Uncategorized @fa

شاخص گلیسمیک مواد غذایی کدام است و چه فوائدی برای ما دارد؟

وقتی یک کربوهیدرات به سرعت جذب می شود، ترشح انسولین بیشتری را نسبت به همان مقدار کربوهیدرات که به کندی جذب می شود، تحریک می کند. مطالعات پزشکی نشان داده اند که تغییرات محصول غلات، به منظور تبدیل آن به آردیا چیزهای دیگر، به بالا رفتن شاخص گلیسمیک در مورد این غذاها منجر می شود.کلینیک رسپینا یکی از بهترین مرکز های کرایولیپولیز در تهران است که تا الان 5000 پرونده موفق کاهش سایز ذاشته است این کلینیک در کنار رژیم های تخصصی که بر مبنای شاخص گلایسمی است باعث لاغری شما در مدت زمان خیلی کوتاه می شود.

اصول تبدیل مواد غذایی

تغییرات جدید در مواد غذایی، می تواند شامل هوا دادن، پف دار کردن آن به کمک گرما، عمل آوردن از طریق عمل مکانیکی شدید، و کنسرو کردن باشد. این ها همه جملگی غذاها را تا حد چشمگیری تغییر می دهند. معمولا، محصولاتی که حداقل تبدیل در آنها انجام شده است، از کمترین شاخص گلیسمیک برخوردارند. بنابراین، کربوهیدراتی نظیر برنج، ذرت، یا گندم هر چه بیشتر در معرض تبدیل باشند، شاخص گلیسمیک آنها بالاتر می رود.

شکل کربوهیدرات در تفاوت های میزان قند مؤثر است، وقتی کربوهیدراتی به سرعت جذب می شود، موجب ترشح انسولین بیشتری می شود.قسمت عمده شکر را در طی تبدیل یا بسته بندی مواد غذایی به آن اضافه می کنند.

شاخص گلیسمیک

جدول مشروح تری نیز برای شاخص گلیسمیک انواع متنوع کربوهیدرات های حاوی مواد غذایی تنظیم کرده ایم، و امیدواریم هنگام انتخاب اقلام مواد غذایی و تهیه وعده های غذای روزانه برای شما مفید واقع شود. طبقه بندی روشی ساده و کلی برای غذا خوردن به خواننده ارائه می کند. متأسفانه، بعضی غذاها در این فهرست یافت نمی شوند.

در این گونه موارد، توصیه ما این است که سعی کنید ماده غذایی فهرست نشده را با آن ماده غذایی که بیشتر به آن نزدیک است، مقایسه و ارزش آن را منظور کنید. مثلا، شاخص گلیسمیک برای سیب زمینی سفید شاید شباهت زیادی به شاخص سیب زمینی معمولی (ایرلندی داشته باشد. خواندن برچسب های روی غذاهای تبدیل شده یا مواد غذایی بسته بندی شده مهم است.

شکر

قسمت عمده شکر را در طی تبدیل یا بسته بندی اضافه می کنند. اگر یکی از اجزای سازنده ماده غذایی، مانند قند یا مشتقات قند، به طور اخص تجزیه نشده و در ستون وزن مواد تشکیل دهنده نوشته نشده باشد، گاهی می توانید مقدار آن را برآورد کنید و به خاطر داشته باشید که اجزای تشکیل دهنده یک ماده غذایی، به ترتیب فراوانی آنها، در آن ماده آورده می شود.

مثلا، اگر یکی از مشتقات ماده قندی، مانند مالتودکسترین (ماده شیرینی مانند سمنو که از دانه های سبز گرفته می شود) از نظر ترتیب در ردیف اول یا دوم قرار گیرد، آن فرآورده را مصرف نکنید مگر به مقدار فوق العاده اندک.

غلات،

نان ها،

و حبوبات همان گونه که گفته شد،مطالعه برچسب

نانها،

حبوبات،

یا خمیرها

خمیر آماده برای فروش) اهمیت دارد، تا بدانیم چه نوع غلاتی و به چه مقدار عملیات تغییر و تبدیل در فراهم آوردن این مواد غذایی به کار رفته است. گندم کامل سالم و بی عیب و نقص به نظر می رسد، اما این تصور ممکن است سوء تفاهم نیز باشد.

نان گندم کامل را می توان به نان هایی اطلاق کرد که عمدتا از گندم کامل درست شده اند، و این گونه نانها بسیار قابل قبول هستند، اما منظور از آن اشاره به نان هایی هم هست که از آرد بسیار نرم الک شده درست شده اند، اما احتمالا حاوی هیچ گونه سبوس نیستند.

جزء اصلی نانها يا حبوبات تهیه شده از دانه کامل همان دانه کامل یا بلغور است. منظور از غذای کامل، غذایی است که از محصولات حاصل از دانه ها تهیه شود و فقط تا حدی تغییر و تبدیل یافته اند. ما مصرف نان هایی را توصیه می کنیم که هر چه ممکن است حاوی مغز دست نخورده دانه یا دانه هایی باشد که فقط به صورت بلغور دو نیم یا چند قسمت) باشند.

هر چه این درصد (۵۰ درصد یا بیشتر) بالاتر باشد، بهتر است. بنابراین، برچسب های روی بسته های نان را بخوانید. مصرف نان هایی توصیه می شود که تا حد امکان حاوی مغزدست نخورده دانه یا بلغوردانه باشد.

رعایت شاخص گلیسمیک

موضوع دیگر غنی کردن آرد است، که معمولا دانه ها هنگام تبدیل به آرد و یا ماده مشابه، چندان دستخوش تغییر و تبدیل می شوند که ویتامین ها و مواد معدنی از آنها جدا می شوند، و باید دوباره جایگزین شوند، یعنی، آرد باید از این طریق غنی شود.

گاهی برچسب روی بسته بندی مواد غذایی، همه اطلاعات ضروری را ارائه می دهند. متأسفانه، در بسیاری موارد چنین نیست. اگر همه تلاش های دیگر در این تعیین محتوا بی نتیجه بماند، آن گاه سخن مادربزرگ یکی از دوستان ما را به خاطر بیاورید که گفته است:

«هر چه نان سفیدتر باشد، خوردن آن سرعت نزدیک شدن به مرگ را بیشتر می کند.» د همه ما دوستان یا اقوامی مبتلا به بیماری قند را می شناسیم. این توصیه ها آنان را وادار خواهد کرد که دوباره به پزشکان معالج خود مراجعه کنند و رژیم غذایی، یا بهتر بگوییم روش غذا خوردن، خود را به نحوی تغییر دهند که سطح قند خونشان کاهش پیدا کند، و بنابراین نیازشان به تزریق انسولین یا داروهای خوراکی، به همان اندازه کم خواهد شد.

افراد مبتلا به دیابت با رژیم غذایی یا تغییر روش غذا خوردنشان می توانند سطح قند خونشان را کاهش دهند و در نتیجه نیازشان به تزریق انسولین کاهش خواهد یافت.

دو گروه اصلی بیماران قندی عبارتند از:

بیماران وابسته به انسولین یا گروه یک،

و بیماران غیر وابسته به انسولین یا گروه دو.

اما باید دانست بسیاری از بیماران گروه دو برای کنترل قند خون خود، در نهایت به داروهای خوراکی یا تزریق انسولین وابستگی پیدا خواهند کرد. نوع دیگری از دیابت که کمتر متداول است، در ایام بارداری پیش می آید. این نوع بیماری به دیابت بارداری مربوط می شود که بعد، در مقاله های بعدی، پیرامون آن بحث خواهیم کرد.روش تغذیه توصیه شده برای همه بیماران دیابتی مفید است.

برای مشاوره در زمینه لاغری با متخصصان ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *