غلبه بر گرسنگی قسمت اول | آشنایی با ساز و کار بدن | مشاوره رایگانReviewed by Mehdi kh on May 31Rating: 5.0

مقداری که می خورید به قدرت و اراده شما بستگی ندارد بلکه محرک بیولوژیکی قوی و فطری برای تضمین حیات بشر است.بی توجهی به سیستم بدن با محدودیت غذایی و رژیم زیانبار است.زیرا مواد شیمیایی بدن را به منظور باز کردن اشتها و افزایش گرسنگی به کار می اندازد هرقت نیاز بدن خود به غذا را انکار می کنید و یا از خوردن دریغ می کنید در واقع وارد سیستم پیچیده ای از واکنش های شیمیایی می شوید که به شما می گویند بخورید.

غلبه بر گرسنگی

ساز و کار گرسنگی

شاید فکر کنید که اخطار گرسنگی فقط به معده و رژیم گرفتن فقط به ذهنتان بستکی دارد ولی واقعیت این است که نظام پیچیده ای از مواد شیمیایی که با کل ساز و کار بدن مرتبط است گرسنگی را کنترل کند.علایم از مغز شما به بدن رفت و آمد دترد.ظاهر شدن گرسنگی منوط به ارسال علایمی است که از مبدا به طور خودکار می آید و احساس می شود.

مغز

دانشمندان تشخیص داده اند که نقاط خاصی در مغز عمدتا هیپوتالاموس تا حدودی وظیفه رسیدگی به رفتار خوردن را بر عهده دارد.هیپوتالاموس یکی از غددی است که غدد درون ریز یا نظام هورمونی بدن را کنترل می کند تا ترشح و میزان جذب مواد شیمیایی را که سازمان واکنش را شکل می دهد هماهنگ و مقدار و نوع خوردن شما را تنظیم می کند که چه چیزی موجب می شود که زنجیره شیمیایی شروع به کار کند؟

غذا ممکن است عاملی برای تحریک مغز باشد و تمایل به خوردن را به عملی واقعی خوردن تبدیل می کند.بس غذا و شکل آن،یادآوری مزه آن خلاصه ی کلام،جاذبه حسی آن مواد شیمیایی را مغز تحریک می کند.

هنگامی که بدن به غذا نیاز دارد،نوروترانسمیتر ها مواد شیمیایی که اطلاعات را به نورون ها یا سلول های مغزی انتقال می دهند ترشح می شوند.گرچه نیاز به تحقیقات بیشتر برای توضیح ساز و کار دقیق آن وجود دارد.یکی از نوروترانسمیترها به نام نوروپپتاید وای پیام های «بخور» یا «کافی است» را به نقاط گوناگون مغز منتقل می کند.

اخیرا دانشمندان دو ماده ی شیمیایی در جریان خون شناخته اند که با نوروپپتاید وای مرتبط هستند:

گرلین ghrelin : به معنای رشد است گرلین جدیدترین ترکیب است و در جدار معده ترشح می شود.لپتین:از سلول های چربی در تمام بدن ترشح می شود نه تنها با نوروپپتاید مغز حرف می زند بلکه می توان. به طور مستقیم با آن ارتباط بگیرد و دست واسطه یعنی هیپوتالاموس درا کوتاه کند.

گرلین و گلوکز

بنابر نظریه های علمی میزان پایین گلیکوژن و میزان گلوکز فعالیت های گرلین و نوروپپتاید را هیپوتالاموس تحریک می کند زمانی که نوروپپتاید تحریک می شود میل شما به شیرینی و غذا های نشاسته ای بالا می رود و وقتی گرلین بالا می رود اشتها نیاز زیاد می شود اشتها زیاد می شود.
هنگام خواب گلیکوژن و ذخایر قند خون مصرف می شود و پیامی به مغز می فرستند تا نوروپپتاید آزاد شود.تصادفی نیست که خوراکی های مورد علاقه برای صبحانه سرشار از کربوهیدرات است.
انواع کورن فلکس ها،نان،ناندهای شیرین و میوه و نخوردن صبحانه نوروپپتاید را افزایش می دهد.بنابراین بعد از ظهر مستعد پرخوری می شوید و اشتهای شدیدی به خوراکی های کربوهیدراتی پیدا می کنید.این نیاز مبرم به کربوهیدرات ها ناشی از بی ارادگی نیست بلکه ضرورت بیولوژیکی فطری حاکم می کند.به نظر می رسد فشار روحی و رژیم نیز عامل تولید نوروپپتاید می باشد.

رفتار لیپتن

لیپتن برعکس عمل می کند.پس از خوردن میزان لیپتن افزایش می یابد و مانع از فعالیت نوروپپتاید می شود و در نتیجه احساس سیری می کنید ولی چنانچه از زمانی که خورده اید مدتی گذشته باشد مثلا زمانی که صبح از خواب بلند می شوید میزان گلوکز در قند خون پایین می آید بنابراین لیپتن هم پایین می آید و گرلین بالا می رود.
أین بدان معنا نیست که در چنگال ترکیب شیمیایی بدن خود گرفتار شده اید حداقل نه کاملا.باید بدانید که میزان گرلین در گردش برحسب زمانی که سنگین ترین وعده غذایی خود را خورده باشید به اوج می رسد یعنی در افرادی که ناهار سنگین می خورند و افرادی که غذای اصلی آن ها شب هنگام است اوج گرلین یکسال نیست و زمانی متفاوت دارد.

معده شما حرف می زند

نقشی که گرلین در تنظیم اشتها دارد زمانی تشخیص داده شد که جراحان چاقی فهمیدند بیمارانی که جراحی By pass معده شده بودند اشتها خود را از دست داده اند.در مقابل بیمارانی که نوعی جراحی دیگر برای کاهش اندازه معده انجام داده بودن وای معده آن ها دست نخورده باقی مانده است همچنان دچار درد های گرسنگی شده بودند.این افراد بالاخره برای جا دادن مقدار زیادی در معده کوچکتر خود تلاش می کردند و موفق به کشاد کردن آن شده بودند و بالاخره وزت از دست داده خود را دوباره به دست آوردند.

برای دریافت مشاوره رایگان از متخصصان کلینیک رسپینا اینجا کلیک کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + دوازده =