البته که تسلیم میشوید و جدا سلامت عقل خالقان این رژیم لاغری را به باد سوال میگیرید.یقین دارید که خالق این رژیم ، خودش هواره نی قلیانی ملخی بوده- که به دلیلی نا معلوم- تصمیم گرفته چاق و چله های این عالم را به عذابی الیم دچار کند.حتی در سطح عقلی توانسته اید برای شکست خودتان توجیهی بیابید ، منتها نا خود آگاه دارید خودتان را برای شکستی دیگر مهیا میکنید.

رژیم لاغری مشکل است؟؟؟

این اندیشه قدرتمند که ((من همیشه شکست میخورم)) شروع میکند به خزیدن در سایر زمینه های زندگی تان. اگر ذهن نیمه هشیارتان بپذیرد که در رژیم غذایی شکست خورده اید، این توانایی را خواهد داشت که این اعتقاد منفی را به ازدواجتان نیز تعمیم بدهد. (تا وادارتان کند این اعتقاد را نیز بیابیدکه همدمی شکست خورده هستید) ، و همچنین در شغل یا پدر یا مادر بودن شما.

ذهن نیمه هشار این توانایی را ندارد که معقول باشد و به داوری درست بنشیند: همه چیز را تحت اللفظی و علی الظاهر تعبیر میکند. پس اکر معتقد باشید که در کاهش وزن شکست خورده اید ، ذهن نیکه هشیارتان این امر را چنین تفسیر میکند که کلا و عموما موجودی شکست خورده اید. بد تر از همه مواردی بود که نتوانستید برای مدتی طولانی به رژیمی ادامه بدهید. دو ماه آزگار اسیر شمارشگر کالری ها بودید. به سینه همه دعوتها و مهمانی ها و گرد هم آمدن ها دست رد زدید، از ترس این که مبادا آنجا یک دسر لبریز از خامه در انتظارتان باشد.خانواده تان از موضع گیری گوشه گیرانه شما به تنگ آمده بودند.

اما توانستید 25 کیلو از وزنتان بکاهید.پس جشن گرفتید و به خود جایزه دادید: یک کافه گلاسه همراه یک کیک شکلاتی آنقدر دلچسب بود که نتوانستید همانجا متوقف شوید. اندک اندک بر میزان خوراکتان افزوده شد یک ماه نگذشته بود که نه تنها 25 کیلوی از دست داده را بازیافتید، بلکه سه کیلو هم مازاد بر آن اضافه وزن پیدا کردید.حالا در ذهنتان زبون ترین و انزجار آورترین شکست خورده موجود بر سیاره زمین هستید، نصیبت واقعی در این جا این است که در طول رژیم لاغری به امید رسیدن به کاهش وزنی ثابت ، رنج بردید. در واقع، این اندیشه مصرانه را آفریدید که :((من موجودی شکست خورده ام و نمیتوانم هیچ کاری را به درستی انجام بدهم. )) حالا وزنتان بیش از زمانی است که رژیم لاغری را آغاز کرده بودید.

رژیم لاغری غیر اصولی

دانشگاه ییل اخیرا به پژوهشی دست زده است که نشان میدهد رژیم های لاغری عملا به چاقی می انجامند.این پژوهش اشخاصی را در بر میگیرد که برای مدتی طویل به طور گاه به گله رژیم لاغری داشته اند.ظاهرا وقتی کسی رژیم میگیرد،متابولیسم بدنش(میزانی که بدنش کالری میسوزاند) پایین می اید تا با میزان کمتر غذا انطباق یابد.وقتی شخص از رژیم دست میکشد،متابولیسم یا سوخت و ساز بدنش نمیتواند با سرعت لازم به میزان غذای افزونتر واکنش نشان دهد.به همین دلیل، شخصی که رژیم لاغری دارن میتواند به اسانی پنج کیلو از وزن خود را از دست بدهد،و همین که رژیم خود را قطع کند و به روش های معمول خود باز گردد،هشت کیلو اضافه وزن پیدا کند.این متابولیسم مدام در حال دگرگونی، بدنی می افریندکه قادر به تنظیم خود نیست.فرایند هنجار سوخت و ساز جسم ((گیج و اشفته)) میشود، به طوری که دیگر نمیداند چگونه باید واکنش نشان بدهد.

نظریه من این است که فرایند متابولیسم عاقبت انقدر گیچ و اشفته میشود که میگوید:((من دیگر کار نمیکنم.دیگر نمیدانم از من چه میخواهیپس همین جا بمان!))معتقدم به همین علت است که این همه خانم های 45 ساله به بالا برای مشاوره درباره ی اضافه وزن به دفترم می ایند.انها سالها رژیم لاغری داشته اند و دیگر نمیتوانند از وزن خود بکاهند.

از انها میخواهم از هر انچه که میخورند فهرستی تهیه کنند.وقتی میبینم که به اندازه یک گنجشک غذا میخورند و باز هم نمیتوانندنیم کیلو وزن از دست بدهند،در میابم که متابولیسم انها دست از کار کشیده است.آنها باید بدون رژیم های لاغری گاه به گاه، به شیوه معقول و منظم خورد و خوراک بازگردند. تنعا در آن صورت، جسم میتواند به روشنی دریابد که چه باید بکند.

به جای وزن اقتدارتان را بازیابید

بهای مصیبت بار رژیم گرفتن این است که اقتدارتان را از دست می دهید.اجازه می دهید چیزی برون از شما ، مراقب نیازهایتان باشد.وقتی خودتان اداره این امر را به دست میگیرید و شروع میکنید به جستجوی دلایل درونی پرخوری تان،می اموزید چگونه به شیوه هایی مثبت با آنها کنار آیید. از این رو،اقتدار و توانایی کامیابی خود را باز میابید.

هدف این مقالات این است که دقیقا همین کار را به شما بیاموزد.

یاد اوری های بخش اول

  1. رژیم لاغری سبب میشود که غذا چون دشمن به نظر آید.اگر غذا دشمن باشد نمیتوانید با آن راحت باشید.

  2. شخصی که به طور طبیعی لاغر است هرگز خودش را از غذا محروم نمیکند حتی اگر آن غذا پر کالری باشد.

  3. هر چه را که میخواهید بخورید،اما فقط به اندازه اشتهایتان.

  4. رژیم لاغری ((شکست ذهنی))می افریند.

  5. رژیم لاغری به علت نا منظم کردن متابولیسم، میتواند عملا به چاقی منجر شود.

 

برای دریافت رژیم غذایی با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *