امروزه یکی از مهم ترین خواسته های افراد رسیدن به تناسب  اندام  است و روش های زیادی را برای رسیدن به وزن ایده آل امتحان می کنید. برخی تحقیقات هم نشان دادند که ۸۵ درصد افرادی که از روش های رایج کاهش وزن استفاده کرده اند به نتیجه دلخواه نرسیدند. به همین علت بسیاری به دنبال راه های جایگزین مانند قرص های لاغری می روند.

برای رسیدن به تناسب اندام با ما تماس بگیرید.

 ونوستات یکی از قرص های لاغری است اما به جای اینکه مکملی طبیعی باشد ( ادعای بسیاری از قرص های لاغری ) دارویی است که باید از داروخانه دریافت کنید. این دارو با جذب چربی های مواد خوراکی مقدار کالری دریافتی را کاهش می دهد و سبب کاهش وزن می شود. در این مقاله شما را با این قرص و عملکرد آن بیشتر آشنا می کنیم ؟

قرص لاغری ونوستات و عمکلرد آن :

این قرص نوعی داروی کاهش وزن است و این قرص تحت عنوان ارلستات بدون نیاز به نسخه در داروخانه ها به فروش می رسد . قرص زینیکال نوعی از این قرص است که تنها با تجویز پزشک می توان تهیه کرد . این قرص دارای دوز بالایی است . تمام قرص های لاغری 60 میلی گرم ارلستات دارند اما قرص های زینیکال دارای 120 میل گرم از این ماده هستند و به همین دلیل باید توسط پزشک تجویز شوند . این قرص برای اولین بار در سال 1999 توسط سازمان غذا و دارو آمریکا تایید شد .

Patient medication, horizontal

این قرص لاغری کمک می کند مقدار کمی از وزنتان کم شود چندین تحقیق بزرگ روی ونوستات یا ارلستات که ماده فعال درون قرص های لاغری هستند انجام شده است. یکی از شناخته شده ترینِ این تحقیقات مربوط به محققان سوئدی می شود.

در این آزمایش ۳٫۳۰۵ فرد مبتلا به اضافه وزن به مدت ۴ سال مورد آزمایش قرار گرفتند. افراد در این تحقیق به دو گروه تقسیم شدند. یک گروه سه مرتبه در روز ۱۲۰ میلی گرم ونوستات یا ارلستات دریافت می کرد در حالی که گروه دیگر شبه دارو دریافت می کردند. تمام شرکت کنندگان روزانه ۸۰۰ کالری کمتر از حد معمول، کالری دریافت می کردند و چربی خوراکی را به ۳۰ درصد کالری محدود کرده بودند. همچنین این افراد تشویق می شدند که هر روز به پیاده روی بروند. در طول سال اول متوسط کاهش وزن در گروهی که ونوستات مصرف می کردند ۱۰٫۶ کیلوگرم بود در حالی که این مقدار برای گروه دوم ۶٫۲ کیلوگرم بود.

 با این حال در طی سه سال بعد هر دو گروه افزایش وزن چشم گیری داشتند. گروهی که ونوستات استفاده می کردند در پایان دوره تحقیقات ۵٫۸ کیلو و گروه دیگر ۳ کیلو وزن کم کردند. نتایج این تحقیق نشان داد کاهش وزن به همراه ونوستات، رژیم غذایی و برنامه ورزشی دو برابر کاهش وزن عادی با رژیم و برنامه ورزشی وزن را کاهش می دهد.

تحقیقات درباره قرص لاغری ونوستات محققان در یک تحقیقی دیگر دریافتند که کاهش وزن به همراه ونوستات در مقایسه با کسانی که این دارو را مصرف نمی کردند سبب شد گروه اول ۳٫۴ کیلوگرم بیشتر وزن کم کنند. البته این مقدار در مقایسه با وزن اولیه بالا نیست و محققان متوجه بازگشت وزن پس از یک سال ابتدایی شدند. جالب اینجاست که تحقیق دیگری نیز نشان داد رژیم غذایی کم کربوهیدرات بدون مصرف دارو به همان اندازه رژیم غذایی کم چرب به همراه ونوستات تاثیر گذار است .

قرص ونوستات و مزایای آن :

باید بدانید که این قرص  سبب کمی کاهش وزن می شود و همین کاهش وزن مزایای دیگری را به وجود می آورد که عبارتند از: کاهش خطر دیابت نوع

مصرف این قرص خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را تا ۳۷ درصد کاهش می دهد. همچنین مصرف این قرص فشار خون بالا را هم کاهش می دهد . تحقیقات نشان دادند که مصرف ونوستات سبب کاهش خفیفی در فشار خون می شود. کاهش محققان دریافتند مصرف ونوستات تاثیری مثبت روی کاهش کلسترول بد خون دارد. 

قرص ونوستات و معایب آن :

این قرص باید در دوز و مقدار مصرف حتما با پزشک مشورت شود . اما عوارض جانبی هم دارند که باید از آنها با خبر باشید. باتوجه به اینکه قرص ونوستات مانع از جذب چربی می شود، چربی های هضم نشده در در روده باقی می ماند و سبب دل درد، اسهال و نفخ می شود. برخی افراد هم ممکن است بی اختیاری مدفوع، شل شدن مدفوع و چرب بودن مدفوع را تجربه کنند. مصرف طولانی مدت قرص ونوستات مانع جذب ویتامین های محلول در چربی از قبیل ویتامین می شود.

به همین دلیل مصرف مولتی ویتامین به همراه این دارو توصیه می شود. افرادی که دارو مصرف می کنند و یا دچار بیماری هستند باید قبل از مصرف ونوستات حتما با پزشک مشورت کنند.  زیرا مصرف بیش از اندازه ی این قرص باعث آسیب به کلیه ها می شود . 

بیشتر پزشکان مصرف ونوستات را بیشتر از ۲۴ ماه توصیه نمی کنند. مقدار استفاده از این دارو در آزمایش ها سه مرتبه در روز به مقدار ۱۲۰ میلی گرم بوده است . این قرص  از اندک قرص های کاهش وزن است که توانسته روی بعضی افراد جواب بدهد ولی نتایج مصرف آنچنان که مردم دوست دارند تاثیر گذار و چشم گیر نیست. در بهترین حالت شاید مقداری وزن بیشتری کم کنید البته اگر مصرف قرص ونوستات با رژیم غذایی و برنامه ورزشی همراه باشد.

علاوه بر اینها تاثیرات مثبت کاهش وزن باید با عوارض جانبی آزار دهنده این دارو برای گوارش مقایسه شود و دید که آیا واقعا ارزشش را دارد یا خیر. توجه داشته باشید که همراه با این قرص باید غذاهای کم چرب با کالری محدود مصرف کنید که این برای بسیاری از مردم زیاد خوشایند نیست.

 اگر واقعا می خواهید وزن کم کنید و وزن کم شده را ثابت نگه دارید، سعی کنید پروتئین بیشتری میل کنید و مصرف کربوهیدرات را کاهش دهید این کار تاثیری به مراتب بهتر از مصرف قرص های لاغری از جمله ونوستات دارد .برای مصرف هرگونه قرص یا دارویی برای لاغری باید از پزشک خود کمک بگیرید .

برای رهایی از چاقی با ما تماس بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + 9 =