سلولیت چیست -راه های درمان سلولیتReviewed by Mehdi kh on Mar 16Rating: 5.0

سلولیت(CELLULITE)

سلوایت عبارت است ازتجمع چربی،بعضا بدون افزایش وزن،در نواحی خاصی از بدن به همراه تغییر بافت همبند و ظاهر ناهموار (پوست پرتغالی) که بیشتر در زنان و در نواحی چون ران باسن و پهلو ها بوز می کند و تنها با رژیم غذایی بر طرف نمی گردد.

 

در حقیقت سلولیت تجمعی از چربی ها مواد زائد مولکول های آب مواد معدنی و ویتامین ها می باشد که از نظر ظاهری به صورت چربی های لبوله تظاهر یافته و حاوی تغییرات PH و دما در بافت است.

البته لازم به ذکر است که واژه cellulite را باید متفاوت از واژه cellulitis که در پزشکی به عفونت و التهاب بافت نرم اشاره دارد،معنا نمود و متاسفانه هر دو واژه به غلط در زبان فارسی به صورت سلولیت ترجمه شده اند که باعث ایجاد ابهام می شود.

به هر حال با هر واژه ای که تعریف می شود به شرایطی اشاره دارد که در آن پوست (به ویژه خانم ها) به علل های مختلف و با روند فیزیولوژیکی شناخته شده ظاهری به شکل پوست پرتغالی به خود می گیرد.

این شرایط در ابتدا محدود و بی خطر است ولی در مراحل پیشرفته با اختلال گردش خون و ایجاد نواحی متورم،سفت و دردناک همراه بوده و می توان منجر به ایجاد تغییرات غیر قابل بازگست در ناحیه مبتلا گردد.

علل سلولیت

همانگونه که اشاره شد سلولیت بیشتر در خانم ها و به ندرت در مردان بروز می کند و تقریبا 90%زنان در هر وزن بدنی دچار این عارضه هستند.ریسک فاکتورهای بروز سلولیت به دو گروه عمده به شرح زیر تقسیم می شود:

  1. فاکتور های زمینه ای و عوامل مشترک که در بروز سلولیت در هر دو جنس به طور یکسان موثرند.
  2. عوامل ناسی از تفاوت های فیزیولوژیکی و هورمونال زنان که آنها را با نسبتی پیش از مردان مستعد ابتلا به این عارضه نمایند.

مرور کلی

سلولیت یک بیماری  نیست بلکه یک شرایط پوستی زیبایی خیلی معمولی می باشد علی الخصوص در خانم ها سندرم پوست چاله ای و یا همان پوست پرتغالی اصولا یک قسمت مشخص از شکم،باسن و پاها را درگیر می کند و از همه شایع تر پشت ران ها را است که اکثر خانم ها از سلولیت های این قسمت شکایت دارند و اظهار نارضایتی می کنند.

حالا بیایید سلولیت ها را از داخل بدن بررسی و مشاهده کنبم

شما ممکن است سلولیت ها را به عنوان دسته باریک از بادکنک ها های پر شده از چربی تصور کنیم مثل اینکه یک دستمال کاغذی را بگذاریم و با بادکنک های ریز روی آن را بپوشانیم به طوری که بوسیله یک باند پلاستیکی به هم متصل شده باشند.

در زیر بالاترین لایه پوست شما سلول های چربی بالال ترین میزان انرژی را ذخیره می کنند و آن باند های متصل کننده پلاستیکی شکل فرضی که در بالا ذکر کردیم به شکل افقی حرکت می کند و بین این سلول های چربی و لایه بالایی پوست را به لایه پایینی متصل می کند و در این باند ها و نوارها یک فضا کوچک را ایجاد می کند.

پس به طور کلی شکل گیری سلولیت یعنی:

  • تجمع چربی در سلول های چربی
  • کاهش تحلیه لنفاوی و جریان خون مویرگی
  • افزایش مواد زاید سمی حاصل از متابولیسم
  • کاهش متابولیسم و تبادلات حیاتی
  • افزایش تورم بافتی و فیبوزه شدن بافت همبند
درمان سلولیت

مکانیسم درمان با توجه به پاتوفیزیولوژی تشکیل سلولیت تعیین می شود.موثر ترین روش درمانی روشی است که به برگشت و تبدیل بافت سلولیت به بافت سالم کمک نماید.

متاسفانه درمان سلولیت به تنهایی توسزط رژیم غذایی و نیز فعالیت های بدنی ممکن نیست و بنابر دلایل فوق بهره گیری از یک تکنولوژی به همراه ایجاد عدم تعادل در دریافت و مصرف انرژی می تواند نتایج رضایت بخشی را برای مبتلایان به همرا داشته باشد.

شایان ذکر است همراه سازی همه روش ها و سیستم های درمانی با رژیم های غذایی و ورزش نتایج آن ها را فوق العاده موثر تر و رضایت بخش تر می کند و به جرات می توان گفت بدون این همراه سازی انتظار درمانی تحقق نمی گردد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + 17 =