باید بدانید که اوکیناوا یکی از جزایر ژاپن است . اوکیناوا از مناطق آبی به حساب می آید. منطقه آبی به جایی گفته می شود که سالمترین مردم را در خود جای داده و نرخ ابتلا به بیماری هایی مانند سرطان، دیابت و چاقی بسیار پایین است. ژاپن بالاترین نرخ امید به زندگی در دنیا را دارد.

جزیره اوکیناوا بالاترین آمار افرادی را دارد که سنشان از 100 گذشته است. بر اساس گزارشات مرکز پژوهش اوکیناوا که روی علم افزایش طول عمر کار می کند آنها دهه هاست که افراد بالای 100 سال را مورد تحقیق قرار دادند و کاملا مشخص است که این منطقه ویژگی خاصی دارد. راز طول عمر بالای مردم این جزیره رژیم غذایی است که آنها رعایت می کنند بهتر است این رژیم غذایی را بیشتر بشناسید . 

برای رهایی از چاقی فقط با ما تماس بگیرید . 

رژیم اوکیناوا چیست و عملکرد آن چگونه است ؟

خوب است بدانید که رژیم اوکیناوایی مانند رژیم مدیترانه ای بیشتر سبک غذا خوردن و نه رژیم غذایی برای کاهش وزن است. رژیم غذایی بومیان اوکیناوا سرشار از مواد مغذی است اما کالری پایینی دارد. کسانی که این سبک غذایی را دنبال می کنند هیچ غذایی را از قصد محدود نمی کنند ولی زیاد گوشت، لبنیات یا غلات نمی خورند.

این رژیم غذایی گیاهی است. رژیم اوکیناوا گوشت را  به عنوان چاشنی ونه غذای اصلی می بیند. بنابراین در این برنامه غذایی می توانید گوشت و غذای دریایی در اندازه بسیار کم بخورید. رژیم اوکیناوا سرشار از سبزیجات ریشه ای مانند سیب زمینی شیرین و سبزیجات زرد و نارنجی مانند کدو تنبل، فلفل دلمه ای و جلبک دریایی است. فراوانی سبزیجات زرد رنگ سبب می شود این رژیم غذایی سرشار از کاروتنوئیدها باشد که می تواند التهاب را کاهش دهد و عملکرد سیستم ایمنی را تقویت کند.

این رژیم غذایی با توفو و قارچ ها کامل می شود. در رژیم اوکیناوا برنج نیز خورده می شود اما کمتر از مقداری که مردم به صورت سنتی در ژاپن استفاده می کنند و منبع اصلی کربوهیدرات در این رژیم غذایی همان سیب زمینی شیرین زرد یا بنفش است. در رژیم اوکیناوا هدف افراد از غذا خوردن رسیدن به رضایت است نه اینکه کاملا پر شوند. مانند اینکه شام می خورید و جایی برای دسر نگه می دارید اما دیگر دسر را نمی خورید .

رژیم غذایی اوکیناوا معایب هم دارد :

بهتر است از معایب این رژیم هم صحبت کنیم .از آنجا که گوشت، لبنیات و غلات کامل در وعده های غذایی کم است بنابراین احتمال کمبود مواد مغذی مانند ویتامین های سرشار از ویتامین های بی و دی   واست کلسیم و اهن وجود دارد .

این رژیم غذایی پر از سویا است که شاید برای همه ایده آل نباشد. قبل از انتخاب این رژیم نگاهی به سبک زندگی مردم اوکیناوا بیندازید. سلامت و طول عمر مردم اوکیناوا تنها وابسته به یک دلیل نیست بلکه عادات غذایی، روتین ورزشی، روابط و آب و هوا همگی دخیل هستند.

افرادی که در مناطق آبی زندگی می کنند روزانه حداقل 14.000 تا 18.000 قدم راه می روند اما مردم آمریکا به صورت متوسط روزانه 5000 گام بر می دارند. اگر شما هم می خواهید مانند مردم اوکیناوا غذا بخورید و انتظار همان نتایج را دارید باید دیگر شرایط زندگی خود را نیز مانند آنها کنید.

همچنین وقتی می خواهید رژیم اوکیناوایی را شروع کنید کاهش کالری دریافتی به 1200 در روز بسیار دشوار و حتی خطرناک است. با افزایش چاقی در دنیا بیشتر مردم از کاهش کالری دریافتیشان در روز سود می برند .  می توانید با الهام از رژیم اوکیناوایی غذاهای مورد استفاده خود را به غذاهای طبیعی تغییر دهید چون سبک های غذایی مانند رژیم غذایی غربی سرشار از مواد شیمیایی و غذاهای فرآوری شده هستند .

مزایای رژیم اوکیناوایی چیست ؟

رژیم اوکیناوا برنامه ای سالم به نظر می رسد و بسیار مفید  و هر کسی می تواند آن را مورد استفاده قرار دهد. این رژیم شامل خوردن غذاهای کامل و غیر فرآوری شده است و به لطف سبزیجات و غذاهای تازه سرشار از آب است. همچنین این برنامه غذایی دارای فیبر و کربوهیدرات است و کالری بالایی ندارد.

بر خلاف رژیم های محبوبی مانند کتوژنیک چربی کمی دارد اما با این حال می تواند به کاهش و تثبیت وزن کمک کند. در رژیم اکیناوا افراد به طور کلی در روز حدود 1200 کالری دریافت می کنند و این در حالی است که در آمریکا افراد روزانه چیزی بالای 2000 کالری دریافت می کنند.

این برنامه غذایی به کاهش التهاب و از بین بردن بیماری های مزمن کمک می کند اما چنین چیزی تا به حال از نظر علمی ثابت نشده است. این رژیم سرشار از ویتامین ها، آنتی اکسیدان ها و فیبر است که همگی نشان دادند می توانند التهاب را کاهش دهند.

از ویژگی های اصلی رژیم اوکیناوایی نگاهی است که  به غذا و مصرف غذا دارد . در این سبک تغذیه غذاها اندازه گیری نمی شوند و قوانین محدود کننده ای وجود ندارد. مردم اوکیناوا تنها با پرخوری نکردن و پیروی از رژیم اوکیناوا توانستند خود را سالم نگه دارند . این رژیم محدودیتی ندارد شما را هم به سختی نمی اندازند اما باید قبل از انتخاب رژیم غذایی حتما با پزشک مشورت کنید .

برنامه ای از این رژیم غذایی :

می توانید توفو به همراه فلفل دلمه ای قرمز یا زرد  و نصف سیب زمینی شیرین را مصرف کنید . برای میان وعده سیب به همراه کره بادام زمینی را می توانید مصرف کنید .  برای ناهار در این رژیم مجاز هستید که برنج به همراه عدس یا دانه های سویا و بروکلی مصرف کنید .

رژیم اوکیناوا به ما یاد می دهد بیشتر از سبزیجات و میوه ها در برنامه غذایی خود استفاده کنیم و مصرف غذاهای فرآوری شده و غیر طبیعی مانند فست فودها را تا جای ممکن کم کنیم . این رژیم سبک زندگی ما را به سمت زندگی سالم سوق می دهد و عادات  خود مبنی بر مصرف فست فودها و غذاهای فراوری شده و ناسالم را ترک خواهید کرد و این یعنی یک قدم نزدیک شدن به طول عمر زیاد و زندگی سالم و تناسب اندام .

برای رهایی از چاقی با ما تماس بگیرید . 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + پانزده =