می دانید که امروزه بسیاری از ورزش ها را در اب انجام می دهند زیرا انجام ان ها در اب نتیجه ای شگفت انگیز دارد . ایروبیک در آب تجربه‌ی هیجان‌انگیزی است که حتما باید امتحانش کنید. متخصصان معتقدند انجام ایروبیک در آب می‌تواند سریع‌تر از تمرینات عادی به کاهش وزن، از بین‌ بردن سلولیت و داشتن تناسب اندام منجر شود. با مقاله ی همراه شوید تا با ایروبیک در اب بیشتر اشنا شوید .

ایروبیک در آب

برای داشتن اندام دلخواه و رهایی از چربی های شکم و پهلو کلیک کنید.

خوب است بدانید که مهم‌ترین فایده‌ی ایروبیک در آب این است که از مفاصل محافظت می‌شود متخصصان معتقدند که  زمانی‌که روی زمین تمریناتی مانند دویدن را انجام می‌دهید، احتمال وارد آمدن ضربه به مفاصل‌تان زیاد است، ولی زمانی‌که در آب تمرین می‌کنید، دیگر نیروی گرانش باعث نمی‌شود وزن بدن‌تان روی مفاصل‌تان فشار بیاورد. تمرین در آب از تأثیر این ضربه‌ها می‌کاهد و از مفاصل‌تان محافظت می‌کند. متخصصان معتقدند نیروی شناوری آب باعث می‌شود فشار وارده‌ بر مفاصل تا ۸۵ درصد کاهش یابد. بسیاری از ورزشکاران در دوره‌ی بازیابی در آب تمرین می‌کنند، زیرا با این روش بدون اینکه بر مفاصل ضعیف‌شده‌شان فشار زیادی بیاورند، می‌توانند عضلات خود را تقویت کنند.

ملزومات اولیه برای شروع ایروبیک در آب :

ایوبیک در آب

یک لباس شنا مقاوم به کلر تهیه کنید : کلاس های ایروبیک ابی معمولا حدود یک ساعت است پس باید لباسی تهیه کنید که برای ورزش چند بار در هفته و در اب مناسب باشد . مایوی یک تکه بسیار مناسب تر است .

یک روپوش یا کاور تهیه کنید : این برای کسانی است که به پوشیدن مایو خیلی عادت ندارند و با ان راحت نیستند .

کفش های مناسب تهیه کنید : می دانید که در ایروبیک در اب تمرین ها ی زیادی در اب وحرکت های بسیاری را در اب باید انجام دهید . پوشیدن کفش شنا تبعث می شود پا مستقیم د رمف استخر قرار نگرفته و از سرخوردن شما جلوگیری می کند و از پاهای شما هم محافظت خواهد کرد .

مشورت با پزشک تان : برای شروع این ورزش حتما قبل از شروع با پزشک تان مشورت کنید درست است که ایروبیک در اب ورزشی سبک است ولی مشورت با پزشک تان مهم تر است .

دریک کلاس اصولی با یک مربی حرفه ای ثبت نام کنید : حتما در یک باشگاه معتبر با یک مربی حرفه ای کار کنید زیرا انجام حرکات و اموزش انجام حرکات به درستی بسیار مهم است زیرا با اشتباه انجام دادن برخی از حرکات ممکن است دچار مشکل اساسی شوید .

دوش گرفتن قبل از انجام حرکات ورزشی : خوب است که قبل از ورود به استخر یک دوش مختصر بگیرید و بدن تان را خیس کنید . با این کار بدن تان را از الودگی ها ی احتمالی پاک می کنید .

برای انجام حرکات اماده شوید : مربی به شما حرکاتی را میدهد که باید انجام دهید خود را برای انجام این حرکات حدود یک ساعت در اب اماده کنید . شما این حرکات را انجام خواهید داد : راه رفتن و حرکات قدرتی

بالا وپایین کردن دست ها و پاها و کمر و کل بدن تان و از وسایلی مانند نودل ها و دمل ها استفاده خواهید کرد .

ایروبیک در آب و عملکرد آن :

ایروبیک در آب

ایروبیک یک ورزش پر جنب و جوش است و نیاز به تحرک زیاد دارد خوب است توجه کنید که درست است که ایروبیک در آب فشار کمتری بر مفاصل وارد می‌کند، اما این به آن معنا نیست که این تمرینات سبک هستند. تمرین در آب باعث می‌شود تا نسبت‌به تمرین در خشکی عضلات‌تان سخت‌تر تلاش کنند، بیشتر چربی بسوزانید و زودتر به اندام موردنظرتان برسید. دلیل این امر آن است که با هر حرکتی که انجام می‌دهید باید با نیروی آب نیز مبارزه کنید. متخصصان می‌گوید هر حرکتی که شما در آب انجام می‌دهید، به‌معنای مبارزه با مقاومت آب است. بنابراین تمرین در آب نسبت‌به تمرین در خشکی، شدت بیشتری خواهد داشت هر دقیقه دویدن در خشکی تنها شش کالری انرژی می‌سوزاند، در‌حالی‌که این مقدار برای دویدن در آب یازده کالری در دقیقه است.

فشار اضافی وارد بر پاهایتان در آب موجب می‌شود خون بیشتری به بالاتنه‌تان هل داده شود. این امر موجب می‌شود قلب‌تان بیشتر تلاش کند، ضربان قلب‌تان افزایش یابد و درنتیجه در طول ایروبیک در آب کالری بیشتری بسوزانید. همچنین انجام ایروبیک در آب، بر بدن تأثیر خنک‌کنندگی دارد. ازآنجایی‌‌که در زمان تمرین در آب هستید، بدن‌تان خیلی عرق نمی‌کند و احتمال اینکه در طول تمرین بدن‌تان دچار کم‌آبی شود، کمتر است. البته مهم است که قبل، در حین تمرین و پس از آن به‌اندازه‌ی کافی آب بخورید تا از خطر کم‌آبی بدن‌تان جلوگیری کنید. زمانی‌که در آب هستید، آب باعث خنک‌ماندن شما می‌شود و درنتیجه امکان اینکه ناخودآگاه دچار کم‌آبی شوید بیشتر است. مربی‌تان می‌تواند در مورد مقدار آبی که باید بنوشید،به شما مشورت بدهد و تعیین کننده باشد .

توجه کنید که ایروبیک در آب برای افراد مسن و کسانی که به تازگی از آسیب دیدگی رها شده اند بهتر است. ازآنجایی‌که ایروبیک در آب فشار کمی بر مفاصل وارد می‌کند، برای کسانی‌که درحال بازیابی آسیب‌دیدگی هستند و کسانی‌که مدت‌ها فعالیت نداشته‌اند، بهتر است. همچنین این تمرینات به افراد مسن نیز توصیه می‌شود. زیرا باعث می‌شود این افراد نسبت‌به تمرین در خشکی تحرک و انعطاف‌پذیری بیشتری داشته باشند. ایروبیک در آب برای کسانی‌که به تازگی زایمان کرده‌اند و کسانی‌که مشکل کمر دارند، نیز توصیه می‌شود. زیرا آب با کمک به این افراد از فشار وارده بر ستون فقرات می‌کاهد.

نیازی نیست شناگر المپیکی باشید تا بتوانید ایروبیک در آب را انجام دهید. بیشتر حرکات ایروبیک در آب، در آبی انجام می‌شوند که ارتفاع آن تا سینه‌تان باشد و معمولا پاهایتان زمین را لمس می‌کند. همچنین برخی تمرینات با افزایش اعتمادبه‌نفس‌ شما در آب موجب می‌شوند تا مهارت شناکردن‌تان نیز افزایش یابد. ابته اگر باردار هستید یا از التهاب مفصل رنج می‌برید، پیش از شروع ایروبیک در آب با مربی‌تان مشورت کنید. بارداری موجب افزایش تحرک برخی از مفاصل مخصوصا مفاصل لگن خاصره در فرد می‌شود. بنابراین انجام بی‌دقت ایروبیک در آب ممکن است به این افراد آسیب بزند. همچنین کسانی‌ که از التهاب مفصل رنج می‌برند نیز اگر بیش‌ازحد به مفاصل‌شان فشار بیاورند، احتمال آسیب‌دیدگی‌شان وجود دارد.اگر مشکلات مفصلی دارید قبل از شروع با پزشک تان مشورت کنید .

برای داشتن اندام دلخواه و رهایی از چربی های شکم و پهلو کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 2 =