لاغری موضعی

عوارض کرایولیپولیز cryolipolysis چیست؟

عوارض-کرایولیپولیز-چیست

عوارض کرایولیپولیز چیست؟

آیا از عوارض کرایولیپولیز آگاهی دارید؟ در این مقاله از کلینیک رسپینا به بررسی عوارض احتمالی این روش می‌پردازیم. اما قبل از آن، باید به این سؤال پاسخ داد که کرایولیپولیز اصلاً چیست و چگونه باعث لاغری موضعی و حذف چربی‌های مقاوم می‌شود؟ با ما همراه باشید و نظرات خود را در انتهای مقاله برای ما بنویسید.

فرآیند کرایولیپولیز چگونه است؟

مشاوره تخصصی در زمینه لاغری با دستگاه کرایولیپولیز

کرایولیپولیز یکی از روش‌های نوین و غیرتهاجمی برای حذف سلول‌های چربی اضافی زیر پوست است. این روش که تحت عنوان CoolSculpting نیز شناخته می‌شود، با استفاده از سرما سلول‌های چربی را تخریب می‌کند. در حالی که کرایولیپولیز مزایای متعددی دارد، مهم است که از عوارض دستگاه کرایولیپولیز نیز آگاه باشید. سازمان غذا و داروی ایالات متحده FDA (Food and Drug Administration) این روش را به عنوان یک درمان ایمن تأیید کرده است.

در سال‌های اخیر، روش‌های مختلفی برای کاهش غیرتهاجمی بافت چربی توسعه یافته‌اند، از جمله کرایولیپولیز، فرکانس رادیویی، لیزر سطح پایین و سونوگرافی متمرکز با شدت بالا. هر یک از این فناوری‌ها از مکانیسم‌های متفاوتی برای ایجاد آپوپتوز یا نکروز در سلول‌های چربی استفاده می‌کنند.

آیا کرایولیپولیز درد دارد؟

در طول فرآیند، به دلیل سرمای شدید اپلیکاتور انجماد، ممکن است احساس نیشگون گرفتن و کشش خفیف کنید. این اثرات ممکن است تا ۵ تا ۱۰ دقیقه پس از اتمام درمان ۶۰ دقیقه‌ای باقی بمانند. پس از انجام عمل، ممکن است درد همراه با خارش و تورم تجربه کنید که معمولاً در عرض چند روز بهبود می‌یابد.

عوارض جانبی کرایولیپولیز

عوارض روش کرایولیپولیز ممکن است شامل درد، کبودی، تورم، خارش، و در موارد نادر، تغییر رنگ موقت پوست باشد. این عوارض معمولاً موقتی هستند و در عرض چند هفته برطرف می‌شوند. همچنین، خطرات جدی ناشی از کرایولیپولیز نادر است، اما برای اطمینان باید با پزشک خود مشورت کنید.

مزایا و معایب کرایولیپولیز

کرایولیپولیز مزایای زیادی نسبت به سایر روش‌های حذف چربی مانند لیپوساکشن دارد. این روش غیرجراحی و غیرتهاجمی است و نیازی به زمان بهبودی ندارد. پس از یک جلسه، ممکن است ۴ تا ۶ ماه طول بکشد تا سلول‌های چربی آسیب‌دیده از بدن خارج شوند. به طور متوسط، این روش می‌تواند ۲۰ درصد از چربی ناحیه درمان را کاهش دهد.

با این حال، این بدان معنا نیست که کرایولیپولیز کاملاً عاری از عوارض جانبی است. در حالی که این روش در ایجاد درد و ناراحتی طولانی‌مدت مشهور نیست، باید از عوارض دستگاه کرایولیپولیز آگاه باشید. بیشترین ناراحتی معمولاً از اثرات سرما بر بدن احساس می‌شود، به ویژه در هنگام تطبیق بدن با حذف سلول‌های چربی.

نکاتی برای کاهش عوارض جانبی کرایولیپولیز

برای کاهش احتمال تجربه درد و عوارض کرایولیپولیز، مهم است که قبل از عمل با پزشک خود مشورت کنید. دستگاه‌های مختلف کرایولیپولیز از نظر کیفیت متفاوت هستند، بنابراین استفاده از دستگاه‌های با کیفیت بالا مانند دستگاه‌های اسپانیایی یا آمریکایی می‌تواند از عوارض روش کرایولیپولیز جلوگیری کند.

مراقبت‌های بعد از کرایولیپولیز

نتایج کامل کرایولیپولیز ممکن است تا چهار ماه بعد از درمان مشاهده شود. در این مدت، باید مراقب عوارض جانبی احتمالی باشید و در صورت بروز هرگونه مشکل، فوراً به پزشک خود گزارش دهید. پوشیدن لباس‌های راحت و فشرده‌سازی می‌تواند به کاهش درد و التهاب کمک کند.سازمان غذا و داروی آمریکا FDA کرایولیپولیز را به عنوان ایمن برای استفاده تایید کرده است.بررسی‌های متعدد منبع معتبر به این نتیجه رسیده‌اند که کرایولیپولیز یک جایگزین مطمئن و ایمن برای روش‌هایی مانند لیپوساکشن با عوارض جانبی محدود است.اما به دلیل جدید بودن این درمان ها در بازار، تحقیقات زیادی در مورد اثرات طولانی مدت آنها وجود ندارد.

کرایولیپولیز یک روش پاکسازی شده توسط FDA تایید شده است که شامل “انجماد” سلول های چربی است سلول های چربی که در مقابل ورزش و رژیم غذایی مقاوم هستند.این بدان معنا نیست که کرایولیپولیز کاملاً عاری از عوارض جانبی است. در حالی که به معنای ایجاد درد و ناراحتی طولانی مدت نیست، اینها برخی از احتمالات هستند. بیشترین ناراحتی از اثرات “خنک کننده” عمل واقعی احساس می شود. همانطور که بدن شما با حذف سلول های چربی سازگار می شود.

آیا کرایولیپولیز باعث آسیب عصبی می شود؟

کرایولیپولیز باعث آسیب عصبی نمی شود. با این حال، به گفته مرکز زیبایی شناسی، بی حسی شایع است. این می تواند برای چند هفته ادامه یابد. همچنین می تواند بیاید و برود.گزارشات حکایتی از درد شدید و درد عصبی برای چند روز یا چند هفته پس از عمل وجود ندارد.

عوارض جانبی رایج پس از کرایولیپولیز عبارتند از:

 • درد
 • کبودی
 • گرفتگی عضلات
 • اسهال
 • پر شدن گلو (اگر گردن تحت درمان باشد)
 • خارش
 • اسپاسم عضلانی
 • حالت تهوع
 • سرخی
 • نیش زدن
 • ورم
 • لطافت
 • مور مور

خطرات و عوارض جانبی کرایولیپولیز

درد یا درد

پس از کرایولیپولیز، ممکن است درد خفیف، سوزش یا درد در محل درمان را تجربه کنید. این ممکن است به دلیل دمای سرد شدیدی باشد که درمان استفاده می کند.

مطالعه ای در سال 2015 نتایج افرادی را که در مجموع 554 روش کرایولیپولیز را طی یک سال انجام دادند، بررسی کرد. بررسی نشان داد که هر درد پس از درمان معمولاً 3 تا 11 روز طول می کشد و به طور مستقل از بین می رود.

تحریک موقت

قرار گرفتن در معرض دمای سرد ناشی از کرایولیپولیز ممکن است پوست شما را تحریک کند. این می تواند باعث:

 • تغییر رنگ موقت پوست
 • ورم
 • کبودی
 • حساسیت پوست

بیشتر این اثرات در محل ناحیه درمان احساس می شودو اینها موقتی هستند و معمولا در عرض چند هفته از بین می روند. درد و ناراحتی بعد از عمل ممکن است سه روز بعد دوباره نوسان کند، جایی که عوارض جانبی ممکن است به طور موقت عود کند.

خنک سازی به ندرت عوارض جانبی جدی ایجاد می کند. با این حال، اینها احتمالاتی هستند که باید قبل از موعد با پزشک خود در میان بگذارید تا بتوانید علائم را تشخیص دهید و به سرعت پاسخ دهید.

نکاتی برای کاهش عوارض جانبی کرایولیپولیز

با پزشک خود در مورد روش هایی صحبت کنید که می توانید به کاهش احتمال تجربه درد و سایر عوارض جانبی در طول و بعد از این روش کمک کنید. آنها همچنین ممکن است برای کمک به افزایش اثربخشی فرآیند انجماد چربی و در عین حال محدود کردن عوارض جانبی، ماساژ ناحیه مورد درمان را انجام دهند.

نکته مهم این است که جنس خود دستگاه و همچنین پد کرایولیپولیز بسیار مهم و حائز اهمیت هستند به طوری که اگر دستگاه اسپانیایی و یا آمریکایی باشد و جنس پد عالی باشد دیگر هیچ نگرانی نسبت به عوارض که در بالا توضیح دادیم نباید داشته باشید.

داروهای مسکن نسخه‌ای معمولاً برای این روش ارائه نمی‌شوند، زیرا غیر جراحی است. از بیهوشی نیز استفاده نمی شود. با این حال، پزشک شما ممکن است توصیه کند که در صورت بروز هر گونه درد یا تورم پس از عمل، از داروهای مسکن بدون نسخه (OTC) استفاده کنید. قبل از درمان نباید مسکن مصرف کنید، زیرا این امر می تواند عوارض جانبی مانند کبودی را افزایش دهد.

استامینوفن (تیلنول) می تواند به کاهش درد کمک کند، اما به گفته منبع سلامت هاروارد، نباید بیش از 3000 میلی گرم در روز مصرف کنید. استامینوفن بیش از حد می تواند منجر به آسیب کبدی شود، به خصوص زمانی که با الکل مصرف شود.

حتما حتما قبل از هر اقدامی مشاوره بگیرید تا اول متوجه شوید که کرایولیپولیز برای شما مفید است و همچنین پزشک مربوطه شما را معاینه کند.همچنین توصیه می شود که در فاصله 30 پوندی از وزن ایده آل خود باشید. این کار باعث موثرتر شدن این روش می شود و همچنین ممکن است عوارض جانبی کمتری به دنبال داشته باشد.

برخی از مراحل مقدماتی می تواند به راحتی روز درمان شما کمک کند. مطمئن شوید که شما:

 • چیزی برای خواندن یا بازی، مانند رایانه لوحی خود بیاورید
 • برای جلوگیری از تهوع ناشی از درمان، یک میان وعده کوچک بخورید
 • لباس گشاد و راحت بپوشید
 • مراقبت از روش زیر

طبق گفته مرکز زیبایی شناسی، ممکن است دو تا چهار ماه طول بکشد تا شما نتایج کامل درمان کرایولیپولیزخود را ببینید. در تمام این مدت نباید ناراحتی طولانی مدت داشته باشید، اما ممکن است تا چند هفته پس از درمان عوارض جانبی داشته باشید.برای اینکه خود را راحت تر کنید، نکات زیر را برای مراقبت های بعدی در نظر بگیرید:

 • لباس های راحت مانند شلوار یوگا بپوشید.
 • اسپانکس یا سایر لباس های فشرده سازی را در نظر بگیرید.
 • برای کاهش درد و التهاب به حرکت ادامه دهید.
 • هر گونه عوارض جانبی شدید را فوراً به پزشک خود گزارش دهید.

 

حرف آخر

کرایولیپولیز به عنوان یک روش بسیار ایمن برای کانتورینگ بدن شناخته شده و تنها با حداقل ناراحتی همراه است. کرایولیپولیز توسط مجله جراحی زیبایی “یک روش ایمن و موثر کانتورینگ بدن غیر جراحی” در نظر گرفته شده است. در حالی که دردی که در حین کول اسکالپتینگ یا کرایولیپولیز احساس می شود فقط موقتی است، ممکن نیست اثرات طولانی مدتی برای شما به ارمغان بیاورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *