تخم مرغ در رژیم کم کالری یا کیوجنیک چه نقشی دارد؟؟؟Reviewed by Mehdi kh on Nov 30Rating: 5.0

دانشمندان اکنون می دانند که همه فرم های کلسترول مضر نیستند، بلکه برای بدن مفید نیز هستند، مانند کلسترول اچ دی ال. آزمایش ها بارها و بارها نشان داده است که مقدار کافی مصرف چربی های اشباع شده باعث بالا رفتن کلسترول خوب اچ دی ال در بدن می شود.

 همچنین سه تحقیق دیگر در سال ۲۰۱۴ منتشر شده است که به دقت رژیم غذایی تعداد زیادی از افراد بیمار را در طی دهها سال ثبت کرده است. در همه آنها هیچ ارتباطی بین مصرف چربی های اشباع شده با حملات قلبی و مرگ نبوده است. چربی های اشباع شده در بدن ذخیره نمی شوند و حتی وقتی مستقیم خورده می شود، آسیبی نمی رساند.

برای مشاوره در زمینه لاغری با متخصصان ما تماس بگیرید.

 تخم مرغ در رژیم کم کربوهیدرات

همین قانون در مورد تخم مرغ هم صادق هست. ثابت شده است که هیچ ارتباطی بین کلسترول خون بالا و کلسترول تخم مرغ نیست، همان طور که ارتباطی با کلسترول بالا و بیماری های قلبی نیست. اینکه کلسترول تخم مرغ بالاست و مصرف آن باعث بالا رفتن کلسترول در خون و بیماریهای قلبی می شود، کاملا رد شده است.

امروزه حتی محتاط ترین پزشکان می دانند که کلسترول و چربی اشباع شده تخم مرغ نه تنها باعث بالا رفتن چربی در خون نمی شود، بلکه از چربی های مفید برای بدن است. هریک عدد تخم مرغ دارای ۵ گرم چربی است که ۲  گرم آن چربی اشباع شده است که تحقیقات نشان می دهد این چربی جذب و سوخته می شود. همچنین ثابت شده است که پروتئین تخم مرغ کیفیت بسیار بالایی دارد. هم زرده و هم سفیده تخم مرغ دارای ۳ تا ۶ گرم پروتئین است که به خصوص برای ترمیم بافت های آسیب دیده برای ورزشکاران توصیه می شود. زرده تخم مرغ همچنین دارای ویتامینA، D ، و E است. در حقیقت تخم مرغ یک غذای کامل است و در رژیم کی توجنیک یک تا دو عدد آن در روز به عنوان منبع مهم تأمین پروتئین و چربی های مفید توصیه می شود.

 آیا بعد از رسیدن به وزن ایدئال می توان رژیم سابق را جایگزین رژیم کیوجنیک کرد؟

خیر، قرار نیست که بدن درمان شود و یاد بگیرد که کربوهیدرات بسوزاند، چرا که برای بیشتر مردم سوزاندن کربوهیدرات، حتی بعدازآنکه وزن اضافی خود را کم کردند، همچنان مشکل است. گاهی افراد با رژیم کی توجنیک تا ۶۰ کیلو وزن کم کرده اند، ولی با برگشتن به رژیم قبلی، و جایگزینی مجدد گلوکز با کیتون، اضافه وزن قبلیشان برگشته است.

 اگر فردی بعد از رعایت رژیم کم کربوهیدرات سلامت تر می شود و بدون احساس گرسنگی و سختی وزن کم می کند، نشانه آن است که بدن این فرد برای هضم و جذب کربوهیدرات ها درست عمل نمی کند، چه از نظر ژنتیکی و چه از نظر تغییرات اخیر در تولید محصولات.

 از طرفی باید دیدگاه افراد نسبت به شیوه تغذیه برای همه زندگی شان عوض شود و بپذیرند که کربوهیدرات ها هیچ گاه با بدن آنها سازگار نمی شوند و آنها همیشه باید رژیم کم کربوهیدرات را نگه دارند. درست است که فرد می تواند بعد از به دست آوردن وزن دلخواه مقدار بیشتری کربوهیدرات به رژیم خود اضافه کند، ولی باید آنها را از میان کربوهیدرات های غیرنشاسته ای انتخاب کند و مراقب باشد تا زیاده روی نکند؛ حتی اگر کربوهیدرات مصرفی به اصطلاح از میان کربوهیدرات های سلامت مانند نان سبوس دار، میوه و غلات باشد.

هر فردی باید به صدا و آهنگ بدن خود، آشنا شود؛ اگر اضافه کردن میزان متفاوتی از سبزیها یا تعداد دانه های روغنی به وزن اضافه می کند و فرد از روی علائم حس می کند، یا با کمک کیتون سنج میداند کیتون بدنش پایین آمده، یعنی بدن او تحمل آن مقدار اضافه شده از کربوهیدرات را نداشته است.

 دکتر کن سیکاریس

«قاعده کلی آن است که برای حفظ سلامت و وزن ایدئال از همان ابتدا به رژیم کیوجنیک به عنوان یک شیوه زندگی نگاه کرد. تعداد زیادی از افرادی که بعد از کم کردن وزن ناپرهیزی کرده اند، گزارش کرده اند که احساس خوبی از نظر جسمی ندارند و بعد از مدتی ترجیح داده اند که به روزهای سلامت و سبکی رژیم کم کربوهیدرات برگردند. آرامش دوری از بیماری های قرون اخیر، دیابت و بیماری اوبیس، از مزایای نگه داشتن این رژیم تا آخر عمر است.»

آیا محدود کردن کربوهیدرات ها در سیستم غذای روزانه ایده ای افراطی است؟

بسیاری از مردم و متخصصین، از مدافعان رعایت تعادل و میانه روی در امور زندگی هستند؛ وقتی این رویه آنها به رژیم غذایی هم تعمیم داده شود، بی اختیار این معنا را میدهد که از همه چیز باید به مقدار کم خورد. اعتقاد آنها این است که با مصرف مقداری از همه غذاها، مواد معدنی و ویتامین کافی در بدن تامین می شود. به عقیده این افراد مصرف تعداد و مقدار مختلفی از انواع کربوهیدرات ها «متعادل»، ولی رژیم کم کربوهیدرات «نامتعادل» و افراطی است.

 باید بدانیم که رعایت تعادل در غذا برای هر فرد، بسته به میزان سوخت و ساز بدن او، متفاوت است و به تحمل بدن فرد در سوزاندن غذاهای نشاسته ای و قندها بستگی دارد. اگر یک نفر با خوردن کمی برنج چاق می شود و شخصی دیگر با دو برابر آن مقدار لاغرترین فردیک جمع است، ترویج ایده تعادل داشتن در رژیم زیر سؤال می رود.

واضح است که بدن فرد اول توانایی سوزاندن کربوهیدرات ها را به اندازه فرد دوم ندارد و این از ظاهر بدن آنها و بدون آزمایش و یا درک علم شیمی و پزشکی به خوبی فهمیده می شود. وقتی بدن توانایی متابولیسم کربوهیدرات ها را ندارد و مقدار زیادی از آن را به شکل چربی دور امعاء و احشاء ذخیره می کند و هرسال چند کیلو با بالا رفتن سن به آنها اضافه می شود، آیا باید

هنوز بر عقیده تعادل در رژیم پافشاری کنیم؟

به عنوان مثال، رعایت تعادل رژیم غذایی برای کسانی که به لاکتوز، شکر موجود در شیر و یا به گلوتن، پروتئین غلات، حساس اند به یک معنا نیست. نمی توان به کسی که به لاکتوز شیر حساس است، مقدار کمی شیر داد، چون باید میانه روی در تغذیه را رعایت کند. کم خوردن بادام زمینی برای کسی که با مصرف یک دانه از آن به بیمارستان راهی می شود، همان قدر مضر است که متعادل خوردن آن.

پس برای فردی هم که به جای جذب و سوزاندن کربوهیدرات آن را ذخیره می کند، حتی کم خوردن آن نیز مضر است. اگر همراه پروتئین روزانه، کمی نان، کمی سیب زمینی سرخ شده، کمی لوبیای کنسرو شده، کمی سوسیس، کمی گیلاس، کمی بیسکویت، کمی بستنی، کمی برنج و کمی از هر چیز بخورید و با چشم خود ببینید که وزنتان اضافه و اضافه تر می شود، منطق به شما نمی گوید که نظریه تعادل و میانه روی درست عمل نمی کند؟

با اشاره به نکات بالا می توان متوجه شد که همه افراد نباید فلسفه تعادل در رژیم غذایی را به یک چشم نگاه کنند. فردی که بدنش کربوهیدرات را بلافاصله به شکل چربی ذخیره می کند، ولی با رژیم کیوجنیک وزن کم می کند، نباید کربوهیدرات بخورد. این عده با داشتن رژیم معمولی دچار بیماری های قند، اوبیس یا دیگر بیماری ها می شوند و حتی اگر سلامت باقی بمانند، بسیار چاق می شوند. کلمه تعادل یک کلمه با معنای نسبی ست که متضاد آن غیرمتعادل است و معنای آن بسته به درک هر فرد یا ملیت متفاوت است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 3 =