برای اینکه بهترین و مناسب ترین رژیم غذایی را برای خود انتخاب کرده و بدون آسیب لاغر شویم و به تناسب اندام برسید باید انواع مختلف رژیم ها را شناخته و مناسب ترین آن ها را برای خود برگزینید .

برای لاغری و رسیدن به تناسب اندام با کلینیک رسپینا تماس بگیرید .

امروزه رژیم های سم زدا  بسیار محبوب شده اند  ادعای این رژم این است که خون را پاک می کند و مواد سمی مضر بدن را از بین می برد این رژیم معمولا یک دوره کوتاه مدت رژیمی هستند که بریا از بین بردن مواد سمی از بدن طراحی شدند رژیم سم زدایی معمول شامل دوره هایی از رزه داری به همراه برنامه غذایی محدود به میوه سبزیجات آب میوه و آب می شود گاهی سم زدایی شامل گیاهان چای ها مکمل ها و پاک کننده های روده نیز است.

این رژیم مدعی است که :

 • به وسیله ی روزه بودن به اندام های بدن استراحت می دهد

 • تحریک روده برای از بین بردن مواد سمی

 • از بین بردن سم های بدن از طریق صورت ادرار و عرق کردن

 • بهبود گردش خون

 • تامین مواد مغذی سالم برای بدن

سم زدایی معمولا مواد سمی شیمیایی در محیط یا رژیم غذایی را از بین می برد اینها شامل آلاینده ها مواد شیمیایی مصنوعی فلزات سنگین و دیگر مواد مضر می شود این رژیم به بهبود مشکلات مختلف سلامت از جمله چاقی مشکلات گوارشی بیماری های خود ایمنی التهاب آلرژی نفخ و خستگی مزمن کمک می کنند اما باید بدانید که تحقیقات روی این رژیم ها بسیار کم است .

راه های سم زدایی:

انواع مختلفی از روش ها برای سم زدایی وجود دارد از قبیل روزه داری مطلق تا تغییرات غذایی ساده بیشتر رژیم های سم زدایی حداقل شامل یکی از موارد زیر هستند:

 • روزه گرفتن به مدت 1 تا 3 روز

 • نوشیدن مایعات خاص مانند آب نمک یا آب لیمو

 • نوشیدن آب میوه و سبزیجات تازه اسموتی آب و چای

 • حذف غذاهایی که مقدار زیادی فلزات سیگین آلاینده و آلاژن دارند

 • مصرف مکمل یا گیاهان

 • ورزش کردن به طور مرتب

 • پرهیز از تمام غذاهای حساسیت زا

 • استفاده از ملین ها و پاک کننده ها ی روده

 • حذف کامل الکل قهوه سیگار و قندهای تصفیه شده

 • این رژیم ها در شدت و مدت زمان باهم متفاوت هستند

رژیم سم زدایی سه روزه :

در این رژم با استفاده از اسموتی و چای بدن را سم زدایی می کنند البته از میوه ها و سبزیجات هم که سرشار از آنتی اکسیدان هستند در این سه روز استفاده می شود این رژیم بیشتر به بالا رفتن ایمنی بدن کمک می کند چون میزان آنتی اکسیدان و مواد مغذی در بدن افزایش می یابد .

رژیم سم زدایی با چای :

در این رژیم از چای استفاده می شود این چای که از ترکیب چند چای درست می شود به سم زدایی بدن کمک می کند و همه ی آن ها به دفع سموم کمک می کنند .

رژیم 5 روزه :

در این رزیم باید از همان ابتدا قند را حذف کنید و مصرف میوه و سبزیجات را بالا می برند و باید پس از هر وعده 7 دقیقه پیاده روی کنید در روزهای پایانی نیز باید کالری دریافتی را فقط از راه خوردن اسموتی تامین کنید و گوشت را از رژیم حذف کنید .

رژیم سم زدایی با اسموتی :

این رژیم که یک هفته طول می کشد و افراد باید اسموتی بخورند و ادعا شده است که بسیاری از اسموتی ها به سم زدایی کمک می کنند ولی قبل از این رژیم با پزشک خود مشورت کنید .

کدام مواد سمی از بدن دفع می شوند :

بدن به وسیله ی کبد صورت و ادرار و عرق کردن خود را سم زدایی می کند کبد مواد سمی را از بین می برد اما برخی از مواد سمی آلاینده های آلی پایدار فتالات بیسفنول ای و فلزات سنگین به سادگی توسط این فرایند حذف نمی شوند این مواد معمولا در بافت چربی یا خون تجمع می کنند و ممکن است مدت زیادی طول بکشد تا بدن موفق به دفع آن ها شود با این حال این مواد در محصولات امروزه کاملا از بین رفتند و یا بسیار کم شدند در کل نتایج کمی برای اثبات عملکرد واقعی رژیم های سم زدایی وجود دارند .

بسیاری  از افراد در طول و بعد از رژیم سم زدایی تمرکز و انرژی بیشتری دارند با این حال این بهبود در سلامت ممکن است به دلیل حذف غذاهای فراوری شده الکل و دیگر مواد ناسالم از رژیم غذایی باشد ممکن است ویتامین ها و مواد معدنی که قبلا کمبودشان را داشتید از این رژیم دیافت کنید از طرفی دیگر برخی افراد نیز گزارش دادند در طول فرایند سم زدایی به شدت احساس ناخوشایندی داشتند.

تاثیر این رژیم بر کاهش وزن :

برخی از افراد ممکن است به سرعت وزن کم کنند اما این بیشتر به دلیل کم شدن مایعات و ذخایر کربوهیدرات به جای چربی باشد معمولا وزن کم شده بلافاصله پس از تمام شدن دوره رژیم سم زدایی باز می گردد .

تحقیقاتی روی خانم هایی که رژیم سم زدایی لیمو را رعایت می کردند انجام شد این رژیم غذایی به صورت چشم گیری وزن بدن بی ام ای دصد چربی بدن نسبت میان تنه به ران دور کمر شاخص های التهاب مقاومت به انسولین و گردش سطح لپتین را کاهش داد  اگر رژیم سم زدایی شامل محدودیت شدید کالری باشد سبب کاهش وزن و بهبود در سلامت متابولیک می شود اما انتظار نداشته باشید به کاهش وزن در طولانی مدت کمک کند .

میوه ها سرشار از مایعات هستند و بدن را از سموم پاک می کنند .

غذاهای سبز مانند کلم اسفناج اسپیرولینا آرگول و دیگر سبزیجات برگ دار ارگانیک موجب سم زدایی از دستگاه گوارش می شوند .

لیمو و مرکبات سبب پاک شدن بدن از سموم می شوند و فرایندهای آنزیمی گوارش را تقویت می کنند آب لیمو ترش کبد و کلیه را در فرایند سم زدایی از بدن کمک می کند هر روز خود را با آب گرم و لیمو ترش شروع کنید .

سیر هم یکی از بهترین غذاهای سم زدا است سیر سبب تحریک کبد به تولید آنزیم های سم زدا می شود که به پاک کردن دستگاه گوارش کمک می کند و بسیاری مواد غذایی دیگر مانند : جوانه ی بروکلی و چای سبز و سبزیجات خام و دانه ها و آجیل ها هم به سم زدایی بدنمان کمک می کنند .

برای دریافت رژیم غذایی با پزشک ما در کلینک رسپینا تماس بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + یازده =