شاید این سوال برایتان پیش بیاید که کمبود آب بدن را چگونه می شود جبران کرد ؟ وقتی ورزش می کنید و عرق می ریزید و یا وقتی بیرون هوا گرم است و از شدت عرق لباس به تنتان می چسبد، شروع به نوشیدن می کنید. اگر آب از دست رفته بدن را تامین نکنید، بدن و مغزتان ممکن است آسیب ببینند.

 کم آب شدن بدن می تواند روی خلق و خو، تمرکز و سطح انرژی بدن تاثیر منفی بگذارد، اما همه مایعات یکسان نیستند و آب، همیشه بهترین نوشیدنی برای تامین آب بدن نیست. وقتی آب می نوشید، مایعات بلافاصله در اختیار بدن قرار نمی گیرند بلکه مدتی طول می کشد تا از روده، جذب جریان خون شود. سرعت جذب این مایعات، تا قسمتی به آنچه در نوشیدنی است بستگی دارد.

 دلیلش این است که وقتی عرق می کنید، آب تنها چیزی نیست که بدنتان از دست می دهد. عرق انسان حاوی انواع مختلفی از متابولیت ها از جمله لاکتات، آمینواسیدها، چربی و همچنین سدیم است. نوشیدنی هایی که حاوی مقداری کربوهیدرات در شکل قندها و الکترولیت هایی مانند سدیم هستند، می توانند بسیار سریع تر از آب معمولی، جذب بدن شوند.

برای رهایی از چاقی با ما تماس بگیرید .

روند تامین آب بدن بسیار سریع تر اتفاق می افتد. از سوی دیگر با اینکه بدنتان با عرق کردن، سدیم و دیگر چیزها را از دست می دهد اما آب می تواند کار تامین آب بدن یک فرد بالغ را به درستی انجام دهد. هیچ تحقیقی تا به حال نشان نداده است که نوشیدنی های ورزشی و یا انرژی زا مزیتی داشته باشند، مگر اینکه ورزشتان از ۵۰ یا ۶۰ دقیقه بیشتر باشد. با فرض اینکه برنامه غذایی تان عادی است و از رژیم های بسیار محدود در کالری استفاده نمی کنید، در خطر هیچ گونه کمبود سدیم یا الکترولیت قرار نخواهید گرفت.

حجم مایعاتی که دریافت می کنید بسیار اهمیت دارد و در طول ورزش باید هر نیم ساعت، نیم لیتر و یا هر یک ساعت، یک لیتر آب بنوشید تا آبی که از دست می دهید جایگزین شود.  اما اگر از افرادی هستید که برای مدت زمانی طولانی، سخت ورزش می کنید، یک منبع پیچیده از مواد مغذی می تواند تاثیری مثبت روی احتباس مایعات داشته باشد. بر اساس تحقیقات، شیر نوشیدنی ایده آلی برای ریکاوری است.

این نوشیدنی به خوبی در بدن می ماند و منبعی از پروتئین، کربوهیدرات، ویتامین و مواد معدنی است. در تحقیقی دیگر  محققان متوجه شدند شیر از آب، نوشیدنی های ورزشی، قهوه، چای و بسیاری دیگر از نوشیدنی ها قابلیت تامین آب بهتری دارد. نوشیدنی های ورزشی در صورتی که فشار بسیار بالایی به خود آورده باشید، می توانند کمک کنند، اما شیر چیزی دیگر است و تاثیر بیشتری دارد. حتما لازم نیست بعد از ورزش، نیمی از یک گالن شیر را سر بکشید.

دریافت مقداری مواد مغذی در کنار آب اهمیت دارد. می توانید در کنار آب، یک لیوان شیر بنوشید. اگر به لبنیات علاقه ای ندارید نوشیدن آب در کنار غذا کمک می کند در مدت زمانی کوتاه، آب بیشتری را جذب بدنتان کنید. می توانید برای تامین آب بدن، راه متفاوتی نیز بپیمایید. به جای اینکه نگران آنچه می نوشید باشید، مطمئن شوید در کنار نوشیدنی خود میان وعده یا وعده غذایی سالم و مغذی میل می کنید .

کرفس :

صحبت کاهش وزن که می شود معمولا یاد کرفس و آب کرفس می افتید ، اما ایا واقعا لاغری با کرفس صحت دارد ؟ مانند دیگر غذاهایی که آب زیادی دارند کرفس نیز بسیار کم کالری است – هر ساقه ۶ کالری. کرفس حاوی آب و فیبر است که باعث سیر شدن و کنترل اشتها می شود. این سبزی سبک خالی از مواد مغذی نیست. کرفس دارای فولات است. به لطف آب زیاد موجود در کرفس اسید معده خنثی می شود .

نوشیدن آب :

بر اساس یک قانون قدیمی باید روزانه ۸ لیوان آب بخورید  انجام این توصیه در بعضی از روزها تقریبا غیر ممکن است. تقریبا ۲۰ درصد از آب دریافتی بدن در روز از غذاهای جامد می آید، مخصوصا میوه ها و سبزیجات. نوشیدن آب بسیار مهم است اما می توانید در کنار آب تشنگی خود را با غذاهایی که در ادامه می آیند نیز رفع کنید، چون ۹۰ درصد وزن آنها را آب تشکیل داده است. 

خیار :

این سبزی تابستانی که در میان غذاهای جامد بیشترین مقدار آب را دارد برای استفاده در سالاد و ماست بسیار مناسب است. می خواهید قدرت تامین آب خیار را بیش از این افزایش دهید؟ می توانید آن را به صورت آب دوغ خیار استفاده کنید. سوپ نیز برای تامین آب بدن مناسب است اما شاید دوست نداشته باشید در تابستان سوپ گرم استفاده کنید. بنابراین استفاده از غذاهایی مانند آب دوغ خیار به خنک شدنتان هم کمک می کند.  

کاهو :

معمولا مصرف سبزیجات برگ پهن توصیه می شود . مانند اسفناج. دلیلش هم وجود فیبر بالاتر و مواد مغذی مانند است. اما وقتی صحبت از مقدار آب به میان می آید همه چیز تغییر می کند برگ کاهو از سبزیجات برگدار میزان بسیار بیشتری آب در خود دارد.  این سبزی دارای فولات و ویتامین کا است . پس وقتی دمای هوا بالا می رود، می توانید از کاهو در سالاد ها و یا در ساندویچ استفاده کنید. حتی می توانید همبرگر را به جای اینکه در نان باگت قرار دهید در برگ کاهو بپیچید و میل کنید. این جایگزینی علاوه بر تامین آب بدن تغییری رژیمی نیز هست.  

  تربچه :

سعی کنید از این سبزی همیشه استفاده کنید . تربها طعمی تند و شیرین دارند و با رنگشان جلوه ای زیبا به سالاد می دهند. از همه اینها مهمتر این است که ترب سرشار از آنتی اکسیدان هایی نظیر کاتچین ( در چای سبز نیز پیدا می شود ) است. ترب ترد است و همین تردی آ را تبدیل به یک مکمل عالی برای سالاد کلم تابستانی نیز می کند. فقط کافیست ترب را با کلم و هویج خرد کنید و به آن کمی فندق و جعفری خرد شده نیز اضافه کنید. برای چاشنی هم می توانید از آب لیمو، روغن زیتون نمک و فلفل استفاده کنید .

برای رهایی از چاقی فقط با ما تماس بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − یک =