Uncategorized @fa

عملکرد رژیم لاغری مک دوگال

رژیم لاغری مک دوگال

خوب است بدانید که این رژیم را دکتر مک دوگال ابداع کرده است او کشف کرد که بیماران مسن در شرق دور که رژیم برنج و سبزیجات مصرف می‌کردند، لاغر و عاری از بیماری مزمن بودند. برعکس، فرزندان و نوه‌های آن‌ها، با رژیم غذایی مدرن حاوی گوشت و محصولات لبنی، چاق و بیمار شدند.

اوه اوه!! پیشنهاد میشه این مطلبو بخونی >>> بهترین دستگاه لاغری در دنیا

در نتیجه او به فکر این رژیم غذایی افتاد و ان را طراحی کرد. رژیم مک دوگال بر این فرض استوار است که اگر رژیم غذایی مبتنی بر غذاهای گیاهی کامل و بدون چربی و فراوری نشده داشته باشیم، می‌توان به وزن ایده‌آل و سلامت مطلوب دست یافت.در این مقاله از سایت کلینیک رسپینا این رژیم غذایی محبوب را بررسی می کنیم.

رژیم لاغری مک دوگال

اصول رژیم لاغر ی دوگال چیست 

هر رژیم لاغری یک اصولی دارد که باید رعایت شود در این رژیم لاغری  وقتی گرسنه‌اید غذا بخورید این رژیم غذایی محدود به کالری نیست، اما زمانی می‌توانید تا سیری کامل غذا بخورید که غذاهای سازگار با این رژیم را مصرف کنید، در غیر این صورت به شدت محدود هستید. سعی کنید غذاهای نامناسب نخورید این رژیم مدعی است که به عنوان نوعی سبک زندگی طراحی شده است.

برای عادت کردن به این سبک زندگی باید تا حد امکان به دستورات آن پایبند بمانید و غذاهای نامناسب نخورید. در غیر این صورت پایبندی به رژیم برای شما مشکل می‌شود. شما مجاز به استفاده از چاشنی‌ها و سس‌های کم چرب هستید برای افزودن تنوع به غذای خود می‌توانید از چاشنی‌های مختلف استفاده کنید. به عنوان مثال از سس گوجه فرنگی برای سس مخصوص سیب زمینی استفاده کنید که البته آن را باید بدون روغن پخته‌ باشید. توجه کنید که از میوه‌های خشک و آب‌میوه‌ها پرهیز کنید این دسته از مواد غذایی کالری بالایی دارند. میوه‌ها را به شکل طبیعی بخورید.

میوه منبع عالی ویتامین‌ها و مواد معدنی‌اند. میوه‌ها فواید قابل توجهی برای سلامتی دارند.  آرد سبوس‌دار مصرف کنید به جای غذاهایی که با آرد سفید تهیه شده‌اند، آرد سبوس‌دار و غلات کامل را انتخاب کنید برنج قهوه‌ای بر برنج سفید ترجیح دارد. غلات همچنین غذاهای سالم و مقرون به صرفه‌اند. لوبیا و برنج را با هم ترکیب کنید تا یک پروتئین کامل گیاهی داشته باشید. باید حبوبات مصرف کنید لوبیا و عدس منبع بسیار خوبی از پروتئین گیاهی‌اند. آن‌ها همچنین سرشار از نشاسته مقاوم، فیبر، ویتامین‌ها و مواد معدنی‌اند. این قانون نیز بسیار سالم است، اما مشکل اینجاست که مصرف پروتئین‌های حیوانی به هیچ‌وجه نباید جای پروتئین‌های گیاهی را بگیرد. مزایای رژیم غذایی مک دوگال چیست؟ استفاده از این رژیم مزایای زیادی برای سلامتی دارد.

عملکرد رژیم غذایی مک دوگال

باید بدانید که رژیم مک دوگال معتفد است که رژیم غذایی بر پایه نشاسته یک رژیم ایده‌آل برای انسان است. او مدعی است که رژیم غذایی‌اش به کاهش وزن افراد و حمایت از سلامت کلی آن‌ها کمک می‌کند. از آنجا که نشاسته‌های مقاوم، غنی از مواد مغذی و خواص سلامتی‌اند، دکتر مک دوگال معتقد است که این رژیم پاسخی برای کاهش وزن پایدار و بهبود نتایج سلامتی‌ است.

با این رژیم تمام محصولات حیوانی، روغن‌های گیاهی، قندهای ساده و غذاهای فرآوری شده حذف می‌شود. همچنین چربی‌های غذایی مانند آجیل، دانه‌ها و آووکادو نیز محدود می‌شود. اعتقاد مک دوگال بر این است که محدود کردن این غذاها باعث کاهش وزن می‌شود، اما واقعیت این است که حذف غذاهایی مانند چربی‌ها که که برای سلامتی مفیدند، غیرضروری است.

غذاهای مجاز و غیر مجاز  برای مصرف در این رژیم غذایی را بشناسید :

توجه کنید که در این رژیم محصولات حیوانی ممنوع‌اند. غذاهایی مانند ماهی، لبنیات و تخم مرغ. با این حال می‌توانید غذاهای دارای گلوتن، سویا، گندم و آجیل را بخورید. مک دوگال استفاده از حبوبات و غلات را بیشتر از سبزیجات نشاسته‌ای توصیه می‌کند؛ چرا که حبوبات و غلات باعث افزایش پروتئین محلول نشاسته می‌شود. یک نصف فنجان لوبیا سیاه به تنهایی ۷ گرم پروتئین دارد.

کینوا منبع دیگری از پروتئین گیاهی‌است که در هر فنجان ۸ گرم پروتئین دارد. اما با توجه به هرم غذایی پروتئین‌های حیوانی بخش مهمی از یک رژیم غذایی را تشکیل می‌دهد. سبزیجات رژیم غذایی مک دوگال نیز نوعی رژیم گیاهخواری است و مانند همه رژیم‌های گیاه‌خواری شامل مقدار زیادی سبزیجات. سبزیجات نشاسته‌ای مانند سیب زمینی، ذرت، کدو و همچنین سبزیجات غیر نشاسته‌ای مانند بروکلی، قارچ و اسفناج در برنامه غذایی این رژیم قرار دارند. دکتر مک دوگال برای حداکثر کاهش وزن پیشنهاد می‌کند که نشاسته و سبزیجات را به یک اندازه مصرف کنید .

رژیم غذایی مک دوگال کم‌چرب یا تقریباً بدون چربی است. به پیروان این رژیم توصیه می‌شود از روغن‌های گیاهی و همه نوعی محصولات حیوانی  که دارای چربی اشباع و کلسترول بالایند، خودداری کنند. چربی‌های رژیمی مانند آووکادو، آجیل و دانه‌ها در مقادیر بسیار کمی مجازند. در نتیجه شما نمی‌توانید در این رژیم گوشت سفید یا قرمز بخورید. مسلما دنبال کردن رژیم‌های سختیگرانه و محدود کننده سخت و طاقت‌فرساست.

روغن گیاهی و سایر روغن‌ها برای پخت و پز در این رژیم استفاده نمی‌شود. روغن‌های گیاهی دارای چربی زیادیند، بنابراین برای برنامه کم‌چرب این رژیم مناسب نیست. یعنی برای پخت و پز مجاز به مصرف روغن نیستید و باید غذاها را به صورت آب‌پز یا بخارپز نوش جان کنید. این کار تنوع غذایی شما را به شدت محدود می‌کند. در این رژیم لاغری موضعی سختگیرانه در مقابل غذاهای فرآوری شده و بسته بندی شده دارد. به ویژه غذاهایی که دارای کربوهیدرات تصفیه شده و قندهای ساده‌اند. کسانی که پیرو این رژیمند باید غذای خود را در خانه تهیه کنند.

مزایا و معایب رژیم لاغری مک دوگال چیست 

شما با این رژیم به سرعت وزن کم خواهید کرد در این رژیم ادعا می‌شود که کاهش مصرف چربی حیوانی و غذاهای فرآوری شده‌ای می‌تواند به کاهش وزن کمک کند که دارای قند، نمک و چربی اشباع شده‌اند. با تمرکز بر غذاهای گیاهی، کالری کمتری دریافت می‌کنید و سیر می‌مانید. اما درست است که گیاهان مواد مغذی زیادی دارند؛ اما نمی‌توان از نقش مواد مغذی غذاهای پروتئینی چشم پوشی کرد.

با پیروی از این رژیم ممکن است دچار کمبود بعضی از مواد مغذی شوید پیشگیری از ابتلا به بیماری‌ها دکتر مک دوگال معتقد است که بسیاری از مشکلات سلامتی به التهاب ارتباط دارد. بنابراین در این رژیم شما را محدود به غذاهای ضدالتهابی مانند میوه‌ها، سبزیجات، غلات و حبوبات می‌کند. این رژیم لاغری سرشار از فیبر و مواد مغذی بسیاری از ما فیبر کافی دریافت نمی‌کنیم. فیبر بخش مهمی از رژیم غذایی سالم و برای سلامتی مفید است. رژیم مک دوگال نسبت به سایر مواد مغذی فیبر زیادی دارد. همچنین سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی‌ است.

اما معایب این رژیم : محرومیت غذایی خلاف رژیم‌های محدود کننده، رژیم‌های متعادل به اندازه کافی چربی دارند. یعنی با مصرف مقدار چربی مشخص شده در رژیم‌های متعادل خطری شما را تهدید نمی‌کند و برای سلامتتان مفید است در این رژیم لاغری احتمال کمبودهای تغذیه‌ای در این رژیم بسیار بالاست. در حالی که کاهش چربی‌های اشباع شده نقش کلیدی در کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی دارد، تحقیقات نشان می‌دهد که چربی‌های سالم بخش مهمی از رژیمی متعادلند.  محدودیت غذایی آشپزی بدون روغن از چالش‌هایی است که مردم در رژیم دوگال با آن روبرواند. به جای روغن باید از آب سبزیجات پخته بدون روغن یا چاشنی آبدار دیگر استفاده کنید. چاره‌ای به جز کباب کردن، بخار پز کردن، آب پز کردن و استفاده از فر ندارید. قبل از شروع هر رژیم لاغری با پزشک تان مشورت کنید .

 

 

1 نظر در “عملکرد رژیم لاغری مک دوگال

  1. محمدي گفت:

    خيلي خوب مطلبي بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *