یک ورزشکار وگان یا گیاه خوار چه مواد غذایی را باید مصرف کندReviewed by Mehdi kh on Jul 9Rating: 5.0

در این مقاله نمونه ی رژیمی که یک گیاه خوار می تواند داشته باشد و حتی ورزشکار حرفه ای هم باشد را به شما معرفی می کنیم . این رژیم می تواند برای همه ی افراد مفید باشد زیرا مواد موجود در ان برای همه ی افراد مناسب است پس مخاطب ما فقط گیاهخواران و وگان ها نیستند . اگر ورزش هم می کنید باید بگوییم این رژیم برای تان عالی است .

برای رهایی از چاقی با ما تماس بگیرید .

البته شاید شنیده باشید که رژیم وگان با ورزش کردن سازگار نیست اما در صورت انجام آن ، شما را ملزم به استفاده بیشتر از مواد مغذی میکند  ممکن است کسی که از رژیم غذایی وگان پیروی می ‎ انگیزه های ایدئولوژیک یا سلامتی داشته باشد و یا ممکن است به راحتی تصمیم بگیرد که از این رژیم غذایی پیروی کند زیرا علاقه مند به خوردن این نوع غذا ها است . به هر حال غذا هایی که در دسته رژیم وگان قرار دارند در صورت انتخاب درست مواد غذایی می ‎توانند با بقیه رژیم ها از نظر مواد مغذی برابری کنند . گفته شده که رژیم وگان برای انجام ورزش و ورزشکاران حرفه ای مناسب نیست اما با این وجود برای ورزشکاران باید به گونه ای باشد که نیازهای بدنشان را فراهم کند و همچنین لازم است این افراد برای جایگزینی غذاهایی که منشا حیوانی دارند ، توجه داشته باشند  .

آیا ورزشکارانی که از رژیم وگان استفاده می کنند واقعا راضی هستند و نیاز بدن ان ها با این رژیم ها تامین می شود . باید بدانید که همه ی ورزشکارانی که از این رژیم استفاده کرده اند راضی هستند و کاربردی بوده است . ورزشکاران وگان در انواع مختلف ورزش ها حضور دارند، مانند :دونده ههای مسافت های طولانی قهرمانان بازی های المپیک و دونده های دوی حرفه ای و فوتبال و تنیس بازان و شنا و اکثر رشته های ورزشی قهرمانانی دارند که از رژیم غذایی وگان و گیاه خواران استفاده می کنندو بسیار مورد توجه اشان هم قرار گرفته است . اما خوب است بدانید که این افراد چگونه از این رژیم استفاده می کنند و همه ی نیازهای بدن خود را به عنوان ورزشکار تامین می کنند واز این رژیم راضی هستند . در این رژیم از چه گروهای غذایی استفاده می شود ؟

استفاده از میوه ها و سبزیجات

میوه ها و سبزیجات باید اصلی ترین منابع غذایی در رژیم ورزشکاران باشند زیرا این مواد انرژی لازم برای تمرین آن ها را فراهم می کند پس چه رژیمی بهتر از یک رژیم گیاه خواری باید بدانید که یک ورزشکار وگان باید رژیم غذایی خود را بر اساس غذاهای تازه و فصلی پایه گذاری کند و بر خلاف تصور عموم این افراد نباید فقط برنج و ماکارونی بخورند سبزیجات و میوه های فصلی برای این افراد ضروری هستند زیرا ورزشکاران وگان به ویتامین ها و مواد معدنی خاصی نیاز دارند و ورزشکارانی که سعی در آب کردن چربی دارند باید مصرف سبزیجات را در اولویت قرار دهند و ورزشکارانی که در صدد اضافه کردن وزن و بهبود عملکرد خود هستند ، باید مصرف میوه را در الویت قرار دهند  زیرا کالری و کروهیدرات بیشتری را نسبت به گروه قبلی تامین میکنند .‎

ورزشکاران باید کربوهیدرات هم مصرف کنند

می دانیم که ورزشکاران وگان باید مصرف برنج ، یولایف و مغزها را در رژیم غذایی خود قرار دهند زیرا این مواد علاوه بر پروتئین و چربی های سالم ، بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی مختلف را برای ان ها تامین می ‎کنند . حبوبات و اجیل علاوه بر منابع اصلی پروتئین در رژیم غذایی وگان ، منایع خوبی از کربوهیدرات ها به حساب می اید ورزشکاران باید به رژیم غذایی خود اهمیت دهند و بسیار جدی است زیرا اگر به رژیم غذایی خود اهمیت ندهند نمی توانند بدنی که باید را داشته باشید.ان ها باید به جای ماکارانی گندم ارد حبوبات مانند ارد نخود و یا ماکارونی سبزیجات با نخود فرنگی و عدس و ذرت را انتخاب کنند .

ورزشکاران به مصرف پروتئین ها هم باید توجه کنند

حبوبات منبع اصلی پروتئین گیاهی است و به همین دلیل ورزشکاران باید آن ها را در رژیم غذایی خود قرار دهند  برای بسیاری از ورزشکارانی که از رژیم وگان پیروی می‎ کنند ، تامین پروتئین مشکل به حساب می‎ وقتی بیشتر مردم به این ریز مغذی ها فکر می‎ کنند، فقط منابع حیوانی ان ها به  رسد و با این وجود ، حبوبات و آجیل منابع خوبی برای پروتئین گیاهی هستند. خوب است که ورزشکارا ن پروتئین هایی مانند کره ی بادام زمینی و یا حوموس را حتما مصرف کنند زیرا غنی از مواد مغذی است . مصرف مغزها را فراموش نکنید و می توانیداز خامه ی بادام و یا فندوق استفاده کنید از مصرف قارچ هم غافل نشوید منبع پروتئینی خوبی است و بسیار ارزشمنداست و می توانید اگر وگان هستید یا گیاه خوار و ورزشکار روی پروتئین قارچ حساب کنید .

یک ورزشکار وگان باید از چربیهای مفید هم استفاده کند

اسید های چرب ضروری یکی دیگر از اشکالات شایع رژیم های غذایی وگان هستند . ماهی بهترین منبع اسید های چرب ضروری امگا3 است و با این حال، این بدان معنی نیست که آن ها تنها غذا های حاوی اسید های چرب می باشند چربی مفید گیاهی برای گیاه خواران در مواد غذایی مانند :انواع مغز ها  :گردو ، بادام زمینی ، فندق و پسته و دانه هایی مانند: کدو تنبل ، افتاب گردان ، کنجد ، کتان و  دانه های خشخاش و میوه هایی با چربی های مفید آووکادو ، زیتون و روغن زیتون و بادام و کنجد و برخی سبزیجات ارگانیک پیدا کنید . به یاد داشته باشید که وظیفه پزشک تان و یک متخصص تغذیه است که به شما در پیروی از رژیم غذایی کامل و ‎ دهد از سلامتی کامل برخوردار شوید . یک ورزشکار هم می تواند گیاه خوار باشد و یا وگان باشد و در سلامت کامل هم رژیم غذایی خود را رعایت کند و هیج محدودیتی هم برای ورزشکاران وجود ندارد .

برای رهایی از چاقی با ما تماس بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × چهار =