در ادامه مقاله قبل در زیر با ساز و کار گرسنگی و فعالیت ها و محرک های  شیمیایی بدن در مواقع پر خوری و کم اشتهایی آشنا می شوید.با متخصصان کلینیک رسپینا همراه باشید.در ضمن برای گرفتن مشاوره رایگان اینجا کلیک کنید.

ارتباط چربی و گالانین

نوروترانسمیتر دیگری به نام گالانین زمانی آزاد می شود که ذخایر چربی نیاز به پر شدن داشته باشد.تحقیقات حاکی از آن است که گالانین نقش اشتهای انسان به چربی را در مقابل کربوهیدرات ها بازی می کند.نحوه عملکرد گالانین در افراد روشن می کند که چرا در بعضی از افراد نسبت به دیگران ذخیره چربی بیشتری وجود دارد.هنگام عصر میزان گالانین بالا می رود که شاید روشی ذاتی برای تضمین این باشد که افراد کالری کافی برای گذراندن شب بدون مصرف غذای بیشتر داشته باشند.

خوردن غذا در اواخر شب با افزایش وزن ارتباط مستقیم دارد نه به این دلیل که بدن در شب به نحو متفاوتی کالری ها را عمل آوری می کند،بلکه به این دلیل که گرسنگی و خستگی طولانی در طول روز ممکن است باعث پرخوری شود.نوع خوراکی هایی که اکثر مردم دوست دارند هنگام شب بخورند نیز عاملی تعیین کننده است.فقط فکر کنید که آیا هنگام تماشای تلویزیون ساقه کرفس بخورید؟؟؟البته دست درازی به سمت خوراکی های پرچرب و شیرین احتمال بیشتری دارد.

CCK ماده شیمیایی کنترل اشتها

روش دیگر تنظیم اشتها به مقدار غذایی که معده تحمل می کند بستگی دارد.هنگامی که می خورید غذا وارد معده می شود و آن را پر می کند و سپس به سمت روده می رود.هنگامی که غذا هضم می شود و سلول های بدن تغذیه می شود ماده شیمیایی به این کولئوسیستوکنین cck می گویند.که با فعال کردن آن احساس سیری و از کار انداختن اشتها پیام هایی به مغز می فرستند تا بگوید «کافی» است.

با این حال این واکنش شیمیایی در برخی از افراد به معنای واقعی عمل نمی کند محققان بر این باورند که شرایط خاصی مانند رژیم مفرط بی اشتهایی عصبی anorexia و پرخوری عصبی bulimia بر بسیاری از مواد شیمیایی بدن در کنترل اشتها از جمله CCK تاثیر می کذارد.

برای مثال مححقان معتقدند که در افراد پر خور هم ساز و کار CCK درست عمل نمی کند به طوری که مغز افراد هرگز پیغام برای دست کشیدن از خوردن دریافت نمی کند و هم آنقدر ساز و کار شیمیایی حساسیت بدن کم می شود که فرد مقادیر زیادی از غذا را زودتر از آنکه مغز قادر به فرستادن پیام رفع گرسنگی و سیری می شود می خورد.

در افراد بی اشتها تاثیر مغایر آنچه که گفته شد رخ می دهد.در أین افراد CCK آن ها معمولا عادی می شود در فرد مبتلا به بی اشتهایی نیز احساس اشباع معده پس از افزایش وزن به حالت عادی بر می کردد.ا کثر کسانی که با اضافه وزن تدریجی مشکل دارند به دلیل داشتن اشتها می خورند نه به این دلیل که گرسنه اند تفاوت در چیست؟آیا شده که شلغمی را از خاک در بیاورید و آن را کثیف و خام بخورید؟آیا ترجیح می دهید یک بشقاب کیک شکلاتی دولایه با بستنی بخورید؟گرسنگی شما را وادار به اولی می کند و اشتها باعث دومی می شود.

منشا هر دو مغز است و هر دو بر مجموعه ای از واکنش های شیمیایی و هورمونی تاثیر می گذارد که در نهایت منتج به عمل فیزیکی خوردن می شود.نکته اصلی با خبر بودن از علایم گرسنگی طبیعی است بنابراین فقط زمانی که گرسنه هستید بخورید نه فقط به دلیل داشتن اشتها.

رژیم چگونه شما را گرسنه می کند؟؟؟

رژیم مفرط ممکن است موجب به کار افتادن لپتین و گرلین می شود و روشی فطری در تضمین تغذیه مناسب محسوب می شود به خاطر داشته باشید بدن شما برای ادامه‌ی حیات برنامه ریزی شده است و این تضمین برای حفظ وزن شما است.به همین دلیل است که بشر قابلیت نامحدود ی برای ذخیره چربی دارد البته در دوران قحطی این خاصیت خیلی به درد می خورد ولی امروز باری است بر دوش ما.

شماره تماس مطب: 02126421677

موبایل مطب: 09015556252

ایمیل: info@respinaclinic.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × سه =