Uncategorized @fa

لاغری و کاهش وزن با قدرت ذهن امکان پذیر است؟

آیا شما هم از قدرت ذهن اطلاع دارید؟ احتمالا شماهم شنیده اید که به هرچیزی که فکر کنید می توانید ان را داشته باشید و ان راکسب کنید برخی معتقدند که با فکر کردن به لاغری و لاغر بودن به سادگی بعد از مدتی به لاغری می رسید برخی هم معتقدند که اگر فعالیت مغزی مطلوب داشته باشید همین فعالیت مغزی کافی است که لاغر شوید ونیازی به فعالیت فیزیکی نخواهید داشت اما این صحبت ها و نظریه ها چقدر درست هستند دراین مقاله از کلینیک رسپینا به آن می پردازیم.همچنین شما می توانید در کنار متد های لاغری از روش های لاغری موضعی نظیر امبدینگ شکم بهره ببرید.

آیا قدرت ذهن باعث لاغری می شود؟

شاید کمی عجیب باشد اما برخی ادا کرده اند که تنها با فکر کردن به لاغر بودن وزن کم کرده اند و یا تنها با انجام فعالیت مغزی توانسته اند وزن کم کنند.همانطور که می دانید مغز یک بخش مرکزی است که تمام عملکرد های بدن را حفظ می کند و از بقیه ی بدن جدا می باشد و به خوبی توسط کاسه سر سخت و مننژهای قوی محافظت می شود. مغز فقط دو درصد از وزن بدن را تشکیل می دهد اما با این وجود حدود بیست درصد از انرژی بدن را مصرف می کند.

بیشتر انرژی مغز از طریق تجزیه گلوکز، غذای مورد علاقه مغز است. خون به طور مداوم گلوکز را به مغز می رساند زیرا مغز نمی تواند خود گلوکز را ذخیره کند. جالب است بدانید که عملکرد شناختی تفکر باعث سوزاندن کالری می شود اما این استفاده از انرژی آنقدر بزرگ نیست که بتواند روی فرد تأثیر بگذارد.  ممکن است کمی بیش از حد فکر کنید اما در حالی که آن جا می نشینید و ظاهراً هیچ کاری انجام نمی دهید، بدن تان در واقع کالری می سوزاند.

بله شما آن را درست خواندید. بدن حتی وقتی روی صندلی خود نشسته اید هم کالری می سوزاند و اجازه می دهد ذهن شما سرگردان شود. به طور دقیق تر، مغز حتی در حالت نشسته در صندلی نیز کالری را می سوزاند. با این وجود چطور ممکن است؟ برای درک این پدیده، باید نحوه عملکرد مغز را بفهمیم

شاید فکر کنید که ما که کار فکری زیادی انجام می دهیم پس می توانیم وزن کم کنیم و به سرعت لاغر شویم اما باید بگوییم با این روش نمی تواند انتظار داشت که چربی های اضافه از بین بروند و لاغر شوید . هنگامی که ما در مورد افزایش استفاده از کالری صحبت می کنیم، تغییر کلی در مصرف گلوکز در بدن یک دقیقه است. حل ریاضیات میزان جذب گلوکز در مغز را بیش از بیست کالری از سیصد کالری (نیاز به انرژی پایه) افزایش می دهد.

 

از این رو افزایش استفاده از کالری در مقایسه با کل مصرف انرژی مغز، ناچیز است و همچنین، اگر کارهای ذهنی مجبور به سوزاندن مقدار زیادی کالری هستند ، باید آنها را برای ساعت های طولانی و بطور کششی انجام داد باید بدانید که اگر در تمام طول روز مسائل ریاضی را حل کنید، می توانید مقدار زیادی کالری بسوزانید اما دوباره در شرایط عادی این اتفاق نمی افتد. هنگامی که از یک کار خاص اشباع می شویم تمایل به استراحت داریم.

 

بیشتر ما در این استراحت ها غذا خوردن را ترجیح می دهیم. در این زمان کالری دریافتی از غذای مصرفی بسیار بیشتر از کالری است که توسط کار ذهنی سوزانده می شود و اثر کلی  کالری سوزی  را بسیار ناچیز می کند. حتی اگر غذا نخوریم، تمرینات ریاضیات در کالری سوزی و کاهش وزن در درازمدت کار زیادی انجام نمی دهند. بهانه را کنار بگذارید و در کنار رژیم سالم و کم کالری ورزش و تحرک داشته باشید مطمئن باشید به سرعت وزن کم کرده و لاغر می شوید ضمن اینکه لایف استایل خود را هم تغییر داده و به سلامت و تناسب اندام می رسید .

مغز ما انقدر شگفت انگیز و پیچیده است

که هنوز بسیاری از توانایی های ان خیلی خوب شناخته نشده است . باید بدانید که مغز حتی در هنگام خواب هم به طور مداوم کار می کند. قسمت های مختلف مغز عملکرد های متفاوتی دارند و تلاش آن ها برای هماهنگی، اعمال خاصی را به وجود می آورد. مغز حتی در حالت بیهوده خود کار زیادی انجام می دهد. نورون های شما برای زنده نگه داشتن شما همیشه در حال فعالیت هستند و مغز نیز انرژی زیادی را صرف یک نورون می کند تا یک تکانه انجام بدهد. مغز به طور مداوم فعالیت می کند زیرا از طیف وسیعی از اقدامات مراقبت می کند محرک دریافت می کند، پاسخ می فرستد، اقدامات غیر ارادی را کنترل می کند و از هموستاز مراقبت می کند. همچنین با اندام های داخلی بدن در ارتباط مداوم است.

 

همه این ها به حداقل مقدار انرژی به نام “نیاز به انرژی پایه” نیاز دارند. تصور کنید اگر نشسته اید و در واقع به یک مشکل پیچیده فکر می کنید یا می خواهید محاسبه کنید که برای خرید آن تلفن جدید چقدر باید پس انداز کنید، مقدار کالری که مغز شما در طی این چالش ذهنی می سوزاند قطعاً باید افزایش یابد . مغز حدود سیصد کالری در روز برای مدیریت مسائل مختلف مصرف می کند. بیش از آن ، وظایف شناختی مانند یادگیری ، تفکر و محاسبه ممکن است باعث افزایش متابولیسم در مغز شود. چندین مطالعه در حال انجام است تا متوجه شوند که چگونه مغز از انرژی استفاده می کند.

مطالعات انجام شده با استفاده از تکنیک های تصویربرداری عصبی نشان داده است هنگامی که افراد آزمایش مرتب سازی کارت ویسکانسین  یا ازمایش روانشناختی را انجام می دادند، تقریباً ده درصد میزان متابولیسم گلوکز مغزی آن ها افزایش یافت.هنگام فکر کردن زیاد و فعالیت مغزی شدید هم مغز کالری می سوزاند محققان یک ازمون ترتیب داده اند که در ان شرکت کنندگان مجبور شدند هر کارت را بر اساس تعداد، شکل یا رنگ نمادهای موجود در آن دسته بندی کنند. در مورد درست بودن یا نبودن دسته بندی کارت بازخورد داده می شود. بر این اساس، شرکت کننده می توانند الگوی طبقه بندی را بهتر درک کنند.

بعلاوه اینکه بعد از ده کارت، طبقه بندی تغییر می کند . افزایش جذب گلوکز در طی این آزمایش با افزایش جریان خون به مغز همراه بود. در تحقیقات بیشتر، دانشمندان سعی کردند تعداد کالری مصرفی مغز را محدود کنند. مشخص شد که به طور متوسط کل مغز در هر دقیقه حدود 0.25 کالری مصرف می کند و نیز مشاهده شد که یک کار فکری باعث افزایش تقریبی یک درصد در کل مغز می شود. ممقدار کالری مصرف شده توسط مغز هنگام انجام کارهای شناختی هنوز در حال تحقیق است. تاکنون شواهدی وجود دارد که انجام کارهای دشوار مانند یادگیری زبان جدید یا انجام ریاضیات ممکن است باعث افزایش مصرف گلوکز در مغز شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *