همانطور که می دانید مقدار انرژی موجود در غذاها را کالری می گویند که این انرژی برای عملکرد و زنده ماندن بدن نیاز است. تاکنون تحقیقاتی نشان نداده است که غذاهای صفر کالری وجود دارند که بیشتر از کالری خود، کالری می سوزانند.

 غذاهای کم کالری ممکن است کمتر از انتظاری که از آنها داریم برای بدن کالری فراهم کنند، دلیلش هم این است که بدن برای گوارش این غذاها از انرژی استفاده می کند. ادعای غذاهای کالری منفی اینگونه است که با خوردن چنین غذایی کالری که برای جویدن، هضم و سوخت و ساز آن مصرف می کنید بیشتر است از کالری که خود غذا داشته.

یعنی تنها با خوردن چنین غذاهایی نه تنها کالری نمی گیرید بلکه دچار کمبود کالری هم می شوید. تئوری این ادعا به عقل جور در می آید، اما در واقع، به این شکل که گفته می شود هم نیست.

برای رهایی از چاقی با ما تماس بگیرید .

بدن برای تبدیل غذاها به انرژی نیروی خیلی کمی صرف می کند. حتی اگر غذاهای کالری منفی آنگونه که گفته شد کار کنند مقدار انرژی و کالری که از دست می دهید رقم بالایی نیست. خبر خوب اینکه غذاهای کالری منفی سرشار هستند از آب و فیبر و کالری پایینی دارند. این یعنی می توانند با مقدار کمی کالری سیرتان کنند .

غذاهایی که کالری منفی دارند چه نوع غذاهایی هستند ؟

غذاهایی مانند : کرفس، گیاهان سبز برگ، و معمولا سبزیجات غیر نشاسته ای را با نام غذاهای کالری منفی می شناسیم. برخی میوه ها و گیاهان دارویی نیز به عنوان غذاهای کالری منفی شناخته می شوند. با اینکه ادعای غذاهای کالری منفی آنچنان هم صحیح نیست، اما خوردن این غذاهای سرشار از مواد مغذی بسیار مفید است. بنابراین بهتر است به جای واژه ی کالری منفی سیر کردن خود با غذاهای کم کالری و غنی از مواد مغذی مانند سبزیجات و میوه ها، فوق العاده برای افرادی که رژیم می گیرند سودمند است. به جای اینکه دائما احساس گرسنگی کنید، بهترین کار این است که خود را با غذاهای سرشار از آب و فیبر راضی نگه دارید.

 برنامه غذایی سرشار از میوه و سبزیجات می تواند خطر چاقی، دیابت نوع 2، و بیماری های قلبی عروقی را کاهش دهد. البته این مقدار مزایای میوه و سبزیجات فقط به همین موارد محدود نمی شود و خیلی بیشتر است .

جامع ترین راه مصرف انرژی مربوط به میزان متابولیزم پایه است. متابولیسم پایه مربوط به فرآیندی می شود که باعث به کار افتادن بدن و زنده ماندمان می شود برای مثال: تپیدن قلب، عملکرد مغز، حرکت دیافراگم، ساخت سلول های جدید و غیره.

 راه هایی وجود دارد که می توان به میزان متابولیسم پایه تلنگر زد و مقدار مصرف انرژی اش را بالا و پایین کرد. هر بار عضلاتتان حرکت می کند، بدن انرژی مصرف می کند تا آنها به حرکت دربیایند. هرچقدر عضلات را بیشتر تکان دهیم مقدار انرژی مصرفی نیز بیشتر می شود.

 این بزرگترین کاریست که می توانیم با انجامش روی مقدار انرژی مصرفی بدن در طول روز تاثیر بگذاریم. انرژی که بدن برای گوارش و جذب مواد مغذی غذاها استفاده می کند را تاثیر گرمازایی غذاها می نامند. بدن تنها از 5 تا 10 درصد انرژی کلی استفاده می کند تا غذاها را بشکند.

 بنابراین، حتی اگر غذایی که می خورید جزء گروه کالری منفی ها باشد، مقدار تاثیر کالری سوزی اش بسیار ناچیز خواهد بود .

همه می دانیم که خوردن غذاهای کم کالری ایده خوبی است، چه به کالری منفی بودنشان اعتقاد داشته باشید چه نداشته باشید اینها سرشار از مواد مغذی هستند. با این حال برخی به دام تفکرات غلط می افتند و فکر می کنند غذاهای کم کالری انرژی زیادی مصرف می کنند پس می توانند بیشتر غذاهای پر کالری بخورند. نتیجه چنین تفکری شکست خوردن در راه کاهش وزن است. هر جا ادعا شد که غذاهای کالری منفی می توانند چربی سوزی کنند و یا سرعت سوخت و ساز را بالا ببرند باید شک کرد.

خوردن غذاهای کم کالری که سرشار از مواد مغذی هستند ایده خیلی خوبی است اما کاهش وزن و سلامت کلی بدن شاخص های فراوان دیگری دارد. خوردن غذاهای کم کالری نمی تواند جای ورزش کردن یا دیگر شاخص های سبک زندگی سالم را بگیرد .

بهتر است به کل برنامه ی غذایی خود نگاهی بیاندازید . برنامه های غذایی بسیار کم کالری و به خصوص برنامه هایی که فقط روی یک نوع غذا تمرکز دارند فوق العاده بی مصرف و موقتی هستند. هیچ گونه تحقیقات یا متخصص چنین روشی را توصیه نمی کند. به جای تمرکز روی راه های اضافه کردن غذاهای کم کالری برای کاهش وزن ، به نمای کلی برنامه غذایی نگاه کنید.

 اگر فقط چند نوع غذای خاص را با هدف کاهش وزن بخورید خطر اینکه کمبود برخی از مواد مغذی را پیدا کنید بالا می رود. هیچ غذای کاملی وجود ندارد که بتواند پاسخ تمام نیازهای بدن را بدهد. به همین دلیل است که باید در برنامه غذایی خود از انواع غذاها و میوه و سبزیجات استفاده کنیم .

تاثیر غذاها با کالری منفی :

با بررسی غذاهایی با کالری منفی به این نتیجه می رسیم که این غذاها برای بدن ما بسیار مفید هستند  . هیچ تحقیقی انجام نشده که ثابت کند غذاهای کالری منفی وجود دارند. همچنین انرژی که بدن برای گوارش و جذب مواد مغذی بدن استفاده می کند بسیار پایین است.

حتی اگر غذایی واقعا کالری منفی داشته باشد تاثیرش بسیار پایین است و نمی تواند تنها دلیل برای کاهش وزن باشد. با این حال استفاده از برنامه غذایی که سرشار از میوه و سبزیجات و به اصطلاح غذاهای کالری منفی باشد بسیار سودمند است. اگر می خواهید کل کالری دریافتی تان را کاهش دهید، خوردن غذاهای صفر کالری مانند برخی از میوه ها و سبزیجات راهی ساده برای رسیدن به این هدف است.

 در مقاله ی بعدی سعی می کنیم بهترین این غذاها را به شما معرفی کنیم تا در برنامه ی غذایی خود قرار دهید و از آن ها در رژیم غذایی خود استفاده کنید و سلامت عمومی خود را هم با این مواد غذایی حفظ کنید .

برای رهایی از چاقی با ما تماس بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 14 =