در مورد ورزش یوگا و خواص آن برای لاغری و کاهش وزن در مقاله هایی مفصل صحبت کرده بودیم خوب است بدانید که آکوا‌یوگا  یا یوگا در آب، سال ها پیش به‌طور آزمایشی توسط فردی انگلیسی به نام فریدمن  بنیان نهاده شد و به‌تدریج تکنیک‌های آرام‌سازی نیز به آن اضافه گردید. در این رشتۀ درمانی، حرکات یوگا در آب به‌طور تک‌نفره یا دسته‌جمعی توسط مربی صورت می‌گیرد. یوگا در آب رشته‌ای است که به‌تازگی طرفداران زیادی پیداکرده و با توجه به شیوع بیماری‌های ستون فقرات و دشواری انجام حرکات یوگا در خشکی، اثرات درمانی قابل‌توجهی دارند.

هنگام قرار گرفتن یک جسم در آب به‌اندازۀ وزنِ حجم آبی که جابه‌جا می‌شود، از وزن جسم کاسته می‌شود. می‌توان از این ویژگی جهت اهداف درمانی استفاده کرد. لازم به تذکر است که آب به دلیل برخی ویژگی‌های فیزیکی نظیر چسبندگی، شناوری، فشار وویسکوزیته اثرات بسیار مفیدی در انجام حرکات ورزشی دارد و از این خواص در آکوا یوگا استفاده می‌شود با انجام آکوایوگا نه تنها به سلامت بدن خود کمک می کنید بلکه به مقدار زیادی کالری می سوزانید و وزن کم می کنید برای کسانی که از ورزش کردن طفره می روند و دوست ندارند یا تنبلی می کنند بسیار مناسب است که به این ورزش روی بیاورند زیرا هم بسیار با نشاط است و بسیار لذت خواهند برد و هم به سرعت کالری سوزی می کنند و اگر وزن اضافه داشته باشند به سرعت لاغر خواهند شد .

برای مشاوره در زمینه کاهش سایز در یک جلسه بدون جراحی و عوارض کلیلک کنید.

آکوایوگا و کاهش وزن و لاغری :

آکوا یوگا یکی از ملایم ترین و در عین حال موثرترین انواع ورزش آبی است که از شناوری و معلق ماندن در آب و نیز کشش در عمق و آرام سازی بهره می برد و ظرفیت تنفسی را بدون تقلا و فشار بالا می برد تا بتوانندهم زمان آرام سازی و کشش داشته باشند. تمرین ها بسیار ساده هستند ولی در عین حال کالری زیادی می سوزانید و برای افرادی که سن بالاتری دارند و انجام ورزش و تحرک و حرکات ورزشی برایشان مشکل است و وزن بالایی هم دارند بسیار مفید و کارا است . این افراد به راحتی با حرکاتی ساده و راحت می توانند کالری بسوزانند و وزن کم کنند . این ورزش به شما آرامش می دهد و استرس ها را از شما دور می کند و تنفس شما را بهبود می بخشد همه ی این فاکتورها در کاهش وزن تان هم موثر خواهند بود .

آکوایوگا و تاثیرات آن بر روی خانم ها ی باردار :

خوب است بدانید که امروزه آکوا یوگا معمولا از هفته شانزدهم  بارداری آغاز می شود و تا ش هفته پس از زایمان نیزادامه می یابد.آکوا یوگا در بارداری همه ی سود مندی های یوگا در خشکی، مانند هماهنگی روح و روان، با جسم و نیز بهبود قدرت و توان کشسانی عضله ها و کاستن از فشارهای جسمی و روحی را در بر دارد و انجام دادن یوگا در آب، سودمندی های دیگری را به آن می افزاید: آب مانند یک سپر ایمنی در برابر کشیدگی و دیگر آسیب هایی که ممکن است در خشکی پیش آیند، رفتار می کند. از سائیدگی های پوست در تماس با سطوح کاسته می شود. حرکت دست ها و پاها در آی ساده تر است و هم چنین احتمال آسیب رسیدن به مفصل ها نیز کم می شود. این ورزش باعث رها سازی تنش ها و آرامش دهندگی و احساس سبکی که حس ارتباطی بهتری را برای زن باردار ایجاد می شود با آکوایوگا  شما احساس سرحال بودن می کنید و اضطراب و استرس را فراموش خواهید کرد .  برای زنان باردار این ورزش سبب باز کردن لگن می شود و افزایش گردش خون وستون فقرات و مفصل ها را هم تراز و قابل انعطاف نگه می دارد.با افزایش گردش خون، توزیع اکسیژن به بافت ها نیز افزایش می یابد.نفس عمیق به آرام شدن عضله های دچار تنش در اثر فعالیت روزانه کمک می نماید.با حفظ کشش و هم ترازی ستون فقرات در پیش گیری و تسکین دردهای پشت، نقش دارد.تقویت و توان در کنترل گرفتن عضلات؛ بویژه شکم و کف لگن که در مامایی اهمیت دارند.

آکوایوگا و تاثیر آن بر بیمارانی که دچار ضایعه ی نخاعی هستند :

این ورزش برای کسانی که دچار ضایعه ی نخاعی هم هستند بسیار مناسب است . می دانید که ضایعۀ نخاعی نوعی ضایعه است که در اثر صدمۀ شدید به نخاع به وجود می‌آید. در آسیب نخاعی، بخشی از کابل ارتباطی بین مغز و ارگان یا اندام هدف از بین رفته و عملکرد آن مختل می‌شود. در‌حالی‌که که در قطع نخاع، این ارتباط به‌طور کامل قطع‌شده و کلیۀ حرکات ارادی و غیر‌ارادی همراه با حس‌های پایین‌تر از محل آسیب از دست می‌رود. افراد مبتلابه ضایعۀ نخاعی به دلیل مشکلات متعدد جسمی که دارند، تحرکشان کم شده است؛ بنابراین ارگان‌های داخلی‌شان تحت‌فشار می‌باشد، سیستم دفعی با مشکل مواجه و از همه مهم‌تر، به دلیل نداشتن حس در نقاط فلج شده، زخم بستر یکی از عوارض عدیده‌ای است که این افراد با آن مواجه هستند یکی از بهترین درمان ها برای این افراد همین آکوایوگا است .  اساس معالجه با این ورزش ، سبک شدن بدن هنگام غوطه‌وری در آب است، به همین دلیل بیمار قادر می‌گردد عضلات و اندام‌های خود را با مصرف نیروی کمتری به حرکت درآورد و درعین‌حال چون فشار بدن بر روی مفاصل کاهش می‌یابد، در اجرای حرکات نیز درد کمتری احساس می‌شود

مزایای استفاده از این روش عبارت است از : درجه حرارت بدن  افزایش می یابد . در اثر افزایش حرارت بافت‌های مختلف بدن، میزان سوخت‌وساز یا متابولیسم عمومی بافت‌ها زیاد می‌شود. جریان خون افزایش می یابد بالا بودن حرارت آب، منجر به بالا رفتن حرارت بدن و متعاقب آن متسع شدن عروق و مویرگ‌ها می‌شود افزایش درجه حرارت بدن، موجب زیادتر شدن سوخت‌وساز سلول‌ها می‌شود که برای جبران کردن این امر به جریان خون بافت‌های بدن رخ می‌دهد؛ بنابراین میزان جریان خون نیز متعاقب قرار گرفتن در آب گرم افزایش می‌یابد. عضلات را قوی تر می کند و از ضعیف شدن ان ها جلوگیری می کند . چون جریان خون عضو بی‌حرکت زیاد شده و تغذیۀ آن بهتر می‌شود. این روش با تقویت عضلات همراه بود و از تحلیل رفتن عضلات جلوگیری می‌کند. محدودیت حرکتی در مفاصلی که عضلاتی فلج و یا نیمه فلج دارند را از بین می برد خصوصاً در تمام تمریناتی که باتحمل وزن همراه‌اند، مانند راه رفتن در آب باعث می شود پوکی استخوان به سراغ شخص نیاید .

برای مشاوره در زمینه کاهش سایز در یک جلسه بدون جراحی و عوارض کلیلک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + ده =