رژیم غذایی زنان | کاهش وزن در زنان به چه صورتی استReviewed by Mehdi kh on Feb 3Rating: 5.0

این تبدیل قند به چربی را هورمون انسولین تسهیل می کند. انسولین گرایش دارد که مانع لیپولیز(۵۳)، یعنی تبدیل دوباره چربی به گلوکز، بشود. بنابراین، افرادی که سطح انسولین در آنها بالاست، در سوزاندن چربی برای تبدیل به انرژی با مشکل بیشتری مواجه اند.

برای مشاوره در زمینه لاغری با متخصصان ما تماس بگیرید.

به بیان ساده، دشوارتر وزن کم می کنند. اکنون، قند رژیمی یکی از عوامل مستقل خطرساز برای بیماری قلب و عروق شناخته شده، و علت آن تأثیر قند بر ترشح انسولین است. انسولین را اکنون ماده ای می شناسند که سبب رسوب در داخل رگها میشود، یعنی، انسولین به پیشرفت رسوب پلاکها روی جداره های رگها می انجامد.

 علاوه بر این، انسولین را اکنون عامل بزرگی قلب، مخصوصا بزرگ شدن بطن چپ قلب، میدانند. بطن چپ قلب، اطاقک اصلی تلمبه زنی قلب است و در ۹۹ درصد موارد حمله های قلبی گرفتاری از آن جا ناشی می شود.

اکنون، انسولین را عامل بزرگی قلب، مخصوصأ بطن چپ قلب، می دانند.

انسولین از طریق تأثیرگذاری بر بسیاری عوامل دیگری که مورد بحث ما است، نقش بسیار مهمی ایفا می کند. اگر سطح انسولین بالا رود، سبب رسوب چربی و رشد سلول های نرم عضلانی در شریان ها (هر دو ضروری برای تشکیل رسوب یا پلاک) نیز می شود، و بنابراین گرایش به تشکیل لخته خون را افزایش میدهد.

کدام عوامل مقاومت به انسولین را کاهش می دهند

 دو عاملی که قبلا مورد بحث قرار گرفته است، یعنی استروژن و ورزش، هر دو مقاومت در برابر انسولین را کاهش می دهند و معلوم شده است که در به تأخیر انداختن سفت شدگی جدارهای شریان ها یا تصلب شرایین بر دستگاه قلب و عروق اثر سودمندی دارند.

اما، به نظر می رسد گروهی از افراد، صرفنظر از این که این دو عامل تا چه حدی در عوامل خطرزای مهم تأثیر مطلوبی دارند، زودتر از حد معمول به بیماری شایع قلب و عروق مبتلا می شوند، و این امر غالبا به حمله های قلبی زودرس، سکته مغزی، و مشکلات فشار خون بالا می انجامند. این گروه از افراد دیابتی مقاوم در مقابل انسولین تشکیل می شوند که در آنها تنها نشانه غیرطبیعی اولیه و قابل اندازه گیری، بالارفتن سطح انسولین است.

 برای ما، و همچنین دیگران، به خوبی مشخص شده است که انسولین بر فرایندهای شناخته شده ای که علت رشد بیماری قلب و عروق ناشی از سفت شدن جدار رگها است، تأثیر زیادی دارد. بنابراین، کلید بهبود عملکرد و تندرستی از طریق تغذیه، در انسولین نهفته است. تنظیم ترشح انسولین از طریق رژیم غذایی ممکن است مهمترین عاملی باشد که رشد بیماری قلب و عروق را تحت تأثیر قرار میدهد. در فصل نهم، در باره چگونگی عملکرد این تعدیل و همچنین نحوه تأثیرگذاری آن بر کاهش یا افزایش وزن صحبت خواهیم کرد.

 زنان و کاهش وزن

کاهش وزن در بسیاری از زنان، در مقایسه با مردان دشوارتر است. با این همه، برخی موفقیت های بزرگ کتاب قند ستیزی در میان زنان مشاهده شده است. زنی که او را می شناسیم، توانسته بود طی پنج ماه با پیروی از روش این کتاب حدود سی کیلو وزن کم کند.

کاهش وزن در زنان بسیار دشوارتر است تا در مردان.

مگی دره زین، زنی ۵۱ ساله اهل نیواورلئان، در تمام طول زندگی خود تا همین اواخر با مشکل اضافه وزن درگیر بوده است. وی وقتی دبیرستان را به پایان رسانید، حدود ۵۴ کیلو وزن داشت، اما وزنش اندکی پس از ازدواج و بچه دار شدن، به بیش از ۸۲ تا ۸۵ کیلو افزایش یافت.

پس از مرگ ناگهانی شوهرش، پرخوری را شروع کرد و سرانجام وزنش به حدود ۱۵۶ کیلو رسید. پس از این که پی برد باید کاری انجام دهد، مصرف غذایی خود را کاهش داد و هرچه می توانست چربی را از غذای روزانه خود حذف کرد؛ در طی ۱۸ ماه وزن خود را دوباره به ۸۵ کیلو رسانید و در آن وزن دوباره ثابت ماند. در این زمان مگی با سبک زندگی قندستیزی توصیه شده در این کتاب) آشنا شد و در طی پنج ماه بعد با پیروی از دستورالعمل های کتاب توانست حدود ۳۱ کیلو کم کند و به وزن کنونی، ۵۰ کیلو، برسد. او می گوید رژیم غذایی کتاب سبک زندگی قندستیزی عجیب ترین رژیم غذایی است که تاکنون دیده است. او اظهار می کند که همیشه در مقابل شیرینی وسوسه می شد، ولی این رژیم غذایی اشتیاق او را نسبت به شیرینی از میان برده است. انرژی، عملکرد، و احساس تندرستی او همه بهتر از گذشته است.

 دیگری به نام لالا بال کوپر، اهل ممفیس در ایالت تنسی، مطالب زیر را در ارتباط با این کتاب نگاشته است: سفر من به دنیای سبک زندگی قندستیزی هیجده ماه پیش شروع شد. این که من چگونه به این سفر برانگیخته شدم، هنوز هم یک معماست. بالاخره، مدت ها قبل از آن بهار خاص، امید کاستن حتی مقدار اندکی وزن را به کلی از دست داده بودم. اضافه وزن اندام متوسط مرا با لایه ای نرم احاطه کرده بود

 مبارزه ای به معنای واقعی کلمه به خاطر کاهش وزن، در طول زندگیم (تا آن جا که به خاطر دارم ادامه داشت. این کار از سال های اول ابتدایی شروع شده بود. من همیشه در جستجوی راه حلی برای این مشکل بودم، ولی همواره با ناکامی روبرو می شدم. رژیم های غذایی توصیه شده در هر سال را یکی پس از دیگری آزموده و سرانجام به این نقطه رسیده بودم که هیچ روشی، حتی اگر با بهترین روش تبلیغاتی هم همراه باشد، دیگر نمی تواند علاقه مرا جلب کند.

به همین جهت، نمی توانم توضیح دهم چگونه انگیزه پیدا کردم در باره کتاب سبک زندگی قندستیزی تحقیق کنم. هنوز متحیرم که چطور شد نسخه ای از این کتاب را خریدم و حتی شگفت تر این که آن را مطالعه و آزمایش کردم. زیراء میزان تردید من در آن زمان چندان پردامنه و امیدم چندان اندک بود که تصور نمی کردم هرگز برنامه ای یافت شود که برای من موفقیت آمیز باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × سه =