با پیشرفتی که در علم پزشکی شاهد آن هستیم روش هایی هر روز در این علم توسط متخصصان ابداع می شود که برای زیبایی پوست و مو و همچنین لاغری مورد استفاده قرار می گیرد مثل مزوتراپی،کرایولیپولیز،کویتیشن و ….

برای اطلاع از قیمت و شرایط مشاوره رایگان مزوتراپی

تکنیک مزوتراپی چیست؟

خوب است بدانید که مزوتراپی یکی از روش‌های درمانی و زیبایی پوستی است و در دسته‌ی شیوه‌های تزریقی قرار می‌گیرد. یعنی در این روش مواد ویژه‌ای با خاصیت درمانی به زیر پوست تزریق می‌شود. این مواد خاص با توجه به مشکل شما تعیین می‌شوند. مواردی همچون عصاره‌های گیاهی، ویتامین‌ها و آنزیم‌ها، داروها و هورمون‌ها از جمله مواردی هستند که در طی مزو به صورت موضعی به درون پوست تزریق می‌شوند.واژه مزوتراپی از دو بخش «مزو» و «تراپی» تشکیل شده است. مزو در زبان لاتین به معنی «میانی» بوده و تراپی هم به معنی «درمان» است.

همانطور که از اسم این روش برمی‌آید، در مزوتراپی لایه‌ی میانی پوست را درمان می‌کنیم  مزوتراپی تکنیک معرفی داروها به داخل مزودرم پوست است یعنی در درم پوست و بافت زیر جلدی در طب زیبایی شناسی دو نشانه اصلی درمان سطح سلولیت بدن و در سطح جوان سازی پوست صورت  گردن و قفسه سینه است

تزریق مقدار مشخصی از داروهای مختلف به مزودرم، لایه چربی و بافت همبند زیر پوست است که در جهت کاربرد ها و اهداف مشخصی انجام می شود.

در این مقاله به بررسی کامل روش مزوتراپی می پردازیم از نظر عملکرد و اینکه کدام قسمت از بدن می شود مزوتراپی انجام داد؟آیا این روش عوارضی هم دارد؟فوائد این تکنیک چیست؟….نکته مهم این است که فرانسه کشوری است که تلاش های بسیاری در زمینه ارائه تکنیک مزوتراپی  و زیبایی برای داشتن اندامی زیباتر و جذاب تر در طول سال های اخیر ارائه داده است و مزوتراپی لاغری هم به دلیل نتایج خوب و کاربردی در تمام قسمت های بدن و هم به دلیل پایین بودن هزینه مزوتراپی لاغری مورد توجه اروپاییان و آمریکایی ها قرار گرفته است.

تاریخچه مزوتراپی

این تکنیک شگفت انگیز که پیدایش آن در کشور فرانسه و در سال 1952 توسط دکتر میشل پیستور ساخته شده است که در ابتدا برای درمان بیماری های عروقی و عفونی، آسیب های ورزشی و بهبود گردش خون مورد استفاده قرار می گرفت.این روش شامل تزریق مقدار کمی از داروهای مختلف به مزودرم، لایه چربی و بافت همبند زیر پوست است.

و وقتی داروهای مزوتراپی لاغری به مقادیر کوچک به داخل مزودرم تزریق می شود باعث از بین رفتن چربی زیر آن می شود.از سال 1952 حدود 30 هزار پزشک در فرانسه و آمریکای جنوبی از مزوتراپی استفاده کرده اند و اکنون پزشکان ایالات متحده به سرعت در حال افزایش مصرف داروهای مزوتراپی هستند.

در ماه آگوست حدود 100 پزشک در اولین دوره فشرده در مزوتراپی در ایالات متحده شرکت کردند و پیش از این دوره هایی توسط انجمن بین المللی مزوتراپی در فرانسه به حضور استاد برجسته مزوتراپی فرانسه برگزار شد.

آشنایی با نتایج چشمگیر مزوتراپی:

یکی از کسانی که به طور گسترده از مزوتراپی استفاده کرده است، دکتر ماریون شاپیرو که یک پزشک اورژانس بود و مدیر شرکت متخصصان مزوتراپی در نیویورک ووست اورنج و از زمانی که شروع به کار مزوتراپی کرده است در هفته حداقل 150 بیمار را تحت درمان با مزوتراپی قرار داده است و بیان می کند طی مطالعات و تحقیقات خود، در 96% از بیماران به دنبال مزوتراپی نتیجه بسیار خوبی مشاهده شده است.

-چه افرادی توسط مزوتراپی تحت درمان  قرار گرفته اند؟

افرادی که به دکتر شاپیرو مراجعه می کردند، افرادی بودند که به دنبال یک راه حل سریع برای کاهش وزن، درمان سلولیت، کاهش وزن موضعی یا چاقی موضعی بودند.

و تزریقات مزوتراپی لاغری برای این افراد شامل گروهی از عصاره های گیاهی بود. دکتر شاپیرو بیان می کند که اکثر داروهای مزوتراپی لاغری توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) مورد تایید است.دکتر شاپیرو و پزشکان مطرح دنیا در زمینه مزوتراپی و پزشکان مطرح و در زمینه مزوتراپی لاغری موضعی برای افرادی که اضافه وزن دارند و می خواهند از مزوتراپی لاغری بهره ببرند یک رژیم غذایی مزو که به آن Meso meal plan گفته می شود، ارائه می دهند.

مزوتراپی چیست

کاربرد مزوتراپی چیست؟

مزوتراپی شکم و پهلو

تکنیکی است که شامل تزریق ویتامین  آنزیم هورمون و عصاره گیاهان است و برای جوان سازی لیفت کردن شل شدگی های پوست از بین بردن چربی های موضعی بدن مورد استفاده قرار می گیرد.

باید بدانید که در واقع هیچ قانون یا مقیاس مشخصی برای مواد تزریقی در مزوتراپی وجود ندارد و پزشکان محلول های مختلفی رابا توجه به نیاز بیمار به کار می برند که شامل: داروهای تجویزی مانند آنتی بیوتیک ها و باز کننده های عروق و آنزیم هایی مانند کلاژن و هیالورونیدازیا هورمون ها یی مانند کلسی تونین و تیروکسین و عصاره ی گیاهان و ویتامین ها و مواد معدنی و …

این روش به منظور از بین بردن چربی ها از بخش های مختلف بدن مانند شکم، ران ها، باسن، پهلوها، پاها، بازوان و همچنین مزوتراپی صورت کاهش سلولیت محو کردن چروک ها و خطوط پیری سفت کردن پوست های شل شده و افتاده پیکرتراشی روشن کننده تیرگی پوست درمان آلوپسی یا طاسی منطقه ای سر انجام می گیرد در این روش سوزن های بسیار ظریف برای تزریق مواد مزوتراپی به لایه ی میانی پوست ( مزودرم ) استفاده می شود . هدف از مزوتراپی اصلاح مشکلات ریشه ای مانند گردش خون ضعیف و التهاب است که موجب آسیب های پوستی می شود.?

مزوتراپی به از بین رفتن چربی ها کمک می کند و همچنین موجب بهبود ترشح غدد لنفاوی درمان سختی و  سفت  شدگی بافت ها جوانسازی پوست و نرمی آن از بین بردن چربی های شکم پشت و کمر و پهلو هم میشود . توجه کنید که افراد بین هجده تا ههفتاد سال و افرادی که از سلامت کامل برخوردار هستند از مزوتراپی برای افرادی که دارای شرایط خاص همچون بارداری دیابت مقاوم در برابر انسولین بیماری های قلبی و سابقه سکته مغزی داشته اند توصیه نمی شوند برای اطمینان از سلامت بیمار اغلب آزمایشی برای وی تجریز می کند تا مطمئن شود که از بیماری خاصی رنج نمی برد

مزوتراپی غبغب چیست؟

در مزوتراپی غبغب، پزشک از یک سری داروهای ویژه جهت ناحیه غبغب استفاده می کند که بخشی از این داروها جریان خون ناحیه غبغب را افزایش می دهد ئ بخشی دیگر منجر به شکسته شدن و حل شدن بافت چربی ناحیه غبغب می شود و بخشی دیگر نقش مهم در سفت شدن پوست ناحیه غبغب دارد.هزینه مزوتراپی غبغب بستگی به نظر دکتر دارد و میزان غبغب شما دارد.

مزوتراپی پوست(صورت) چیست؟

بالا رفتن سن زیبایی صورت را تحت تاثیر قرار می‌دهد حال چرا؟ زیرا پوست با بالا رفتن سن کلاژن کمتری تولید می کند و این امر منجر به کاهش انعطاف پذیری آن و همچنین خشکی و نازک شدن پوست، افتادگی پوست و به طبع چین و چروک را به همراه دارد. در فرآیند مزوتراپی پزشک به کمک سوزن‌های کوچک یا تفنگ مزوتراپی به ارسال ویتامین‌ها، مواد معدنی، عصاره طبیعی گیاهان، انواع آنزیم و هورمون به درون پوست می‌پردازد.?

این ترکیبات مغذی وقتی وارد قسمت هدف می شوند با افزایش گردش خون و تولید کلاژن (که با افزایش سن پوست دیگر رغبتی به تولید کلاژن مورد نیاز ندارد) بیشتر باعث جوان سازی پوست می‌شوند. به این ترتیب پوست سفت تر می‌شود و چین و چروک و افتادگی آن از بین می‌رود.

⭕ مهم ‌ترین نکته ‌ای که در ارتباط با تکنیک مزوتراپی وجود دارد این است که یک روش غیر تهاجمی (غیر جراحی) است و ترکیبات مورد نیاز با دقت کامل و بدون ایجاد بافت اسکار به درون پوست ارسال می‌‌شوند. سوزن‌های مورد استفاده فقط به عمق یک تا ۴ میلی متری پوست نفوذ می‌کنند تا ترکیبات مورد نیاز را به مزودرم ارسال نمایند.پس خیالتان آسوده باشد که خبری از درد و خونریزی نیست.

مزوتراپی مو چیست؟

مزوتراپی مو

ریزش مو (مخصوصا در خانم ها) یکی از شایع‌ترین مشکلات پوست و مو در دنیا است. دلایل خیلی زیادی دارد از جمله مشکلات ژنتیکی و ارثی نشأت می‌گیرند و گاهی هم ناشی از بیماری‌ها و اختلالات مختلف‌اند. اما متاسفانه هنوز اطلاعات دقیقی در مورد مکانیسم ریزش مو نداریم؛ به این خاطر داروهای موجود برای همه‌ی افراد موثر نیستند. درمان روتین ریزش مو استفاده از ماینوکسیدیل موضعی (که همیشه درمان نمی کند) و داروی خوراکی فیناستراید است.این دو برای نیمی از مصرف‌کنندگان تا حد خوبی موثرند و در نیمی دیگر، تاثیر چندانی ندارند.

مزوتراپی مو یکی از روش‌های درمانی نسبتاً جدید (البته با بیشینه‌‌ای قدیمی از فرانسه) است که می‌تواند همراه با دیگر درمان‌های ریزش مو یا به تنهایی استفاده شده و تاثیرات بسیار خوبی داشته باشد.از مزوتراپی می‌توان به عنوان درمان پیشتیبان یا مکمل، همزمان با سایر روش‌های درمانی ریزش مو استفاده کرد. بیشتر افرادی که به سمت مزوتراپی می آیند عموما افرادی هستند که از دو داروی مهم ریزش مو، یعنی مایندوکسیدیل و قرص فیناستراید استفاده می‌کنند و می‌خواهند نتایج بهتری بگیرند. البته مزوتراپی مو به تنهایی هم می‌تواند نقش موثری در جلوگیری از ریزش مو و بهبود کیفیت مو داشته باشد.

مزوتراپی سلولیت

مزوتراپی سلولیت

یکی از بهترین روش ها برای از بین بردن سلولیت در بدن مزوتراپی است. سلولیت افراد در هر سنی،حتی افراد جوان را تحت تأثیر قرار می دهد،و اغلب به صورت توده یا برآمدگی روی پوست،به ویژه قسمت پشتی ران ها ظاهر می شود. برخی آن را به شکل ظاهری پنیر کاتیج یا پوست پرتقال تشبیه می کنند. اکنون به سرعت می توانید از شر سلولیت خلاص شوید.

مزوتراپی می تواند این مشکل را از بین ببرد زیرا تزریق علت اصلی سلولیت را هدف قرار می دهد. شدت های بسیاری از سلولیت وجود دارد که می تواند بر تعداد جلسات درمان مورد نیاز تأثیر بگذارد. مرحله سلولیت بر نوع و تعداد درمان های مزوتراپی تأثیر می گذارد. اگر بیمار به دنبال یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم باشد ، اثرات مزوتراپی حتی می تواند بهتر شود. بیماران اغلب پنج تا هفت جلسه درمان دارند و با وزن خود یا اندازه گیری سایز از دست رفته می توانند نتیجه را مشاهده کنند. بسته به بدن و سطح سلولیت بیمار ، هر جلسه درمان می تواند شامل تزریقات متعددی داشته باشد.

مزوتراپی ابرو و مژه

مزوتراپی ابرو

روش مزوتراپی از داروهای هومیوپاتی، ویتامین‌ها و املاح معدنی مانند آهن fe و روی cu، عصاره گیاهان، اسیدهای آمینه و غیره استفاده می‌شود.ترکیب این مواد با هم و تزریق با سرنگ به قسمت مزودرم در قسمتی که فولیکول ابرو وجود دارد انجام می شود.

ترکیبات دارویی مانند ویتامین‌ها، آهن و روی مورد استفاده در این روش به صورت میکروسکوپی و مستقیم وارد رگ‌های خونی پوست می‌شوند و نتیجه آن این است که جریان خون در اطراف فولیکول‌های مو افزایش پیدا می‌کند. این کار باعث بهبود تغذیه رسانی و خون‌رسانی به فولیکول‌های ابرو می‌شود و ریشه آن ها را محکم تر و قوی تر می شود.

مزوتراپی بینی

مزوتراپی بینی

مزوتراپی بینی در واقع یک عمل زیبایی بینی بدون جراحی است.جالبه نه؟ یعنی حبری از جراحی و بیهوشی نیست و افراد می توانند بینی زیبایی با روش مزوتراپی بینی درست کنند.افرادی که می خواهند تغییراتی در فرم بینی خود ایجاد کنند ولی از انجام عمل زیبایی بینی واهمه دارند، می توانند به سراغ استفاده از روش مزوتراپی بینی بروند.

مزوتراپی رفع تیرگی زیر چشم

مزوتراپی رفع تیرگی زیر چشم

از مزوتراپی دورچشم برای درمان برخی از معایب نظیر پف بالای پلک‌ها، سیاهی زیر چشم، گودی زیر چشم و… استفاده می‌شود. تیرگی‌هایی که در زیر چشم وجود دارد با افزایش سن بیشتر و بیشتر می‌شود و دلایلی ممکن است این شرایط را تشدید کنند که عبارتند از:
⦁ سیگار کشیدن
⦁ عوامل ژنتیکی
⦁ رژیم غذایی نامناسب
⦁ خواب ناکافی
⦁ داشتن آلرژی
⦁ وجود بیماری‌های داخلی که در بدن وجود دارد
⦁  و…
اغلب زمانیکه از مزوتراپی دور چشم استفاده می‌شود.نکته مهم این است که چون چشم و اطراف آن بسیار حساس است حتما زیر نظر پزشک و در کلینیک های معتبر انجام شود.

سوالات متداول مراجعین کلینیک رسپینا در ارتباط با روش مزوتراپی

مزو مو درد دارد؟

اگر بخواهیم صادق باشیم بله یک مقدار درد دارد ولی اگر بخواهبم با روش های جراحی مقایسه کنیم اصلا

مزوتراپی شکم عوارض دارد؟

به هیچ وجه همانطور که پیش تر گفتیم مزوتراپی یک روش غیر جراحی است برای از بین بردن چربی های موضعی ناحیه شکم

نتایج چه زمانی بعد از مزو لاغری مشاهده می شود؟

بعضی از افراد بعد از اولین جلسه مزوتراپی لاغری، نتایج را مشاهده می کنند اما اکثر آنها بعد از جلسه سوم به کاهش سایز خود و گشاد شدن لباس های خود پی می برند که تعداد جلسات در مزوتراپی لاغری موضعی بر اساس افراد گوناگون متفاوت است که از 5 جلسه تا 10 جلسه می باشد و تعداد تزریق های داروهای مزوتراپی نیز متفاوت است.

چه سنینی میتوانند از مزو بهره ببرند ؟

طبق تحقیقات انجمن بین الملی مزوتراپی تمام افرادی که سن 18 تا 70 سال دارند می توانند مزوتراپی لاغری انجام دهند .

چه کسانی کاندید مناسبی برای این روش نیستند ؟

افرادی که دچار بیماری های قلبی و یا بار دار و یا تحت درمان سرطان هستند نامزد مناسبی برای مزوتراپی لاغری نیستند .

 احتمال عفونت بعد از مزوتراپی وجود دارد؟

خیر بعد از مزوتراپی لاغری و سلولیت نیاز به مصرف آنتی بیوتیک نیست و تا الان هیچ گزارشی بابت عفونت نشده است.

بعد از تزریق احساس درد وجود دارد؟

بعد از تزریق بیشتر بیماران در منطقه تحت درمان احساس درد ، گرما و تورم خواهند کرد. این معمولاً یک تاپنج روز طول می کشد. اکثر بیماران نیازی به مصرف هیچگونه داروی ضد درد ندارند ، اما در صورت نیاز معمولاً استامینوفن کافی است.

داروهای که برای مزو لاغری استفاده می شود کدامند؟

 1. داروهای افزایش دهنده جریان خون
 2. داروهای ذوب کننده چربی
 3. ویتامین ها و املاح و آنزیم ها

اقدامات قبل از مزوتراپی چیست؟

 • اخذ و ثبت شرح حال و سوابق پزشکی بیمار
 • انجام آزمایشات در صورت صلاح دید پزشک
 • انجام تست پوستی 24 تا 48 ساعت قبل از مزوتراپی، در افرادی که نیاز به تزریق گونه هایی خاص از داروهای مزوتراپی همچون هیالورونیداز را دارند.
 • قبل از مزوتراپی بهتر است داروهایی همچون آسپرین و داروهای ضد التهابی غیر کورتونی مصرف نشود.

پزشکان از چه نوع داروهایی استفاده می کنند؟

 • آنزیم ها
 • عصاره های گیاهی
 • ویتامین ها
 • مواد معدنی
 • هورمون هاپ
 • داروهای افزایش دهنده گردش خون

اقدامات بعد از انجام 

 • ماساژ فوری درمان بعد از مزوتراپی
 • استفاده از پک یخ در صورت لزوم پس از پایان تزریقات
 • به مدت 8 ساعت از شنا کردن، حمام داغ و از شوینده پرهیز کنید.
 • پرهیز از آفتاب، برنزه کردن، پیلینگ شیمیایی، الکترولیز و میکرودرم حداقل به مدت یک هفته
 • معمولا پس از مزوتراپی نباز به استراحت نیست و به راحتی می توانید به فعالیت های روزمره خود بازگردید.

نتایج لاغری با مزوتراپی به چه چیزی بستگی دارد؟

 • نوع دارویی که انتخاب می شود
 • برند مزوتراپی که استفاده می شود
 • مراقبت هایی که فرد بعد از لاغری مزوتراپی تهران انجام می دهد
 • داشتن رژیم غذایی مناسب وضعیت فرد
 • رعایت فواصل جلسات مزوتراپی
 • داشتن رژیم غذایی مناسب وضعیت فرد

نتایج چه زمانی بعد از مزوتراپی لاغری مشاهده می شود؟

بعضی از افراد بعد از اولین جلسه مزوتراپی لاغری، نتایج را مشاهده می کنند اما اکثر آنها بعد از جلسه سوم به کاهش سایز خود و گشاد شدن لباس های خود پی می برند که تعداد جلسات در مزوتراپی لاغری موضعی بر اساس افراد گوناگون متفاوت است که از 5 جلسه تا 10 جلسه می باشد و تعداد تزریق های داروهای مزوتراپی نیز متفاوت است.

هزینه مزوتراپی لاغری موضعی در تهران چقدر است؟

هزینه مزوتراپی لاغری موضعی در آمریکا از 300 دلار برای هر جلسه شروع می شود که این هزینه در مقایسه با روش های جراحی لاغری همچون لیپوساکشن در آمریکا بسیار کم است ولی هزینه مزوتراپی لاغری موضعی در تهران بسیار کمتر از این مقدار است و بر اساس نوع برندی که تزریق می شود و میزان دوز دارویی که تزریق می شود متفاوت است .

چه سنینی میتوانند از مزوتراپی لاغری موضعی بهره ببرند ؟

طبق تحقیقات انجمن بین الملی مزوتراپی تمام افرادی که سن 18 تا 70 سال دارند می توانند مزوتراپی لاغری انجام دهند .

چه کسانی کاندید مناسبی برای مزوتراپی لاغری نیستند ؟

افرادی که دچار بیماری های قلبی و یا بار دار و یا تحت درمان سرطان هستند نامزد مناسبی برای مزوتراپی لاغری نیستند .

چه اقداماتی کمک به نتایج بهتر مزوتراپی لاغری می کند ؟

دندی لوئیس نویسنده The beauty battle و مشاور و متخصص پوست و مراقبت های پوست زنان و مردان در ایالت متحده آمریکا در باره ی زیبایی و درمانهای صورت و بدن و لاغری بیان میکند که مزوتراپی به عنوان درمان مورد تایید تقریبا برای انواع چربی های نقاط بدن قابل استفاده می باشد و در صورتی که همراه با این روش ورزشی مناسب و رژیم گرفته شود نتایج بیشتری حاصل می شود .

کدام کاربرد مزوتراپی در دنیا نتایج بیشتری داشته است ؟

مزوتراپی جزو روش های پزشکی است که کاربرد های زیادی همچون درمان ریزش مو ، کاهش درد های عضلانی اسکلتی ، جوان سازی پوست ، بیماری های پوستی دارد ولی بهترین نتایج مزوتراپی در لاغری موضعی و سلولیت بوده است و نتایج مزوتراپی لاغری موضعی و سلولیت خیلی ماندگار تر از موارد دیگر است .

چه نوع داروهایی برای مزوتراپی لاغری موضعی استفاده میشود ؟

1.داروهای افزایش دهنده جریان خون

2.داروهای ذوب کننده چربی

3.ویتامین ها و املاح و آنزیم ها

میزان درد مزوتراپی لاغری موضعی و سلولیت چه میزان است؟

تقریبا در تمام مراکز مزوتراپی موضعی لاغری در تهران از کرم های بی حسی همچون زایلاپی و یا پک یخ برای بی حس کردن ناحیه مورد نظر استفاده می شود .

اما در کل مزوتراپی جزو روشهایی است که درد بسیار کمی دارد و در بعضی افراد حتی نیاز به بی حسی موضعی نیست .

آیا احتمال عفونت بعد از مزوتراپی لاغری وجود دارد؟

خیر –بعد از مزوتراپی لاغری و سلولیت نیاز به مصرف آنتی بیوتیک نیست و تا الان هیچ گزارشی بابت عفونت به دنبال مزوتراپی در مراکز لاغری موضعی در تهران گزارش نشده است.