آشپزی رژيمی

آیا نخوردن برنج و نان برای از بین رفتن چربی های دور شکم کافی است ؟

می  دانید که برای کاهش وزن و از بین رفتن چربی های اضافه معمولا از رژیم غذایی و ورزش استفاده می کنیم ولی گاهی گفته می شود اگر فقط نان و برنج را از غذایت حذف کنی می توانی به سرعت چربی های اضافه ی خود را از دست بدهی مخصوصا در ناحیه ی شکم و پهلو . اما ایا واقعا با حذف نان و برنج می شود وزن کم کرد و لاغر شد ؟

مشاوره در زمینه کول اسکالپتینگ (لاغری در یک جلسه) بدون جراحی،درد و خونریزی

می  دانید که برای کاهش وزن و از بین رفتن چربی های اضافه معمولا از رژیم غذایی و ورزش استفاده می کنیم ولی گاهی گفته می شود اگر فقط نان و برنج را از غذایت حذف کنی می توانی به سرعت چربی های اضافه ی خود را از دست بدهی مخصوصا در ناحیه ی شکم و پهلو . اما ایا واقعا با حذف نان و برنج می شود وزن کم کرد و لاغر شد ؟

برای مشاوره در زمینه لاغری و کاهش سایز در یک جلسه کلیک کنید.

خوردن غذاهایی مانند برنج سفید ساده و یا نان سفید، پس از مصرف خیلی سریع سطح قند خون را افزایش می دهد. هر زمان که سطح قند خون بالا می رود، انسولین از لوزالمعده ترشح می شود. وظیفه انسولین این است که گلوکز را از جریان خون بگیرد و آن را به درون سلول های بدن برای انرژی یا ذخیره آورد . اگر از یک ورزش سخت و خسته کننده ای بازگشتید که چند ساعت طول کشیده، ذخیره گلوکز در بدن شما کم شده است. خوردن غذاهای حاوی گلیسمیک بالا مانند برنج بعد از ورزش می تواند به افزایش ذخیره گلوگز در عضلات که به آن گلیکوژن می گویند کمک کند

آیا برای کوچک شدن شکم  حذف نان و برنج کافی است  ؟

مشکل اصلی برنج، نان، سیب زمینی و ماکارونی آن است که سبب ولع غذایی می شوند، پس از خوردن آن ها قند ناگهانی در خون آزاد می شود. بدن نیز با آزاد کردن انسولین به این قند اضافی پاسخ می دهد. انسولین هورمونی در پانکراس است که اجازه می دهد قند وارد سلول ها شده و میزان قند خون را کاهش می دهد . همیشه برای گرفتن یک رژیم موثر توصیه شده است که مواد غذایی خاصی را حذف نکنید و اگر حذف می کنید بایداز مکمل ها استفاده کنید  تا به بدن تان اسیب نرسانید .

متوقف کردن مصرف نان، سیب زمینی، برنج و ماکارونی می تواند به کاهش وزن کمک کند بدان دلیل که بدن این چهار ماده غذایی را پردازش می کند و زمان تجزیه کربوهیدرات ها باعث می شود به قند هوس شدیدی پیدا کنید. با نخوردن این مواد غذایی می توانید هوس را کاهش داده و در نتیجه کمتر غذا خورده و وزن کم کنید . غلات موجود در نان سفید، ماکارونی، برنج و سیب زمینی طی یک فرایند تصفیه می شوند و از لایه سبوس خود جدا می شوند تا بافتی ظریف تر پیدا کنند. پس از این فرایند، این غذاها حاوی مقداری بیشتر کربوهیدرات می شوند که بدن آن ها را با سرعت و به راحتی هضم خواهد کرد .

از آن جا که سطح قند خون پس از خوردن این غذاها به سرعت بالا می رود بدن به انسولین بیشتری نیاز دارد. انسولین اضافی سبب می شود تا قند خون پایین تر از حد طبیعی خود آید و هنگامی که بدن قند خون را کم می کند سبب می شود تا کربوهیدرات بیشتری مصرف کنید که با مصرف آن ها این چرخه مجددا شروع می شود در نتیجه بیشتر غذا خواهید خورد . علاوه بر این، هرچه بیشتر این غذاها خورده شوند بدن باید تمام قند اضافی را پردازش کند، اگر چه مقداری از آن به عنوان انرژی سوخته می شود اما بیشتر آن ها به چربی تبدیل شده و منجر به افزایش وزن خواهند شد .

برای پیشگیری معمولا به افرادی که قصد کاهش وزن دارند توصیه می شود تا دو هفته مصرف نان، برنج، سیب زمینی و ماکارونی را متوقف کنند سپس آن ها را در مقادیر کم و معقولانه دوباره به رژیم غذایی خود اضافه کنند. این دو هفته می تواند دشوار باشد زیرا بدن برای مصرف مجدد آن ها ولع شدیدی خواهد داشت اما طی این زمان، ولع به تدریج کاهش خواهد یافت . توجه داشته باشید که خوردن پروتئین گیاهی چون آجیل، لوبیا و عدس می تواند موثر باشد. گوشت و ماهی بدون چربی نیز منبع خوبی از پروتئین هستند که می توان به جای برنج، نان، ماکارونی و سیب زمینی در رژیم غذایی قرار داده شود .

توجه داشته باشید که : اگر چه پرهیز از مصرف نان، برنج، ماکارونی و سیب زمینی می تواند گامی مفید در جهت کاهش وزن باشد اما باید به عنوان بخشی از یک برنامه سالم که شامل یک رژیم متعادل به همراه ورزش است استفاده شود. به منظور راهنمایی درباره کاهش وزن خود می توانید با یک متخصص مشورت کنید .

چرا خوردن برنج باعث بزرگی شکم می شود ؟

البته که خوردن برنج در وعده های مختلف باعث اضافه وزن می شود .خوب است بدانید که برنج سفید منبع فشرده ای از کربو هیدرات ها است که پروتئین یا چربی کمی دارد. برنج سفید به عنوان یک کربوهیدرات تصفیه شده در نظر گرفته می شود، به این معنی که قند خون را سریع پس از خوردن، بالا می برد. مصرف برنج سفید با افزایش خطر ابتلا به چربی شکم، دیابت نوع 2 و سندروم متابولیک در ارتباط است. با این حال در اغلب فرهنگ های آسیایی بسیاری از افرادی که برنج می خورند، درصد چاقی و بیماری های قلبی کمتری دارند.

در حالی که مصرف برنج سفید ممکن است خطر ابتلا به دیابت، افزایش وزن و یا دیگر مشکلات سلامتی را افزایش دهد،  باید بدانید که خوردن مقادیر زیادی از غذاهای حاوی کربوهیدرات بالا، ترشح انسولین را افزایش می دهد. انسولین، ذخیره گلوکز و همچنین ذخیره چربی را افزایش می دهد. بنابراین، داشتن یک رژیم غذایی حاوی کربوهیدرات تصفیه شده بالا، علاوه بر افزایش ترشح انسولین می تواند ذخیره چربی را بالا ببرد .

طبق تحقیقات فراوان محققان دریافتند افرادی که هر روز 3 وعده یا بیشتر غلات سبوس دار و کم تر از یک وعده کربوهیدرات تصفیه شده مثل برنج سفید، می خورند چربی شکمی خیلی کمتری داشتند. بطور کلی مصرف غلات سبوس دار بجای کربوهیدرات تصفیه شده توصیه می شود . خوردن برنج قهوه ای را به جای برنج سفید جایگزین کنید .محققان از این مطالعه دریافتند که جایگزینی کربوهیدرات ها با غلات سبوس دار می تواند به تنظیم وزن و دیگر مشکلات سلامتی کمک کند .

برای رهایی از چاقی با ما تماس بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *