Uncategorized @fa

شیرین کننده های غذایی + مزایا و معایب آنها

دو نوع شیرین کننده به وفور برای جایگزینی شکر استفاده می شود . برخی در طبقه بندی غذایی قرار گرفته اند , زیرا کالری زا هستند , بقیه غیر غذایی اند زیرا کالری زا نیستند.قطعا صرفه جویی در مصرف کالری بسیار اهمیت دارد و با یک جایگزین شکر از هر قاشق چای خوری شکر 16 کالری حذف می کنید. رژیم  غذایی اکثر مردم به طور تخمینی 125 گرم شکر در روز دارد و قاعدتا وقتی شیرین کننده های غیر غذایی جایگزین شکر شود نتیجه آن کسر 720 کالری در روز یا در حدود نیم کیلو گرم کاهش وزن در طی 4-5 روز است . ولی بیشتر شکری که می خوریم به صورت شکر مشهود نیست بلکه جزئی از ترکیبات در سایر خوراکی هاست  که در رژیم ما پنهان است.

برای اینکه هوس خود را به شیرینی و مواد قندی کنترل کنید >>> مکمل کرمیوم 

وقتی شیرین کننده های مصنوعی به بازار آمد, همه تصور می کردند که مردم شکر کمتری خواهند خورد ولی شواهد حاکی از آن است که مردم شکر کمتری نمی خورند بلکه فقط این شیرین کننده ها را به رژیم غذایی خود اضافه کرده اند در واقع شیرین کننده های مصنوعی جایگزین چیزی نشد. درست خلاف آن چیزی شد که باید می شد- اکنون مردم سه برابر مقداری که ده سال پیش از ظهور شیرین کننده ها مصرف می کردند مصرف می کنند.

شیرین کننده های غذایی

اکثر شیرین کننده های غذایی جایگزین شکر درست مانند شکر کالری دارند .آن ها فقط شیوه ی دیگری برای شیرین کردن خوراکی ها هستند. شکرهای تصفیه شده , شیره ذرت با فروکتوز بالا, فروکتوز کریستاللین , گلوکز , دکستروز, شیرین کننده ذرت , عسل ,  لاکتوز ,مالتوز , شکر معکوس و کنسانتره های آب میوه نمونه هایی از شیرین کنده های غذایی اند که درست به اندازه ی شکر ساده کالری زا هستند.

اسانس شکر در بسیاری از خوراکی های بدون شکر استفاده می شود و تقریبا نیمی از کالری شکر راداراست بدن ما آن ها را به کندی و به طور ناقص جذب می کند شاید این شکر را به عنوان سوربیتول , مانیتول, و زیلیتول بشناسید متاسفانه در برخی افراد عارضه جانبی این جذب کند اسهال است مخصوصا اگر مقدار زیادی مصرف شده باشد . به همین دلیل  روی بعضی از آدامس ها یا آبنبات های حاوی این شیرین کننده ها نوشته شد: مصرف بیش از حد ممکن است موجب لینت مزاج شود.

شیرین کننده های غیر غذایی

سارکارین , اسپارتام , اسسولفام پتاسیم (یا اسسولفام- کا) سوکرالوز وسیکلامات رایج ترین شیرین کننده های غیر غذایی در آمریکای شمالی اند.آن ها با افزایش شیرینی خوراکی ها برای افرادی که محدودیت مصرف شکر دارند, مانند افراد دیابتی مفیدند و همچینین در جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک می کنند. آن ها به قدری شیرینند که مقدار بسیار کمی از آن ها کفایت می کند بنابراین مقدار کالری ای که فراهم می کنند . غیر قابل تشخیص است .

اینکه به شما در کاهش وزن کمک می کنند یا نه به سایر خوراکی هایی که می خورید بستگی دارد  البته این شیرین کننده های بدون کالری مانند رویایی اندکه به واقعیت پیوسته ولی اکثرا با هشدارهایی همراه می شوند.بنابراین می توانید این شیرین کننده ها را در محصولات کم شکر یا بدون شکری که می خرید تشخیص دهید قسمت های بعدی در مورد نام تجاری این شیرین کننده ها که در پرانتزی درکنار نام شیمیایی آن ها آمده است.

اسولفام- کا (سونت)

اسسولفام –کا  که 200 برابر شیرین تر از شکر است شیرین کننده است که آن را روی میز می گذارند همچنین جز ترکیبات نوشیدنی های غیر الکلی , آدامس , دسرها , آب نبات ها, سس ها وماست در بیش از 15کشور است. اغلب با آسپارتام یا شیرین ککنده های دیگر در خوراکی ها ترکیب می شود.اسولفام –کا مانند ساکارین حرارت ثابتی دارد, بنابراین می توان آن را در پخت وپز استفاده کرد.با این حال به دلیل ترکیب تصفیه کننده اش ممکن است در بعضی از دستورهای غذایی خوب عمل نکند

اسسولفام –کا  کالری زا نیست بدن آن را نمی سوزاند و در ادرار دفع می شود.

آسپارتام (نوتراسوئیت ,ایکول )

اسپارتام که 160 تا220برابر شیرین تر از شکر است به بیش از 6000 خوراکی محصولات با مسئولیت شخصی و دارویی افزوده می شود . در هر گرم 4 کالری دارد ولی از آنجا که بسیار شیرین است مقدار بسیار اندکی از آن برای جایگزین شکر شدن کفایت می کند و بدون کالری در نظر گرفته شده است.

آسپارتام ترکیبی از دو اسید آمینه است فنیل آلانین و اسید آسپارتیک . افراد مبتلا به فنیل کتونوری PKU که در هر 15000 نفر فقط یک نفر به آن مبتلاست در صورت مصرف فنیل آلانین دچار واکنش های نامطلوب با منشا عصبی می شوند زیرا قادر به سوخت وساز آن نیستند . بنابراین خوراکی هایی که حاوی آسپارتام اند باید برچسب هشدار دهنده ای برای مصرف کنندگان داشته باشد که نشان دهد محصول حاوی فنیل آلانین است . در ایالات متحده ی آمریک تمام نوزادان در بدو تولد از نظر PKU آزمایش می شوند.

تحقیقات بسیاری در زمینه ی آسپارتام انجام  داده اند تا ادهای متعدد در مورد واکنش آلرژی زا مشکلات تنفسی و مشکلات پوستی ای را که مصرف کنندگان گزارش کرده اند ارزیابی کنند .ولی بررسی های تحقیقی در باز آفرینی چنین واکنش هایی ناموفق بوده است.

آسپارتام حرارت ثابتی ندارد و با استفاده مکرر شیرینی اش را در مایعات از دست می دهد بنابراین اکثرا در خوراکی هایی استفاده می شود که نیاز به پخت و پز نداشته باشد . برای مثال در انواع پودینگ ,ژلاتین ,دسرهای یخ زده ,مخلوط های کاکائویی داغ , نوشیدنی های غیرالکلی,آدامس و شیرین کننده هایی که روی میز می گذارند می توانید آن را پیدا کنید. استفاده از اسپارتام در انواع محصولات متنوع بیش از 18 کشور مانند ایلات متحده  کانادا ,ژاپن و انگلستان رایج است.

سیکلامات

سیکلامات 30 برابر شیرین تر از ساکارز و دارای حرارت ثابت است.در کانادا و بیش از 50 کشور در سراسر دنیا تایید شده است .

با این حال مصرف آن از سال 1970 براساس تحقیقی که نشان می داد باعث بروز تومور در مثانه ی موش ها می شود در ایالات متحده ممنوع شده است.

اگر چه بیش از 75 مورد از بررسی های بعدی سرطان زایی سیکلامات را تایید نکرد این شیرین کننده هنوز در ایالات متحده به تایید نرسیده است.

ساکارین (سوئیت ان لو)

ساکارین که 300برابر شیرین تر از شکر است, بیش از 100 سال پیش کشف شده واز سال 1991 بعد از ممنوعیت در 1977 به دلیل آن که فکر می کردند م.جب بروز سرطان در موش ها شده  دوباره به فروشگاه ها برگشت تحقیقات جدیدتر ساکارین را از ارتباط با سرطان مبرا می کرد مقدار بسیار کمی از ساکارین شیرینی زیادی تامین می کند- فقط 20 میلی گرم از آن همان مقدار شیرینی ای که در یک قاشق چای خوری یا(4000 میلی گرم) شکر وجود دارد تامین می کند . ساکارین بدون کالری است بنابراین بدن قادر به تجزیه آن نیست

ساکارین حرارت ثابتی دارد و برخلاف اسپارتام در پخت وپز قابل استفاده است با این حال چون حجم شکر را ندارد در برخی دستورهای غذایی جایگزین مناسبی نیست . در حال حاضر ساکارین در بسیاری از خوراکی ها و نوشیدنی ها در بیش از 80 کشور استفاده می شود.

ساکرالوز (اسپلندا)

ساکررالوز 600 برابر شیرین تر از شکر و بدون کالری است . تنها شیرین کننده ی کم کالری است که از شکر درست می شود . ساکرالوز دارای پایداری حرارت در پخت وپز است و می توان از هر نظر آن را جای شکر استفاده کرد و مثل آن روی میز قرار داد.اخیرا ساکرالوز در بیش از 25 کشور در سراسر دنیا برای استفاده در خوراکی ها ونوشیدنی ها تایید شده است و می توانید آن را دسرها و آبنبات ها پیدا کرد.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *