Uncategorized @fa

استویا چیست + روش مصرف استویا برای لاغری

استویا چیست

بسیاری از ما عاشق و شیفته ی مواد غذایی شیرین هستیم و این علاقه عامل اصلی چاقی بسیاری از ما می باشد استویا طعم شیرین را بدن هیچ کالری اضافه در اختیارمان قرار می دهد .برای آشنایی بیشتر با استویا با مقاله ی از کلینیک رسپینا همراه باشید .استویا شیرین کننده مورد تایید وزارت غذا و دارو آمریکا است استویا به شکل فزاینده ای طی این سال ها در میان مردم محبوب شده است طوری که بسته های آن رادر کافی شاپ ها و کمپانی های نوشابه سازی می بینید .

استویا چیست

استویا دقیقا چیست ؟

گیاهی از خانواده گل داوودی و زیر گروه گیاه ابروسیا است محصولات استویا موجود در قفسه ها ی فروشگاه ها دارای برگ این گیاه نیستند و از عصاره ی برگ تصفیه شده ای این گیاه تحت عنوان Rebaudioside  ساخته می شود .

اوه اوه !! پیشنهاد میشه این مطلبو مطالعه کنی >>>> 5 دستگاه لاغری شکم و پهلو

شیرین کننده های reb-A  به صورت مایع پودر و حالت گرانوله شده وجود دارند اسنمحصولات مقدار خیلی کمی استویا در خود دارند که تقریبا 200 بار شیرین تر از قند است برخی از برند های استویا نیز دارای طعم های طبیعی هستند اگر مواد تشکیل دهنده استویا رنگ و طعم دهنده مصنوعی نداشته باشند وزارت دارو و غذای آمریکا تولید آن ها را تایید می کند می توانید این گیاه را در خانه پرورش دهید و از برگ های آن برای شیرین کردن غذاها و نوشیدنی ها استفاده کنید

استویا کالری ندارد :

یک ماده شیرین کننده که هیچ کالری ندارد برای همین هم می توانید با خیال راحت آن را به غذاها ی مختلف اضافه کرده و نوش جان کنید اگر مثلا عادت دارید که چای یا قهوه ی خود را شیرین میل کنید استفاده از استویا می تواند مفید باشد و بدون غذاب وجدان از چاقی و کالری آن را مصرف کنید و می توانید برای تهیه ی لیموناد و یا انواع مربا و شربت از آن استفاده کنید .

عصاره ی استویا قدرت شیرین کنندگی بسیار بالایی دارد بعنی جدود 100 تا 300 برابر بیشتر از قدرت شیرین کنندگی ساکروز یا همان قند سفید ، یک و نیم قاشق چای خوری عصاره ی  استویا کافی است تا جایگزین یک فنجان شکر شود می توانید عصاره ی این گیاه را تهیه کنید و به جای شکر که کالری بالایی دارد استفاده کنید .

حتی بعضی از افراد دچار مشکل عدم تحمل گلوکز هستند به جای اینکه قند را به انرژی تبدیل کنند به چربی تبدیل می کنند و به همین علت هم اشتهای خوبی دارند و همیشه گرسنه هستند شیرین کنند ه ای مانند استویا می تواند چایگزین مواد غذایی سرشار از گلوسید شود دراین صورت این عدم تحمل به میزان زیادی کاهش پیدا می کند باید بدانید که استویا مخصوصا عصاره ی آن باعث ایجاد سیری شده و بعد از غذا میل به خوردن نخواهید داشت . البته این گیاه شما را از ابتلا به دیابت نوع 2 هم مصون میدارد .

آیا استویا عوارض هم دارد ؟

سازمان غذا و داروی آمریکا میگوید گلیکوزیدهای استویا درکل بی خطر است ولی مصرف برگ کامل استویا یا عصاره ی آن را برای استفاده در غذاهای فراوری شده و نوشیدنی ها به دلیل کمبود اطلاعات تایید نکرده است . استویا خام ممکن است به کلیه ها سیستم تناسلی و سیستم قلبی عروقی آسیب وارد کند و فشار خون را خیلی پایین بیاورد یا با داروهای کاهش دهنده ی فشارخون تداخل ایجاد کند البته برای افراد دیابتی بی خطر است ولی بهتر است با احتیاط مصرف شود.

دکستروز گلوکز و مالتودکرستین نشاسته است که کربوهیدرات و کالری را به استویا اضافه می کنند همچنین ممکن است روی قند خونتان تاثیری نداشته باشد اما اگر در تمام طول روز مصرف کنید مقدار کربوهیدرات ها افزایش پیدا می کند . وقتی از مغازه یا عطاری یا فروشگاه ها استویا ی بسته بندی را می خرید باید بدانید که کمپانی ها مجبورند ترکیباتی به آن اضافه کنند تا فاسد نشود یک پاکت استویا ممکن است حاوی اریتریتول یک الکل قند و طعم دهنده های طبیعی باشد .

آیا خانم ها ی باردار می توانند از استویا استفاده کنند ؟

خانم های باردار می توانند به صورت متعادل در طول بارداری استفاده کنند اگر به الکل های قند حساس هستید از محصولی بدون اریتیتول استفاده کنید برگ و عصاره خام استویا برای استفاده در طول بارداری توصیه نمی شود و ممکن است خطرناک باشد . استویا بدون کالری است اما عصاره استخراج شده از این گیاه 200 برابر شیرین تر از قند است یعنی مقداری از آن برای شیرین کردن کافی است .

چگونه استویا را جایگزین قند کنیم ؟

نیم بند از انگشت استویا برابر با حدود یک قاشق چای خوری شکر است .

راه های استفاده از استویا :

  • به کار بردن در اسموتی ها
  • ریختن در ماست
  • لیموناد خانگی
  • قهوه و یا چای
  • در بلغورو جوی دوسر گرم یا سرد
  • می توانید با این گیاه شیرینی بپزید و دقیقا همان طعم شکر را از آن داشته باشید اگر در شیرین پزی شکر یا استویا ندارید می توانید از موز پوره یا سس سیب نیز استفاده کنید .

استویا چند سالی است که درایران کشت می شود میتوانید از عطاری ها تهیه کرده و به صورت برگ خشک شده یا به صورت عصاره خریداری کنید برگ سبز استویا در هوای خنک می تواند ماندگاری بالایی داشته باشد و در معرض رطوبت ممکن است شکرک بزند .

استویا به نظر راه حل جادویی برای افرادی است که می خواند وزن کم کنند و لاغر شوند البته مدرکی وجود ندارد که این شیرین کنند ه به تنهایی برای کم کردن وزن مفید است اما بی تاثیر هم نیست ولی باید در کنار آن رژیم غذایی خود را هم رعایت کرده و ورزش هم انجام دهید استویا را نمی توانید کاراملی کنید و مانند شکر قهوه ای نیست و مانند عصاره ی وانیل است هر کدام از انواع استویا در غلظت و شیرینی متفاوت هستند حتما روی بسته را قبل از خریدن خوب بخوانید . پس این گیاه بی ضرر است و حتی افراد دیابتی و خانم های باردار هم می توانند استفاده کنند عوارض جانبی بسیار نادر است و در مورد تاثیر آن روی کاهش وزن باید تحقیقات بیشتری انجام شود .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *