این رژیم با دکتر دین اورنیش رئیس موسس تحقیقات پزشکی در اوایل دهه 90 میلادی با ارائه رژیم گیاهی برای کاهش خطر بیماری های قلبی شناخته شد. دکتر اورنیش و تیم تحقیقاتیش معتقدند که برنامه غذایی گیاهی به همراه برنامه ورزشی به مردم کمک می کند تا به خوبی وزن کم کنند.

از آن زمان به بعد رژیم غذایی اورنیش به شهرت رسید و بسیاری از اشخاص معروف نیز از آن استفاده کردند. بسیاری از پزشکان از این رژیم برای بهبود  بیماران مبتلا به مشکلات قلبی و کسانی که می خواهند وزن کم کنند استفاده کردند .

شهرت این رژیم غذایی تا حدودی به دلیل داشتن مشاهدات علمی است. با این حال رژیم غذایی اورنیش همچنان رژیم بسیار محدود کننده به حساب می آید چون با شروع آن مجبور هستید بخشی از گروه های غذایی مصرفی تان را کنار بگذارید. اما اینکه این رژیم موثر است یا خیر باید بیشتر با آن آشنا شوید . 

برای رهایی از چاقی فقط با ما تماس بگیرید . 

رژیم اورنیش چه دستورالعملی دارد ؟  

اما این رژیم چیست و چه توصیه ای برای کاهش وزن دارد ؟ رژیم غذایی اورنیش ، رژیم کم چرب است که روی مواد غذایی گیاهی از جمله میوه ها، سبزیجات، غلات کامل و حبوبات تمرکز دارد. دیگر غذاها از جمله محصولات دارای سویا، سفیده تخم مرغ و مقادیر محدودی از لبنیات بدون چربی در این برنامه نیز مجاز هستند.

بر اساس توصیه های  دکتر اورنیش انجام دادن آن و تغییر در الگوهای غذا خوردن می تواند کاهش وزن را بهبود ببخشد و درمان بیماری های مزمن از جمله سرطان پروستات، بیماری قلبی و دیابت را سرعت دهد. دکتر اورنیش معتقد است که رژیم غذایی اورنیش با فعال کردن ژن های بهبود دهنده سلامت در سطح سلولی کار می کند .

مزایا و فواید رژیم اورنیش برای سلامتی و کاهش وزن :

باید بدانید که این  رژیم غذایی می تواند برای سلامت نیز بسیار مفید باشد  : کمک به کاهش وزن تاکید رژیم غذایی اورنیش بر روی غذاهای سرشار از مواد مغذی مانند میوه ها، سبزیجات و پروتئین های گیاهی است که آن را تبدیل به گزینه ای مناسب برای کاهش وزن می کند.

بر اساس تحقیقات انجام شده روی تدادی که رژیم غذایی اورنیش را به مدت یک ماه رعایت کردند مشخص شد که این رژیم سبب کاهش وزن حدود 3.3 کیلو گرم شده است که این مقدار از رژیم های محبوبی مانند اتکینز بالاتر است. به علاوه دیگر بررسی ها نشان دادند تغییر دادن رژیم به گیاه خواری می تواند به کاهش وزن و سلامت عمومی بدن کمک کند  .

بر خلاف دیگر رژیم های غذایی محدود کننده، رژیم غذایی اورنیش را خیلی راحت می توانید دنبال کنید. در رژیم اورنیش نیازی به کالری شماری و دنبال کردن مواد مغذی دریافتی ندارید. با اینکه گوشت، ماهی و گوشت مرغ در این رژیم غذایی نیستند و غذاهای سرشار از چربی مانند آجیل ها، دانه ها و روغن سبزیجات تنها در مقدار کمی مجاز هستند.

میوه ها، سبزیجات، غلات کامل، حبوبات و غذاهای دارای سویا ترکیبات کلیدی رژیم غذایی اورنیش هستند و باید بخش زیادی از برنامه غذایی تان را تشکیل دهند. سفیده تخم مرغ نیز توصیه شده است و همچنین بیش از دو وعده محصولات لبنی بدون چربی مانند شیر و ماست را می توانید در طول روز استفاده کنید.

چربی های سالم باید روزانه 10 درصد از کالری مورد نیازتان را تشکیل دهند و بیشتر آنها باید از چربی های طبیعی موجود در غذاهای کامل مانند غلات کامل و حبوبات باشد. در روز می توانید سه وعده یا کمتر از غذاهایی مانند دانه ها و آجیل ها استفاده کنید .

در حقیقت مشخص شد که رژیم های غذایی گیاهی با کاهش خطر بیماری های قلبی، دیابت و چاقی در ارتباط هستند. دیگر بررسی ها نشان دادند استفاده از رژیم های گیاه خواری و وگان می توانند خطر ابتلا به برخی از سرطان ها از جمله سرطان معده، روده، پروستات و سینه را کاهش دهد. همچنین پژوهشی کوچک که روی 18 نفر انجام شده محققان به مقایسه تاثیر سه رژیم غذایی متفاوت از جمله رژیم غذایی اورنیش، در طی چهار هفته پرداختند. 

رژیم اورنیش چه معایبی دارد ؟

رژیم غذایی اورنیش مزایای بسیاری دارد . اما در کنار آنها معایبی نیز هست. برای شروع، چربی های سالم این رژیم غذایی بسیار پایین است چون تنها 10 درصد کالری دریافتی روزانه از چربی ها می آید. بسیاری از متخصصان تغذیه توصیه می کنند برای تثبیت سلامت بدن باید روزانه 20 تا 35 درصد کالری خود را از چربی ها دریافت کنید.

چربی های سالم مثل چربی های غیر اشباع و چربی های دارای حلقه های غیر اشباع می توانند بدن را در برابر بیماری های قلبی محافظت کنند، التهاب را پایین بیاورند، عملکرد مغز را بهبود می بخشند و موجب رشد سالم بدن شوند.

همچنین مهم است این را بدانید که حذف گوشت و برخی از محصولات حیوانی از برنامه غذایی می تواند خطر کمبود مواد مغذی را افزایش دهد. پژوهش ها نشان دادند رژیم های گیاهی مواد مغذی مهمی مانند پروتئین، کلسیم، ویتامین ب 12  و زینک را کمتر دارند.

نظارت روی دریافت این ویتامین ها و مواد معدنی حیاتی و استفاده از غذاهای متنوع سرشار از مواد مغذی مانند میوه ها، سبزیجات، غلات کامل و حبوبات می توانند تضمین کنند که با دنبال کردن رژیم غذایی اورنیش نیازهایتان را جبران کنند. همچنین می توانید از مولتی ویتامین ها استفاده کنید تا کمبودهای احتمالی را جبران کرده و به سلامت عمومی خود کمک کنید .

همیشه در رژیم های غذایی طبیعی است که مقداری محدودیت در مصرف گروهی از مواد غذایی به وجود آید و مسلما بدن با کمبودهایی نیز مواجه خواهد شد و دراین مواقع نباید به کمبودهای پیش امده بی توجه باشید .

با مصرف ویتامین ها و مکمل های به راحتی می توانید کمبودهای ناشی از رژیم غذایی را جبران کرده و به این ترتیب در سلامت کامل هم وزن کم کنید و هم سلامت عمومی بدن خود را حفظ کرده باشید . انتخاب هر رژیم غذایی باید با مشورت پزشک انجام شود و قبل از انتخاب رژیم غذایی باید به دستور پزشک خود چندین ازمایش را انجام دهید . 

برای رسیدن به تناسب اندام با ما مشورت کنید . 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 3 =