یکی از ویتامین هایی که برای بدن و حفظ تناسب و سلامت بدن ضروری است تیامین است . تیامین یا ویتامین ب 1 یکی از هشت گروه ویتامین های گروه ب است و باید بدانید که در فعالیت های مهم و حساس بدن نقش بسیار مهمی دارد . ویتامین ب 1 غذای جذب‌شده در بدن را به انرژی تبدیل می‌کند و تقریبا تمامی سلول‌های بدن برای داشتن کارکرد مؤثر از آن تغذیه می‌کنند. این ویتامین به‌طور طبیعی در بدن تولید نمی‌شود، به همین خاطر باید با مصرف خوراکی‌هایی چون گوشت قرمز، آجیل و غلات کامل که از جمله منابع غنی ویتامین ب 1 هستند، نسبت به جذب میزان کافی از آن اقدام کرد . در این مقاله راجع این این ویتامین و حساسیت وجود ان دربدن بیشتر صحبت خواهیم کرد با ما همراه شوید .

اگر می خواهی راحت و بی دردسر لاغر بشی بدون جراحی و بیهوشی کلیک کنید.

باید بدانید که کمبود ویتامین ب 1

بیشتر در میان مردم کشورهای جهان‌سومی و فقیرتر مشاهده می‌شود، اما صرف نظر از این مسئله، عواملی هستند که می‌توانند در کارکرد معمول بدن برای جذب این ویتامین اختلال ایجاد کنند؛ از آن جمله می‌توان به مصرف مداوم نوشیدنی‌های الکلی، کهولت سن، بیماری ایدز و دیابت و دیالیز اشاره کرد. بسیاری از افراد متوجه کمبود این ویتامین در بدن‌شان نمی‌شوند و به‌خاطر نداشتن آگاهی از این اختلال، اقدامی برای برطرف کردن آن نمی‌کنند. این مسئله ریشه در علائم و نشانه‌های کمبود ویتامین ب 1 در بدن دارد که تاحدودی نامحسوس‌اند و بعضا با نشانه‌های اختلالات دیگر اشتباه گرفته می‌شوند.

خوراکی ها و منابع مهم ویتامین ب 1 یا تیامین :

یکی از بهترین روش هایی که می توانیداز کمبود ویتامین ب 1 دربدن تان جلوگیری کنید این است که در رژیم غذایی خود از این ویتامین و مواد غذایی حاوی این ویتامین به اندازه ی کافی استفاده کنید. باید بدانید که مقدار مورد نیاز این ویتامین  برای زنان ۱٫۱ و برای مردان ۱٫۲ میلی‌گرم در روز است.

مواد غذایی حاوی این ویتامین شامل : عدس پخته و لوبیای سیاه پخته شده و ماکادمیا یا فندوق استرالیایی اما خام و نوعی سویای نارس که در غلافش پخته می شود به نامه ادامامه و مارچوبه و غلات صبحانه غنی شده غذاها و خوراکی‌های متعدد دیگری چون ماهی، گوشت قرمز، آجیل و تخمه هم هستند که در آن‌ها میزان نسبتا کمی از ویتامین ب 1 وجود دارد، به همین خاطر بیشتر افراد، بدون نیاز به استفاده از داروهای مکمل، می‌توانند نیاز روزانه‌شان به این ویتامین را برآورده کنند.

کمبود ویتامین ب 1 و خستگی و بی حالی :

شدت خستگی برای هر شخص، بسته به میزان کمبود ویتامین ب 1 متفاوت خواهد بود . همواره توجه کنید که تشخیص علت اصلی خستگی کار چندان ساده‌ای نیست، چراکه اختلالات متعددی منجر به آن می‌شوند. همین مسئله باعث شده است تا بسیاری به این نکته پی نبرند که علت خستگی‌شان احتمالا کمبود ویتامین ب 1است. این ویتامین در تبدیل غذای دریافتی بدن به سوخت و انرژی نقشی مهم و حیاتی دارد و کاملا منطقی است که کمبود آن باعث بروز خستگی شود؛ خستگی از دیگر نشانه‌های رایج کمبود  ویتامین ب 1 است و نتایج تحقیقات بسیاری هم این را نشان می دهد .کسانی که زودرنج هستند، به‌سرعت و با هر گفته‌ای ممکن است ناراحت شوند و با احساساتی چون نگرانی و کلافگی سروکار دارند. عوامل فیزیکی و روانی و اختلالات مختلفی وجود دارند که می‌توانند این احساس را به وجود بیاورند. کمبود ویتامین ب 1 یکی از این اختلالات است و کسانی که از آن رنج می‌برند، معمولا در همان روزها و هفته‌های اولیهٔ بروز اختلال، دچار زودرنجی می‌شوند خوب است بدانید که بررسی‌های انجام‌گرفته بر روی تعدادی نوزاد مبتلا به بیماری بری بری نوعی سوءتغذیه ناشی از کمبود ویتامین ب 1 گواه این مدعی است .

