گیاهخواری یک نوع رژیم لاغری است که باعث کاهش توده ی بدنی می شود آزمایشات نشان می دهد رژیم گیاهخواری می تواند موجب کاهش چشمگیر وزن فرد شود در این زمینه مطالعه ای 18 هفته ای انجام گرفت و نتیجه گرفتند که این رژیم موجب کاهش 2/4 کیلوگرم از وزن شرکت کنندگان در این آزمایش شده است .

برای لاغری و دریافت رژیم غذایی با ما تماس بگیرید .

ممکن است به دلایل مختلفی رژیم گیاهخواری را انتخاب می کنند بعضی به دلیل اینکه مسائل مربوط به حقوق حیوانات برایشان اهمیت دارد گیاهخوار می شوند و بعضی برای حفظ محیط ریست و بعضی برای دستیابی به سلامت ولی افرادی هم هستند که برای کاهش وزن و لاغری به سراغ رژیم گیاه خواری می روند افراد گیاهخوارنسبت به دیگران شاخص توده ی بدنی کمتری دارند رژیم های گیاهخواری مناسب و سرشار از مواد مغذی می توانند به کاهش کلسترول و قند خون کمک کنند و احتمال بروز بسیاری از بیماری ها را کاهش می دهند .

می دانیم که برای لاغری وکاهش وزن باید کالری دریافتی را کاهش داد این رژیم به طرق مختلف به کاهش وزن کمک می کند .

فواید رژیم گیاه خواری چیست؟

این رژیم در کاهش قند خون افراد دیابتی 4/2 برابر موفق تر از سایر رژیم ها عمل کرده است این رژیم می تواند کلسترول بد و کلسترول کامل خون را کاهش دهد رژیم غدایی ای که توانایی کاهش کلسترول و قند خون را داشته باشد برای سلامتی فواید بسیاری دارد کاهش 46 دصدی خطر بیماری های قلبی از این فواید است .مطالعات نشان داده است که رژیم گیاهخواری باعث کاهش علائم التهاب مفصل مانند درد مفاصل ورم و خشکی مفاصل می شود .

اگر رژیم گیاهخواری ضعیفی را در پیش بگیریم می تواند باعث کمبود برخی مواد مغذی و بروز مشکلاتی برای سلامتی ما شود برای مثال گیاهخواران بیشتر از بقیه در معرض کمبود ویتامین ب 12 قرار دارند این امر به خصوص در گیاه خوارانی که از غذاهای غنی شده با ویتامین ب 12 قرار دارند این امر به خصوص در گیاه خوارانی که از غذاهای غنی شده با ویتامین ب 12 یا مکمل های آن استفاده نمی کنند قابل مشاهده است .

اگر رژیم گیاهخواری نامناسب باشد باعث کمبود کلسیم اسیدها ی چرب امگا3 ید آهن و زینک می شود کمبود این مواد مغذی موجب بروز مشکلاتی در سلامتی ما می شود آسیب به دستگاه عصبی کم کاری تیروئید کم خونی شکستگی استخوان ها و افسردگی از جمله عوارض کمبود این مواد مغذی هستند .

در هر وعده ی غذایی از دانه های پروتئینی مانند لوبیا عدس و نخود استفاده کنید و از و مصرف زیاد روغن و گیاهان سرشار از چربی خودداری کنید آووکادو زیتون نارگیل مغزها و دانه های روغنی مواردی هستند که نبایددر مصرفشان زیاده روی کنید چون کالری زیادی دارند . مصرف غذهای فرآوری شده ی شبه گوشت شبه پنیر و دسرهای گیاهی را به حداقل برسانید از غذاهای غنی شده با مواد مغذی و مکمل ها استفاده کنید به مصرف ویتامین ب 12 توجه ویژه داشته باشید .

در تحقیقی دیگر مقایسه ای بین رژیم های گوناگون صورت گرفت گیاهخواری پسکیترینیسم که گوشت دریایی مانند ماهی و صدف مصرف می کنند و رژیم نیمه گیاهخواری که گوشت مرغ و ماهی استفاده می کنند و همه چیزخواری در این تحقیق 4 ماهه شرکت کنندگانی که رژیم  پاک گیاهخواری داشتند به طور میانگین 5/7 درصد از وزنشان را از دست دادند این مقدار تقریبا دو برابر کاهش وزن در 4 گروه دیگر بود .

این رژیم بسیار اثرگذار است و با چربی کم توانست در کاهش وزن 2 تا 3 برابر موفق تر از رژیم های غذایی توصیه شده توسط انجمن تغذیه ی امریکا انجمن قلب امریکا و برنامه ی آموزش ملی کلسترول عمل کند .

در کسانی که این رژیم را رعایت کرده بودند نسبت به کسانی که سایر رژیم ها را رعایت کرده بودند بازگشت وزن بسیار کمتر بود و افراد گیاهخوار هنوز 3/2 کیلوگرم سبک تر از زمانی بودند که برنامه ی کاهش وزن را تازه شروع کرده بودند.

میزان کالری کمتر

به دلیل مصرف زیاد میوه و سبزیجات در رزیم گیاهخواری این رژیم نسبت به سایر رژیم های غذایی با حجم برابر کالری پایین تری دارد و تراکم کالری در این رژیم کمتر است به  عنوان مثال برای دریافت 100 گرم کالری انرژی باید 300 گرم کلم  بروکلی پخته شده یا 238 گرم ملون مصرف کنید این در حالی است که برای دریافت همین مقدار کالری تنها 56 گرم سینه ی مرغ یا 28 گرم پنیر کافی است در رژیم گیاهخواری به دلیل تراکم کالری در غذها با دریافت کالری کمتر احساس سیری می کنید و در نتیجه با  کاهش کالری وزن کم می کنید .

مقدار بیشتر فیبر

این رژیم محتوی مقادیر زیادی میوه و سبزیجات غلات و حبوبات دانه ها و مغزها است این غذاها همه سرشار از فیبر در القای احساس سیری و کاهش گرسنگی موثر است . افزایش مصرف فیبر به شما کمک می کند بدون محدود کردن خود در دریافت کالری یا کاهش حجم غذا وزنتان را کاهش دهید مصرف روزانه 14 گرم فیبر بیشتر می تواند موجب کاهش 10 درصدی کالری دریافتی تان شود این امر می تواند باعث کاهش نزدیک به 9/1 کیلوگرم در بازه ی تقریبا 4 ماهه شود

محدودیت در مصرف برخی از غذاها و خوراکی ها

بسیاری از غذاها یی که در طول روز می خورید محصول فراورده های حیوانی هستند برخی غذاهای فراوری شده و کیک و شیرینی ها از این دسته اند این غذاها کالری بسیار بالایی دارند و مواد مغذی اندکی دارند و احتمال پرخوری بیشتر است رعایت این رژیم از پر خوری و احتمال خوردن این غذاهای پر کالری جلوگیری می کند این رژیم با محدود کردن دایره ی انتخاب مواد غذایی برای شما مانع از پرخوری می شود این رژیم گزینه ی انتخاب شما در بیرون از خانه را هم محدود می کند در تنیجه به جای رفتن به رستوران ها ترجیح می دهید در خانه آشپزی کنید و غذا بخورید و به این ترتیب کالری کمتری را وارد بدن خود می کنید .

برای دریافت بهترین برنامه ی غذایی برای شروع رژیم خود با ما تماس بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *