غذاهایی که کالری منفی یا صفر دارند کدامند ؟ | قسمت دومReviewed by Mehdi kh on Feb 16Rating: 5.0

در این مقاله می خواهیم غذاهایی که کالری منفی یا صفر دارند را به شما معرفی کنیم .

انواع سیب : می دانیم که سیب ها فوق العاده مغذی هستند و یکی از میوه های بسیار محبوب به حساب می آیند. یک فنجان قطعات سیب  دارای 57 کالری است و تقریبا سه گرم فیبر خوراکی دارد. بدن برای هضم سیب باید انرژی بسوزاند در نتیجه مقدار کالری اصلی که سیب به بدن می دهد کمتر از آن چیزی است که گزارش شده است

شاهی : این سبزی  که طعمی نسبتا تند است که از آن به صورت مستقیم یا در سالاد استفاده می شود و دارای ویتامین کا، فولات، کلسیم و پتاسیم است. یک سوم فنجان ( 10 گرم ) شاهی دارای 3 کالری است. 

مارچوبه : مارچوبه سبزی است که به رنگ های سبز، سفید و بنفش وجود دارد. انواع مارچوبه سالم هستند اما نوع بنفش آن  دارای ترکیباتی (آنتوسیانین ها) هستند که به پیشگیری از حملات قلبی کمک می کنند. یک فنجان مارچوبه ( 134 گرم ) 27 کالری دارد و سرشار از ویتامین K و فولات است که به ترتیب 70 و 17 درصد نیاز روزانه بدن به این ویتامین ها را تامین می کنند .

 هویج :   این یکی از سبزیجاتی است که بسیار محبوب است  . معمولا باریک و نارنجی هستند اما انواع قرمز، زرد، بنفش و سفید نیز دارند. هویج دارای بتاکاروتن است که در بدن به ویتامین A تبدیل می شود. دریافت کافی ویتامین A برای تقویت بینایی ضروری است. یک فنجان هویج ( 128 گرم ) دارای 53 کالری است و بیش از 400 برابر نیاز روزانه بدن به ویتامین آ  را تامین می کند .

گل کلم : این گیاه را معمولا با گل های سفید داخل برگ هایی سبز می شناسیم اما انواع دیگری نیز دارد که کمتر شایع هستند و به رنگ های بنفش، نارنجی و زرد وجود دارند. در سال های اخیر گل کلم بسیار محبوب شده است و به عنوان جانشین سبزیجات پر کربوهیدرات و غلات به کار می رود. یک فنجان گل کلم ( 100 گرم ) 25 کالری و 5 گرم کربوهیدرات دارد. 

ساقه ی کرفس : کرفس یکی از شناخته شده ترین غذاهای کم کالری است. ساقه های بلند و سبز کرفس دارای فیبر نامحلول هستند که برای هضم شدن از سیستم گوارش عبور می کنند و کالری ندارند. کرفس، آب بسیاری دارد و به صورت طبیعی کم کالری است. یک فنجان کرفس دارای 18 کالری است .

نارنگی : یک عدد نارنگی 60 درصد نیاز روزانه بدن به ویتامین سی را تامین می کند و تنها 35 کالری دارد.  

  خیار : این میوه را معمولا در انواع سالاد استفاده می کنیم . علاوه بر آن از خیار در کنار میوه ها و گیاهان دیگر، برای طعم دار کردن آب نیز استفاده می شود.  از آنجا که خیار بیشتر آب است، کالری بسیار پایینی دارد. یک دوم فنجان خیار ( 52 گرم ) دارای 8 کالری است .

سیر: بسیاری از ما از سیر دوری می کنیم .  سیر بو و مزه تندی دارد و در آشپزی برای طعم دادن به غذاها از آن استفاده می شود. سیر قرن ها است که به عنوان التیام دهنده انواع بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرد. تحقیقات نشان داده است که سیر فشار خون را پایین می آورد و با عفونت و حتی سرطان مقابله می کند. یک حبه سیر تنها 5 کالری دارد .

گریپ فروت  : این میوه یکی از خوش طعم ترین و لذیذترین مرکبات است. این میوه را به تنهایی و یا همراه با سالاد، روی ماست یا ماهی استفاده کنید. برخی ترکیبات خاص گریپ فروت سطح کلسترول خون را  کاهش می دهند و سرعت سوخت و ساز بدن را بالا می بردند. نصف یک گریپ فروت دارای 52 کالری است.  

توت فرنگی :  این میوه که بسیار خوش عطر است و خوش طعم میوه ای بسیار محبوب است و یکی از میوه های پرطرفدار در میان مردم است که در بسیاری از غذاها یا به تنهایی استفاده می کنند. تحقیقات نشان داده است که خوردن انواع توت باعث محافظت بدن از ابتلا به بیماری های مزمن از جمله سرطان و بیماری های قلبی می شود. در یک فنجان توت فرنگی ( 152 گرم) کمتر از 50 کالری وجود دارد .

گوجه فرنگی : ما گوجه فرنگی را بسیار استفاده می کنیم ومخصوصا در سالاد .گوجه فرنگی نیز یکی از محبوب ترین سبزیجات در دنیا است که به صورت خام، پخته یا در سس استفاده می شود. گوجه فرنگی سرشار از مواد مغذی است و ترکیباتی به نام لیکوپن دارد. تحقیقات نشان داده است که لیکوپن بدن را در برابر سرطان، التهاب و بیماری های قلبی محافظت می کند. یک فنجان گوجه فرنگی گیلاسی دارای 27 کالری است

انواع چغندرها  : چغندرها سبزیجات ریشه ای در رنگ های قرمز پر رنگ یا بنفش هستند. تحقیقات زیادی نشان داده است که چغندر باعث پایین آوردن فشار خون می شود. در هر فنجان چغندر ( 136 گرم )  59 کالری وجود دارد و در هر وعده 13 درصد نیاز بدن به پتاسیم را تامین می کند.

بروکلی:  باید بادانید که بروکلی یکی از پر خاصیت ترین سبزیجات روی کره زمین است که از اعضای خانواده سبزیجات چلیپایی به حساب می آید و بدن را در مقابله با سرطان قوی می کند. یک فنجان بروکلی ( 91 گرم ) دارای 31 کالری است و بیش از 100 درصد نیاز روزانه بدن به ویتامین سی را تامین می کند   .

آب گوشت به همراه  سبزیجات :  انواع زیادی از این غذا مانند آب گوشت، مرغ و سبزیجات وجود دارند که به تنهایی یا داخل سوپ و خورشت مورد استفاده قرار می گیرد. باتوجه به نوع آب گوشت/ سبزیجات، یک فنجان ( حدود 24 میلی لیتر ) معمولا دارای 7 تا 12 کالری است.  

کلم بروکسل  :کلم بروکسل از سبزیجات بسیار مغذی است. این سبزی همانند کلم ولی در ابعاد کوچک است و آن را به صورت خام یا پخته می توان میل کرد. تحقیقات نشان داده است که خوردن کلم بروکسل شما را در برابر آسیب DNA محافظت می کند چون ویتامین سی بالایی دارد. این سبزیجات مغذی در هر فنجان  تنها 22 کالری دارند

برای رسیدن به تناسب اندام فقط با ما تماس بگیرید .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 9 =