با مقاله های مبانی رژیم در خدمت شما همراهان سایت کلینیک رسپینا هستیم برای مشاوره و پاسخ سوالات خود می توانید در قسمت ثبت نظر این مقاله و یا تلفن های تماس ما با متخصصان کلینیک رسپینا در تماس باشید.

خورد و خوراک به شیوه پیش اهنگ

و فاجعه در رستوران!

گاه پیش می آید که در جایی غذا میخورید که ما آن را ((فاجعه رستوران میخوانم.به همه سخنرانی های ذهنی بیندیشید که پیش از،درطول،و پس از غذایی در رستوران، برای خودتان ادا میکنید.شاید اضطراب و نگرانی شدیدی درباره سطح کف نفس خودتان و ترس از نامعلوم را تجربه کنید.

به محض نشستن در رستوران،نگاه میکنید تا ببینید آیا هیچ یک از حاضرانی را که ممکن است نگاهش به غذای چرب شما بیوفتد میشناسید.نظری به فهرست غذا ها می اندازید،حیران از این که ایا(فقط برای حفظ ظاهر)باید غذای ویژه رژیم لاغری را سفارش بدهید یا زیر هر چه عقل سلیم بزنید و با لازانیا همراه با نان سیر دار شکمی از غذا در آورید.مادامی که از تصمیم خود رنج میبرید،نگاهی به دور و بر اتاق می اندازید و از بد بیاری،میبینید عضو پر نخوت باریک و لاغر خانه و مدرسه در میز بغلی نشسته است.

حالا دیگر نمیتوانید لازانیا سفارش بدهید.نمیتوانید این خطر را به جان بخرید که او شما را در حال چنین جنایت شنیعی ببینید.پس سرتان را بلند نگاه میدارید و سالاد ویژه رژیم لاغری را سفارش میدهید.اما همین که پایتان به اشپز خانه برسد، به یخچال هجوم می برید تا چیزی را رضایت بخش بیابید.
به عبارت ساده،زمانی که در رستوران گذرانده اید هیچ رضایتی به شما نبخشیده است.آمیزه از غلیان خشم و شرمساری و محرومیت و شکست را احساس می کنید.با این حالت ذهنی نکبت بار و میزان معتنابهی انزجار از خود،دله دذدی پس از رستوران را نیز به پایان میرسانید.

لازم نیست دیگر بار خودتان را در این وضعیت لبریز از شکست قرار دهید.خوردن،یکی از وقت گذرانی ها و یکی از بزرگترین تفریحات و سرگرمی های ملی ماست.تجربه تان را خراب نکنید.بیایید گرایش و تدابیری مثبت برای قلبه بر ((فاجعه رستوران))را در خود بپرورانیم.برنامه ریزی از پیش نخستین گام ، در نظر گرفتن بازی ((غذای ارضا کننده و غذای اغوا کننده است))و تشخیص این مساله که کدام غذا به شما رضایت خواهد بخشید.دریابید که در این لحظه ،از نظر طعم و جنس و بافت و نوع خوراکی–در حال و هوای چه غذایی هستید.

اگر غذای مکزیکی میخواهید،در رستپران مکزیکی جا رزرو کنید.آنگاه ،وقتی به رستوران رفتید،به دقت به فهرست غذا ها نکاه کنید تا دریابید به راستی کدام یک را میخواهید.دلواپس سایر خانمهای لاغر دور و برتان هم نباشید.وقتی در فهرست غذا چیزی را یافتید که مورد توجهتان بود،سفارشش بدهید.به خودتان بگویید که خوردن آن هیچ اشکالی ندارد،استحقاقش را دارید.و این شمایید که بر انچه میخورید اقتدار دارید،نه غذا بر شما.

از همان فنی استفاده کنید که برای تجسم شیرینی و شکلاتی به کار بردید. به رنک ها و نوع بافتی که در بشقاب شماست به دقت توجه کنید.اگر در بشقابتان خوراکی اضافی ای دیدید که انتظارش را نداشتید،آن را از ما بقی غذا ها جدا کنید. آنگاه خوراکتان را به سه یا چهار بخش تقسیم کنید.اگر غذایتان چیزی مثل ساندویچ باشد،این کار آسانتر است اما اگر چیزی ممثل یک ظرف اسپاگتی باشد،با چنگال میان آن خطی رسم کنید حالا یک قسمت یا گوشه یی از غذایتان را بخورید.آرام و آهسته غذا بخورید!هر لقمه را به دقت بجوید تا بتوانید از لذت عطر و طعم و نوع بافت آن اگاه شوید.

وقتی نیمی از غذایتان را خوردید،از خودتان معذرت بخواهید،به دستشویی بروید.چند لحظه را در آنجا بگذرانید،چند نفس عمیق بکشید.و در آینه به خودتان به نظر تحسین بنگرید.وقتی به سراغ غذا باز گشتید از خودتان بپرسید که آیا به راستی برای چه مقدار غذا اشتها دارید.به احتمال قوی،به چیز زیاد تری تمایل نخواهید داشت.وقتی مصمم شدید که دیگر گرسنه نیستید،فورا پیشخدمت را صدا کنید تا ما بقی غذایتان را برایتان بسته بندی کند تا به خانه ببرید. این گونه غذا خوردن نه تنها شما را باریک نکاه خواهد داشت بلکه با پرداخت یک بها صاحب دو غذا خواهید شد.

پول هدف نیست

برای بردن غذا از رستوران به خانه،احساس شرمساری نکنید.این کار مانع از آن خواهد شد که به دام این اندیشه بیوفتید که:((غذای رستوران گران است ، پس باید تمامش را بخورم.)) هرگز و هرگز،اسراف یا مسایل اقتصادی را بهانه نکنید تا غذایی را که در آن لحظه میل ندارید یا گرسنه نیستید بخورید.
روشهایی را که برای رستوران پیشنهاد کردم،در خانه به کار ببرید تا غذا خوردن برایتان به صورت تجربه یی دلپذیر در آید.آنگاه به جای این که عضوی از ((فاجعه رستوران))باشید،عضوی از ((جامعه رستوران))خواهید شد.

با ما تماس بگیرید تا مسیر رژیم و تناسب اندام خود را راحت تر بپیمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *