Uncategorized @fa

رژیم آنابولیک و عملکرد آن در لاغری و تناسب اندام

رژیم آنابولیک

این رژیم برای ساخت عضله و کاهش چربی بدن است و دکتر مورو دی پاسکوال آن را ابداع کرده است و باور دارد که این رژیم می تواند بدن را به ماشین چربی سوزی تبدیل کند در این مقاله شما را با این رژیم آشنا می کنیم .

این رژیم یک رژیم کم کربوهیدرات است و به طور متناوب از مواد غذایی کم کربوهیدرات و پر کربوهیدرات استفاده می شود دکتر دی پاسکوال این رژیم را برای افرادی ابداع کرده است که می خواهند تا جای ممکن به توده عضلانی خود اضافه کنند و از سوی دیگر ذخیره ی  چربی بدن را بسیار پایین نگه دارند دکتر به این دلیل برنامه ی غذایی را رژیم آنابولیک می نامد که عقیده دارد چرخه ی کربوهیدرات اثراتی مشابه استروئیدها ی آنابولیک را ایجاد می کنند.

برای لاغری و رسیدن به تناسب اندام  به روش کرایولیپولیز با شماره 09015556252 تماس بگیرید.

عملکرد رژیم آنابولیک

به گفته ی دکتر دی پاسکوال کاهش و افزایش متناوب میزان مصرف کربوهیدرات موجب می شود که چربی بیشتری را بسوزانید این روش موجب می شود که تا جای ممکن توده ی عضلانی بدن را حفظ کنید .

در رژیم های غذایی معمول از هر 3 درشت مغذی یا ماکرومغذی یعنی کربوهیدرات پروتئین و چربی استفاده می شود در ورزشکاران وزنه برداران و بدن سازانی که می خواهند وزن کم کنند و در عین حال عضلات خود را حفظ کنند این فرایند طبیعی موجب نگرانی می شود مزیت رژیم آنابولیک نسبت به رژیم های دیگر این است که در این رژیم غذایی میزان کالری مصرفی محدود نمی شود .

بدن برای حفظ توده ی عضلانی به کالری نیاز دارد بنابراین هر گونه کاهش در مصرف کالری می تواند موجب از دست دادن بافت بدون چربی بدن شود ولی در این رژیم سوخت و ساز بدن به گونه ای تغییر می کند که موجب سوختن چربی ها می شود و می تواند میزان کالری طبیعی و عادی را مصرف کنید و در عین حال شاهد کاهش درصد چربی بدن خود باشید .

انگیزش و تثبیت :

در هفته ی اول تا چهارم انجام می شود دراین مرحله میزان مصرف کالری مساوی با 18 برابر وزن بدن بر اساس پوند است هدف از طراحی این مرحله این است که بدن در ابتدای این رژیم غذایی به مصرف کربوهیدرات کم عادت کند و از مرحله به عنوان سطح تثبیتی در تمام طول رژیم غذایی استفاده می شود .

افزایش حجم :

پس از مرحله ی انگیزش به مرحله ی افزایش حجم می رسیم هدف اصلی این مرحله دستیابی به وزن مطلوب و مورد نظر است مدت زمان این مرحله مشخص نیست و افرادی که از این رژیم غذایی استفاده می کنند باید تا زمانی این مرحله را ادامه دهند که به افزایش وزن مورد نظر خود برسند به گفته ی دکتر برای تعیین وزن ایده آل خود پس از افزایش حجم باید وزن اینده آل تان بر اساس پوند را با 15 درصد آن جمع کنید از آنجا که مرحله ی  کاهش کالری به دنبال مرحله ی افزایش حجم می آید تصور می شود که رسیدن به بالاتر از وزن ایده آل کاهش چربی پس از آن را آسانتر می کند .

 

در پایان مرحله ی کاهش کالری نام دارد بدن سازان در بیشتر طول سال برای عضله ساز ی کالری اضافه مصرف می کنند و وقتی به زمان رقابتی نزدیک می شوند کالری مصرفی خود را پایین می آورند تا چربی بدن را کاهش دهند و تا جای ممکن برای رقابت لاغر شوند مرحله ی کاهش کالری برنامه ی کاهش وزنی کم کربوهیدرات است توصیه می شودکه در این مرحله کالری مصرفی نسبت به مرحله ی انگیزش 500 تا 1000 کالری کاهش  پیدا کند این مرحله باید تا زمان رسیدن به درصد چربی مطلوب و مورد نظر بدن که کمتر از 10 درصد است ادامه پیدا می کند .میزان درشت مغذی ها در هر مرحله تقریبا بدن تغییر است .

این رژیم بر چرخه ی مواد مغذی مبتنی است یعنی مصرف کربوهیدرات کم در طول روزهای هفته و مصرف کربوهیدرات بالا در آخر هفته تناوب روزهای کم کربوهیدرات و پرکربوهیدرات موجب می شود که بدن از کربوهیدرات ها به عنوان سوخت اصلی خود استفاده نکند روزهایی که در آن ها کبوهیدرات بالایی مصرف می شود نیز موجب می شود که بدن سوخت مصرف شده در طول تمرین ها و ورزش های شدید را جایگزین کند .

در روزها ی هفته باید بر محدود کردن مصرف کربوهیدرات تمرکز کنید کربوهیدرات مصرفی شما نباید بیشتر از 30 گرم در روز باشد و کالری مصرفی نیز باید بیشتر از چربی ها و پروتئین ها تامین شود در حالت ایده آل موادغذایی مصرفی باید شامل 60 تا 65 درصد چربی و 30 تا 35 درصد پروتئین و 5 تا 10 در صد کربوهیدرات باشد .

بعد از 5 روز کربوهیدرات کم در مرحله ی آخر هفته باید ذخیره ی کربوهیدرات بدن جایگزین شود 60 تا 80 درصد کالری مصرفی در آخر هفته باید از کربوهیدرات ها تامین شود و 10 تا 20 درصد از چربی ها و 10 تا 20 درصد دیگر نیز از پروتئین ها تامین شود .

عوارض رژیم آنابولیک:

این رژیم باید برای یک مدت مشخص استفاده شود درست است که این رژیم غذایی موجب افزایش بافت بدون چربی بدن و کاهش ذخایر چربی می شود ولی این مسئله به آن معنا نیست که این رژیم یک رژیم غذایی سالم است مشکل اصلی رژیم آنا بولیک کاهش مصرف فیبر و ریز مغذی ها است که بیشتر در سبزیجات و میوه ها و حبوبات یافت می شود این عدم تعادل منجر به کاهش مصرف آنتی اکسیدان هایی می شود که برای مقابله با استرس اکسیداتیوی که در تمرین ها ایجاد می شود ضروری است از آنجا که این رژیم غذایی فاقد فیبر است می تواند موجب رشد بیش از حد باکتری ها ی روده ناسالم و یبوست مزمن شود .

چربی مورد نیاز :

چربی موجود در این رژیم به ویژه مصرف بالای چربی اشباع شده تاثیر مثبتی روی تولید تستوسترون و آندروژن می گذارد و تولید این هورمون ها را منظم می کند میزان این تغییرات نسبتا اندک است ولی دکتر دی پاسکوال بر این موضع خود پافشاری می کند که مصرف چربی های اشباع شده برای تولید مطلوب هورمون ها ضروری هستند .

این رژیم به ورزشکارانی که رقابتی هستند و به کربوهیدرات بیشتری نیاز دارند توصیه نمی شود این رژیم باید در دوره های کوتاه مدت و زیر نظر پزشک گرفته شود .

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *