امروزه زندگي ماشيني و عدم تحرك ، بدن ما را به مخزن و انبار تنش هاي آزاد نشده تبديل نموده است . عدم وجود روزنه طبيعي براي آزادي تنش ها منجر به ضعف و لاغر شدن عضلات مي شود و ديگر قادر نخواهيم بود از نيروي خود براي زندگي استفاده كنيم در نتيجه كم تحركي ، ضعف عضلات ، و جمع شدن چربي و مواد زائد در بدن با بروز چاقي نمايان مي شود چنان چه افراد جامعه به پيشگيري و درمان آن اقدام نكنند به يك معضل بهداشتي و اجتماعي بدل مي گردد . بحث ما  در اين نوشته ديدگاه تخصصي طب فيزيكي و توانبخشي است كه بيشتر به نقش ورزش توجه دارد .

چاقي چيست ؟

چاقي به معني ذخيره شدن چربي اضافي در بدن است كه در حالت طبيعي چربي بدن حدود 15 درصد از وزن مردان و 25 درصد از وزن زنان را تشكيل مي دهد ، هر گاه مقدار انرژي دريافتي بيش از انرژي مورد نياز بدن باشد ، در صورتي كه اين عدم تعادل انرژي ادامه يابد ، منجر به چاقي فرد خواهد شد .

 

علل چاقي :

عدم فعاليت بدني توام با خوردن زياد چه در نوجوانان و چه در بزرگسالان منجر به چاقي خواهد شد البته بعضي افراد به علت ژنتيك و بعضي به سبب بيماريهايي چون كم كاري تيروئيد دچار چاقي خواهند شد .

بي تمريني و پر خوري سبب تحريك تشكيل تعداد اديپوست ها ( ياخته هاي چربي ) مي گردد . لذا چاقي ، تركيبي از تعداد اياديپوست  و محتواي چربي آنها مي باشد . افراد چاق داراي تعداد زيادي از ياخته هاي چربي مي باشند كه حاوي حجم بيشتري از چربي نسب به هم سن و سالان لاغرشان مي باشد .

 

مضرات چاقي :

چاقي يك عامل خطر ساز در بيماريهاي عروقي قلب ، بيماري ديابت ( قند ) ، افزايش فشار خون و سنگ هاي صفراوي ، نقرس و آرتروز مفاصل است 0 همچنين ارتباط بين چاقي با سرطانهاي پستان ، روده ي بزرگ و پروستات وجود دارد . در نتيجه سنگيني وزن موجب كف پاي صاف و آسيب هاي اسكلتي و ظاهري بد و ناخوشايند مي شود . در نهايت ، فقر حركتي ناشي از آن ، مشكلات رواني را به دنبال خواهد داشت و براي افراد شاغل موجب تقليل راندمان كاري خواهد شد .

 

پيشگيري از چاقي :

همه افراد به ويژه مربيان تربيت بدني مي بايد توجه داشته باشند كه پيشگيري از چاقي به مراتب از درمان آن با موفقيت بيشتري همراه است اين موضوع به ويژه در دوران پيش از بلوغ صادق است زيرا پرخوري هر فردي در دوران بلوغ ممكن است منجر به اديپوست هپيرپلازيا ( افزايش در تعداد ياخته هاي چربي بدن ) شده در اين صورت اقدام به كاشت باغچه اي كرده كه چاقي ممكن است در آن روئيده و به بار نشيند . . عادت هاي زندگي در دوران طفوليت گسترش يافته و هر اندازه برنامه كنترل وزن زودتر آغاز شود ، مفيدتر خواهد بود .

در صورتي كه غذاي مصرفي معيني باعث كاهش وزن را نشود . به منظور ايجاد يك تعادل منفي ، فعاليت جسماني بايد افزايش يابد كه با انجام تمرينات ورزشي مي توان سرعت تشكيل ياخته هاي چربي را كاهش داد و سبب پايين نگه داشتن كل محتواي چربي بدن شد . البته فعاليت هايي بايد انتخاب شوند كه علاوه بر نياز مصرف انرژي فراوان ، توانايي هاي جسماني و مهارتي فرد نيز در آن ها مورد توجه قرار گرفته باشد .

 

درمان چاقي :

يك برنامه كاهش وزن بايد تركيبي از چند روش متناوب باشد . رژيم غذايي بدون ورزش و ورزش بدون رژيم غذايي موفقيت زيادي به همراه ندارد .

برنامه كاهش وزن درست شامل سه قسمت است .

الف : اصلاح رفتارهايي كه در دراز مدت منجر به چاقي مي شود .

ب: رژيم غذايي درست

ج : ورزش صحيح

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − یازده =