یکی از رژیم های لاغری که ممکن است برای کاهش وزن به سراغ ان بروید رژیم لاغری ولومتریک است . ایا این رژیم غذایی در کاهش وزن میتواند موثر باشد و ما را به نتیجه ی مطلوب برساند ؟ در ابتدا خوب است بدانید که رژیم ولومتریک بیشتر بر غذا خوردن تاکید دارد تا منع از خوردن و هدف آن، سیری کامل است. راجع به این رژیم باید بدانید که ولومتریک ابزاری برای تعیین کالری در اختیار افراد قرار می‌دهد و به آن‌ها توصیه می‌کند که یک ژورنال غذایی داشته باشند تا در آن گزارشی از غذا و نوشیدنی‌های مصرف شده در طول روز را بنویسند.

برای مشاوره در زمینه لاغری موضعی و حذف چربی های مضر کلیک کنید.

با این روش عادات غذایی آنها مشخص می‌شود و اشکال کار را پیدا می‌کنند. این رژیم در کنار خوردن سبزیجات و میوه‌ها، فعالیت فیزیکی را هم توصیه می‌کند.   اما شایداین سوال برای تان پیش بیاید که این رژیم از لحاظ علمی تایید می شود یا نه  در چند تحقیق میزان تاثیر گذاری تراکم انرژی غذا ، بر افزایش و یا کاهش وزن بررسی شده‌است. در نتیجه‌ی این بررسی ها  مشخص شد که تراکم انرژی بر تغییرات وزن تاثیر می‌گذارد.

رژیم لاغری ولومتریک

عملکرد رژیم ولومتریک و کاهش وزن و لاغری :

حق انتخابی که در این رژیم دارید این است که رژیم غذایی ولومتریک مشخص نمی کند که چه بخورید و چه نخورید و هدف آن یاد دادن روش درست غذا خوردن و در نتیجه سیری کامل است. این رژیم در برنامه خود غذایی را پیشنهاد می‌دهد که مقدار زیادی آب، فیبر بالا و مواد مغذی بیشتری دارد تا احساس سیری کامل به شما دست دهد. به صورت کلی این لیست غذایی شامل موارد زیر می‌شود: میوه‌های تازه سبزیجات تازه و لوبیا و حبوبات غلات کامل غلات صبحانه با فیبر بالا ماهی‌های کم چرب مرغ و گوشت بدون چربی مواد غذایی کم شکر و هر چه چربی و شکرو نمک کمی دارد .

باید بدانید که در این رژیم غذاهایی که حاوی مقدار زیادی آب هستند مانند اب میوه ها و سبزیجات رژیم سالم تری به نظر می اید . علت این موضوع، تراکم انرژی و کالری کمتر آن‌ها است، این در حالی‌ست که قدرت سیرکنندگی‌ این غذاها نسبت به غذاهایی با کالری بالا، تفاوتی ندارد. دانشمندان معتقدند که در رژیم ولومتریک می‌توان با خوردن سبزیجات و میوه‌ها و دریافت کالری کمتر، کاملا سیر شد. رژیم ولومتریک، طرفداران زیادی دارد؛ زیرا در آن محدودیت غذایی وجود ندارد. افرادی که این رژیم را انتخاب می‌کنند، از خوردن غذاهای مورد علاقه‌شان محروم نیستند و می‌توانند برنامه غذایی آزادی داشته باشند.

رژیم لاغری ولومتریک

شاید شما هم با بیشتر شناختن این رژیم به دنبال استفاده از ان برایید. بعد از رعایت رژیم ولومتریک متوجه می‌شوید که مقدار فیبر و مواد مغذی بیشتری دریافت کرده‌اید. اما اگر دنبال یک راه سریع و موثر برای کاهش وزن هستید و یا نبود قانون مشخص در برنامه غذایی شما را گیج می‌کند، ولومتریک برای شما مناسب نیست. در طولانی مدت، افرادی که این رژیم را رعایت می‌کنند عادات درست غذایی را یاد می‌گیرند. این عادات به داشتن زندگی سالم‌تر و کاهش وزن بهتر کمک می‌کند. اگر معمولا مقدار زیادی غذا می‌خورید و از میوه و سبزیجات خوشتان نمی‌آید، شاید انتخاب این رژیم برای شما چالش برانگیز باشد.

زیرا این رژیم بر اساس مواد غذایی با میزان آب و کالری کم طراحی شده و عادت کردن به این دسته از غذاها کار مشکلی‌ست. با در نظر گرفتن تمامی این موارد، ولومتریک به جای آن که دائما به شما تذکر میدهد که  نمی‌توانید این غذا را بخورید، به شما می‌گوید چه چیزی‌هایی را می‌توانید بخورید . در این رژیم، حجم زیادی غذا می‌خورید که بیشتر آنها سالم هستند. ولومتریک بیشتر سبک زندگی شما را هدف قرار می‌دهد و این تغییر، زمان طولانی را می‌طلبد اگر می خواهید زود وزن کم کنید و یا از افرادی هستید که باید طبق یک رژیم سخت گیرانه پیش بروید بهتر است از این رژیم صرفه نظر کنید. مشورت با پزشک را فراموش نکنید اول مشورت و بعد انتخاب رژیم غذایی و پیروی از ان .

رژیم ولومتریک و چگونگی تاثیر ان بر بدن

رژیم لاغری ولومتریک

باید توجه داشته باشید که رژیم لاغری ولومتریک یک روش علمی برای کاهش وزن است. یکی از مزایای رژیم ولومتریک تاکید آن برغذاهای پر آب و سالم مثل میوه‌ها و سبزیجات است. این رژیم به شما روش درست غذا خوردن را یاد می‌دهد. رژیم بدون شکست: هدف این رژیم کاهش وزن با سرعت کم است. سرعت پایین ولومتریک به تثبیت وزن بعد از رژیم کمک می‌کند. در این رژیم سختی های رژیم های دیگر و محدودیتی وجود ندارد .  وقتی این رژیم را شروع می‌کنید نیازی نیست به خودتان بگویید که اصلا شکلات، بستنی و یا پنیر نمی‌خورم.

شما یاد می‌گیرید که چطور هرغذایی را که دوست دارید به اندازه و با روش درست در برنامه غذایی خود قرار دهید پس چه چیزی بهتر از این .  می دانید که هر رژیم غذایی محدودیت های خاصی دارد التبه که رژیم ولومتریک هم از این قاعده خارج نیست. شما باید خودتان بیشتر دست به کار شوید و آشپزی کنید .. اگر کارمند هستید  و یا فرصت آشپزی کردن ندارید، این رژیم برای شما مناسب نیست. خوب است این نکته را هم بدانید که خوردن غذاهایی با کالری کمتر در رژیم والیومتریک، ممکن است شما را کاملا سیر کند، اما این سیری مدت زیادی طول نمی‌کشد. زمانی که غذایی سرشار از آب می‌خورید ممکن است در لحظه احساس سیری کنید؛اما بعد از مدت کوتاهی گرسنگی دوباره به سراغتان می‌آید.

البته مصرف پروتئین به شما کمک می‌کند که مدت طولانی تری سیر بمانید. اینکه رژیم لاغری ولومتریک محدودیتی ندارد شاید از نقاط ضعف اش هم باشد بعضی از افراد تمایل دارند که قوانین سخت گیرانه و مشخص شده‌ای را دنبال کنند و بدانند که با رعایت دقیق قوانین می‌توانند وزن خود را کاهش دهند. رژیم ولومتریک راه درست غذا خوردن را یاد می‌دهد و در عین حال مصرف هیچ نوع ماده غذایی را ممنوع و یا میزان کالری دریافتی را محدود نمی‌کند. در کنار برنامه غذایی، افراد را به ورزش و انجام فعالیت فیزیکی تشویق می‌کند، اما هیچ قانون مشخصی در مورد نوع ورزش و یا مدت زمان آن ندارد. اگر از آن دسته افرادی هستید که نیاز به قوانین مشخص دارند، این رژیم به شما کمکی نمی‌کند پس به سراغ یک رژیم سخت گیرانه و محدود بروید . فراموش نکنید که برای شروع هر رژیم لاغری حتما با پزشک تان مشورت کنید و بعد شروع به رژیم گرفتن کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *