در زندگی امرروز بسیاری از ما با چاقی درگیر هستیم و این چاقی هم مشکلاتی را برای سلامتی تان ایجاد کرده هم از لحاظ ظاهری در جامعه ی امروز چاقی پسندیده نیست اما چه عواملی باعث چاقی و اضافه وزن می شود و آیا می شود که با کاهش این عوامل از اضافه وزن و چاق شدن جلوگیری کنیم در این مقاله بیشتر راجع به مقوله ی چاقی و عوامل ان صحبت خواهیم کرد .

برای رهایی از چاقی با ما مشورت کنید .

عواملی که باعث چاقی و اضافه وزن می شوند :

در زندگی مدرن امروزه  باید بیشتر به چاقی توجه کنیم زیرا عوامل چاقی امروزه بیشتر شده است . اگر میزان چاقی یا در واقع مقدار چربی های ذخیره شده در سلول های چربی به قدری باشد که خون بصورت کاملا طبیعی در لا به لای بافت های چربی جریان یابد در این صورت اگر فرد کمتر از نیاز بدن موادغذایی مصرف کند بدن شروع به مصرف چربی ها ی ذخیره شده می کند و لاغر می شود .

یکی از دلایلی که بعضی از افراد لاغر نمی شوند این است که آهسته غذا نمی خورند تند غذا خوردن باعث می شود حجم زیادی بخورید و دیر سیر شوید افرادی که به آرامی غذا می خورند و غذا را خوب و به آرامی می جوند باعث می شود معده پیام سیر شدن دریافت کرده و تمایل به خوردن غذا کمتر می شود در نتیجه کالری کمتری هم وارد بدن می شود و زودتر به تناسب اندام می رسیم  همچنین اگر هنگام غذا خوردن حواستان به جای غذا به تلویزیون یا گوشی مبایل و لپ تاپتان باشد باعث می شود مقدار بیشتری غذا بخورید و اصلا متوجه نباشید و به این ترتیب کالری بیشتری وارد بدن تان کرده اید و نباید انتظار داشته باشید که لاغر شوید و وزن کم کنید . افزایش وزن همراه با تجمع چربی در نواحی مختلف بدن بدون درد و ناصافی پوست که در مردان و زنان بصورت یکسان بروز می کند و معمولا با رژیم غذایی قابل درمان است . ولی اگر میزان چاقی یا در واقع مقدار چربی های ذخیره شده در سلول های چربی به قدری زیاد باشد که سلول های چربی باد کرده و به مویرگ های اطراف خود فشار بیاورندو موجب کاهش و بعضا توقف جریان خون در لابلای بافت های چربی شوند، در این صورت حتی اگر فرد کمتر از نیاز بدن مواد غذایی مصرف کند بدن نمی تواند چربی های ذخیره شده را مصرف کند و لاغر شود زیرا تنها راه برداشت و مصرف چربی ها از طریق خون امکان پذیر است و در این افراد خون به چربی های ذخیره شده دسترسی مناسبی ندارد . بنابراین بدن شروع به برداشت چربی از نواحی مانند صورت می کند که خون در لابلای بافت های چربی آن در جریان است و به چربی های آن دسترسی دارد . در نهایت ممکن است فرد با یک صورت استخوانی ولی شکم و پهلوهای چاق و پر از چربی مواجه شود . درمان این نوع از چاقی صرفا با کاهش مصرف امکانپذیر نیست . افراد چاق باید با توجه به شرایط فیریکی و متابولیسم فعالیت روزانه ، به دنبال کاهش کالری دریافتی روزانه باشند توجه داشته باشید که فعالیت بدنی بیشتر برای ثابت نگه داشتن وزن است و تاثیر چندانی برکاهش آن ندارد .مگر فعالیت های بدنی سنگین که کالری زیادی از شما مصرف می کند . دانش عمومی در مورد رخدادهای بیولوژیکی که منجر به شکل گیری بافت هایی می شوند که منتج به چاقی و سلولیت اند خیلی جزئی است .

عدم آگاهی باعث می شود برخی کمپانی ها و افراد سودجو تحت تبلیغات گسترده رسانه ای یک جفت کفش را بدون هیچگونه تاییدیه  علمی به  عنوان درمان کننده کامل همه ی مشکلات چاقی و سلولیت لاغری پوست و زیبایی معرفی کنند مشکلاتی که اگر ده متخصص پزشکی از رشته های مختلف بصورت تیمی روی یک فرد کار کنند باز هم نمی توانند رفع صد در صد آن ها را تضمین کنند .

باید مواد غذایی متنوع را مصرف کنید : تنوع غذایی باعث افزایش اشتها و میل به خوردن بیشتر می شود اما خوردن غذای یکنواخت به مرور اشتها را کم می کند و می توانیم به راحتی وزن کم کنیم ولی تنوع غذایی این اجازه را به ما نمی دهد .

اگر بتوانید کالری را در طول روز به مقدار مناسب استفاده کنید می توانید امیدوار باشید که وزن کم خواهید کرد حتما حساب کالری های مصرفی خود را داشته باشید . می توانید مقدار کالری هایی که در طول روز یک روز مصرف می کنید را حساب کنید و زیاد تر کالری مصرف نکنید که در بدن تبدیل به چربی های اضافه شود . بسیاری از افراد چون حساب کالری وارد شده به بدن خود را ندارند در کاهش وزن با مشکل مواجه می شوند شمردن کالری های مصرفی در طول روز به کاهش وزن کمک بسیار مهمی می کند با شمردن کالری ها دقتتان در خوردن مواد غذایی بالا می رود و بی رویه غذا نمی خورید.

اگر مشکلات هورمونی دارید باید در ابتدا این مشکلات را حل کنید زیرا مشکلات هورمونی یکی از عوامل اصلی چاقی هستند. یکی از دلایلی که برخی از افراد با وجود رعایت رژیم غذایی و ورزش باز هم وزن کم نمی کنند داشتن شکلات هورمونی است و باید برای حل این مشکل به پزشک مراجعه کنند چه بسا که با برطرف شدن مشکلات هورمونی اضافه وزن شما هم از بین برود .

از اهمیت ورزش کردن به اندازه ی کافی گفته ایم .  ممکن است شما ورزش کنید ولی کاهش وزن نداشته باشید این برای این است که شما بعد از ورزش غذا می خورید و چون گرسنه هستید کالری بیشتری وارد بدنتان می کنید نوشیدن آب بعد از ورزش را فراموش نکنید . شیر و چای را باهم مصرف نکنید . مواد موجود در چای جذب چربی در بدن را کاهش می دهد اما پروتئین های موجود در شیر این اثر چای را خنثی می کند بهتر است که این دو را با هم مصرف نکنید زیرا عمل چربی سوزی را مختل می کنند و کاهش وزن ما با کندی پیش خواهد رفت .

برای رهایی از چاقی با ما تماس بگیرد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + سه =