میدانیم که گلوکز معمولا از مصرف کربوهیدرات ها، قندها و غذاهای نشاسته ای تولید می شود که بدن آن را به شکل قند ساده می شکند، که هم می تواند به عنوان سوخت در بدن مصرف شود و هم در کبد و عضلات به شکل گلیکوژن ذخیره شود.

اگر به اندازه کافی گلوکز برای نیاز انرژی در بدن وجود نداشته باشد، بدن برای تأمین انرژی راه دیگری را انتخاب می کند و آن شکستن چربی های ذخیره شده است. کیتون ها نتیجه این فرایند هستند؛ به رژیمی که از کیتون برای تأمین انرژی بدن استفاده می کند، رژیم کیتوجنیک می گویند.

به عبارتی با مصرف پایین کربوهیدرات ها به مرور بدن فرد به جای گلوکز مادهای به نام کیتون تغذیه ای، و نه کیتواسیدوز، تولید می کند. کیتون تغذیه ای ذراتی هستند که در خون در گردش اند، چربی می سوزانند و با ادرار دفع می شوند. اگر از ۱۰۰٪ غذای روزانه، ۲۰% پروتئین، ۲۰٪ کربوهیدرات و تا ٪۶۰ چربی های مفید در برنامه غذایی فرد باشد، بدن فرد بعد از دو هفته به مرحله تولید کیتون می رسد.

کیتون سوخت پاکی است که دانشمندان تغذیه از آن به عنوان سوخت رویال نام می برند، چرا که سوخت برتری است که چاقی و بیماریهای ناشی از آن را از بین می برد و باعث سلامتی و عملکرد بهتر دو عضو اصلی بدن یعنی کبد و مغز می شود. کم شدن وزن اگرچه یکی از نتایج مفید شیوه تغذیه کیتوجنیک است، ولی هدف این رژیم سود بردن از همه جوانب آن است.

منظور از کیتو – سازگاری بدن چیست؟

کیتو – سازگاری یا کیتوسیز یک وضعیت سوخت وسازی در بدن است که در آن وضعیت بدن چربی های ذخیره را شکسته و برای تولید انرژی از چربی استفاده می کند. این فرایند در نتیجه رهایی کیتون توسط کبد انجام می شود.

کیتوسیزیک عکس العمل طبیعی بدن برای زمانی است که تولید انرژی از سوزاندن کربوهیدرات تأمین نمی شود. در این وضعیت سرم کیتون در طیفی است که بتواند جایگزین گلوکز شود. در مرحله کیتو – سازگاری سوخت کیتون در تعادل کامل با همه ارگان های بدن قرار می گیرد و این زمانی ست که احساس گرسنگی از بین می رود و بدن به بالاترین میزان چربی سوزی می رسد.

بسیاری از افراد با بیماری صرع، قند و با فشار قفسه سینه بلافاصله بعد از کیتو – سازگاری شاهد کم شدن معجزه آسای علائم بیماری های خود هستند. منظور از محدود کردن کربوهیدرات ها چیست؟ در این کتاب وقتی صحبت از کربوهیدرات می شود، اشاره کلی به دو دسته از آنهاست: کربوهیدرات های نشاسته ای کربوهیدرات های غیرنشاسته ای.

و وقتی صحبت از محدود کردن کربوهیدرات می شود، منظور حذف کامل کربوهیدرات های نشاسته ای و غذاهاییست که چه قبل از مصرف و یا بعد از مصرف در بدن تبدیل به گلوکز می شود. روشن تر اگر گفته شود، تنها کربوهیدراتی که در این رژیم مصرف می شود، از نوع غیرنشاسته ای ست؛ مانند سبزی های برگ سبز تیره.

کربوهیدرات های نشاسته ای قطعا باید از مصرف کربوهیدرات های نشاسته ای در رژیم کیتوجنیک خودداری کرد. آنها شامل کلیه نان های سبوس دار و بدون سبوس، با گلوتن یا بی گلوتن؛ نان مخلوط با غلات، یا نان مخلوط با دانه های روغنی ویا با سبزی های معطر، انواع شیرینی ها، انواع پاستاهای سبوس دار، بی گلوتن، مخلوط با غلات یا دانه ها، انواع سیب زمینی های شیرین، غیرشیرین، همه غلات، حتی عدس، نخود، و لوبیا هستند.

کربوهیدرات های غیرنشاسته ای کربوهیدرات های غیرنشاسته ای همان طور که گفته شد، تنها دستهای از کربوهیدرات ها هستند که در رژیم کیتوجنیک می توان از آنها استفاده کرد. این کربوهیدرات ها معمولا شامل سبزی ها، بیشتر دانه های روغنی، تخم مرغ و آووکادو هستند.

دانه های روغنی خام و کم نمک مانند تخمه، بادام و گردو دارای کربوهیدرات هستند که حالت نشاسته ای و چسبندگی ندارد، با این حال کربوهیدرات آنها شمرده می شود تا باعث ترشح هورمون انسولین و از بین رفتن کیتون در بدن نشود.

دسته دیگر کربوهیدرات های غیرنشاسته ای سبزی های برگ سبز تیره هستند. می دانیم که آن دسته از سبزیها که برگ سبز تیره دارند، دارای فیبر بالاتری هستند. فیبر آن هانه جذب می شود و نه در بدن به صورت چربی در می آید.

برگ سبز تیره سبزی ها غنی از مواد معدنی مانند پتاسیم و منیزیم هستند که علاوه بر خواص گوناگون از گرفتگی عضلات نیز جلوگیری می کنند. همچنین برگ سبز تیره سبزی ها حاوی انواع ویتامین ها هستند که مشکل نیاز به میوه ها را که دارای قند بالا هستند، برطرف می کنند.

از جمله دیگر کربوهیدرات های غیرنشاسته ای پنیر، خامه و تخم مرغ هستند که هم پروتئین آنها و هم کربوهیدرات آنها در این رژیم در نظر گرفته می شود. مثلا ۲۰ گرم پنیر لیقوان حاوی حدودا ۱۴ گرم پروتئین و ۴ گرم کربوهیدرات است.

اگر فردی برای ماندن در مرحله کیتوسیز قرار است روزی ۲۰ گرم کربوهیدرات مصرف کند، باید این ۴ گرم را از ۲۰ گرم کم کند. به این ترتیب در باقیمانده روز فقط می تواند ۱۶ گرم کربوهیدرات مصرف کند تا بدنش در مرحله کیتوسیز باقی بماند.

از میان دسته دیگر سبزی های غیرنشاستهای کدو، بادمجان، لیموترش، هویج، پیاز و گوجه فرنگی را نیز می توان نام برد که نه تنها مقدار کربوهیدرات آنها نسبت به سبزی های برگ سبز بیشتر است، بلکه باید در هنگام مصرف آنها بسیار احتیاط کرد، چون حاوی قند که باعث ترشح انسولین در بدن می شود نیز هستند.

نباید فراموش کرد که هدف، ماندن در وضعیت کیتوسیز و پایین نگه داشتن میزان انسولین است که با بالا رفتن مصرف کربوهیدرات از هر نوع غذایی، حتی غذاهای خوب مانند دانه های روغنی یا سبزی ها، انسولین به مقدار کم تولید می شود و در حضور انسولین امکان سوختن چربی های ذخیره وجود ندارد.

به عنوان مثال می دانیم که روزانه باید ۲۰ تا ۲۵ گرم کربوهیدرات مصرف کرد، پس اگر ۳ گرم کربوهیدرات با مقدار کمی کدو مصرف شود، یعنی ۳ گرم از ۲۰ گرم کربوهیدرات جیره روزانه مصرف شده است. به جای این ۳ گرم می توان مقدار زیادتری سبزی های برگ سبز مصرف کرد که شامل ویتامین ها و مواد معدنی بیشتری هستند. بعد از رسیدن به وزن ایده آل و کنترل علایم بیماری ها می توان مقدار کربوهیدرات های غیرنشاسته ای را بیشتر کرد.

منظور از «بی تحملی بدن به کربوهیدراتها» چیست؟

دانشمندان علوم تغذیه تعریف جدیدی از آن دسته از افرادی که سیستم بدنشان نسبت به انسولین حساس است، می دهند و آن را بی تحملی بدن در مقابل کربوهیدرات ها می نامند که شامل عدم تحمل بدن به گلوکز، فروکتوز، لاکتوز و گلوتن نیز می شود.

به عبارتی این افراد سیستم سوخت و ساز بدنشان تحمل کربوهیدرات ها، قند میوه و قند لبنیات را ندارد. تحقیقات نشان داده است بدن این دسته از افراد، حتی با مصرف بسیار کم این غذاها، تولید انسولین کرده و آن ها را به شکل چربی ذخیره می کند.

با مصرف پایین کربوهیدرات چه اتفاقی ازنظر سوخت وسازی در بدن می افتد؟

بسته به نوع سوخت و ساز و نوع فعالیت، از یک هفته تا یک ماه بعد از شروع این رژیم، یک دگرگونی بنیادی در سیستم سوخت و ساز بدن فرد ایجاد می شود. به عبارتی بدن از قند و گلوکز به عنوان اولین ماده سوختی برای ایجاد انرژی استفاده نخواهد کرد، بلکه به جای آن از چربی ها و کیتون انرژی خواهد گرفت.

گفته شد زمانی که بدن به جای گلوکزاکیتون می سوزاند، وارد مرحله ای شده است که اصطلاحا به آن وضعیت یا مرحله کیتوسیز می گویند. در این مرحله اگر کیتون حداقل تا میزان ۱ تا ۳ میلی مولار برسد، بدان معناست که بدن برای تأمین انرژی در حال سوزاندن چربی است.

از آن جهت که در وضعیت کیتوسیز هورمون ها و ارگان های داخلی بدن با مصرف کیتون به عنوان سوخت سازگار شده اند، بدن اجازه میدهد بیشتر انرژی روزانه توسط چربی تأمین شود، چه مستقیما از طریق خوردن اسیدهای چرب و یا غیرمستقیم از طریق سوزاندن چربی های ذخیره بدن.

مغز در این مرحله، که انرژی خود را از قند می گرفت، انرژی مورد نیازش را از سرم کیتون می گیرد و جالب این است که مغز با کیتون بسیار راحت تر و بهتر عمل می کند و فرد حضور ذهن و تمرکز بهتری دارد.
از آن جهت که در وضعیت کیتوسیر خوردن بدن اجازه میدهد برای کیتو – سازگار شدن فرمول صحیح کدام است؟ فرمول صحیح کیتو – سازگار شدن به هیچ وجه پیچیده نیست و هر فردی از هر زمان در روز می تواند این شیوه تغذیه را شروع کند.

برای دریافت رژیم تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *