باید بدانید که حرکات کششی حرکات پایه ای هستند که می توانند ما را در کم کردن وزن ولاغر شدن یاری کنند . اما چه حرکات کششی‌ای بهتر از بقیه عضلات‌تان را از آسیب‌دیدگی درامان نگه می‌دارند و به افزایش انعطاف پذیری بدن کمک می‌کنند؟ یادتان باشد که اگر این حرکات باعث ایجاد درد در عضلات‌تان می‌شود یا بیماری‌ای دارید، قبل از انجام این حرکات با فیزیوتراپ مشورت کنید در این مقاله با حرکات کششی که برای کاهش وزن و لاغری موثر هستند را برایتان شرح می دهیم .

وضعیت بدن‌تان در زمان انجام حرکات کششی بسیار مهم است. فراموش نکنید که درست بنشینید. زیرا درست نشستن موجب می‌شود حرکات را به‌درستی انجام دهید. برای انجام تمرینات زیر، ابتدا چانه‌ی خود را به سمت عقب ببرید تا گردن‌تان با ستون فقرات‌تان در یک راستا قرار بگیرد.

حرکات کششی

حرکات کششی خم‌شدن جانبی تنه :

این حرکت کششی برای تناسب اندام و مقاومت عضلات شما بسیار موثر است . باید بدانید که خم‌شدن جانبی تنه موجب ایجاد کشش خوبی در طرفین تنه‌تان می‌شود. دست راست خود را از بالای سرتان به طرف سمت چپ بدن‌تان بکشید. در این حالت باقی بمانید. سپس این حرکت را در جهت مخالف انجام دهید .

حرکات کششی خم‌شدن کامل تنه :

این حرکت برای تناسب اندام عالی است . برای انجام ان در حالی‌که نشسته‌اید، به‌طور کامل تنه‌تان را به سمت پایین خم کنید به‌طوری که صورت‌تان به سمت زمین باشد و سینه‌تان به پای‌تان نزدیک شود. در زمان انجام این حرکت مراقب باشید که به گردن‌تان فشاری نیاید و آسیبی نبینید .

حرکت کشش چهارگانه :

کشش چهارگانه را حتما انجام دهید . ابتدا بایستید. پای‌ راست‌تان را از پشت به‌سمت باسن‌تان بلند کنید و آن را به‌شکلی با دست بگیرید که زانوی‌تان مستقیم به سمت زمین قرار بگیرد. سپس این حرکت را در جهت مخالف انجام دهید.

حرکات کششی چرخش بالا تنه :

باید بدانید که چرخش تنه حرکت کششی است که به خوش اندامی شما کمک می کند. برای انجام ان باید ابتدا محکم بر سر جای‌تان بنشینید و دست‌تان را به‌صورت متقاطع روی قفسه‌ی سینه‌تان قرار دهید. سینه‌تان را به‌گونه‌ای کج کنید تا با صورت‌تان پشت‌ سرتان را ببینید. سی تا شصت ثانیه در این حالت باقی بمانید. سپس این حرکت را در جهت مخالف تکرار کنید.

مخصوص ناحیه ی کمر :

حرکت کششی  مخصوص کمر برای عضلات این قسمت و از بین رفتن چربی ها ی این قسمت بسیار مناسب و موثر است . در ابتدا برای شروع باید کمی خم بشوید . باید برای این حرکت، بدون جابجایی زیاد کمی ستون فقرات‌تان را به عقب بکشید و  شصت ثانیه در این حالت باقی بمانید. اگر احساس درد کردید مدت را کاهش دهید .

حرکت کششی پشت ران  :

حرکات کششی خود را با این حرکت تمام کنید. برای این حرکت روی زمین دراز بکشید. زانوی راست‌تان را به‌سمت قفسه‌ی سینه‌تان خم کنید. پای دیگرتان را به‌طور متقاطع روی پای راست‌تان قرار دهید. این حرکت را درجهت مخالف هم تکرار کنید. اگر فشار واردشده بر شما بسیار زیاد است، پای‌تان را به‌صورت متقاطع نگه ندارید . در انجام حرکات کششی باید توجه کنید که این حرکات را به دقت و با آرامش تمام انجام دهید و درانجام این حرکات عجله نکنید یا با شتاب انجام ندهید اگر مشکل مفصلی دارید با پزشک تان مشورت کنید و بعد شروع به انجام این حرکات کنید .

کاهش وزن با حرکت کششی گردن :

حرکت چرخشی گردن بسیار مهم و حساس است.  باید ابتدا در حالت نشسته، گردن خود را به طرفین بچرخانید. به هر سمتی که گردن‌تان را می‌چرخانید، به‌مدت ۳۰ تا ۶۰ ثانیه در آن حالت باقی بمانید. این قاعده در مورد سایر حرکات کششی این مطلب نیز صادق است. ابتدا گردن خود را به‌آرامی به سمت راست بچرخانید. ۳۰ تا ۶۰ ثانیه در این حالت باقی بمانید. سپس گردن‌تان را به سمت چپ بگردانید و در این حالت باقی بمانید .

حرکت بعدی که روی گردن می توانید انجام دهید حرکت متمایل کردن گردن به طرفین است که می توانید ان را انجام دهید . برای انجام این حرکات توجه داشته باشید که باید با ارامش و به اهستگی انجام دهید و درانجام حرکت عجله نداشته باشید برای این تمرین، گردن خود را به‌سمت راست کج کنید و با دست راست خود سرتان را به‌گونه‌ای به آن سمت بکشید که انگشتان‌تان نزدیک گوش چپ‌تان باشد. سپس این حرکت را در جهت دیگر انجام دهید.

کاهش وزن با حرکت کشش زردپی آشیل :

این حرکت کششی بسیار مفید و موثر است . در این حرکت کششی باید در عضلات پای عقب و ساق پا احساس کشش کنید. جلوی دیوار بایستید. پای راست خود را به‌سمت دیوار خم کنید. پای پشت‌تان باید صاف باشد. هر دوی پای‌تان باید محکم روی زمین قرار بگیرند. با دستان خود به سمت دیوار نیرو وارد کنید. این کار را با پاهای مخالف تکرار کنید.

کاهش وزن با حرکت کششی ران و باسن :

کشش ران و باسن موجب تقویت عضلات و کاهش چربی های این ناحیه می شود . به پشت روی زمین دراز بکشید. پای راست‌تان صاف و محکم روی زمین باقی بماند. سپس پای چپ‌تان را به سمت قفسه‌ی سینه‌تان خم کنید و با دست نگه دارید. سپس این حرکت را در جهت مخالف تکرار کنید.

حرکت کششی پشت پا :

این حرکت کششی را با دقت انجام دهید. تلاش کنید تا از پشت‌تان دو دست‌ خود را به سمت هم ببرید. برای این حرکت باید کف دست بالایی‌تان رو به بدن‌تان و کف دست پایینی‌تان رو به‌ بیرون باشد. ابتدا دست راست‌تان را از پشت به سمت پایین خم کنید و دست چپ‌تان را به سمت بالا به گونه‌ای خم کنید تا دو دست‌تان به‌هم نزدیک شوند. سپس این کار با دستان مخالف انجام دهید

حرکات کششی پا :

حرکت کششی پا بسیار مفید و موثر است .  اگر یک بندِ کشی دارید، از آن برای این حرکت استفاده کنید تا بتوانید پای‌تان را تا ارتفاع بیشتری بالا ببرید. روی زمین دراز بکشید. پای راست‌تان را روی زمین خم کنید. پای دیگر‌تان را به سمت بالا صاف نگه دارید. حالت ایدئال این است که پای‌تان بتواند زاویه‌ی ۹۰ درجه بسازد. سپس این حرکت را با پای مخالف تکرار کنید. همچنین می‌توانید پای خود را به‌کمک یک پارچه در هوا نگه دارید.

 

یک نظر برای «آموزش حرکات کششی مخصوص لاغری بدن»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *