه محصولات تقریبا نصف است.

البته لازم به ذکر است که محصولات کم چرب برای پختن مناسب نیستن پس بهتر است از لیپل ها استفده کنیم و دقت کنیم که برای پخت و پز مناسب هستند یا خیر.کلید اصلی این موضوع این است که به هنگام خرید روغن ها و چربی ها به نوع چربی که در آن ها وجود دارد توجه کنیم.همواره بهترین انتحاب مارگارین های ساخته شده از روغن کانولا canola آفتابگردان و روغن زیتون می باشد و به جای کره هم از کانولا،آفتابگردان،سویا،زیتون و بادام زمینی استفاده کنید.

سوال هفتم در ارتباط با رژیم غذایی و کاهش وزن:

آیا در مصرف دارو های لاغری جراحی های لاغری موثر است؟

اگر شما واقعا اضافه وزن داریداحتمالا به درمان های مکمل نیاز داشته باشید تا به کاهش وزن خود برسید و پزشک معالج شما ممکن است به شما پیشنهاد دارویی برای لاغری و حتی جراحی برای رسیدن به وزن ایده آل را به شما بدهددر حال حاضر طیف وسیعی از انواع داروهای کاهش وزن وجود دارد که پزشک شما در نهایت تصمیم خواهد گرفت که کدامیک از آنها برای شما مفید است

اما در مورد جراحی برای لاغری هر چند که این قبیل جراحی ها در اکثر موارد موفقیت آمیز بوده است اما به شما توصیه می کنیم  زمانی به سراغ این قبیل جراحی ها بروید که واقعا روش های دیگر بی اثر بوده است و همچنین از اضافه وزن بیش از حد رنج می برید .

حتما در خصوص انواع عمل های لاغری با پزشک خود مشورت کنید.لازم به ذکر است که همواره تغییر الگوی غذایی و افزایش فعالیت های بدنی به طور قطع به یقین بر سلامتی و کاهش وزن شما موثر است حتی زمانی که جراحی کنید و یا انواع قرص های لاغری مصرف کنید.

سوال هشتم در ارتباط با رژیم غذایی و کاهش وزن:

آیا مصرف انواع آجیل باعث افزایش وزن می شود؟

 

تمام انواع آجیل ها دارای چربی بالایی هستند اما آن ها به طور کلی شامل گروه چربی های سالم قرار می گیرند اگر شما آجیل بی نمک بخورید مشکل خاصی ندارد.اما نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که خوردن آجیل بسیار ساده ممکن است شما همینطور که نشسته اید آجیل بخورید پس در اینجا باید حواستان به میزان آجیلی که می خورید باشد.

سوال نهم در ارتباط با رژیم غذایی و کاهش وزن:

آیا آووکادو بر لاغری و کاهش وزن تاثیر دارد؟

آووکادو چربی بالایی دارد ولی چربی مفید و همچنسن دارای مواد مغذی زیادی به نسبت میوه های دیگر است اگر شما سعی در کاهش وزن دارید مصرف آووکادو ایده خوبی است.

سوال دهم در ارتباط با رژیم غذایی و کاهش وزن:

آیا آبمیوه ها باعث چاقی می شود؟

بستگی به میزان مصرف شما دارد آبمیوه دارای چربی نیست اما نکته ای که وجود دارد آنها حاوی قند هستند و همانطور که می دانید قند انرژی زیادی دارد بهتر است سعی کنید آبمیوه طبیعی بنوشید چرا که آبمیوه غیر طبیعی دارای میزان زیادی شکر افزودنی است.

نوشیدنی یک لیوان آبمیوه برابر است با همان میزان انرژی در یک لیوان نوشیدنی غیر الکلی پس نوشیدن آب میوه سالم تر است اما باید در نظر داشته باشید که آبمیوه در رژیم غذایی شما گزینه کم کالری نخواهد بود.

سوال یازدهم در ارتباط با رژیم غذایی و کاهش وزن:

آیا کیلوژول همان کالری است؟

کیلوژول و کالری هر دو به میزان اندازه انرژی اطلاق می شود کیلوژول واژه به روز در مورد میزان انرژی می باشد و کاتلری واژه قدیمی تر است درست مثل کیلومتر و مایل که در مورد مسافت به کار می رود.یک کالری برابر است با 4/2 کیلوژول که اگر توجه کرده باشید در برنامه های غذایی که به شما می دهند انرژی غذا به صورت KJ که مخفف kilo joules است.

سوال دوازدهم در ارتباط با رژیم غذایی و کاهش وزن:

فرق بین اضافه وزن و چاقی چیست؟

کلمه اضافه وزن به اشخاصی اطلاق می شود چربی اضافی در بدن خود دارند و چاقی به اشخاصی اطلاق می شود که میزان خیلی زیادی چربی در بدن خود دارند که باعث می شود نتها سلامتی شان به خطر بیفتد بلکه در اجتماع و کارهای روزانه به مسائل و مشکلاتی بر خورد کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *