Uncategorized @fa

معرفی رژیم اوکیناوا + نکاتی که در مورد این رژیم غذایی

معرفی رژیم اوکیناوا

شاید با شنیدن نام اوکیناوا یاد ژاپن بیافتید البته فکرتان راه درستی را هم رفته و اوکیناوا از بزرگترین جزیره ها در ژاپن است. جالب اینجاست که اوکیناوا از مناطق آبی به حساب می آید. منطقه آبی به جایی گفته می شود که سالمترین مردم را در خود جای داده و نرخ ابتلا به بیماری هایی مانند سرطان، دیابت و چاقی بسیار پایین است. ژاپن بالاترین نرخ امید به زندگی در دنیا را دارد.

اوه اوه !!! پیشنهاد میشه این مطلبو مطالعه کنی >>> بهترین مرکز انجام کرایولیپولیز در تهران 

جزیره اوکیناوا بالاترین آمار افرادی را دارد که سنشان از ۱۰۰ گذشته است. بر اساس گزارش مرکز پژوهش اوکیناوا که روی علم افزایش طول عمر کار می کند آنها دهه هاست که افراد بالای ۱۰۰ سال را مورد تحقیق قرار دادند و کاملا مشخص است که این منطقه ویژگی خاصی دارد اما ایا طول عمر مردمان این ناحیه به تغذیه و رژیم غذاییشان مربوط می شود ؟

معرفی رژیم اوکیناوا

 

یک نمونه از رژیم غذایی مردم اوکیناوا :

آن ها برای وعده ی صبحانه این مواد غذایی را مصرف می کنند : توفو به همراه فلفل دلمه ای زرد و یک دوم سیب زمینی شیرین  برایمیان وعده: سیب به همراه کره بادام زمینی برای وعده ی نهار: برنج به همراه عدس یا دانه های سویا و بروکلی وسپس برای میان وعده: جلبک دریایی یا سوپ میسو به همراه هویج، قارچ شیتاکه، توفو و ترب و در نهایت برای وعده ی شام: برنج قهوه ای و عدس، اسفناج و کدو حلوایی و سپس میان وعده: شیر سویا می خورند .

رژیم غذایی اوکیناوا حاوی چه مواد غذایی است ؟

این رژیم شبیهرژیم مدیترانه ای  است و بیشتر در سبک غذا خوردن و نه رژیم غذایی برای کاهش وزن است. رژیم غذایی بومیان اوکیناوا سرشار از مواد مغذی است اما کالری کمی دارد. کسانی که این سبک غذایی را دنبال می کنند هیچ غذایی را از قصد محدود نمی کنند ولی زیاد گوشت، لبنیات یا غلات نمی خورند.

این رژیم غذایی دو شاخصه کلیدی دارد:

این رژیم غذایی گیاهی است. رژیم اوکیناوا گوشت را  به عنوان چاشنی ونه غذای اصلی می بیند. بنابراین در این برنامه غذایی می توانید گوشت و غذای دریایی در اندازه بسیار کم بخورید. رژیم اوکیناوا سرشار از سبزیجات ریشه ای مانند سیب زمینی شیرین و سبزیجات زرد و نارنجی مانند کدو تنبل، فلفل دلمه ای و جلبک دریایی است. فراوانی سبزیجات زرد رنگ سبب می شود این رژیم غذایی سرشار از کاروتنوئیدها باشد که می تواند التهاب را کاهش دهد و عملکرد سیستم ایمنی را تقویت کند. این رژیم غذایی با توفو و قارچ ها کامل می شود.

در رژیم اوکیناوا برنج نیز خورده می شود اما کمتر از مقداری که مردم به صورت سنتی در ژاپن استفاده می کنند و منبع اصلی کربوهیدرات در این رژیم غذایی همان سیب زمینی شیرین زرد یا بنفش است. شاخص اصلی این رژیم غذایی قانون ۸۰/۲۰ است در رژیم اوکیناوا هدف افراد از غذا خوردن رسیدن به رضایت است نه اینکه کاملا پر شوند. مانند اینکه شام می خورید و جایی برای دسر نگه می دارید اما دیگر دسر را نمی خورید .

راز موجود در رژیم غذایی اوکیناوا :

این رژیم غذایی به صورت کلی برنامه ای سالم است و هر کسی می تواند آن را مورد استفاده قرار دهد. این رژیم شامل خوردن غذاهای کامل و غیر فرآوری شده است و به لطف سبزیجات و غذاهای تازه سرشار از آب است. همچنین این برنامه غذایی دارای فیبر و کربوهیدرات است و کالری بالایی ندارد. بر خلاف رژیم های محبوبی مانند کتوژنیک چربی کمی دارد اما با این حال می تواند به کاهش و تثبیت وزن کمک کند.

در رژیم اکیناوا افراد به طور کلی در روز حدود ۱۲۰۰ کالری دریافت می کنند و این در حالی است که در آمریکا افراد روزانه چیزی بالای ۲۰۰۰ کالری دریافت می کنند. این برنامه غذایی به کاهش التهاب و از بین بردن بیماری های مزمن کمک می کند اما چنین چیزی تا به حال از نظر علمی ثابت نشده است.

 این رژیم سرشار از ویتامین ها، آنتی اکسیدان ها و فیبر است که همگی نشان دادند می توانند التهاب را کاهش دهند. از ویژگی های اصلی رژیم اوکیناوایی نگاهش به غذا است. در این سبک تغذیه غذاها اندازه گیری نمی شوند و قوانین محدود کننده ای وجود ندارد. مردم اوکیناوا تنها با پرخوری نکردن و پیروی از قانون ۸۰/۲۰ توانستند خود را سالم نگه دارند.

آیا ممکن است که این رژیم برای بدن مضر هم باشد ؟

البته رژیم های گیاهی کمتر پیش می اید که برای بدن مضراتی داشته باشند با اینکه رژیم های گیاهی مانند رژیم اوکیناوایی مزایای بسیاری دارند اما پیش از هر چیز باید معایبش را نیز بدانید. از آنجا که گوشت، لبنیات و غلات کامل در وعده های غذایی کم است بنابراین احتمال کمبود مواد مغذی مانند این ویتامین ها B و D، کلسیم و آهن وجود دارد. همچنین این رژیم غذایی سرشار از سویا است که شاید برای همه ایده آل قبل از انتخاب این رژیم نگاهی به سبک زندگی مردم اوکیناوا بیندازید.

سلامت و طول عمر مردم اوکیناوا تنها وابسته به یک دلیل نیست بلکه عادات غذایی، روتین ورزشی، روابط و آب و هوا همگی دخیل هستند. افرادی که در مناطق آبی زندگی می کنند روزانه حداقل ۱۴٫۰۰۰ تا ۱۸٫۰۰۰ قدم راه می روند اما مردم آمریکا به صورت متوسط روزانه ۵۰۰۰ گام بر می دارند. اگر شما هم می خواهید مانند مردم اوکیناوا غذا بخورید و انتظار همان نتایج را دارید باید دیگر شرایط زندگی خود را نیز مانند آنها کنید. همچنین وقتی می خواهید رژیم اوکیناوایی را شروع کنید کاهش کالری دریافتی به ۱۲۰۰ در روز بسیار دشوار و حتی خطرناک است. با افزایش چاقی در دنیا بیشتر مردم از کاهش کالری دریافتیشان در روز سود می برند.

 استفاده از رژیمی با ۱۵۰۰ کالری شاید منطقی تر باشد. می توانید با الهام از رژیم اوکیناوایی غذاهای مورد استفاده خود را به غذاهای طبیعی تغییر دهید چون سبک های غذایی مانند رژیم غذایی غربی سرشار از مواد شیمیایی و غذاهای فرآوری شده هستند . با نگاهی به غذاهای موجود در رژیم اوکیناوا حتما خودتان هم متوجه شدید که دنبال کردنش کار ساده ای نیست چون غذاهای موجود در آن بسیار خاص هستند. رژیم اوکیناوا به ما یاد می دهد بیشتر از سبزیجات و میوه ها در برنامه غذایی خود استفاده کنیم و مصرف غذاهای فرآوری شده مانند فست فودها را تا جای ممکن کاهش دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *