خام گیاه خواری چیست و چه فایده ای دارد؟این رژیم قدمت زیادی دارد اما امروزه بیشتر شناخته شده است باید بدانید که افراد به دلایل مختلف از جمله مسائل اخلاقی و زیست محیطی به رژیم خام گیاهخواری  که در واقع ترکیبی از اصول گیاهخواری و اصول خام خواری می باشد گرایش پیدا می کنند اما مزایای فوق العاده خام گیاهخواری برای سلامتی همچنان از دلایل اصلی پیروی از این رژیم غذایی می باشد.البته می تواند مشکلاتی هم برای سلامت شما داشته باشد در این مقاله شما را با مزایا و معایب این رژیم لاغری بیشتر اشنا خواهیم کرد.

خام گیاه خواری
خام گیاه خواری-کلینیک رسپینا

رژیم خوام گیاهخواری و عملکرد آن

درابتدا باید بدانید که خام گیاهخواری زیر مجموعه ای از رژیم غذایی وگن است و در آن مانند سایر انواع وگن مصرف تمام فراورده ها و مواد غذایی به دست آمده از حیوانات ممنوع می باشد ضمن اینکه در رژیم خام گیاهخواری همه مواد غذایی مصرفی باید به صورت کاملا خام مصرف شده یا در دمای کمتر از 40 تا 48 درجه سانتی گراد گرم شوند ایده مصرف مواد غذایی به صورت کاملا خام به اواسط قرن نوزدهم میلادی برمی گردد.

از شاخصه های اصلی رژیم غذایی خام گیاهخواری مصرف مقادیر فراوان میوه ها، سبزیجات، آجیل، دانه ها، جوانه غلات و حبوبات می باشد و مصرف مواد غذایی فراوری شده در آن بسیار کاهش یافته است زیرا افرادی که معمولا با انگیزه سلامتی بدن از این رژیم غذایی پیروی می کنند بر این باورند غذاهای خام و کمتر حرارت دیده مغذی تر از مواد غذایی پخته می باشند. این افراد از روش های آماده سازی جایگزین پختن مانند آب گیری، مخلوط کردن، خیساندن، جوانه زنی و خشک کردن استفاده می کنند . بعضی از طرفداران این رژیم غذایی نیز معتقدند رژیم خام گیاهخواری تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن انسان را تامین می کند و به همین دلیل از مکمل های کمتری استفاده می کنند.

مزایای این رژیم غذایی

این رژیم غذایی سرشار از مواد غذایی گیاهی مغذی است و مزایا ی بسیار زیادی دارد که در زیر برای تان نام خواهیم برد :

لاغری و کاهش وزن :

تجربه نشان داده که رژیم خام گیاهخواری اثر خوبی در کاهش وزن افراد و حفظ آن داشته باشد و مطالعات متعدد رابطه بین رژیم های غذایی خام خواری مانند خام گیاهخواری و کاهش چربی های بدن را تایید کرده اند . مطالعه روی افرادی که بیش از 3.5 سال از رژیم های خام خواری مختلف استفاده کرده اند خبر از کاهش وزن حدود 10 تا 12 کیلوگرم در این افراد می دهد، به علاوه شرکت کنندگانی که بیشترین درصد استفاده از مواد غذایی خام در رژیم غذایی خود را داشته اند از کمترین شاخص توده بدنی نیز برخوردار بوده اند همچنین مطالعات دقیق تر نشان داده رژیم های غذایی وگن کم چرب از جمله خام گیاهخواری برای کاهش وزن بسیار موثر هستند.

هضم بهتر :

می دانید که فیبر فراوان موجود در مواد غذایی گیاهی می تواند به بهبود گوارش و هضم کمک کند رژیم غذایی خام گیاهخواری سرشار از هر دو نوع فیبر محلول و نامحلول می باشد. فیبرهای نامحلول به افزایش حجم مدفوع و حرکت سریع تر مواد غذایی در روده کمک کرده و همین مزیت آن خطر ابتلا به یبوست را کاهش می دهد. فیبر های محلول نیز به تغذیه باکتری های مفید روده ای کمک می کنند، این باکتری ها باعث تولید مواد مغذی مانند چربی های زنجیره کوتاه شده که برای کاهش التهاب روده مفید می باشند. همچنین به کاهش علائم سندرم روده تحریک پذیر، بیماری کرون و کولیت زخمی کمک می کند. بماند که این رژیم برای سلامت قلب و عروق و سلامت کلی بدن بسیار مفید و موثر است .

معایب گیاهخواری :

هر رژیم غذایی ممکن است در کنار فواید مشکلاتی هم برایتان ایجاد کند که این رژیم گیاهخواری هم جدا از این قضیه نیست و ممکن است مشکلاتی را هم ایجاد کند .که در زیر برایتان خواهیم گفت :

توجه کنید که یکی از پیش نیازهای برنامه صحیح غذایی وگن آن است که اطمینان حاصل شود بدن فرد تمام ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیازش را دریافت می کند. بدین منظور می توان از مواد غذایی غنی شده و مکمل ها برای تامین مواد مغذی که در رژیم های غذایی گیاهی کمتر یافت می شود استفاده کرد ویتامین  ب 12 یکی از این نمونه ها است که معمولا در رژیم غذایی خام گیاهخواری کمتر یافت شده و کمبود آن در بدن می تواند به کم خونی، آسیب سیستم عصبی، ناباروری، بیماری قلبی و تضعیف استخوان ها منجر شود اگرچه کمبود ویتامین ب 12 در هر فردی ممکن است رخ دهد اما افراد وگن که از هیچ مکمل غذایی استفاده نمی کنند بیشتر در معرض آن قرار دارند.

از سوی دیگر در رژیم غذایی خام گیاهخواری معمولا از مصرف مکمل ها اجتناب می شود زیرا بر این باورند که مواد غذایی خام به تنهایی می تواند تمامی مواد مغذی مورد نیاز بدن انسان را تامین کند، این مسئله خطر کمبود مواد مغذی در این افراد را افزایش می دهد همچنین رژیم های خام گیاهخواری اغلب از نظر مصرف کلسیم و ویتامین دی در سطح پایینی قرار داشته و طرفداران آن ها نمک یددار مصرف نمی کنند که باعث می شود فرد بیشتر در معرض کمبود مواد مغذی قرار گیرد.

خام گیاهخواری از چند جنبه ممکن است اثر منفی روی عضلات و استخوان های بدن بگذارد افراد خام گیاهخواری مبتدی ممکن است دچار کمبود کلسیم و ویتامین دی شوند که هر دو از مواد ضروری برای تقویت و سلامت استخوان ها می باشند در مطالعه ای مشخص شد افراد خام گیاهخواری محتوای معدنی و تراکم استخوانی کمتر نسبت به افرادی که از رژیم های غذایی معمولی آمریکایی استفاده می کنند داشته اند.

توجه کنید که در رژیم خام گیاهخواری، بدن پروتئین بسیار کمی دریافت می کند – کمتر از 10 درصد کالری دریافتی روزانه فرد گرچه از نظر تئوری این مقدار کم برای تامین نیازهای بیولوژیک اولیه انسان کافی است اما شواهد نشان داده برای تقویت استخوان ها به مصرف مقادیر بیشتر از آن نیاز است پروتئین همچنین برای حفظ توده عضلانی  بخصوص در رژیم های کم کالری مانند خام گیاهخواری که به کاهش وزن منجر می شود  ضروری می باشد.

نکاتی که در تغذیه در رژیم خام خواری باید توجه کنید

حتما توجه داشته باشید که برای پیروی از این رژیم غذایی لازم است حداقل 75 درصد مواد غذایی مصرفی خام بوده یا در دمای زیر 40 تا 48 درجه سانتی گراد گرم شود بدیهی است مصرف فراورده های حیوانی در خام گیاهخواری هیچ جایی نداشته و به جای آن میوه ها، سبزیجات، آجیل و دانه ها به مقدار فراوان مصرف می شود در خام گیاهخواری از غلات و حبوبات نیز استفاده می شود اما لازم است قبل از مصرف خیسانده یا جوانه زده باشند. اگر قصد دارید از این رژیم برای لاغری استفاده کنید باید قبل از هر اقدامی با پزشک مشورت کنید .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *