هدف گذاری اسمارت همیشه تصمیم می گیریم که باید رژیم بگیریم و اضافه وزن خود را کاهش دهیم اما شروع و هدف گذاری برایمان سخت است و مدام شروع و استارت این کار را به روز بعد موکول می کنیم و به خودمان که می اییم می بینیم نه تنها وزن کم نکرده ایم بلکه روز به روز به وزن مان اضافه هم شده است .  یعنی از هدف کاهش وزنی که روز اول سال برای خود در نظر گرفته بوده‌اید، دور و دورتر شده‌اید و هنوز هم آستین‌ها را برای برنامه ریزی هدفمند برای کاهش وزن بالا نزده‌اید. به نظر می‌رسد که مشکل بیشتر افراد ناموفق در کاهش وزن، هدف گذاری نادرست باشد. یعنی نمی‌توانند به‌درستی و بادقت برای خود اهدافی ملموس و مناسب طراحی کنند.  در این مقاله برایتان از روش هدف گذاری استمارت صحبت خواهیم کرد . با ما همراه شوید .

روش اسمارت – هدف گذاری – کاهش وزن :

هدف گذاری اسمارت

حتما در همین ابتدا توجه کنید که هیچ برنامهٔ کاهش وزن و رژیم غذایی به دادتان نخواهد رسید، مگر اینکه در تعیین اهدافتان دقت به خرج بدهید. در مسیر کاهش وزن، برنامه‌ای درست و مناسب می‌تواند نقشهٔ راهتان باشد. بدون داشتن نقشه و برنامه، مانند مسافری هستید که راهیِ ناکجاآباد شده است. اما  پرسش اینجاست که برای هدف‌گذاری درست و منطقی چطور می شود عمل کرد ؟ بسیاری از کارشناسان  کاهش وزن برای مراجعان خود از روش اسمارت استفاده می‌کنند. اسمارت فرایندی است که به‌کمک آن می‌توانید برای تغییر سبک زندگی خود قدم بردارید. از این روشِ هدف‌گذاری در سازمان‌ها هم بهره می‌برند. اسمارت به تعریف اهداف و فنون مشخص کمک می‌کند. این روش در تعیین هدف برای کاهش وزن هم واقعا کاربردی است.باید بدانید که روش هدف‌گذاری اسمارت می‌تواند در هر زمینه‌ای به شما کمک کند. کافی‌ است که با پیچ‌وخم این فرایند آشنا شوید؛ بعد از آن، دیگر می‌توانید به هر هدفی برسید. هدف کاهش وزن و لاغر شدن است

مراحل هدف گذاری به روش اسمارت :

روش اسمارت –  مشخص بودن هدف :

نه تنها در کاهش وزن بلکه درهر هدفی که دارید باید هدف تان به طور کلی مشخص و روشن باشد . دف‌های شما باید خاص و مشخص باشند؛ یعنی نباید به‌دنبال اهدافی کلی و وسیع بروید. اولین گام در روش اسمارت هم همین است. باید دستاورد موردعلاقه‌تان را مشخص کنید و در پِی رسیدن به نقطه‌ای مشخص باشید؛ مثلا درباره مقولهٔ کاهش وزن، اولین گامتان برای شروعِ هدف‌گذاری می‌تواند مراجعه به پزشک باشد زمانی که به پزشک مراجعه می‌کنید، او باتوجه‌به وضعیت جسمانی‌تان به شما دورنمای مناسبی ارائه می‌دهد.

پزشک می‌تواند به شما بگوید که رسیدن به چه نقطه‌ای در کاهش وزن برایتان میسر است. پس برای هدف‌گذاری درباره کاهش وزن نیاز به تعیین دورنمایی مشخص باتوجه‌به اندام فعلی و وضعیت جسمانی‌تان دارید. برای نمونه، بررسی شاخص حجم بدن به شما مسیر تعیین روش لاغری و کاهش وزن را نشان می‌دهد. بعد از اینکه شرایط فعلی‌تان را بررسی کردید و متوجه شدید که کاهش وزن تا چه اندازه و به چه شکلی برایتان مقدور است، رفتن به مرحلهٔ بعدی کار، ممکن می‌شود. باید هدفی مناسب داشته باشید و طوری برای کاهش وزن برنامه‌ریزی کنید که سلامتی تان تحت الشعاع قرار نگیرد.

روش اسمارت – قابل سنجش بودن هدف :

داشتن اهداف قابل سنجش مهم است . پس با پیش‌رفتن در مسیر رسیدن به هدف، میزان پیشرفت‌تان را بسنجید؛ مثلا برخی از افرادی که در مسیر کاهش وزن هستند، با اندازه‌گیری شاخص حجم بدن وضعیت خود را کنترل می‌کنند. شما هم باید شاخصی قابل‌اندازه‌گیری و قابل‌سنجش در دست داشته باشید تا متوجه شوید که در مسیر رسیدن به هدف دقیقا چه می‌کنید شاخص‌های مختلفی را می‌توانید برای خود در نظر بگیرید؛ مثلا اگر لباسی دارید که مدت‌هاست برایتان تنگ شده است، آن را به‌عنوان متر و معیاری برای سنجش مسیر کاهش وزنتان در نظر داشته باشید. هر چند وقت یک‌ بار به‌سراغ آن لباس بروید و ببینید که چقدر دیگر مانده تا پوشیدن آن برایتان شدنی و ممکن شود . پس در این مرحله از فرایند اسمارت، باید هدفتان را با شاخص‌هایی قابل‌سنجش بیشتر مشخص‌ کنید.

 قابل دستیابی بدون هدف :

به عقب برگردید و مسیری که قبلا برای کاهش وزن در نظر می گرفتید را بررسی کنید . مثلا اگر در گذشته هیچ‌گاه نتوانسته‌اید بیش از پانصد گرم در ماه وزن کم کنید، تعیین هدفِ کاهش وزن سه کیلویی در ماه برایتان مقدور نخواهد بود. درست است که اهداف باید چالش‌برانگیز باشند، اما تحقق آنها در گروی دست‌یافتنی‌بودن و منطقی نگاه‌کردن به آنهاست. بعد از تحقق هر هدف هم می‌توانید به‌سراغ هدف جدیدی بروید پس در این مرحله از فرایند اسمارت، باید هدفی دست‌یافتنی و معقول تعیین کنید، برای مثال می‌خواهم تا شش ماه آینده وزنم را شش کیلوگرم کم کنم. در این مسیر، با اندازه‌گیری شاخص بدنی‌ام، میزان پیشرفتم را در کاهش وزن می‌سنجم. بعد از اینکه به کاهش وزن مناسب رسیدم، اهداف دیگری برای خودم تعیین خواهم کرد . هدف‌گذاری به این سبک منطقی است و به شما کمک می‌کند تا گام‌به‌گام به اهداف و تغییراتی بزرگ‌تر در زندگی نزدیک شوید.

مرتبط بودن هدف :

فراموش نکنید که اهدفی انتخابی شما باید معنی دار باشند یعنی ارزش و اهمیتی درونی برایتان داشته باشند. اگر چیزی را از ته دل بخواهید، هم امکان رسیدن به آن مقدور می‌شود و هم انگیزه کافی برای تحقق هدف در شما به‌ وجود می‌آید؛ مثلا در شروع فرایند کاهش وزن به خود بگویید که نتیجهٔ این ازدست‌دادن وزن، سلامتی و زیبایی بیشتر است. در این مرحله از هدف‌گذاری به روش اسمارت، باید اهدافی مرتبط با زندگی و آرزوهایتان تعیین کنید .

در نظر گرفتن محدودیت زمانی :

همواره توجه کنید که هر هدفی باید محدوده و بازه‌ای زمانی داشته باشد. در این بخش از فرایند هم باید منطقی عمل کنید؛ یعنی برای رسیدن به هدف موردنظرتان، برنامه‌ریزی دقیق و معقولی را در نظر بگیرید؛ مثلا با درنظرگرفتن وضعیت بدنتان و حفاظت از سلامت جسم تان، مدت‌زمان مناسبی را برای رژیم‌گرفتن در نظر بگیرید. برای کاهش وزن، معمولا دوره‌های کوتاه‌مدت رژیم‌های غذایی نتیجهٔ بهتری دارد. پس در این بخش از فرایند اسمارت برای کاهش وزن، باید زمان بندی منطقی و معقولی را در نظر بگیرید.

توجه کنید که با روش اسمارت می توانید استارت کار را درست و علمی بزنید ولی در مراحل اجرایی هم باید دقت کافی داشته باشید و وش های مناسب کاهش وزن را در نظر بگیرید ولی روش اسمارت به شما کمک می کند قدم به قدم با اطمینان وانگیزه برا ی کاهش وزن پیش بروید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − 7 =