کمبود ویتامین ب 1 و اختلال در رفلکس های بدن :

توجه کنید که یکی از دیگر از علائم کمبود این ویتامین دربدن اختلال در رفلکس های بدن است . می‌توان به تحت‌تأثیر قرار گرفتن عصب‌های حرکتی اشاره کرد. کمبود این ویتامین، اگر به حال خود رها شود، باعث آسیب دیدن دستگاه عصبی خواهد شد. یکی از نتایج این آسیب، مختل شدن واکنش‌های غیرارادی معمول بدن است. اختلال ناشی از این کمبود بیشتر در زانو، مچ پا و عضله‌های سه‌سر مشاهده می‌شود. طولانی شدن مدت‌زمان کمبود این ویتامین می‌تواند منجر به از بین رفتن هماهنگی و تناسب، میان قسمت‌های مختلف بدن شود و فعالیت‌هایی چون راه رفتن تحت‌تأثیر قرار بگیرند.

کمبود ب 1 و کم شدن اشتها :

خوب است بدانید که یکی از علائم اولیه و رایج کمبود ویتامین ب 1 بی اشتهایی است. به باور محققان یکی از وظایف مهم ویتامین ب 1 تنظیم احساسات مربوط به سیری و گرسنگی است. مرکز احساس سیری در غدهٔ هیپوتالاموس مغز قرار دارد و ویتامین ب 1 باعث کارکرد درست آن می‌شود در سوی دیگر اما، کمبود ویتامین ب 1 بدن باعث مختل شدن کارکرد معمول این قسمت از مغز می‌شود؛ برای نمونه ممکن است بدون اینکه چیزی خورده باشید، احساس سیری کنید

کمبود ویتامین ب 1 و سوزش و تیرکشیدن دست‌ها و پاها:

توجه داشته باشید که تیر کشیدن، سوزش و مورمور شدن دست و پا نشانه‌ای است که از آن با نام پارستزی یاد می‌شود و ممکن است به واسطهٔ کمبود ویتامین ب 1 بروز پیدا کند. عصب‌های پیرامونی‌ای که به دست‌ها و پاها می‌رسند، برای اینکه وظایف‌شان را به‌درستی انجام بدهند، به‌شدت وابسته به ویتامین ب 1 هستند. در صورت کمبود این ویتامین در بدن، عصب‌های پیرامونی آسیب می‌بینند و به‌دنبال آن، پارستزی بروز پیدا می‌کند. پارستزی هم در همان دوران اولیهٔ کمبود این ویتامین خود را نشان می‌دهد و نتایج آزمایش‌های صورت‌گرفته بر روی موش‌های آزمایشگاهی آسیب دیدن عصب‌های پیرامونی را تأیید کرده است.

کمبود ویتامین ب 1 و ضعف در عضلات :

باید توجه داشته باشید که ضعیف شدن کلی عضلات بدن هم اختلال نسبتا رایجی است و مشخص کردن علت اصلی آن گاهی دشوار می‌شود. در واقع هر کسی در مرحله‌ای از زندگی ممکن است برای مدتی کوتاه از این مسئله رنج ببرد، اما اگر ضعف عضلات تداوم پیدا کند و نتوان دلیل و علت قطعی آن را مشخص کرد، احتمالا ریشهٔ مشکل در کمبود ویتامین ب 1 است. در بسیاری از موارد مشاهده شده که کمبود این ویتامین در بدن موجب ضعف عضلات شده است. به‌علاوه، پس از تدابیر درمانی و شروع به جذب  ویتامین ب 1 کافی برای مدتی مشخص، وضعیت جسمانی این افراد بهبود می‌یابد و ضعف عضلانی‌شان تاحدود زیادی برطرف می‌شود. چنانچه علائم بالا را مشاهده کرده و در خود حس کردید بهتر است قبل از هر اقدامی به پزشک مراجعه کنید زیرا ممکن است این علائم برای بیماری های دیگر هم همین باشند و مشترک باشند پس حتما با پزشک مشورت کنید .

اگر می خواهی راحت و بی دردسر لاغر بشی بدون جراحی و بیهوشی کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *